Απομόνωση-Ανάγκη για επικοινωνία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 48
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    20

    Απομόνωση-Ανάγκη για επικοινωνία

    Καληνύχτα Είμαι καινούρια στο φορουμ..Λοιπόν είμαι 19 χρονών και έχω τεράστιο πρόβλημα με την κοινωνική μου ζωή....Δηλαδή πολύ απλά δεν έχω κοινωνική ζωή. Υπάρχουν διάφοροι παράγοντες για τους οποίους στα 19 μου χρόνια είμαι στο σημείο αυτό ενώ οι περισσότεροι γνωστοί μου φαίνεται να μην έχουν τέτοια θέματα. Για να σας δημιουργήσω μια εικόνα θα πώ πως μέχρι τα 15 ήμουν ένα πολύ χαρούμενο άτομο με παρέες , εμπειρίες , βόλτες , ταξίδια. 'Ενα άτομο γεμάτο ζωή. Όλα άλλαξαν μέσα σε ένα χρόνο. Έμεινα στο εξωτερικό για μια χρονιά και μπορώ να πω πως ήταν η πιο τέλεια χρονιά της ζωής μου όμως έπρεπε ξαφνικά να γυρίσω Ελλάδα χωρίς τη μητέρα μου και να μείνω με το πατέρα μου που δεν έχουμε καλές σχέσεις. Έπρεπε δηλαδή να ξαναρχίσω τη σχολική μου και όχι μόνο ζωή με νέα δεδομένα.. Έπαθα κατάθλιψη και μάλλον όσοι έχουν περάσει απο αυτό καταλαβαίνουν πως δεν γινόταν να δημιουργήσω σχέσεις/φιλίες στο καινούριο μου περιβάλλον. Πλέον μετά από την τρίτη λυκείου μπορώ να πω πως είμαι καλύτερα καθώς και το οτι πηγαίνω σε ψυχολόγο γιατί έχω μεγάλη ανάγκη από επικοινωνία και στήριξη και νιώθω οτι τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα θα μπορώ να μιλάω με ένα άτομο.
    Αυτό που με απασχολεί και ήταν και ο λόγος που μπήκα στη διαδικασία να γράψω εδώ απόψε είναι οτι νιώθω απομονωμένη. Έχω 3 φίλες που όμως δεν είμαστε και κολλητές. Βγαίνω που και που , οχι συχνά . Περνάω καλά μαζί τους όμως δεν έχουμε και τόσα κοινά ώστε να είμαι καλυμμένη και ουσιαστικά μέσα μου νιώθω πολλή μόνη και δεν βρίσκω και ούτε είναι εύκολο να βρώ άτομα που να ταιριάζουμε καθώς δεν έχω παρέες. 'Εχω ωριμάσει αρκετά σε σχέση με τα άτομα της ηλικίας μου. Όλα έπαιξαν το ρόλο τους π.χ οικογενειακά προβλήματα, αλλαγή χώρας , απογοητεύσεις , τώρα και η κρίση που δεν σου αφήνει περιθώρια για δραστηριότητες καθώς κοστίζουν. Το θέμα δεν είναι γιατί είμαι έτσι αλλά τι θα κάνω. Πως θα γνωρίσω άτομα; Τι να κάνω μέχρι να γνωρίσω άτομα με τα οποία να ταιριάζω; Το ξέρω πως θα πάρει καιρό..μπορεί και χρόνια. Καλύτερα είναι να γράψω κάτι εδώ παρά να κάθομαι απλά μόνη μου στο δωμάτιο μου. Δεν έχω κατάθλιψη. Είμαι μια χαρά...όμως για πόσο θα κρατάω τον εαυτό μου δυνατό και αισιόδοξο; Οι γονείς μου έχουν τα προβλήματα τους και δε φαίνεται να με καταλαβαίνουν ούτε και να μπορούν να βοηθήσουν...Δε θέλω βοήθεια όμως..Παρέα θέλω. Άτομα με δικούς τους στόχους στη ζωή , ώριμα , ανοιχτόμυαλα που να μπορούμε να πούμε δυο πράγματα. Βαρέθηκα να βρίσκομαι ανάμεσα σε επιφανειακούς , μαζοποιημένους και δήθεν με συμπλέγματα κατωτερότητας που για να νιώσουν καλά πρέπει να μειώνουν τους άλλους.... ναι ναι δυστυχώς είμαι και επιλεκτική.... Αυτά.... ! Ευχαριστώ !

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Γεια σου μουντυ. Απ οτι καταλαβα παλαιοτερα-μεχρι τα 15 που λες και συ-ησουν πιο δικτυωμενη και δεν ειχες προβλημα. Αργοτερα ετυχαν διαφορα και αποσυντονιστηκε το θεμα. Να τα παρουμε ομως ενα ενα απ την αρχη? Τι ακριβως εχει γινει με τους γονεις σου, απο την αρχη μεχρι σημερα? Και θα ρθουμε και στο πρακτικο κομματι για το τι να κανεις απο εδω κι επειτα.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    20
    Οι γονείς μου υπήρξαν σε διάσταση αρκετά χρόνια και εγώ ήμουν πάντα με τη μητέρα μου. Χώρισαν όταν ήμουν 9 χωρίς να πάρουν διαζύγιο. Συνέχεια τσακώνονταν και εγώ χωρίς να το θέλω ήμουν πάντα στη μέση. Συνέχεια είχαν θέματα. Ο πατέρας μου με βλέπει σαν συνέχεια της μητέρας μου , οτι είμαι σαν εκείνη και οτι υποστηρίζω εκείνη κλπ. Εκείνος δε με έχει στηρίξει σε τίποτα. Ούτε οικονομικά ούτε καν σαν πατέρας. Δεν τον νιώθω δικό μου άνθρωπο. Δε ξέρει τίποτα για μένα απλά μένουμε στο ίδιο σπίτι. Οι γονείς μου από το καλοκαίρι μένουν μαζί καθώς υποτίθεται τα ξαναβρήκανε βέβαια κοιμάται ο καθένας ξεχωριστά σε δικό του δωμάτιο και μιλάνε σπάνια. Η μάνα μου είναι συνέχεια με χάλια διάθεση και εκείνος όλο νεύρα και κακία. Από οτι καταλαβαίνω τους βολεύει να μένουν μαζί λόγω οικονομικών. Δε ξέρω τίποτε άλλο. Σίγουρα με επηρεάζει όλη αυτή η άρρωστη κατάσταση αλλά δεν έχω καμία ευθύνη για αυτή τους την κατάσταση. Εγώ απλά προσπαθώ πλέον να ανοίξω τα δικά μου φτερά. Αν και με όλα όσα γίνονται δύσκολο το βλέπω. Το ιδανικό απλά θα ήταν να μπορούσα να μένω με κάποιο άλλο άτομο είτε φίλη είτε αγόρι. Θέλω μόνο να νιώσω ευτυχισμένη και ήρεμη γιατί είμαι πάρα πολύ νέα....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Μαλιστα. Καλα το οικογενειακο αυτο που περιγραφεις ειναι χιλιοπαιγμενο στην ελληνικη κοινωνια, μονο πρωτοτυπο δεν ειναι. Δεν καταλαβα ομως κατι. Τωρα μενετε και οι 3 στο ιδιο σπιτι και απλα ο γαμος των γονιων ειναι τυπικος? ή μενεις με τον ενα γονεα?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    20
    Μένουμε μαζί. Α ναι ε; Δηλαδή έχεις και συ παραδείγματα; Μιλάς με πολύ άνεση για κάτι τέτοιο... Το θέμα δεν είναι τι γίνεται η τι έγινε. Το θέμα είναι τι κάνουμε εμείς. Κεράσι έχεις περάσει απο κάτι ανάλογο;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Εγω παντως δεν εχω συναντησει ζευγαρι παντρεμενο που να ναι ευτυχισμενο. Με το σχολειο τι εκανες? Περασες σε καμμια σχολη?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    20
    Σπουδάζω γραφιστική.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ασχολησου με διαφορες δραστηριοτητες , με τα χομπι σου και βρες και αλλους που κανουν το ιδιο. Για παραδειγμα εαν παιζεις σκακι και σου αρεσει μπορεις να συχναζεις και να γραφτεις σε ενα σκακιστικο συλλογο και παει λεγοντας. Τα λεφτα παιζουν σπουδαιο ρολο , αλλα μπορεις και με λιγα να τα φερεις βολτα. Οι δραστηριοτητες- χομπι ειναι ενα μεσο να περνας και συ καλα ακομα και μονη σου , αλλα και να κοινωνικοποιηθεις εαν ειναι αυτο που επιθυμεις. Τωρα το τι ατομα θα συναντησεις... εχμ καθε καρυδιας-καρυδι ισως , με καποιους θα ταιριαζεται με καποιους οχι κλπ.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    384
    Θα πω το ίδιο και εγώ. ασχολήσου με πράγματα που σου αρέσουν εκεί θα γνωρίσεις αρκετό κόσμο. Οι δήμοι έχουν διάφορα δωρεάν σεμινάρια και μαθήματα ή με πολύ μικρό κόστος .. ψάξε για τον δήμο της περιοχής σου και μην αφήνεις τους φόβους και τις αναστολές σου να σε σταματάνε.
    Ας ξεκλειδώσουμε την σκέψη μας.... http://www.tokleidi.com/

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Στη σχολη π εισαι στη γραφιστικη δν εχεις εντοπισει εστω 1-2 ατομα να κινειστε στο ιδιο μηκος κυματος? εγραψες καπου νομιζω οτι εχεις καποιες φιλες αλλα δν ταυτιζεσαι εντελως.. κοιτα μεχρι να βρεις κατι καλυτερο, συμβιβασου με αυτο π εχεις.. μην μενεις μεσα, βγαινε εστω κ αν αυτα π λενε σου φαινονται μπουρδες.. αλλωστε κ οι ''δυνατες'' κ ''δεμενες'' παρεες π τυχον βλεπεις κ ενιοτε θαυμαζεις, δν γνωριζεις ορισμενες πραγματικα ποσο σαθρα θεμελια εχουν κ οτι τα πραγματα δν ειναι παντα οπως φαινονται.. συμφωνω παντως με τα παιδια, ασχολησου με τα χομπι σου, γραψου σε συλλογους κ βρες νεα χομπι
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Moody View Post
    Σπουδάζω γραφιστική.
    ελα.. δε το πιστευω και εγω ασχολουμαι σχεδον με οτιδηποτε εχει σχεση με γραφικες τεχνες.. εχω καλλιτεχνικη φλεβα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    ελα.. δε το πιστευω και εγω ασχολουμαι σχεδον με οτιδηποτε εχει σχεση με γραφικες τεχνες.. εχω καλλιτεχνικη φλεβα
    ελα.. ουτε εγω το πιστευω.. με τοσα π ασχολεισαι αλεξανδρε προσεχε μν παθεις καμια υπερκοπωση κ σε τρεχουμε
    κ σταματα να προσπαθεις να βρεις γκομενα μεσω του φορουμ ειδικα με νεα μελη π πιθανον δν σε ξερουνε κ τοσο ελεος πια.......
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  13. #13
    Moody, επιλεκτικοί λίγο πολλοί είμαστε όλοι μας στις παρέες μας. Κάποιοι κάνουν παρέα με άτομα που έχουν κοινά ενδιαφέροντα, άλλοι με αυτούς που έχουν το ίδιο αντικείμενο εργασίας. Υπάρχουν κι αυτοί που κολλάνε σε όλες τις παρέες. Αρκετοί είναι οι άνθρωποι που έχουν βρεθεί στην κατάσταση που περιγράφεις καθώς αναπόφευκτα η ζωή του καθενός περνάει σε διαφορετικά στάδια. Στις διάφορες φάσεις της ζωής όλοι λίγο πολύ κάνουν νέες γνωριμίες.

    Πιστεύω ότι με βάση τα στοιχεία που δίνεις για την προσωπικότητά σου θα βρεις σύντομα άτομα με τα οποία θα σε συνδέουν κοινά ενδιαφέροντα.
    Πρέπει να το κυνηγήσεις κι εσύ. Στο σχολείο, στο φροντιστήριο και στο πανεπιστήμιο οι γνωριμίες είναι εύκολες. Καλό θα είναι να μπαίνουμε εμείς οι ίδιοι κάποια στιγμή στην ζωή μας στην διαδικασία να ανακαλύψουμε τους νέους φίλους. Ναι μεν φαντάζει δύσκολο ένα τέτοιο εγχείρημα, αλλά όταν τα καταφέρεις θα νιώσεις ιδιαίτερη ικανοποίηση.

    Ρίξε μια ματιά στις απαντήσεις σε ένα παρόμοιο θέμα όπως το παρακάτω. Επίσης τα έμπειρα μέλη του φόρουμ έχουν δώσει κάποιες σημαντικές συμβουλές στο παρόν θέμα.
    http://www.e-psychology.gr/forum/sho...024#post438024

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    The 36th Chamber of Shaolin
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    ελα.. ουτε εγω το πιστευω.. με τοσα π ασχολεισαι αλεξανδρε προσεχε μν παθεις καμια υπερκοπωση κ σε τρεχουμε
    κ σταματα να προσπαθεις να βρεις γκομενα μεσω του φορουμ ειδικα με νεα μελη π πιθανον δν σε ξερουνε κ τοσο ελεος πια.......
    xaxaxaxaxaxaxaxaxaxax

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by undetermined View Post
    xaxaxaxaxaxaxaxaxaxax
    σουτ εσυ πουλοπομ αυγα σε καθαριζουν κ γελας?
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Επικοινωνία
    By Συνήθεια in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 05-05-2013, 01:20
  2. απομονωση
    By maevius in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 21-03-2013, 12:40
  3. δουλεια και απομονωση
    By kaity in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 10-02-2012, 19:20
  4. Επικοινωνια
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 24-05-2009, 18:07
  5. Απομόνωση
    By kater1na in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 02-11-2008, 02:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •