Άδεια - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 61 to 64 of 64

Thread: Άδεια

  1. #61
    Banned
    Join Date
    May 2013
    Posts
    37
    Quote Originally Posted by Tomhet View Post
    Εγώ πάλι γιατί απο την πρώτη μέρα που ξεκίνησε το thread αυτό, ήθελα να πω απλά "λυπάμαι" και τίποτε άλλο?
    Δεν θα πω ότι είμαι στην ίδια θέση ή ότι έχω βιώσει κάτι αντίστοιχο αλλά απο τα κείμενα σου, βλέπω απλά έναν άνθρωπο πικραμένο και δεν θα σου πω ότι έχεις άδικο. Δε θα συμφωνήσω αλλά ούτε θα διαφωνησω για το άν είσαι "ασχημη" όπως λες η οτιδήποτε...ούτε θα προσπαθήσω να σε βγάλω παράλογη. Απλά λυπάμαι για ότι έχεις δεχτεί στην ζωή σου μέχρι τώρα και σε έχει φτάσει στο σημείο να βλέπεις έτσι τον εαυτό σου....είπα....όχι απαραίτητα άδικα ή παράλογα..

    Επειδή νομίζω το θέμα εκτοχιάστηκε κάπως και κατέληξε στο να γίνεται μια προσπάθεια να αποδειχτεί για το αν είναι όμορφη ή άσχημη κάποια μέσα απο γραπτό λόγο και παραδείγματα κλπ....Σκεφτήκατε απλά το πόση απόρριψη έχει δεχτεί αυτός ο άνθρωπος στη ζωή του? Ναι, λόγω της εμφάνισης του ίσως...γιατί το αποκλείουν όλοι έτσι απλά? Το θέμα είναι αν είναι όμορφη ή ασχημη? Αν είναι λογική ή παράλογη? Σε μιά κοινωνία που όπου και να γυρίσεις το κεφάλι σου δεν μπορείς να κρυφτείς απο τις εικόνες και τα πρότυπα που σε βομβαρδίζουν? σε μια κοινωνία που όλοι πασχίζουν να είναι σαν "εκείνον" ή σαν "εκείνη" και υιοθετούν ύφος και συμπεριφορά ανάλογη με το οικονομικό και εμφανισιακό τους status? Και φαίνεται τραγικό όταν ένας άνθρωπος που προφανώς λόγω της εμφάνισης του έχει δεχτεί τόνους απόρριψης απο όλο του το περιβάλλον και βλέπει δίκαια το ίδιο μοτίβο να επαναλαμβάνεται παντού?
    Δεν με ενδιαφέρει αν είσαι όντως άσχημη ή όμορφη ή μέτρια κλπκλπ. Απλά λυπάμαι που η κοινωνία του κόσμου σε έχει απορρίψει τόσο και σε έχει κάνει να νιώθεις τόσο άσχημα για κάτι για το οποίο δεν φταίς και δε θα έπρεπε να παιζει τόσο ρόλο.
    Όλοι όσοι λένε ότι η εμφάνιση δεν παίζει ρόλο, προφανώς είναι οι ίδιοι που θα πουν τα λεφτά δεν κάνουν τον άνθρωπο. Και τα λεφτά και η εμφάνιση όμως κάνουν το περιβάλλον του ανθρωπου ευχάριστο για εκείνον.
    Και ίσως δεν πρέπει να ακούς λόγια που σου επιβεβαιώνουν τον φόβο σου...αλλά λυπάμαι...δυστυχώς σε αυτό τον κόσμο ζούμε..Απλά κουράγιο.
    Ακριβώς έτσι είναι που τα βλέπω κι εγώ τα πράγματα Τomhet. Ακριβώς όμως. Τα είπες καλύτερα από εμένα.. Τα περιέγραψες έτσι όπως υφίστανται πραγματικά. Γι' αυτό είναι που φτάνω στην απελπισία. Δεν πειράζει όμως που έτσι είναι η κοινωνία. Η κοινωνία και ο κόσμος είναι αυτοί που είναι. Κρίμα για εμένα που είμαι στην απ' έξω ..
    Θα κάνω ότι μπορώ. Δεν μου μένει και τίποτα άλλο εδώ που τα λέμε.

  2. #62
    Banned
    Join Date
    May 2013
    Posts
    37
    Quote Originally Posted by ολυμπια κερκεση View Post
    γεια σου absolutvodka!! εισαι σιγουρη πως θες να αλλαξεις την ζωη σου; τι ειναι πραγματικα αυτο που σε εχει κανει στασιμη και δεν εχεις προσπαθησει για την ουσιαστικη αλλαγη;
    Καλημέρα Ολυμπία! Φυσικά και είμαι σίγουρη ότι θέλω να την αλλάξω. Μα μερικά πράγματα απλά δεν γίνονται. Δεν είναι στο χέρι μου όλα. Βελτιώσεις έχω κάνει πάρα πολλές σε όλα τα επίπεδα αλλά πιστεύω έχω χτυπήσει πλατό. Ή μάλλον όχι, έχει λίγο ακόμη, τραβάει κι άλλο.
    Ουσιαστική αλλαγή πώς να κάνω δηλαδή?

  3. #63
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    5
    http://www.youtube.com/watch?v=4EdOJgRZODM Καταρχας absolut!!! δες αυτο το βιντεο. Εμεις οι γυναικες πιεζομαστε πολύ απο τη κοινωνια να ειμαστε ομορφες και καμια φορά βλεπουμε τον εαυτο μας εντελως διαφορετικο. Σκεψου το αυτο λιγακι...

    Κατι αλλο τωρα. Ειχα περασει μια φαση χαμηλης αυτοεκτιμησης μετά το Λυκειο, οταν ειχαν περασει 2-3 χρονια χωρις να κανω καποια σχεση σαν φοιτητρια. Κοιταγα τον εαυτο μου και σκεφτομουν χαλια εισαι πως να σου μιλησει καποιος με τετοιο σωμα τι να προσεξει? Αυτο που εκανα λοιπον ειναι να καθομαι μπροστα στ καθρευτη καθε βράδυ πριν παω για υπνο και να λεω συνεχεια "Εισαι μια χαρα" "Αξιζεις" Μια καθηγητρια καποτε μας ειχε βαλει να γραψουμε ενα μεγαλο ΑΞΙΖΩ και να το κολλησουμε στο γραφειο μας.

    Επικεντρωσου σε ενα ωραιο σου χαρακτηριστικο πχ τα ματια σου. Βαλε σεξυ μουσικη, χαμηλο φωτισμο και αφεσου...Ξεκινα χορο, γιογκα πιλατες οτιδηποτε η γυμναστικη κανει καλο στην αυτοεκτιμηση και σταματας να σκεφτεσαι για λιγη ωρα κιολας. ενα τελευταιο, αν δεν νιωθεις καλα με τα δοντια σου κανε ορθοδοντικη ακομα και τωρα, οχι μονο λευκανση. Δεν εχει σημασια η ηλικια ΠΟΤΕ δεν ειναι αργα.

  4. #64
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    4
    αυτο ειναι το θεμα, αυτην την απαντηση πρεπει να την βρεις μονη σου, κανεις εδω περα δεν μπορει να σου βρει την καταλληλη λυση για σενα γιατι απλως δεν θα σου ταιριαζει, οταν θα ξερεις τι θελεις πραγματικα θα το πετυχεις γιατι εκεινη την στιγμη θα ειναι στο χερι σου. ξερεις η εξωτερικη ομορφια δεν ειναι ο μονος δρομος για να αισθανθεις καλα με τον ευατο σου υπαρχουν πολυ αλλοι τροποι, εσυ πρεπει να βρεις αυτον που σου ταιριαζει. τιποτα δεν ειναι ευκολο, ειδικα οταν εχεις να κανεις με θεματα ψυχικης γαληνης αλλα οταν η επιθυμια σου ειναι στραμενη εκει αργα η γρηγορα βρισκεις λυσεις στα προβληματα σου, αρκει να εχεις βρει τον δικο σου ξεχωριστο δρομο

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345

Similar Threads

  1. Αναγνώριση - Άδεια ασκήσεως
    By xpistiana1987 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 06-02-2013, 03:23
  2. Αδεια ασκησεως επαγγελματος
    By XTK in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 14-03-2012, 14:50
  3. Νιώθω άδεια....
    By IRENEMARINA in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 31-07-2011, 15:16
  4. 2 Μέρες Υποχρεωτική Άδεια
    By ex_hus in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 24-06-2007, 01:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •