ναι ειμαι ακομη μονη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    105

    ναι ειμαι ακομη μονη

    Εφτασα αισιως τα 23 χωρις να εχω σχεση και σεξ στο ενεργητικο μου. Τη μιση μερα σκεφτομαι γιατι δεν εχω ερωτευθει και την υπολοιπη τι θα κανω που εφτασα σε αυτη την ηλικια και παρθενα και πως θα βρεθει ατομο που να μη με κοροιδεψει. Καποιες μερες καταφερνω και πειθω τον εαυτο μου οτι απλα δεν ετυχε, να μη το κυνηγαω (γιατι οποτε το κανω δεν καταληγει καλα) κι οτι θα ερθει η μερα να γνωρισω καποιον που θα με κανει να νιωσω πραγματα. Οταν καταφερω να το κανω αυτο δεν ησυχαζω και πολυ.. ερχονται οι σκεψεις του "αν δε το κυνηγησω και κατσω στ αβγα μου να περιμενω, θα μεγαλωσω κι αλλο και θα ειμαι ακομα παρθενα". Γιατι ειναι ταμπου (!). Γιατι σε αυτη την ηλικια για να εισαι φυσιολογικος πρεπει να χεις κανει αν οχι σοβαρη σχεση, τοτε διαφορες περιπετειουλες...γιατι αλλιως πως "την βρισκεις" τοσα χρονια? Η πλειοψηφια των ανδρων ξενερωνει με μια παρθενα. Θελει την κοπελα ξεπεταγμενη, ναζιαρα, γατα το ενα το αλλο... Εγω ειμαι τι? το αθωο που "κατι πρεπει να εχει" αφου δεν εχει παει στο κρεββατι με ανδρα. Αυτο το πραγμα με τραβαει τοσο πισω. Αλλα ταυτοχρονα εγω μεγαλωνω, φοβαμαι μηπως αποκαλυφθω και με κοροιδεψουν, κρυβομαι και συνεχιζω στο μηδεν. Πλεον λοιπον ντρεπομαι.

    Και ντρεπομαι γιατι?? γιατι δεν ερωτευθηκα? γιατι δε με συγκινησε καποιος?
    Ναι υπηρξαν 1-2 φορες που απερριψα καποια ισως καλα παιδια λογω αγχους/απειριας/φοβου. Ημουν 19-20 και ουσιαστικα δεν ηξερα τι ηθελα. Ωστοσο απο τοτε υπηρχε η "ρετσινια" της παρθενας.

    Ομως δεν εχω ερωτευθει. Ο κοινωνικος μου κυκλος μικρος. Οι παρεες ολοι δεσμευμενοι, μενουν σπιτια τους και βλεπουν ταινιες μαγειρευοντας. Με ποιον να βγω? Πως να γνωρισω κοσμο? Εχω προσπαθησει να συμμετασχω σε διαφορες δραστηριοτητες για να γνωρισω κοσμο, κι αυτο απετυχε.
    Τι ζηταω?
    Δε θελω κανενα μοντελο. Aλλα πραγματα ειναι που αποζητω περισσοτερο. Θελω καποιον εξυπνο, να τον θαυμαζω για το μυαλο του, που να μπορει να με ταπωνει οταν εχουμε συζητηση. Θελω καποιον με χιουμορ στο ιδιο μηκος κυματος με εμενα. Να λεμε βλακειες και καμμενα ανεκδοτα και να κατουριομαστε απ τα γελια. Θελω καποιον καλλιεργημενο, με αποψεις, να μιλησουμε για βιβλια, για ταινιες, για μουσικη.
    Ζηταω πολλα? Ποτε θα βρεθει στο δρομο μου?? Απλα ελπιζω πως αν βρεθει ποτε, να καταφερω να τον δω.
    Last edited by cocomero; 18-05-2013 at 21:57.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Γεια σου κοκομερο. Ειναι πολυ λογικα αυτα που λες, θελω ομως να σε ρωτησω κατι, με ενα παιδι που ελεγες την τελευταια φορα εδω, που σ αρεσε εσενα πολυ απλως ητανε λιγο ντροπαλος απ οτι θυμαμαι, τι εγινε?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    105
    Στην περιπτωση εκεινη ειχα καταφερει να πεισω τον εαυτο μου, να με κανω να πιστεψω οτι μου αρεσει. Δυο μερες μετα, κι αφου ειχα ενα σωρο ανησυχιες σχετικα με αυτο που συνεβαινε μεταξυ μας, συνειδητοποιησα οτι στην πραγματικοτητα δεν ηθελα να ειμαι με αυτο το ατομο. Απλα με επεισα οτι θα πρεπει να μου αρεσει κι οτι θα πρεπει να προχωρησω σε σχεση μαζι του. Μου ειναι ξεκαθαρο αυτο πλεον και μετα απο αυτη την εμπειρια αρχισα να καταλαβαινω περισσοτερο τι μου αρεσει σε εναν ανδρα. Γι αυτο ειπα και παραπανω οτι οταν το κυνηγαω, οταν δηλαδη προσπαθω να προχωρησω (δε μιλαω για σεξ) με καποιον, δε μου βγαινει σε καλο.
    Αλλωστε οταν για χρονια πιστευεις οτι εχεις καποιο προβλημα κι οτι δε μπορεις να ερωτευθεις (παρολο που απλα δε σου εχει τυχει), προσπαθεις να αρπαχτεις απ την οποιαδηποτε ευκαιρια βρεις αν και κατα βαθος ξερεις οτι ειναι λαθος...δεν μου αρεσε το παιδι αυτο (σαν χαρακτηρας) απλα κοροιδευα τον εαυτο μου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Οκ καταλαβα τι θες να πεις, γιατι εγω ειχα μεινει με την ιδεα οτι τα χετε.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    105
    Κατι που ηλπιζα να ακουσω ποσταροντας το συγκεκριμενο θρεντ ηταν οτι δεν ειμαι η μονη που βρισκεται σ αυτη την κατασταση. Γιατι ετσι νιωθω. Ουτε ενας γνωστος μου δεν ειναι στη θεση μου. ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ απ ολους οσους ξερω. Δε θελω να μου χαιδεψουν τ αυτια απλα θελω να νιωσω οτι δεν ειμαι φρικιο κι οτι δεν ειμαι μονη σε αυτο το προβλημα...να ακουσω γνωμες ανθρωπων με ουσια που δεν ασχολουνται με τους ποσους εχει παει ο καθενας.
    Και δε λεω οτι το σεξ ειναι κατι το ανηθικο. Εννοειται οτι θελω να μου συμβει, απλα μονο οταν νιωσω οτι το θελω με συγκεκριμενο ανθρωπο.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    γενικα για να γνωρισεις καπιον αρχικα θα πρεπει να τολμησεις να γνωριστεις μαζι του.. στην αρχη μιας γνωριμιας δε ξερεις τι επακριβως θα ακολουθησει.. αλλα αν κατσεις στα αυγα σου πολυ απλα ετσι δεν εχεις καμια πιθανοτητα ουτε να χασεις αλλα ουτε να κερδισεις...το μονο που μπωρεις να κανεις αρχικα ειναι βλεποντας καπια σημαδια η βλεποντας καπια εξωτερικα κοινα χαρακτηριστηκα να προσπαθησεις να μαντεψεις αν σου τεριαζει πραγματικα... ειναι πολυ απλο.. ειναι σα να βρισκεσε σε μια ρουλετα και πονταρεις ενα νουμερο σε αυτη αμα σου βγει κερδιζεις αμα δε σου βγει χανεις.καπως ετσι ειναι και οι γνωριμιες...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    To παραδειγμα με τη ρουλετα μ αρεσε :)
    Κοιτα κοκομερο, να σου πω 2-3 πραγματακια ισως σου φανουν κ εντελως αχρηστα αλλα αν θες κατσε σκεψου τα..
    Εγω θα ελεγα οτι ισως ειμαι το ακριβως αντιθετο απο σενα, αυτο δν σημαινει οτι δν μπορω να σε νιωσω κ να καταλαβω πως λειτουργουν οι σχεσεις.. εσυ π δν εχεις κανει σχεση κ σεξ μπορει να εχεις πχ 1-2 θεματακια, αλλα κι αυτες/οι π κανουν συνεχως κ δν κατασταλαζουν καπου, εχουν κι εκεινοι, μην νομιζεις η ζωη τους ειναι ροδινη..
    Τεσπα το θεμα ειναι να κανεις σεξ οταν βρεθει ο καταλληλος ανθρωπος κ οταν προπαντων το νιωθεις εσυ, κ οχι επειδη αγχωνεσαι π εχεις μεινει παρθενα, η επειδη ολες οι φιλες σου εξιστορουν συνεχεια τις κρεβατικες του περιπετειες... αυτο μπορει να σε κανει να κομπλαρεις η εστω να μν ταυτιζεσαι, αυτο δν σημαινει ομως επ ουδενι οτι εισαι ζομπι η προερχεσαι απο αλλο πλανητη..
    Εσυ ψαχνεις εναν αντρα συμφωνα με καποια δεδομενα.. κ πολυ καλα κανεις κατ εμε.. πρεπει να εχουμε τον εαυτο μας ψηλα, να εχουμε υψηλες απαιτησεις απο εμας κ τους αλλους, κ μονο αν δουμε οτι δν βρισκουμε αυτο π θελουμε τοτε να κατεβαζουμε τα στανταρ μας κ να επαναπροσδιοριζουμε ανθρωπους κ καταστασεις.. ειναι 100 φορες χειροτερο να πηγαινεις με οποιον σου καθεται θαρρεις κ αμα μεγαλωσει η λιστα κανεις κανα σπουδαιο κατορθωμα να πουμε (αλλωστε τα ποδια σου ανοιγουν οχι το μυαλο σου, οπως λεει μια ατακα) παρα να περιμενεις τον καταλληλο η αν δν ετυχε μεχρι τωρα να γνωρισεις αυτον π ηθελες.

    Δεν ειναι καλο να κανουμε εκπτωσεις στα θελω μας, η να κανουμε πραγματα π δν μας εκφραζουν μονο κ μονο για να νιωθουμε οτι ανηκουμε στη μαζα κ να εχουμε κοινα θεματα συζητησης. επισης προσεξε επειδη εισαι απειρη στον τομεα των σχεσεων, αν γνωρισεις καποιον π να σ αρεσει κ να πληροι τις ''προδιαγραφες'' να μην δοθεις ολοκληρωτικα, με αποτελεσμα να πληγωθεις.. μην αγχωνεσαι, εισαι μικρη ακομα, γνωριζω κοπελες π κοντευουν τα 30 κ δν εχουν κανει σχεση η σεξ, αυτο δν σημαινει ομως οτι πρεπει να σου γινει αγχος κ εμμονη κ αυτοσκοπος κ να το σκεφτεσαι συνεχεια.

    Κοινωνικοποιησου κ διευρυνε εαν μπορεις τους κοινωνικους σου κυκλους. Εφοσον ολοι οι φιλοι/ες σου ειναι δεσμευμενοι κ καθονται κ βλεπουν ταινιες στα σπιτια τους κτλ, μν περιμενεις να γνωρισεις μεσα αυτων. Εντοπισε ατομα απο τη σχολη σου, κανε νεες παρεες, αναζητησε ενδιαφεροντα ατομα (μονο μακρια απο κομματικες παραταξεις, αλλα ακομη κ αν βρεις εστω κ εκει αυτον π θες δν υπαρχει κανενα προβλημα), γραψου σε εναν συλλογο, σε μια ομαδα ειδικου ενδιαφεροντος (πχ ομαδα φωτογραφιας κτλ), σε τοπικες δραστηριοτητες, σε εναν αθλητικο ομιλο, ενα γυμναστηριο κτλ.. μεσω ενεργητικης συμμετοχης γνωριζεις ατομα, οχι απο το σπιτι.. στη χειροτερη αξιοποιησε τα κοινωνικα δικτυα (φεισμπουκ, τουιτερ κτλ) αλλα εκει επειδη ειναι λιγακι απροσωπα αλλιως μπορει να σου παρουσιαζεται κ αλλιως να ειναι στην πραγματικοτητα, η να ανεβαζει φωτο τους κοιλιακους του κ να λες τι μαναρι κτλ, κ απο κοντα να ειναι σκατοχαρακτηρας η να εχει ακραιες αποψεις. good luck :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  8. #8
    Από το να μην έχεις σχέση υπάρχει κάτι χειρότερο, το να έχεις σχέση με κάποιον που να μην είναι σωστός, από το να μην κάνεις σεξ, το να κάνεις σεξ που να είναι χάλια. Οι σχέσεις και το σεξ δεν είναι το παν στην ζωή αλλά το συν που προστίθεται σε μια ήδη "γεμάτη" ζωή. Αφού έχουμε θέσει τα πράγματα στην σωστή τους θέση, το να βρούμε κάποιον είναι σχετικά απλό, αρκεί να αξιολογούμε σωστά τους άλλους και να μην ζητάμε ανύπαρκτα πράγματα και όσο για τις ευκαιρίες, αν η καθημερινότητά μας δεν μας παρέχει αρκετές, να ναι καλά το ίντερνετ, αρκεί να ναι κανείς προσεκτικός γιατί κυκλοφορούν σε αυτό και αρκετοί ζαβοί. Όσον αφορά το θέμα τις έλλειψης εμπειριών, να μην ακούω βλακείες κανένας σοβαρός άνθρωπος δεν θα κολλήσει σε αυτό. Ξεκόλλα και δες τα πράγματα στην σωστή τους διάσταση.

  9. #9
    Cocomero, ανέφερες ότι συμμετείχες σε κάποιες δραστηριότητες και δεν κατάφερες να γνωρίσεις το άτομο που επιθυμείς.
    Ποιές είναι αυτές οι δραστηριότητες και πόσο καιρό συμμετείχες σε αυτές? Μήπως δεν μαζεύονται άτομα σε αυτές με το προφίλ που επιθυμείς?
    Η Lacrymosa στην τελευταία της παράγραφο αναφέρει αρκετές ευκαιρίες. Οι πολύ δραστήριοι άνθρωποι κάνουν αρκετές από αυτές. Νομίζω πάντως ότι μερικές από αυτές και κυρίως εκείνες που συγκεντρώνουν άτομα της ηλικίας σου θα σε φέρουν κάποια στιγμή, κι εκεί που δεν το περιμένεις, με αυτούς που σ' ενδιαφέρουν.
    Μέσω του διαδικτύου μπορείς να συμμετάσχεις σε συζητήσεις των φόρουμ που σχετίζονται με τα ενδιαφέροντα που ανέφερες. Πρακτικά είναι εύκολο να βρεις αξιόλογα φόρουμ. Πολλά από αυτά κάνουν συναντήσεις κάθε μήνα, 3μηνο κλπ σε μεγάλα αστικά κέντρα. Για να βρεις τα φόρουμ βάζεις στο google τις λέξεις "forum" και "βιβλία" ή "ταινίες" ή "μουσική".
    Τα άλλα sites όπου μπορείς να γνωρίσεις κόσμο είναι τα γνωστά, facebook, όπου εκεί αρκετοί επιδιώκουν να γνωρίζουν άτομα που είναι κοινοί φίλοι με τους πραγματικούς φίλους τους και γνωρίζονται με αυτούς ή είναι στον κοινωνικό τους κύκλο, το zoo.gr, το tagged, το badoo. Όσο πιο κοινωνικά άτομα έχεις στην παρέα σου τόσο πιο εύκολα διευρύνεται ο κύκλος γνωριμιών σου.
    Όπως είπαν και τα παιδιά πιο πάνω μικρή είσαι και δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να κάθεσαι με σταυρωμένα χέρια. Δεν χρειάζεται να απογοητεύεσαι καθώς ευκαιρίες υπάρχουν πολλές, φθάνει όμως να τις ανακαλύψεις. Έρχεται και καλοκαιράκι και συνήθως οι Έλληνες τότε είμαστε πιο χαλαροί. Όλο και κάποιες νέες γνωριμίες θα προκύψουν σε όσους το επιθυμούν και το επιδιώκουν :)

  10. #10
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Γεια σου κοκομερο. Ειναι πολυ λογικα αυτα που λες, ...
    Πολύ λογικά αυτα που λεει για το πως τον θελει, νοουμενου ότι αυτα που θελει ειναι του μέτρου της, ήτοι του επιπεδου της, κι όχι πιο πάνω απ αυτα που η ίδια είναι.
    γιάννης

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    8
    Και εγώ είμαι 22 ετών άντρας, σοβαρός αλλά ποτέ δεν είχα οποιανδήποτε σχέση και σεξ μόνο μια φορά έκανα! Απλά η αποψη μου είναι να μην το σκέφτεσε αυτό όλη την μέρα διότι θα σου χαλά την διαθεση, εγω όποτε το σκεφτομαι με πιάνει μελαγχολία, όλα θα γίνουν στην ώρα τους.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    105
    Ευχαριστω για τις αποψεις και της συμβουλες σας. Δυστυχως αν και εχω προσπαθησει να γνωρισω κοσμο μεσω διαφορων δραστηριοτητων, κατεληξα να γνωριζω ελαχιστα ατομα κατα βαση κοπελες ή ζευγαρια και σε ελαχιστες περιπτωσεις να κανω εστω μια φιλια. Ειμαι καπως σφιγμενη τις περισσοτερες φορες και αυτο με τραβαει πισω. Ως τωρα εχω παει σε ομαδα θεατρου (οπου εφυγα γιατι ελαχιστα ατομα εκει μεσα μου μιλουσαν), ομαδα φωτογραφιας (εφυγα λογω ελλειψης χρονου - το μετανιωνω που δε προσπαθησα να τα βολεψω καλυτερα), φροντιστηρια ( εκανα 2 φιλιες αλλα ως εκει), χορο (φυσικα μονο κοπελες). Απο sites δεν εχω ψαξει, νιωθω πως εκει μεσα θα υπαρχει περιεργος κοσμος και κυριως ανθρωποι μεγαλυτερης ηλικιας.

    Κατι που νιωθω συχνα οταν βρισκομαι σε παρεες ή με την πιθανοτητα να ειμαι σε μια παρεα, ειναι οτι δε μπορω να εκφραστω ελευθερα. Το κομπλεξ μου πια εχει γινει τεραστιο και δε μπορω να χαλαρωσω. νομιζω συνεχεια οτι φαινομαι σαν το χαζο που δεν εχει ζησει τιποτα στη ζωη του.

    Κι οπως ειπα πριν, περιτριγυριζομαι απο ζευγαρια. Πλεον σπανια θα δω καποια απ τις φιλες μου και να ειμαστε οι 2 μας. Και κατι που με στεναχωρει απιστευτα ειναι οτι καμια τους δε προσπαθει να με βοηθησει παρολο που βλεπουν ποσο μονη ειμαι. Με εχουν ξεχασει, ειναι ολη μερα με τη σχεση τους και ζουν σαν παντρεμενοι. Αν κανω ποτε σχεση ευχομαι να μην ειμαι ετσι και να υπαρχω και για αλλους ανθρωπους..δε βλεπουν σε τι μοναξια εχω πεσει? Εκτος κι αν με βαρεθηκαν και δεν κοιταν καν αν ειμαι καλα ή οχι.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Τα site αστο καλυτερα κοκομερο γιατι οι περισσοτεροι ειναι αρρωστοι και θα σε πανε κατευθειαν στο σεξιστικο, χυδαιο, πλακες, πιθανως επικινδυνο κλπ. Τι εννοεις ομως στις παρεες δε μπορεις να εκφραστεις? Εχεις και προβλημα στις φιλιες? Γιατι θα μας τρελανεις μου φαινεται...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    105
    Kerasi αναφερομαι στο "θεμα" μου. Οταν ειμαι σε μεγαλη παρεα οπου δε γνωριζομαστε καλα μεταξυ μας.. Τοτε ειμαι σφιγμενη ειδικα οταν συζητουνται θεματα σχεσεων. Λογω απειριας νιωθω οτι δε μπορω ή μαλλον οτι δεν εχω το δικαιωμα να συμμετασχω.. και πιστευω ξερεις ποσο συχνο θεμα συζητησης ειναι αυτο σε μια παρεα. Εκει ειναι που φοβαμαι οτι θα με καταλαβουν ολοι. Ετσι συχνα μενω στην απεξω. Τεσπα απλα το ανεφερα, δεν εχει καν νοημα να το συζητησουμε αυτο αφου δεν υπαρχουν πλεον παρεες στη ζωη μου και τυχερη ειμαι εστω αν βρω καποιον να βγω ενα απογευμα.

    Και τι εννοεις θα σας τρελανω? για να πω το προβλημα μου μπηκα, αν σου φαινομαι υπερβολικα προβληματικη δε χρειαζομαι κι εσενα να μου το τονιζεις.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Θεωρησα οτι οταν λες οτι εισαι σφιγμενη στις παρεες οτι εννοεις πως εχει και προβλημα εσωστρεφειας, αγοραφοβιας, οτι εισαι δυσκολη στο να μιλας για να κανεις φιλους κλπ. Οποτε αυτο ειναι ενα πιο σοβαρο και πιο γενικο θεμα. Και λεω θα μας τρελανεις γτ λες απ τη μια οτι εισαι σφιγμενη στις παρεες και απ την αλλη οτι εχεις παει σε τοσες δραστηριοτητες, οτι εχεις καποιος φιλους κλπ, πραγματα που ειναι αντιθετα. Απ οτι καταλαβα δεν εννοεις οτι δυσκολευεσαι γενικοτερα να μιλας, αλλα οταν το φερνει η κουβεντα και συζητιουντε τα γκομενικα, επειδη εσυ δεν εχεις ακομα καποια εμπειρια νιωθεις ασχημα. Εκτος αν εννοεις οτι εχεις προβλημα κοινωνικοτητας γενικοτερα.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ειμαι μόνη μου
    By πίστη in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 18-11-2012, 13:28
  2. Η μονη που ειμαι μονη???
    By Dream collector in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 04-03-2012, 22:51
  3. Κοντέυω τα 30 και είμαι ακόμα μόνη....
    By Monaxiki_gia_mia_zwi in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 80
    Last Post: 15-11-2009, 12:21
  4. ειμαι μονη μου
    By xika in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 78
    Last Post: 27-08-2009, 18:50
  5. ΝΙΩΘΩ ΑΣΧΗΜΑ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΗ ΜΟΥ
    By donald_girl in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 50
    Last Post: 22-05-2008, 11:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •