Όσο υπάρχουν άνθρωποι.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 41
  1. #1

    Όσο υπάρχουν άνθρωποι.

    Σκέφτηκα να παίξουμε αυτό το παιχνίδι και να καταγράφουμε καθημερινά πράγματα που κάναμε μέσα στην ημέρα μας και δεν αφορούν τον εαυτό μας και τα προβλήματά μας. Κάτι που κάναμε για κάποιον άλλον και νιώσαμε τη χαρά του μοιράζομαι.
    Ξεκινάω εγώ, σήμερα στο super market το πρωί, μια αξιοπρεπής κυρία ετοιμαζόταν να επιστρέψει ένα μπουκάλι λάδι από τα πράγματα της λίστας της διότι της έλειπε ένα ευρώ από τα πενήντα που είχε επάνω της . Της το έδωσα με τρόπο λέγοντάς της πως δεν έχει καμία αξία. Με κοίταξε και χαμογέλασε. ( εχτές Κυριακή έψαχνα σε όλη τη γειτονιά να βρω πατάτες για να βάλω στο κοτόπουλο γιατί είχα έκτακτο μουσαφίρη , μια Εφη που μένει στη διπλανή πολυκατοικία και που δεν την ξέρω μου είπε μέσα στο mini market έλα σπίτι να σου δώσω εγώ και μην διανοηθείς να μου τις επιστρέψεις , την κοίταξα και χαμογέλασα, αύριο θα της τηλεφωνήσω να της πάω ένα γλυκό αλλά μπορεί να μην απαντήσει.)
    Εσείς πως τα πάτε σήμερα με την επικοινωνία;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Δεν εβρισκα καρεκλα σε ενα καφε και μια κοπελα πιο κατω βρηκε μια για μενα και μου την προσεφερε. Πολυ ευγενικο εκ μερους της.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Σήμερα δεν έχω βγει ακόμη,
    αλλά Σάββατο και Κυριακή συνόδεψα υποψήφιους μαθητές μου
    σε εξεταστικά κέντρα, συζητούσαμε πιθανά θέματα μέχρι τελευταία στιγμή,
    μου ζητούσαν γόμες και μολύβια
    που ξέχασαν να πάρουν μαζί τους,
    εμένα μ' αρέσει να τους νταντεύω
    και τα παραχωρούσα αφειδώς
    και χτες μετά τη συνοδεία,
    γονείς μαθήτριας μ' έβγαλαν να με κεράσουν μπίρες
    και κάτι τέτοιες μέρες παρά τη γενική γκρίνια και το άγχος
    περνάω πολύ καλά.
    Τα μελισσάκια θα γυρνούν γύρω απ' τις πολυθρόνες
    και το νερό το κρύσταλλο θα ρέει απ’ τις οθόνες.

  4. #4
    joann θαυμάζω πάρα πολύ τους εκπαιδευτικούς , πρότυπό μου είναι ο Δημήτρης Λιαντίνης , ο ακαδημαικός, που τον ρωτούσαν τη δουλειά κάνει κι απαντούσε ,είμαι δάσκαλος, είσαι πολύ τυχερή , πραγματικά σε θαυμάζω, έχεις την ευκαιρία να φωτίσεις , να δείξεις τον δρόμο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Quote Originally Posted by Συνήθεια View Post
    joann θαυμάζω πάρα πολύ τους εκπαιδευτικούς , πρότυπό μου είναι ο Δημήτρης Λιαντίνης , ο ακαδημαικός, που τον ρωτούσαν τη δουλειά κάνει κι απαντούσε ,είμαι δάσκαλος, είσαι πολύ τυχερή , πραγματικά σε θαυμάζω, έχεις την ευκαιρία να φωτίσεις , να δείξεις τον δρόμο.
    Ευγενικά λόγια, Συνήθεια, αλλά όχι, δεν έχω σχέση με φιλόλογους,
    ούτε φωτίζω και δεν υπάρχει τίποτα να θαυμάζεις, πίστεψέ με!
    Ξένες γλώσσες είναι το αντικείμενο
    και σ' αυτήν την περίπτωση απλά εκτελείς προγράμματα
    και προσπαθείς να πιάσεις deadlines στις εξετάσεις και τίποτ' άλλο!
    Ή νταντεύεις μικρά και είναι σαν babysitting!
    Καμιά σχέση με ακαδημαϊκό επίπεδο ή τον Λιαντίνη
    που κι εγώ έχω σε μεγάλη υπόληψη!
    Για να μην αρχίσω πάλι την κλάψα για τις εξαιρετικά μικρές αμοιβές
    και την καλοκαιρινή ανεργία.



    http://paspif.gr/wp-content/uploads/...98845073_n.jpg
    Last edited by Joann; 20-05-2013 at 16:14.
    Τα μελισσάκια θα γυρνούν γύρω απ' τις πολυθρόνες
    και το νερό το κρύσταλλο θα ρέει απ’ τις οθόνες.

  6. #6
    εντάξει, σε έχει πάρει από κάτω η ρουτίνα. Περαστικό θα είναι, δεν είναι απλό να κάνεις έναν άνθρωπο δίγλωσσο . είναι εξίσου σημαντικό.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    εαν γνωριζαν περισσοτεροι τον Λιαντινη παιζει σημερα να ειχαμε διπλασιες αυτοκτονιες.
    οντοπικ δεν εχω να πω κατι γιατι εχω μαθει στο ακριβως αντιθετο απ'αυτο που λεει το θεμα.
    δε μπορω ειλικρινα να θυμηθω ποτε ηταν η τελευταια φορα που ενιωσα ανθρωπος. στεναχωρο αλλα ετσι συμβαινει.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Kατι που καναμε για καποιον αλλο σημερα χμ.. Εκραξα μια γιαγια που ειχε τον εγγονο της σηκω σηκω κατσε κατσε. Κυρια μου αγορακι ειναι, 8 χρονων, και φασαρια θα κανει παιζοντας και ειναι πολυ φυσιολογικο, και ξερει πως θέλει να παιξει, δεν περιμενει να του πει ενας υπερηλικας πως παιζουν με τα LEGO. Το παιδι επαιζε και η γιαγια υποδεικνυε συνεχως και εκανε παρατηρησεις, μην κανεις θορυβο, μην παιζεις, ετσι, να παιξεις με αυτα, και αστα εκεινα, και παρε αυτο. Τελικα το βουλωσε και το παιδακι επαιξε λιγο με την ησυχια του.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Ο Λιαντινης πιστευω ειναι παρεξηγημενος απο πολλους, ισως δν μπορουν να τον καταλαβουν, ισως μερικα κ αυτος τα λεει πολυ ''φιλοσοφημενα'' και ''γλαφυρα'', αλλα εχω παρακολουθησει διαλεξεις του (στο youtube, οχι απο κοντα δν ειχα την τυχη) κ ο ανθρωπος τα σπαει. Ο ΚΕΝΟ προφανως αναφερεται στο βιντεο ''φιλοσοφικη θεωρηση της αυτοκτονιας'' του Λιαντινη. αμαν ρε συ, τοσα ωραια εχει πει ο ανθρωπος, εκεινο σου επεσε στο ματι χαχαχα!
    Για εμενα εκπαιδευτικα προτυπα ηταν σιγουρα η Μαρια Μοντεσσορι με τις πρωτοποριες κ τα μοντεσσοριανα σχολεια (ειχα κανει εργασια με μια φιλη μου για τη Μ.Μ. στο α' ετος) και φυσικα ο Αλεξανδρος Δελμουζος.
    Τωρα τι εκανα σημερα, κατι π κανω πολλες φορες, ημουν στο αστικο κ επειδη εκανα μεγαλη διαδρομη (ουσιαστικα εκοψα ολη τη Θεσσ) σηκωθηκα απο μονη μ οταν ειδα οτι μπαινει πολυς κοσμος στις στασεις κ δν ειναι σωστο λεω επειδη εγω πηρα το αστικο απο την αφετηρια κ ο αλλος απο το κεντρο πχ να μπαστακωσω τον κωλο μ κ να στεκονται οι αλλοι ορθιοι. ημασταν σαν στοιβαγμενες σαρδελες αλλα ημουν ορθια στο ενδιαμεσο π ειναι σαν ακορντεον ξερετε με τα ακουστικα κ δν καταλαβα τπτ :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    The 36th Chamber of Shaolin
    Posts
    1,983
    Πηγα μετα απο πολλα χρονια , παιζει 13 χρονια στην παραλια μετα απο το Μακεδονια παλλας ... Ειδα ποσο ομορφη την εκαναν και μπραβο τους πραγματικά το αξίζουν. Καθησα και ηπια εναν καφε σε μια δημοσια μαλλον καντινα... Το απολαυσα και θυμήθηκα πολλα

  11. #11
    Εχτές το βράδυ αργά που σουλάτσαρα με το ποδήλατο, κάποιος απρόσεχτος δεξιά άνοιξε την πόρτα του χωρίς να κοιτάξει, παρ ολίγον να σκοτωθώ, ήθελα να τον βρίσω άσχημα , σταμάτησα όμως, τον κοίταξα περιφρονητικά μέχρι που χαμήλωσε το βλέμμα του. Πετάλ κι έφυγα. Ελπίζω να με θυμάται την επόμενη φορά που θα χαζεύει.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Καλα Συνηθεια τι μ θυμησες τωρα..
    Στο λυκειο ενας αρχιμαλακας ''φιλος'' μου, μου ειπε να με πεταξει με το μηχανακι ως το σχολειο, εγω ημουν κεντρο κατεβαινα με τα ποδια, εκεινος με το μηχανακι προχωρουσε..
    οταν φτανει στην εισοδο κ παω να κατεβω, ακριβως τη στιγμη π παω να κατεβω φορτσαρει τη μηχανη κ πεφτω κατω..
    δν χτυπησα παρα λιγο στη μεση π πονουσε για 3 μερες..
    ακομα δν εχω καταλαβει για ποιο λογο το εκανε..
    να με ριξει δλδ φορτσαροντας την ωρα π ειχε σταματησει κ εγω θα κατεβαινα..
    ειναι ορισμενοι π δν θα επρεπε να εχουν διπλωμα στα χερια τους..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  13. #13
    Γεια σας παιδιά. είμαι να σκάσω... πήγα σήμερα το πρωί να πάρω ένα λευκό λεντάκι για το ποδήλατο μου σε μαγαζί στο κέντρο στην αθήνα και το πλήρωσα 8 ευρώ, αργότερα πήγα μια βόλτα στο μοναστηράκι στα ποδηλατάδικα και είδα το ίδιο με 3 ευρώ, (ψάχνω να βρω γυναικεία σέλα αλλά μετά από αυτό θα αργήσω πολύ να αγοράσω , θα πρέπει να κάνω μεγάλη έρευνα αγοράς) . Κοινώς με έπιασαν μαλάκα.
    Σκέφτομαι ότι κάποιοι έχουν αποθρασυνθεί εντελώς, έτσι μου ρχεται να το πάω πίσω και να το κάνω με το λαστιχάκι του σφεντόνα στα μούτρα του...μα τι γίνεται? μας την έχουν πέσει από παντού, δεν φτάνει που πληρώνουμε την φέτα για χρυσάφι, τη ν ψεύτικη ντομάτα για κανονική κι ένα ευρώ τον μαιντανό, πρέπει για να πάρουμε το πιο απλό να ψάχνουμε με τις ημέρες , ελεύθερη ασυδοσία λέγεται αυτό. Έλεος πια , φτάνει.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Πήγαινε στο Βασίλη τον Καλλιώρα, Πατησίων 31,
    έχει ό,τι ανταλλακτικά θες για το ποδήλατο
    και όχι μόνο κινέζικα.
    Εγώ λάστιχα και σαμπρέλες παίρνω Michelin για το δικό μου
    και από τιμές συγκριτικά με άλλους είναι καλός.
    Τα μελισσάκια θα γυρνούν γύρω απ' τις πολυθρόνες
    και το νερό το κρύσταλλο θα ρέει απ’ τις οθόνες.

  15. #15
    ευχαριστώ joann

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Δεν υπάρχουν πρίγκιπες
    By kuxumuxu in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 11-09-2012, 02:16
  2. ΥΠΑΡΧΟΥΝ...
    By lavie in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 25-01-2012, 18:06
  3. Υπάρχουν καλοί άνθρωποι σε αυτό τον κόσμο?
    By carrot in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 216
    Last Post: 08-01-2011, 01:16
  4. Φιλοι που δεν υπαρχουν....
    By evi_s in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 02-10-2010, 22:13
  5. απλα υπαρχουν
    By areti23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 13-07-2008, 16:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •