Παρακαλώ μια βοήθεια.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    17

    Thumbs down

    τι κάνετε συνήθως όταν σας πιάνουν οι κρίσεις πανικού? Συμβουλές....
    Last edited by Biskot; 17-05-2013 at 23:25.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Ειχες γραψει και κατι αλλο και το εσβησες? η απλα αυτη ειναι η ερωτηση σου?

    τεσπα, αν κ πλεον δν παθαινω γιατι εχω γινει αρκετα αναισθητη λογω φαρμακων, τη στιγμη της κρισης πανικου απλα προσπαθεις να ηρεμησεις και ευχεσαι ''ας μην πεθανω θεε μου!'', εγω επισης επειδη ζαλιζομουν αμα ημουν σπιτι πηγαινα να ξαπλωσω..

    τωρα γενικα αν εχεις χρονιο ιστορικο, προσπαθεις με ψυχοθεραπεια και κανενα αγχολυτικο να εντοπισεις τι φταιει και οδηγεισαι εκει..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    17
    Ναι είχα γράψει κ κάτι άλλο.αλλά μετά το θεώρησα ανόητο κ το έσβησα,τι να πω.δεν έχω χρόνιο ιστορικό κ πήρα φάρμακα πριν από 1,5 χρόνο που πρωτοεμφανίστηκε αυτός ο Γολγοθάς για 1 μήνα μετά τίποτα.Χθες πήρα ένα zanax βέβαια γιατί δεν ήμουν καλά,αλλά γενικώς το αποφεύγω να παίρνω φάρμακα.Καταφέρνω τελικά να αντέχω τις κρίσεις αλλά δυστυχώς είναι δύσκολο έργο,ακόμη δεν έχω φτάσει σε φάση να μην εμφανίζονται τόσο συχνά,καθημερινά βιώνω με αυτές.
    αυτό που με ανησυχεί τελευταία είναι το γεγονός πως έχω κ μελαγχολία ενώ παλαιότερα είχα κυρίως υπερένταση.Έχω κουραστεί σε απίστευτο βαθμό κ γενικά ψάχνω για συμβουλές από εσάς που είσαστε δυστυχώς ομοιοπαθείς.Σήμερα για παράδειγμα με έπιασε απίστευτος πονοκέφαλος κ δεν με πιάνει κανένα φάρμακο είμαι σαν ζόμπι.Τι γίνεται με τα χρόνια υποχωρούν αυτά οι εμείς τα ανατροφοδοτούμε κ πάλι.Θα σταματήσουν ποτέ θεέ μου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    Να ρωτησω κατι ασχετο!εκανα τη θεραπεια μου με φαρμακα κατανοησα με ψυχολογο τι εχω .εδω και και 8 μηνες χωρις φαρμακα απλα οι κρισεις πανικου εγιναν παρελθον και δεν νομιζω οτι θα ξαναπαθβ γιατι πλεον ξερω τι εχω δεν με ενχωνι να τρεχω στους γιατρους ξανα και ξανα...μια υπερενταση και ανησυχια αναλογως τη μερα μπορει να υπαρξει αλλα δεν το βαζω κατω.Εχω και ζαναξ σπιτι αλλα τα περνω παρα πολυ αραια!!Αν περνω 0.25 xanax καθε 15 μερες μια φορα περιπου υπαρχει κινδυνος εθισμου??

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    17
    Δεν νομίζω ότι με μια φορά κάθε 15 ημέρες ότι θα πάθεις κάτι δεν είναι τόσο εύκολο να εθιστείς σε φάρμακα,και πιστεύω πως η δόση είναι μικρή. εκτός κ αν έχεις μια τάση προς τα εκεί.Εγώ προσωπικά τα παίρνω όποτε τα χρειάζομαι,τακτικά όπως λες κάθε 15 ημέρες όχι αλλά μέχρι τώρα δεν νιώθω τι τα επιζητώ.Γενικά όμως δεν μου αρέσει να παίρνω φάρμακα,μόνο αν είναι αφόρητο θα πάρω για οτιδήποτε.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Βρες ποια ειναι η αιτια, τι σε αγχωνει, τι σε ξεβολευει, τι σου καθεται στραβα. Παρατηρησε σε ποιες περιπτωσεις το παθαινεις για να εντοπισεις τα γενεσιουργα αιτια.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    ηδη εχω βρει πολλα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος!!!βελτιωνω οσα μπορω .Ενα πολυ σημαντικο για μενα πιστευω πως ειναι ο υπνος.ας πουμε σημερα ειμαι με 3 ωρες υπνος και οσο να ειναι νιωθω περιεργα!και ποιος δεν θα ενιωθε αλλωστε.Οποτε υπνο αρκετο ωστε να ξεκουραζομαστε.και βεβαια η γυμναστικη ειναι ισως το πιο δυνατο οπλο θα ελεγα!!Μαζι με εσωτερικη αναζητηση και παρατηρηση οπως γραφτηκε παραπανω θα τ αφησουμε ολα στο παρελοθον~

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    0,25 mg xanax ειναι πολυ μικρη δοσολογια κ εαν παιρνεις 1 φορα καθε 15 μερες (δλδ 2 φορες το μηνα) δν διατρεχεις κινδυνο εθισμου.. ειναι πολυ θετικο παντως οτι δν παιρνεις συνεχεια π σημαινει οτι εχεις κανει δουλιτσα με τον εαυτο σου κ εχεις εντοπισει τις αιτιες του αγχους ωστε να μπορεις να το διαχειριζεσαι κ χωρις φαρμακα
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Similar Threads

  1. Βοήθεια παρακαλώ!
    By illumina in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 20
    Last Post: 03-03-2012, 12:24
  2. Βοηθεια σας παρακαλω
    By bettyboop23 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 32
    Last Post: 17-02-2012, 22:41
  3. Παρακαλώ βοήθεια
    By zotpyjama in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 12-11-2011, 12:04
  4. Βοηθεια παρακαλω ...
    By Molostroi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 28-01-2011, 20:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •