Άδεια - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 64

Thread: Άδεια

  1. #31
    ..αμπσολουτ, έχω μια φίλη που έχει ακριβώς τα ίδια θέματα με σένα, αλλά αν τη δεις γυμνή θα πεις ότι είναι από τις πιο όμορφες γυναίκες στον κόσμο.
    Πήγαινε σε έναν ειδικό, νομίζω πως το πρόβλημα σου είναι η χαμηλή αυτοεκτίμιση και όχι η αντικειμενική ομορφιά σου.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Quote Originally Posted by absolutvodka View Post
    Πολλά είπα και πάλι.. Ας μπορέσει κάποιος να μου πει κάτι να μπορέσω να κάνω.. Τα έχω σκεφτεί όλα πια..
    Mια καλη λυση λοιπον ειναι να σταμτησεις να σκεφτεσαι. Οι σκεψεις σου σε εχουν φερει ως εδω, σε αυτο το αδιεξοδο. Οι σκεψεις σου μαυρισαν την ψυχη. Δε φταιει το σωμα σου, το προσωπο σου, τα δοντια σου. Αν ηταν ετσι ολοι οι κοντοι χοντροι και ασχημοι θα υπεφεραν οπως εσυ. Υποφερουν μονο αυτοι που δε ζουν, γιατι σκεφτονται υπερβολικα πολυ.

  3. #33
    Banned
    Join Date
    May 2013
    Posts
    37
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ..αμπσολουτ, έχω μια φίλη που έχει ακριβώς τα ίδια θέματα με σένα, αλλά αν τη δεις γυμνή θα πεις ότι είναι από τις πιο όμορφες γυναίκες στον κόσμο.
    Πήγαινε σε έναν ειδικό, νομίζω πως το πρόβλημα σου είναι η χαμηλή αυτοεκτίμιση και όχι η αντικειμενική ομορφιά σου.
    Θεοφανία, διαφορετικό πρόβλημα έχει η κοπέλα που λες.... Εμένα , αν με δεις γυμνή , δεν θα το πεις αυτό πίστεψε με.
    Παρακαλώ μην αμφισβητείτε τα λεγόμενα μου , είναι αντικειμενικά αυτά που λέω, δεν είναι ιδέα μου ούτε υπερβάλω . Εϊναι η αλήθεια όπως είναι.
    Το να τα ρίχνουμε στην χαμηλή αυτοεκτίμηση μου και όχι στην αντικειμενικότητα μου, δεν βοηθάει την κατάσταση...
    Last edited by absolutvodka; 23-05-2013 at 02:02.

  4. #34
    Banned
    Join Date
    May 2013
    Posts
    37
    Quote Originally Posted by λιλιουμ View Post
    Mια καλη λυση λοιπον ειναι να σταμτησεις να σκεφτεσαι. Οι σκεψεις σου σε εχουν φερει ως εδω, σε αυτο το αδιεξοδο. Οι σκεψεις σου μαυρισαν την ψυχη. Δε φταιει το σωμα σου, το προσωπο σου, τα δοντια σου. Αν ηταν ετσι ολοι οι κοντοι χοντροι και ασχημοι θα υπεφεραν οπως εσυ. Υποφερουν μονο αυτοι που δε ζουν, γιατι σκεφτονται υπερβολικα πολυ.
    Αυτό ακριβώς που γράφεις, λίλιουμ, το έχω συνειδητοποιήσει. Το ξέρω πως αυτή είναι η αιτία..
    Όντως δεν ζω λόγω των σκέψεων μου που μόνο αυτές υπάρχουν και της παράλογης λογικής μου. Έχω φτιάξει μια γυάλα γύρω μου κι έχω μπει μέσα από φόβο μήπως με πληγώσουν οι άλλοι.

  5. #35
    Banned
    Join Date
    May 2013
    Posts
    37
    Quote Originally Posted by nick cave View Post
    Αμπσολουτίτσα, σου θυμίζω τη γνωστή φράση "beauty is in the eye of the beholder", που δε θυμάμαι ποιός την είπε. Η ελκυστικότητα ενός ατόμου δε βρίσκεται στην εξωτερική του εμφάνιση, αλλά στη γοητεία του. Ο Σωκράτης ήταν αντικειμενικά άσχημος. Οι μισοί Αθηναίοι ομως ήταν ερωτευμένοι μαζί του (οι άλλοι μισοί ήθελαν να τον σκοτώσουν), συμπεριλαμβανομένου του Αλκιβιάδη, του πιό ωραίου, μορφωμένου και έξυπνου νέου της εποχής. Και όλα αυτά σε μιά κοινωνία που λάτρευε την ομορφιά.

    Καθημερινά βλέπουμε γύρω μας κοπέλες που υστερούν σε εμφάνιση να κυκλοφορούν με κάτι κούκλους σαν τα κρύα τα νερά. Ολόκληρη πριγκήπισα Νταιάνα έβαγε κέρατο από το μουρόχαυλο εξαιτίας μιάς Καμήλας.

    Ομως τα ξέρεις ήδη αυτά, όπως ξέρεις οτι στη φύση δεν επικρατεί το ωραιότερο, αλλά το εξυπνότερο. Απομένει λοιπόν να ξεκολλήσεις από την εμμονή με την εμφάνιση που -κι αυτό το ξέρεις- υποκρύπτει φόβο και ανασφάλεια μπροστά στην ανάληψη της ευθύνης για τη ζωή σου. Κρύβεσαι πίσω από το πρόβλημά σου. Κι αυτό γιατί δε σου δίνουν οι άλλοι την προσοχή και την αξία που πιστεύεις πως δικαιούσαι. Οταν σταματήσεις να το κάνεις και αποφασίσεις πως η εκτίμηση των άλλων δε μας χαρίζεται αλλά τη διεκδικούμε και την κερδίζουμε, πως η ασχήμια δεν είναι στη μορφή αλλά στη στάση μας απέναντι στη ζωή, πως η γκρίνια και η διαμαρτυρία είναι ασχήμια ενώ το χαμόγελο και η θετική στάση ομορφιά, τότε θα είσαι ήδη πιό όμορφη και πιό γοητευτική...
    Ξέρεις , νικ, το θέμα είναι πως ούτε κάνα τέρας εφυϊας είμαι δυστυχώς :Ρ Αν είχα αυτό το ατού , που ναι! είναι ισχυρότερο, ομορφότερο, καλύτερο και προτιμότερο από την ομορφιά , ε δεν θα είχα κανένα πρόβλημα !!!

    Λες κι εσύ και η Συνήθεια πώς κρύβομαι και τεμπελιάζω.
    Ναι , ίσως και να τα κάνω αυτά. Μάλλον σίγουρα παίζει να κάνω και κάτι τέτοια :/ Ίσως δεν έχω προσπαθήσει όσο πρέπει .

    Εμμονή μου έχει γίνει σίγουρα! Όσο χρονών είμαι, την ασχήμια μου σκέφτομαι.

  6. #36
    Banned
    Join Date
    May 2013
    Posts
    37
    Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τα λόγια σας .... Πραγματικά μου έκανε πάρα πολύ καλό ό,τι είπατε.
    Βέβαια, τα περισσότερα δεν ήταν πράγματα που δεν τα είχα ξανα ακούσει.
    Αλλά καταλαβαίνω ένα πράγμα: όλοι μου λένε τα ίδια, άρα το σκεπτικό το δικό μου είναι το λάθος.

    Άρα , αφού δεν άκουσα κάτι καινούριο , αφού όλοι μιλήσατε με θετικότητα , όλοι δείξατε μια αισιόδοξη στάση άρα φτάνω στο σημείο να έχω δύο επιλογές που ξέρω. Δυο δρόμοι υπάρχουν.

    Ο ένας είναι να κάνω έναν κύκλο, να γυρίσω στα ίδια ,να πέσω πάλι σε πιο βαριά κατάθλιψη, να κλειστώ , να μην ζήσω τίποτα και μια μέρα να φουντάρω.
    Στο ίδιο έργο θεατές δηλαδή, ένα εργάκι που το έχω ζήσει και ζω περίπου ακόμη. Αλλά δεν είναι λύση αυτό γιατί έτσι κι αλλιώς μια μέρα θα πεθάνω.. Οπότε τι σήμερα , τι αύριο - από τα δύο καλύτερα το αύριο ;Ρ Να συνεχίσω με την ίδια μιζέρια , το ίδιο κενό και να επιβεβαιώσω τον εαυτό μου και τις προφητείες μου.

    Ο άλλος δρόμος είναι το πάρω αλλιώς .Να πω πως έτσι είμαι... πάει ,τελείωσε και το χωνεύω μ' αρέσει - δεν μ' αρέσει...Από εκεί και πέρα, κάνω ό,τι καλύτερο μπορώ για να βελτιώνομαι όσο γίνεται.. Και μπουκάρω στη ζωή, δηλαδή, αποφασίζω πώς ό,τι βρέξει ας κατεβάσει , να πέσω και να σπάσω τη μούρη μου. Αλλά να πω πως δεν με νοιάζει . Αϋριο θα είναι μια άλλη μέρα
    Πρέπει να ξεπεράσω τον εαυτό μου. Πρέπει να λειτουργήσω τελείως κόντρα από όσο λειτουργώ τόσα χρόνια για να οδηγηθώ κάπου άλλου, σε κάτι άλλο.. για να ξεφύγω..
    Αυτό είναι το πιο δύσκολο, ίσως γι' αυτό δεν μου πετυχαίνει αλλά πρέπει μάλλον να σφίξω τα δόντια ακόμη περισσότερο και να επιμείνω ακόμη περισσότερο.

    Έτσι το βλέπω.

    Σας ευχαριστώ όλους που ασχοληθήκατε με το θέμα μου. Δεν έχω κάτι άλλο να πω εγώ... Το συμπέρασμα που ήθελα να καταλήξω, το βρήκα
    Αυτό πρέπει να κάνω, κάτι άλλο, κάπως αλλιώς , δεν.. Πρέπει να το πάρω απόφαση.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Καλη τυχη!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Κάπου στην Αθήνα
    Posts
    527
    Αμπσολουτίτσα, όμορφα το έκλεισες το θέμα. Μόνο, βάλε λιγότερα "πρέπει" στη ζωή σου, διαφορετικά θα γίνει αφόρητη και καταναγκαστική. Το μυστικό είναι να μετατρέψεις τα "πρέπει" σε "θέλω" και να αντλείς ευχαρίστηση από ότι κάνεις. Δες τη ζωή πιό ανάλαφρα, λιγότερο σοβαρά και ακόμα λιγότερο ενοχικά και όλα θα πάνε καλά...

  9. #39
    Πάντως μην χάνεσαι , είμαστε καλό παρεάκι εδώ , θα μας δεις να μαλώνουμε , να γελάμε, να διαφωνούμε να βριζόμαστε όμως στην ουσία μοιραζόμαστε τους καημούς μας και τους προβληματισμούς μας. Ο καθένας μόνος του την παλεύει όπως μπορεί , σε μια παρέα όμως έστω και διαδικτυακή λέει και καμιά μαλακία να εκτονωθεί. Η σωστή λύση δεν είναι η εύκολα δοσμένη , πρέπει να περάσει από τον δικό σου μηχανισμό κι εσύ θα αποφασίσεις πιο είναι το σωστό για σένα και θα το προσαρμόσεις στη ζωή σου. Εξ άλλου το μεγαλείο του ανθρώπου είναι πως ο,τι κι αν τον συμβουλέψεις αυτός θα κάνει αυτό που πιστεύει αφού φιλτράρει πρώτα την συμβουλή.

  10. #40
    Quote Originally Posted by absolutvodka View Post
    Θεοφανία, διαφορετικό πρόβλημα έχει η κοπέλα που λες.... Εμένα , αν με δεις γυμνή , δεν θα το πεις αυτό πίστεψε με.
    Παρακαλώ μην αμφισβητείτε τα λεγόμενα μου , είναι αντικειμενικά αυτά που λέω, δεν είναι ιδέα μου ούτε υπερβάλω . Εϊναι η αλήθεια όπως είναι.
    Το να τα ρίχνουμε στην χαμηλή αυτοεκτίμηση μου και όχι στην αντικειμενικότητα μου, δεν βοηθάει την κατάσταση...
    ...αμπ, δεν είχα καμία διάθεση να αμφισβητήσω τα λεγομενα σου.
    Τα συμπερασματα μου βγαίνουν από αυτά που γράφεις, καθώς δεν έχω εικόνα οπότε οι πιθανότητες να πέφτω έξω είναι πάρα πολλές.
    Για μένα το πιο σωστό βήμα που μπορείς να κάνεις για τον εαυτό σου είναι να δεις έναν ειδικό.
    Έτσι και αλλιώς δεν έχεις να χάσεις και τίποτα πέρα από λίγα χρήματα και μια ώρα απο το χρόνο σου.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    βότκα συμφωνώ με τη θεοφανία και με αυτά που σου έγραψε.

    πράγματι δεν μπορούμε να ξέρουμε αν είσαι ωραία, αφού δεν σε έχουμε δει. μετά ακόμα και να σε είχαμε δει, θα άκουγες διαφορετικές γνώμες από τον καθένα σχετικά με την εμφάνισή σου, αφού η ομορφιά είναι και υποκειμενική. αποκλείεται όλοι να σχολίαζαν τα ίδια ακριβώς πράγματα.

    όμως έτσι όπως γράφεις εμένα μου δίνεται η εντύπωση ότι το κυρίως πρόβλημά σου μάλλον είναι ψυχολογικό και όχι εμφανισιακό.

    ακόμα και ο κουασιμόδος να είσαι, να είσαι πραγματικά η εξαίρεση, η μία στις 100 γυναίκες που είναι άσχημη κατά της άποψη της πλειοψηφίας, και πάλι η κατάθλιψη που περνάς και η κοινωνική απομόνωση δεν δικαιολογούνται.

    υπάρχουν άνθρωποι που είναι σχετικά άσχημοι αλλά το αντιμετωπίζουν αντισταθμίζοντας αυτό το αρνητικό τους με άλλα προτερήματα. μπορεί να λένε: ναι είμαι άσχημη, αλλά έχω χιούμορ, αισιοδοξία, καλές κοινωνικές δεξιότητες κλπ κλπ. και να έχουν και κοινωνική ζωή και φιλικές σχέσεις και ερωτική σχέση ακόμα.

    εσύ φαίνεται να έχεις παραιτηθεί πλήρως από το θέμα των κοινωνικών σχέσεων.

    δεν νομίζω ότι για αυτό φταίνε όυτε τα κιλά σου, ούτε αν δεν έχεις βυζί, ούτε τα στραβά σου δόντια. καμία και κανένας δεν έχει την τέλεια εμφάνιση. και ούτε είναι και ο μόνος παράγον που παίζει ρόλο στα κοινωνικά. άλλοι παράγοντες είναι πιο σημαντικοί κατά τη γνώμη μου. πχ για τις φιλικές σχέσεις η εμπιστοσύνη, η αποδοχή του άλλου όπως είναι χωρίς να τον κατακρίνεις, η αισιοδοξία, το χιούμορ κλπ. για τις ερωτικές σχέσεις παίζει πιο σημαντικό ρολο η εμφάνιση, από ό,τι στις φιλκές, αλλά και πάλι δεν είναι ο μόνος παράγον. και στις ερωτικές σχέσεις παίζουν πολλοί άλλοι παράγοντες ρόλο, πχ το ταίριασμα στα σεξουαλικά, τα κοινά ενδιαφέροντα, η εμπιστοσύνη, η αποδοχή του άλλου όπως είναι, η καλή διάθεση, το χιούμορ, η συνεργατικότητα κλπ.

    κι εγώ νομίζω ότι το καλύτερο θα ήταν να επισκεφτείς έναν ειδικό, να κάνεις ψυχοθεραπεία, να δεις τι πραγματικά φταίει και δεν τα κεταφέρνεις στα κοινωνικά, γιατί χλωμό το κόβω να φταίει η εμφάνισή σου.
    πιθανότατα θα εκπλαγείς κι εσύ η ίδια όταν διαπιστώσεις ότι νόμιζες ότι έφταιγε η εμφάνισή σου αλλά τελικά ήταν άλλα πράγματα που έκανες λάθος!
    και φυσικά σκοπός δεν είναι απλά να διαπιστώσεις τί κάνεις λάθος, αλλά σταδιακά να βρεις και το θάρρος να αλλάξεις τη λάθος συμπεριφορά σου έτσι ώστε να αποκτήσεις κι εσύ φίλους και σχέση που τόσο πολύ επιθυμείς!
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by Lou! View Post
    ακόμα και ο κουασιμόδος να είσαι, να είσαι πραγματικά η εξαίρεση
    Χαχαχαχαχ!! Ξερεις ο Κουασιμοδος ποσες κατακτησεις απο το γυναικειο φυλο ειχε? Οχι να τα λεμε κ αυτα κ να τα βλεπουμε γτ η εμφανιση δν παιζει (παντα) ρολο!
    Στα υπολοιπα συμφωνω
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  13. #43
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Μια ηλιθια ερωτηση..Πως ειναι δυνατον να εισαι 56 κιλα με 1.72 υψος και να πετανε ψωμακια??

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Μια ηλιθια ερωτηση..Πως ειναι δυνατον να εισαι 56 κιλα με 1.72 υψος και να πετανε ψωμακια??
    μαλλον δν εννοει ψωμακια, αλλα καμπυλες ή τελοσπαντων ο σωματοτυπος.. αλλες εχουν ισιο κ ευθυγραμμισμενο σωματακι κ αλλες τη λεγομενη ποντιακη λεκανη ή ποντιακο κωλο αν εχεις ακουστα, π δν ειναι παχος, αλλα ειναι ετσι φτιαγμενα τα κοκκαλα π σχηματιζουν φαρδια περιφερεια.. υπαρχουν πολλοι σωματοτυποι κ πολλες κατασκευες..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  15. #45
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    μαλλον δν εννοει ψωμακια, αλλα καμπυλες ή τελοσπαντων ο σωματοτυπος.. αλλες εχουν ισιο κ ευθυγραμμισμενο σωματακι κ αλλες τη λεγομενη ποντιακη λεκανη ή ποντιακο κωλο αν εχεις ακουστα, π δν ειναι παχος, αλλα ειναι ετσι φτιαγμενα τα κοκκαλα π σχηματιζουν φαρδια περιφερεια.. υπαρχουν πολλοι σωματοτυποι κ πολλες κατασκευες..
    Ρε φιλεναδα κανε εικονα αυτα τα δυο στοιχεια..56 κιλα/1.72 υψος..Ποιος ποντιακος κωλος??Τελος παντων..

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Similar Threads

  1. Αναγνώριση - Άδεια ασκήσεως
    By xpistiana1987 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 06-02-2013, 04:23
  2. Αδεια ασκησεως επαγγελματος
    By XTK in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 14-03-2012, 15:50
  3. Νιώθω άδεια....
    By IRENEMARINA in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 31-07-2011, 16:16
  4. 2 Μέρες Υποχρεωτική Άδεια
    By ex_hus in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 24-06-2007, 02:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •