Κοινωνικοποιηση κ πιθανος αυτισμος!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820

    Κοινωνικοποιηση κ πιθανος αυτισμος!

    Καλησπερα σας κ παλι!Αποφασισα να μοιραστω καποιο θεμα που πολυ με βασανιζει απο παντα,Οπως γνωριζουνε ορισμενοι απο την ενοτητα κακοποιηση εχω υποστει κακοποιηση απο συγγενικο μου προσωπο αυτο μου προκαλεσε κλεισουρα καταθλιψη κ μονο τωρα ειμαι καλυτερα μαζι με το αγορι μου κ παμε να κανουμε οικογενεια,Η θεια μου εχει ενα παιδι καθαρα αυτιστικο δεν επικοινωνει δεν μιλαει κανει περιεργες κινησεις πηδαει αντιδραει περιεργα στον θορυβο κ το τρεχει σε θεραπειες κ επειδη εχει μελετησει αρκετα για τον αυτισμο αυτη μου ειπε οτι πιθανον να εχω κ εγω μια ηπια μορφη αυτισμου απο καποια πραγματα που εχει παρατηρησει,Καταρχας με πιανει πολλες φορες κ επαναλαμβανω τα ιδια κ τα ιδια αδταματητα κ αυτο παραξενευει τους τριγυρω μου, επισης κινω τα χερια μου περιεργα,Επισης με εκνευριζει ο ηχος απο το τηλεφωνο κ αποφευγω να απαντησω οταν παιρνει καποιος αγνωστος,Επισης ειμαι εντελως αδεξια σε καποιες κινησεις κ δεν μπορω να δεσω κατι ουτε να καθαρισω φρουτα στην κουζινα κ πληκτρολογω με το ενα χερι στο κομπιουτερ,Στην παραγματικοτα δεν μπορω να συντονισω κ τα δυο μου χερια να κανω κατι παρα μονο το ενα,Ολα αυτα ειναι λεπτομερειες ομως μπροστα στο θεμα της κοινωνικοποιησης,Σχολειο ημουν ολομοναχη για πολλα χρονια κ μετα εκανα πολυ περιορισμενες παρεες,Οταν ημουν στην σχολικη αιθουσα ημουν τρομερα λυπημενη επειδη ενιωθα ολα τα παιδια θαρρετοτερα απο μενα ενω εγω δεν μπορουσα να πω την γνωμη μου για ο,τιδηποτε,Επισης μου ειναι ανυποφορο νσ βρισκομαι σε μια ομαδα ανθρωπων οπως η σχολικη αιθουσα κλεινομαι συτον εαυτο μου κ μπαινω κατευθειαν στο περιθωριο,Προτιμω να ειμαι με μονο ενα η δυο ανθρωπους της επιλογης μου το αγορι μου οι δικοι μου η οι φιλες μου επειδη οταν ειμαι με περισσοτερους στρεσαρομαι πολυ κ δεν μπορω να μιλαω εξισου σε ολους,Τωρα που τελειωσα το πανεπιστημιο δεν μπορω να παω να εργαστω κ τρομαζω για το μελλον επειδη οταν παντρευτουμε με το αγορι μου κ κανουμε παιδια μηπως αναγκαστω για οικονομικους λογους καθαρα,Προβλημα μου ειναι οτι ΔΕΝ θελω να εχω συναδελφους νομιζω οτι θα μου επιτεθουνε κ παλια κ μονο που ημουν με τοσους συμμαθητες τριγυρω μου η καθημερινοτητα μου ηταν ενα δραμα κ ημουν ενα ρακος ψυχολογικα,Αυτο πιστευω οφειλεται κ στην κακοποιηση που επαθα αλλα κ στο πως ενιωθα κ απο προηγουμενως για αυτο το θεμα,Οσοι μπορουνε θα εκτιμησω την γνωμη τους για ολο αυτο κ αν γνωριζουμε κατι για αυτισμο ας μου πουνε αμα νομιζουνε οτι ανηκω στο φασμα κ επισης ψαχνω καποιο ειδικο για αυτισμο ενηλικων μηπως αποφασισω κ παω για διαγνωση αλλα κ παλι το προβλημα παραμενει!

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αυτο ναι το θυμαμαι... οταν γνωριστηκα πριν 7 χρονια με τη κοπελα μου και μου ελεγε χωρις καμια αφορμη θες να μπεις στο σπιτι μου να με ξεμοναχιασεις..... και φοβοταν τα παντα σχεδον.....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Εγω απλα νιωθω οτι απο παντα στο κομματι της κοινωνικοποιησης κατι δεν παει καλα μεσα μου κ θελω εστω να γνωριζω την πηγη αυτης της καταστασης

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by μυσπ View Post
    Εγω απλα νιωθω οτι απο παντα στο κομματι της κοινωνικοποιησης κατι δεν παει καλα μεσα μου κ θελω εστω να γνωριζω την πηγη αυτης της καταστασης
    βασικα αυτο μαλον πρεπει να το συνηθισεις γιατι βλεπω και τη δικη μου που συνεχεια κρυβετε πισω απο ενα μανδυα προς ολους και δε νομιζω ποτε να τον βγαλει αρα πρεπει να αρκεστεις σε αυτα τα ατομα τα λιγα που σε ξερουν καλα και μπωρεις να συνενοηθεις μαζι τους οκ..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλα εννοειται αυτο θελω να κανω κ εγω απλα τρομαζω για το μελλον μηπως αναγκαστω να εργαστω επειδη η καθημερινη μου επαφη με ανθρωπους που δεν μου ειναι οικειοι θα με οδηγησει παλι να παθω καταθλιψη

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by μυσπ View Post
    Καλα εννοειται αυτο θελω να κανω κ εγω απλα τρομαζω για το μελλον μηπως αναγκαστω να εργαστω επειδη η καθημερινη μου επαφη με ανθρωπους που δεν μου ειναι οικειοι θα με οδηγησει παλι να παθω καταθλιψη
    δε θυμαμαι καλα νομιζω οτι ελεγες οτι αισθανεσε καλα με τα παιδια μπωρεις να πιασεις δουλεια ως μπειμπι σιτερ θα σου αρεσε?η μπωρεις να πιασεις δουλεια σε ενα παιδικο σταθμο τι λες?
    Last edited by αλεξανδρος_77; 20-05-2013 at 01:32.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Kαλησπέρα!
    Λόγω της κακοποίησης πιστεύω έπαθες ένα τεράστιο σοκ με συνέπειες ανυπολόγιστες για τον ψυχισμό σου, που αντανακλώνται στην κοινωνικότητά σου.
    Μήπως να έψαχνες για έναν καλό ψυχολόγο/ψυχίατρο που θα σε βοηθούσε να δουλέψεις πάνω στις πληγές σου και να εξασκήσεις την κοινωνικότητά σου?

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Lena01 View Post
    Kαλησπέρα!
    Λόγω της κακοποίησης πιστεύω έπαθες ένα τεράστιο σοκ με συνέπειες ανυπολόγιστες για τον ψυχισμό σου, που αντανακλώνται στην κοινωνικότητά σου.
    Μήπως να έψαχνες για έναν καλό ψυχολόγο/ψυχίατρο που θα σε βοηθούσε να δουλέψεις πάνω στις πληγές σου και να εξασκήσεις την κοινωνικότητά σου?
    εγω που ειμαι 7 χρονια με μια ανολογη κοπελα που υπεστη τα ιδια μια ζωη την εβλεπα να εμπιστευετε μονο εμενα και παντου να παιζει θεατρο...ενταξει δεν ειναι τοσο τραγικο αυτο απλα θα ζει με λιγους φιλους...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Μυσπ , διαγνωσεις απο μη ειδικους δεν εχουν καμμια βαρυτητα. Αν νιωθεις οτι εχεις καποιο προβλημα απευθυνσου καλυτερα σε καποιον ψυχιατρο ή ψυχολογο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα σας κ παλι!Παρελλειψα να πω οτι πηγαινω ηδη σε ειδικο κ μου εχει κανει καλο σε πολλα ομως στο θεμα της κοινωνικοτητας δεν σημειωνω καμμια προοδο,Μπειιμπι σιτερ ειναι μια καλη ιδεα ομως προστοπαρων με εχει πιασει μια τρομερη κοινωνικη αποσυρση κ δισταζω να κανω ακομα κ αυτο,Επειδη διαβασα κ εγω αρθρα για τον αυτισμο ειναι πολλα πραγματα που μοιαζουνε στην κατασταση μου,Οντως ειναι κ το θεμα της κακοποιησης ομως αυτο απλα ενετεινε το προβλημα που ηδη προυπηρχε,Κ προβλημα εχω κ με τους δικους μου που μου εχουνε κολλησει απο παντα την ταμπελα της τεμπελας κ ζοριζονται να δουνε κατι περα απο αυτο,Πραγματικα σκεφτομαι οτι αν μαθω οτι εχω αυτισμο θα ειναι οχι θεραπεια για το προβλημα που εχω μια ζωη αλλα εστω μια ανακουφιση οτι γνωριζω ποια ειναι η πραγματικοτητα κ επισης θα δουνε κ οι δικοι μου την πηγη αυτης της αρνησης μου να ειμαι με κοσμο κ να εργαστω κυριως

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Απο δω δεν ξερουμε κ δν μπορουμε να σου πουμε τι ειναι κ αμα ειναι το ενα κ δν ειναι το αλλο.. αν νομιζεις οτι μπορει να βρισκεσαι στο αυτιστικο φασμα, οπως εγραψες επισκεψου καποιον ειδικο για αυτισμο ενηλικων να σου πει τι ισχυει κ τι οχι! ειναι πολυ εξειδικευμενο αυτο π ρωτας κ δν νομιζω να ξερει κανεις εδω μεσα καποιον τετοιον ειδικο (αν ξερει ας σου προτεινει) οποτε κανε ενα search στο google και στις σελιδες τους. οσο για τη δουλεια, υπαρχει κ η τηλεργασια στις μερες μας αν εχεις υποψην. επισης μπορεις να στησεις τη δικη σ (μικρη) επιχειρηση κ να εχεις αντε 1-2 υπαλληλους μεσα ωστε να νιωθεις ανετα. η το μπειμπι-σιττινγκ οπως ειπες. το βασικο ειναι να αισθανθεις εσυ καλυτερα κ μετα θα εισα ετοιμη να ψαξεις κ για δουλεια. καλη συνεχεια :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα κ να εισαι καλα λακρυμοσα για οσα λες!Οντως ειναι εξειδικευμενο αυτο που ψαχνω επειδη μενω σε επαρχιακη πολη κ εδωπερα ειναι ειδικοι μονο για παιδια ενω ειμαι ενηλικη,κ γιαυτο λεω ,μηπως εδωπερα γνωριζει κανεις καποιον,Επισης να πω οτι πηγαινω κ σε ψυχολογο κ προσπαθει κ αυτη να μου βρει αλλα ακομα να βρουμε κατι

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Υπαρχει και ο λειτουργικος αυτισμος, με ηπια αυτιστικα στοιχεια δλδ και με το κυριως προβλημα να ειναι οι κοινωνικες σχεσεις, το asperger. Σε εναν ψυχιατρο θα επαιρνες μια καλυτερη γνωματευση.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλα τα λες αγαπητο μελος,λες να γνωριζει ο ψυχιατρος?Πηγαινω σε ψυχολογο τωρα κ η πολη που μενω ειναι μικρη κ δυστυχως οι ψυχιατροι δεν ειναι οτι καλυτερο παλαιοτερα που πηγα,Εγω πιστευω οτι ανηκω στο φασμα αλλα δεν εχω επισημη διαγνωση κ οι δικοι μου πιστευουνε οτι ολο αυτο ειναι θεμα τεμπελιας

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Στις μεγαλες πολεις (Αθηνα-Θεσσ-Ηρακλειο) ολο κ θα υπαρχει αυτος ο ειδικος π θες, εαν δν βρεις στην πολη π μενεις, θα πρεπει να ταξιδεψεις δυστυχως...
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΑΥΤΙΣΜΟΣ
    By Ι.ΠΑΠΑΔΑΚΗΣ in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 48
    Last Post: 18-12-2017, 18:58
  2. ΑΥΤΙΣΜΟΣ
    By XELONITSA in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 5
    Last Post: 27-08-2008, 00:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •