ταχυκαρδίες;;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294

    ταχυκαρδίες;;;

    φαντάζομαι όλοι όσοι έχουν άγχος βιώνουν το θέμα ταχυκαρδίες.εγώ όλο αυτό το 2μηνο που έχει επανέλθει το αγχος μου έχω συνεχώς ταχυκαρδία,συνεχώς...αυτό είναι ένα θέμα που με φοβίζει.δηλαδή όποτε τους μετράω είναι 110-115 κ σπάνια να είναι κάτω απο 90.ο γιατρός μου έδωσε το ιντεραλ να παίρνω 1/4 κάθε μεσημέρι.μπορώ να πω τις δύο πρώτες μέρες κάπως βοήθησε.μετά πάλι τα ίδια.όλο αυτό με κάνει να σκέφτομαι μήπως πάθω κάτι απο τη συνεχόμενη ταχυκαρδία.μήπως πάθω ανακοπή,έμφραγμα ξερω και εγώ τι.πώς να χαλαρώσω που δεν μπορώ;με ενοχλεί αυτή η μόνιμη ταχυκαρδία και με φοβίζει άρα με πιάνει πιο πολύ...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Zουζουνιτσα , γιατι δεν ρωτας τον γιατρο σου να δεις τι θα σου πει?

    A kαι κατι ακομα , εισαι σιγουρη οτι μετρας σωστα τους σφυγμους σου?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    19
    Λοιπόν αν θέλεις το πιστεύεις, και για να σου δείξω πόσο ψυχολογικό είναι το θέμα...!!!! και εγώ όταν ξεκίνησαν τα θέματα υπερβολικού άγχους και πανικών είχα ταχυκαρδίες...και αγχωνόμουν γι' αυτό... μετά και αφού πήρα και φάρμακα κλπ... σταμάτησαν... μόλις έκοψα τα φάρμακα την πρώτη φορά, για κάποιο λόγο και επειδή είχα ακούσει για τους αθλητές και τους παλμούς τους την ώρα του αγώνα αλλά και επειδή ήμουν αθλητής, προσπάθησα να δυναμώσω όσο μπορούσα την καρδιά μου... από τότε λοιπόν και παρόλο που κατά καιρούς μου γύρναγε έντονοτατο άγχος, ταχυπαλμίες ως δια μαγείας δεν ξαναείχα ποτέ, ή και να είχα δεν το ήξερα και δεν έδινα σημασία...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Zουζουνιτσα , γιατι δεν ρωτας τον γιατρο σου να δεις τι θα σου πει?

    A kαι κατι ακομα , εισαι σιγουρη οτι μετρας σωστα τους σφυγμους σου?
    γιατί νομίζω έχω πρήξει τους γιατρούς.ναι τους μετράω με πιεσόμετρο

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294
    Quote Originally Posted by Elendar View Post
    Λοιπόν αν θέλεις το πιστεύεις, και για να σου δείξω πόσο ψυχολογικό είναι το θέμα...!!!! και εγώ όταν ξεκίνησαν τα θέματα υπερβολικού άγχους και πανικών είχα ταχυκαρδίες...και αγχωνόμουν γι' αυτό... μετά και αφού πήρα και φάρμακα κλπ... σταμάτησαν... μόλις έκοψα τα φάρμακα την πρώτη φορά, για κάποιο λόγο και επειδή είχα ακούσει για τους αθλητές και τους παλμούς τους την ώρα του αγώνα αλλά και επειδή ήμουν αθλητής, προσπάθησα να δυναμώσω όσο μπορούσα την καρδιά μου... από τότε λοιπόν και παρόλο που κατά καιρούς μου γύρναγε έντονοτατο άγχος, ταχυπαλμίες ως δια μαγείας δεν ξαναείχα ποτέ, ή και να είχα δεν το ήξερα και δεν έδινα σημασία...
    ξέρω πως το άγχος μου τις δημιουργεί.αλλά επειδή τις έχω συνέχεια φοβάμαι τρελά μη πάθω καμιά ανακοπή ή τίποτα άλλο...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Αυτο δεν λεει κατι , θα πρεπει να τους μετρας οταν εισαι ηρεμη , να μην εχεις καπνισει για 20 λεπτα και να εισαι καθιστη για περιπου 5 λεπτα , και εννοειται οχι μετα απο ασκηση.

    Αληθεια η πιεση σου πως ειναι ? Kαι εγω εχω παντα λιγο αυξημενο παλμο , περιπου 85 με 95 αλλα η πιεση μου ειναι παντα σχετικα χαμηλη.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Αυτο δεν λεει κατι , θα πρεπει να τους μετρας οταν εισαι ηρεμη , να μην εχεις καπνισει για 20 λεπτα και να εισαι καθιστη για περιπου 5 λεπτα , και εννοειται οχι μετα απο ασκηση.

    Αληθεια η πιεση σου πως ειναι ? Kαι εγω εχω παντα λιγο αυξημενο παλμο , περιπου 85 με 95 αλλα η πιεση μου ειναι παντα σχετικα χαμηλη.
    έκοψα το κάπνισμα εδώ και λίγες μέρες γιατί φοβόμουν.ήρεμη τους μετράω.και όταν βλέπω πάνω απο 100 με πιάνει τρέλα...η πίεση είναι κ εμένα σχετικά χαμηλή στο 10 με 11.σε λίγο θα κοπανήσω το κεφάλι μου με αυτό το συνεχόμενο χτύπο το γρήγορο που μου δημιουργεί πιο πολύ άγχος...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Αν θες δοκιμασε να εισπνεεις πολυ αργα μετρωντας μεχρι το 4 , μετα να περιμενεις μετρωντας παλι μεχρι το 4 και μετα μα εκπνεεις παλι αργα μετρωντας μεχρι το 4.
    Αυτη η ασκηση λογικα θα ριξει τους σφυγμους σου.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    μηπως ξενυχτας?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Εχω κι εγω πολλες φορες, ειδικα τα βραδυα.. συνηθως ειναι απο το αγχος, αντε στη χειροτερη θα σου βαλει ο καρδιολογος εναν παλμογραφο (holter), το οποιο στη χειροτερη θα δειξει καμια εκτακτη.. να σας ρωτησω τους παλμους σας πως τους μετρατε, με πιεσομετρο καρπου η με το χερι?
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Εχω κι εγω πολλες φορες, ειδικα τα βραδυα.. συνηθως ειναι απο το αγχος, αντε στη χειροτερη θα σου βαλει ο καρδιολογος εναν παλμογραφο (holter), το οποιο στη χειροτερη θα δειξει καμια εκτακτη.. να σας ρωτησω τους παλμους σας πως τους μετρατε, με πιεσομετρο καρπου η με το χερι?
    μηπως βρικολακιαζεις ολη νυχτα αντι να κοιμασαι? σορρυ για την εκφραση...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κοπελα μου πιστευω οτι ειναι ψυχολογικο μην τις μετρας ολη την ωρα κ επηρεαζεσαι κιολας

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by μυσπ View Post
    Κοπελα μου πιστευω οτι ειναι ψυχολογικο μην τις μετρας ολη την ωρα κ επηρεαζεσαι κιολας
    emena μου συνεβενε το ιδιο πραγμα οταν βρικολακιαζα ολη νυχτα και δε κοιμομουν.. ειναι απο κει κατα την αποψη μου.

  14. #14
    Quote Originally Posted by zouzounitsaaa View Post
    φαντάζομαι όλοι όσοι έχουν άγχος βιώνουν το θέμα ταχυκαρδίες.εγώ όλο αυτό το 2μηνο που έχει επανέλθει το αγχος μου έχω συνεχώς ταχυκαρδία,συνεχώς...αυτό είναι ένα θέμα που με φοβίζει.δηλαδή όποτε τους μετράω είναι 110-115 κ σπάνια να είναι κάτω απο 90.ο γιατρός μου έδωσε το ιντεραλ να παίρνω 1/4 κάθε μεσημέρι.μπορώ να πω τις δύο πρώτες μέρες κάπως βοήθησε.μετά πάλι τα ίδια.όλο αυτό με κάνει να σκέφτομαι μήπως πάθω κάτι απο τη συνεχόμενη ταχυκαρδία.μήπως πάθω ανακοπή,έμφραγμα ξερω και εγώ τι.πώς να χαλαρώσω που δεν μπορώ;με ενοχλεί αυτή η μόνιμη ταχυκαρδία και με φοβίζει άρα με πιάνει πιο πολύ...
    Τα ίδια ακριβώς συμπτώματα εχω και εγώ ζουζουνίτσα!Παραλληλα με πόνο-καψιμο συνεχόμενο σε χερι,ωμοπλάτη και στηθος αριστερά!!!Φοβάμαι πάρα πολύ για την καρδια μου,παρόλο που τον Ιούλιο πο μας πέρασε εκανα καρδιογραφημα,υπέρηχο και holter 24ης παρακολούθησης χωρίς να βρεθεί κάτι πέρα απο μια μικρή διαφυγή μητροειδούς βαλβίδας!!Τι να κάνω??

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    To άγχος για πολλά χρόνια κάποια στιγμή ξεσπάει...
    Εμένα ο καρδιολόγος μού έγραψε αρχικά kerlone, 1/4 κάθε μέρα, και μετά επειδή σταμάτησε να το κυκλοφορεί η εταιρεία, loseprol, 1/4 πρωί-βράδυ, κάθε 12ωρο δηλαδή.
    Επειδή γνωστοί μού είχαν μιλήσει για το ιντεράλ, τον ρώτησα και μού είπε ότι το ιντεράλ διαρκεί 3-4 ώρες, είναι για ταχυκαρδίες που διαρκούν λίγο, όχι για μόνιμη κατάσταση όπως η δική μου....σε ήρεμη κατάσταση, όταν ξυπνούσα το πρωί, ήμουν στους 115 το λιγότερο, σε κανονική στους 130 και έφτανα τους 150 σε συνθήκες πίεσης...
    Ένιωθα απίστευτη σωματική εξόντωση, λες και έσκαβα για χρόνια...
    Τώρα μετά από ένα χρόνο είμαι γύρω στους 80-85, άντε στο τσακίρ κέφι να πάω στους 105-110...
    Το πρόβλημά μου είναι πώς θα διατηρηθώ στους 80 χωρίς φάρμακα...
    (Παρεμπιπτόντως, είχα θυρεοειδίτιδα hashimoto με Tsh 6,5+, και με τα anti-tpo να είναι στα 1000+, με φυσιολογικό ανώτατο όριο τα 15. Λένε ότι η αυξημένη αιμάτωση του θυρεοειδούς προκαλεί ταχυκαρδίες)

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ταχυκαρδιες
    By kounoupi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 23-09-2010, 02:57
  2. ταχυκαρδιες
    By kounoupi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 58
    Last Post: 06-09-2010, 00:57
  3. ταχυκαρδιες
    By zouzounitsaaa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 19-07-2010, 03:39
  4. Celius και ταχυκαρδίες
    By grtt in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 01-03-2010, 12:00
  5. ταχυκαρδιες και πιεση
    By zouzounitsaaa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 44
    Last Post: 24-04-2008, 15:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •