Αρνητικες σκεψεις-υπεραναλυση-ανασφαλεια-ΑΓΧΟΣ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 28 of 28
  1. #16
    Καταρχας δεν εχω ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη ή κατι τετοιο για να χρειαζομαι φαρμακα..(και επισης δεν ειμαι κατα των φαρμακων,αντιθετως πριν κατι μηνες που ηταν πολυ εντονα αυτα σκεφτομουν την φαρμακευτικη αγωγη)..Επισης ουτε εγω νιωθω να δεχομαι ''τεραστια'' βοηθεια απο τον ψυχολογο μου..για αυτο μαλιστα το ελλατωσα κιολας και πηγαινω μια φορα το 2μηνο ή 3μηνο (θα πηγαινα περισσοτερο αλλα ειναι και το οικονομικο το θεμα)..Δεν μπορω
    να το εμπιστευτω αυτα σε κανεναν..βεβαια το χα μοιραστει με 2 φιλους μου παλια..αλλα το μετανιωσα γιατι μετα ειχα την φοβια/ανασφαλεια μην με προδωσουν και το πουν καπου ή μπηως με περασουν για κανα τρελο..Κοιτα μπορει να μαι και λιγο υπερβολικος με τον τροπο που το γραψα..οκ ναι,με βασανιζουν αρκετες φορες αυτες οι σκεψεις..δεν με αφηνουν να κανω/απολαυσω καποια πραγματα,αλλα οχι και ολα(εντονα με πιανει οταν δεν κανω κατι που να μου πολυαρεσει ή οταν βαριεμαι και μπορει καμια φορα οταν βγω εξω).
    Ωραια θα σου φερω λοιπον το παραδειγμα με το κολλημα..καταρχας να πω οτι απο ερωτικα κολληματα εχω τις χειροτερες εμπειριες..ειδικα θυμαμαι το προηγουμενο καλοκαιρι που εφαγα ενα κολληματακι με την φιλη μου και παιζοταν κατι με εναν αλλον φιλο μου..ειχα πεσει σε καταθλιψη και ειχα πανικοβληθει(οχι κριση πανικου) για αυτο που συμβαινει)..Λοιπον αυτο καταρχας με πιανει οποτε να ναι..δηλαδη η σκεψη θα πεταχτει απο μονη της ''κολλημα με την ταδε''αλλα δεν της δινω σημασια και φευγει κατευθειαν..αν ομως..δω μια κοπελα που μαρεσει και την κοιταω, ή ειμαι με μια κοπελα (ακομα και φιλη) μονοι μας ή αμα μιλησω με μια κοπελα και περασω καλα..Θα μου ρθει η σκεψη'' εφαγα κολλημα τωρα?'' και μετα συνεχιζει με ''γιατι ενιωσα αγχος? ή ''γιατι με επιασε πιεση/ενοχληση στο κεφαλι(αυτο ειδικα συμβαινει για ολες τις φοβιες)'' ή ''γιατι νιωθω ετσι τωρα(ενω δεν νιωθω καπως απλα λογο αγχους το προκαλω ή ειναι απλα η σκεψη )'' και μετα με τεσταρω χαζευοντας την κοπελα (και με πιανει αγχος λογο φοβου) ή φτιαχνω σεναρια στο κεφαλι μου οπου ειμαι χαλια λογο αυτου ή μου ρχετε η σκεψη '' και αμα ισχυει και δεν το ξεπερασω''? ή ''τωρα παει καταστραφηκα''..μετα λεω στον εαυτο μου ξεκολλα..και μετα γινετε χειροτερα..και ολα αυτα που σκεφτομαι τα αναλυω πολυ..επισης αυτη η ιδεα μου ρχετεκιολας αμα π.χ. καθομαι με μια κοπελα (οχι αναγκαστικα μονοι μας) και με πιασει ακυρο αγχος ή κατι τελοςπαντων,πρωτο πραγμα που σκεφτομαι ειναι αυτο..Φαντασου τετοια διαδικασια γινετε με ολα αυτα που φοβαμαι/απασχολουν...Σπιτι μου νιωθω καλα..αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ερχοντε οι σκεψεις..

  2. #17
    Quote Originally Posted by Moody View Post
    Me again ... Μήπως να άλλαζες ψυχολόγο;
    Δεν ξερω,δεν θελω να μπω στην διαδικασια να βρω αλλον..επισης εχουμε και θεματα οικονομικα..

  3. #18
    Να π.χ. και εχθες και σημερα το κανω..με πιανει αγχος επειδη μου ρχοντε σκεψεις του στυλ ''εχεις ενα απο αυτα που χες παλια''..και μπαινω στο τρυπακι οτι αυτο γινετε(ενω δεν γινετε καν)και σκεφτομαι λες και αυτο που σκεφτομαι ισχυει και αγχονομαι περισσοτερο και οσο περισσοτερο αγχωνομαι,τοσο περισσοτερο φοβαμαι οτι ισχυει+τα τεσταρισματα και οι γενικευσεις που το κανουν ακομα χειροτερα..Τι να κανω?

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    2
    Διαβάζω όλα όσα έχετε γράψει μέχρι τώρα και η αλήθεια είναι πως, αν και γενικά είναι δυσάρεστο να συμβαίνει και σε άλλα άτομα αυτό που περιγράφετε και που αφορά κι εμένα, νιώθω μια ανακούφιση που δεν είμαι ο μόνος που βασανίζεται γιατί αυτό είναι εκείνο που πραγματικά νιώθω. Ότι δηλαδή ζω ένα μαρτύριο με ορισμένες μικροχαρές που μερικές φορές ίσως υποχωρεί λίγο μέχρι ένα βαθμό αλλά πάντα υφίσταται μέσα μου. Είμαι δεκαοχτώ χρονών και αυτή η περίοδος είναι μάλλον η πιο μαύρη της ζωής μου. Δε θα κάτσω να γράψω για την περίπτωση μου τώρα γι αυτό το μόνο που θα αναφέρω είναι πως χαίρομαι που τώρα που βρήκα αυτό το φόρουμ μπορώ επιτέλους να εξηγήσω σε όποιον είναι διατεθειμένος να ακούσει το γιατί μας συμβαίνουν όλα αυτά. Και δεν το λέω με την έννοια ότι είμαι ένα είδος μεσσία που ήρθε για να διαφωτίσει τον κόσμο μέσα από αυτό το φόρουμ αλλά ακριβώς επειδή κι εγώ έχω προβεί σε υπεραναλύσεις και με είχε απασχολήσει σε υπερβολικά μεγάλο βαθμό το γιατί μου συνέβαιναν όλα αυτά, έχω αναζητηθεί σε πολλούς τομείς όπως η ψυχανάλυση η φιλοσοφία η πολιτική και νομίζω πως έχω καταλήξει τα πράγματα μέσα στο μυαλό μου.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    332
    Καλησπέρα σου!!!! λίγο πολύ εδώ "μέσα", έχουμε περάσει τα ίδια... με τη σειρά μου θα σου πω κι εγώ τα ίδια... έκανα όμως από νωρίς (σχετικά) ψυχανάλυση (5χρόνια) και με βοήθησε πολύ!!! Αγχώδη διαταραχή έχω κοινώς!!! Ανάλυση στην υπερανάλυση μια ζωή!!! Άγχος για πράγματα που είχα περάσει, άγχος για πράγματα που μπορεί να περνούσα κ αν δε τα περνούσα, πως θα ήμουν αν τα περνούσα κτλ κτλ... νοσοφοβεία... διαταραχές πανικού... σκέψεις... τρόμος... τι να σου πω.. χάρμα κατάσταση, τα ξέρεις!!! όταν το συνηδειτοποιήσα πραγματικά, το σταμάτησα, όταν πάω να το ξεκινήσω, πάλι το σταματάω κάνοντας συζήτηση με τον εαυτό μου, στο τέλος πετάω και ένα: έχεις ξεφύγει κοπελιά!!!χιχι!!!. Θα σου πω και κάτι που εμένα προσωπικά με βοήθησε... άλλοι μπορεί να κοροιδέψουν ή να πούνε αυθυποβολή.. ο καθένας με τις απόψεις του!!! το έριξα στη προσευχή και νιώθω πιο ήρεμη, σκέφτομαι ότι δε φοβάμαι κάτι, εμπιστοσύνη στο Θεό και όλα θα φτιάξουν... Τώρα παλεύω με νέα "ψυχοπραγματάκια" που μου έχουν βγεί και θέλω να πιστεύω ότι θα τα καταφέρω πάλι!!!
    Ρόδα είναι και γυρίζει... Εγώ φοβάμαι ότι όταν τη δω θα χαρώ και αυτή θα με πατήσει!!! :P

  6. #21
    Quote Originally Posted by VickyK View Post
    Καλησπέρα σου!!!! λίγο πολύ εδώ "μέσα", έχουμε περάσει τα ίδια... με τη σειρά μου θα σου πω κι εγώ τα ίδια... έκανα όμως από νωρίς (σχετικά) ψυχανάλυση (5χρόνια) και με βοήθησε πολύ!!! Αγχώδη διαταραχή έχω κοινώς!!! Ανάλυση στην υπερανάλυση μια ζωή!!! Άγχος για πράγματα που είχα περάσει, άγχος για πράγματα που μπορεί να περνούσα κ αν δε τα περνούσα, πως θα ήμουν αν τα περνούσα κτλ κτλ... νοσοφοβεία... διαταραχές πανικού... σκέψεις... τρόμος... τι να σου πω.. χάρμα κατάσταση, τα ξέρεις!!! όταν το συνηδειτοποιήσα πραγματικά, το σταμάτησα, όταν πάω να το ξεκινήσω, πάλι το σταματάω κάνοντας συζήτηση με τον εαυτό μου, στο τέλος πετάω και ένα: έχεις ξεφύγει κοπελιά!!!χιχι!!!. Θα σου πω και κάτι που εμένα προσωπικά με βοήθησε... άλλοι μπορεί να κοροιδέψουν ή να πούνε αυθυποβολή.. ο καθένας με τις απόψεις του!!! το έριξα στη προσευχή και νιώθω πιο ήρεμη, σκέφτομαι ότι δε φοβάμαι κάτι, εμπιστοσύνη στο Θεό και όλα θα φτιάξουν... Τώρα παλεύω με νέα "ψυχοπραγματάκια" που μου έχουν βγεί και θέλω να πιστεύω ότι θα τα καταφέρω πάλι!!!
    Σου ρχοντε παραλογες ιδεες,τεσταρεις τον εαυτο σου και τετοια δηλαδη?Εγω δεν ξερω τι κανω ακριβως :Ρ αλλα επισκεφτομαι εναν ψυχολογο-ψυχοθεραπευτη μια στο τοσο (επειδη δεν μας περισσευουν για να πηγαινω τακτικα)..Οταν θυμασαι κατι απο αυτα που χεις περασει τι σε πιανει ακριβως και τι κανεις για να το σταματησεις?

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    332
    Τι είπες τώρα..!!!??? ΝΑΙ τεσταρω τον εαυτό μου συνέχεια.. Κάποτε για το καθετί,από το πιο απλό.. Τι να σου πω? Γιατί έκανα τη τάδε κίνηση κ αν την έκανα αλλιώς? Παράλογες ιδέες? Έφτιαχνα στο μυαλό μου παράλογες ιστορίες,καλές κ κακές.. Κάποιες φορές ακόμη το κάνω,λόγω υπεραναλυσης των πραγμάτων.. Το χω στο αίμα μου,όταν πάει να ξεκινήσει.. Σκέφτομαι ότι δε πρέπει να τα πολυκουραζω κ όπως έρθουν.. Να σταματήσω ψυχαναγκασμους γιατί μόνο σε κακό μου βγαίνουν.. Πχ.. Το ποτήρι που θα ακουμπησω στο σουβερ να είναι στη μέση.. Μετά σκέφτομαι.. Κ αν δεν είναι τι θα πάθω?!!! Τα αφήνω όλα όπως έρθουν!προσπαθώ να κοντρολαρω το ίδιο μου το μυαλό! Βασικα.. Εγώ όλα αυτα τα παθαινα από άγχος κ τρελή ανάλυση! Οπότε προσπαθώ να αποβαλω αυτα τα δύο!
    Ρόδα είναι και γυρίζει... Εγώ φοβάμαι ότι όταν τη δω θα χαρώ και αυτή θα με πατήσει!!! :P

  8. #23
    Quote Originally Posted by VickyK View Post
    Τι είπες τώρα..!!!??? ΝΑΙ τεσταρω τον εαυτό μου συνέχεια.. Κάποτε για το καθετί,από το πιο απλό.. Τι να σου πω? Γιατί έκανα τη τάδε κίνηση κ αν την έκανα αλλιώς? Παράλογες ιδέες? Έφτιαχνα στο μυαλό μου παράλογες ιστορίες,καλές κ κακές.. Κάποιες φορές ακόμη το κάνω,λόγω υπεραναλυσης των πραγμάτων.. Το χω στο αίμα μου,όταν πάει να ξεκινήσει.. Σκέφτομαι ότι δε πρέπει να τα πολυκουραζω κ όπως έρθουν.. Να σταματήσω ψυχαναγκασμους γιατί μόνο σε κακό μου βγαίνουν.. Πχ.. Το ποτήρι που θα ακουμπησω στο σουβερ να είναι στη μέση.. Μετά σκέφτομαι.. Κ αν δεν είναι τι θα πάθω?!!! Τα αφήνω όλα όπως έρθουν!προσπαθώ να κοντρολαρω το ίδιο μου το μυαλό! Βασικα.. Εγώ όλα αυτα τα παθαινα από άγχος κ τρελή ανάλυση! Οπότε προσπαθώ να αποβαλω αυτα τα δύο!
    Ποο τα ιδια ομως :Ρ..ειδικα ο ψυχαναγκασμος που ανεφερες εχω και εγω τετοιους παρομοιους!!Δεν εχεις καλυτερεψει καθολου απο τοτε που ξεκινησε ολο αυτο?

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    332
    Κοίτα.. Θεωρώ ότι αυτό συμβαίνει σε άτομα συναισθηματικα φορτισμενα κ σε άτομα που θέλουν να δείχνουν το καλύτερο εαυτό τους στους άλλους.. Γι αυτό κ τα τεστακια.. Τέτοια ήμουν κ εγώ! Ειδικά όπως λες στις σχέσεις,ερωτικές κ φιλικές!! Με το να αναλύουμε τα πάντα,χάνουμε καμία φορά την ουσία, χάνουμε στιγμές.. Σου λέω.. Όταν σκάει το σύνδρομο της υπεραναλυσης..λέω: δε μπορείς να κανεις κάτι,ας εισαι ο εαυτός σου κ τέλος!
    Ρόδα είναι και γυρίζει... Εγώ φοβάμαι ότι όταν τη δω θα χαρώ και αυτή θα με πατήσει!!! :P

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    332
    Ναι καλυτερεψα,με πολύ προσπάθεια κ πίεση του εαυτού μου.. Απλά όταν πάει να με πιάσει κάτι,το αναγνωρίζω κ το σταματαω!
    Ρόδα είναι και γυρίζει... Εγώ φοβάμαι ότι όταν τη δω θα χαρώ και αυτή θα με πατήσει!!! :P

  11. #26
    Quote Originally Posted by VickyK View Post
    Κοίτα.. Θεωρώ ότι αυτό συμβαίνει σε άτομα συναισθηματικα φορτισμενα κ σε άτομα που θέλουν να δείχνουν το καλύτερο εαυτό τους στους άλλους.. Γι αυτό κ τα τεστακια.. Τέτοια ήμουν κ εγώ! Ειδικά όπως λες στις σχέσεις,ερωτικές κ φιλικές!! Με το να αναλύουμε τα πάντα,χάνουμε καμία φορά την ουσία, χάνουμε στιγμές.. Σου λέω.. Όταν σκάει το σύνδρομο της υπεραναλυσης..λέω: δε μπορείς να κανεις κάτι,ας εισαι ο εαυτός σου κ τέλος!
    Τοσο καιρο ομως δεν σε εχει κουρασει?..Εχεις σκεφτει ποτε να επισκεφτεις εναν ψυχιατρο μπας και σου βρει πιο αμεσους τροπους αντιμετωπισης?( το λεω αυτο χωρις να υπονοω οτιδηποτε)

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    23
    Βαικα μιας και ανοιξατε αυτο το θεμα με τις κατα φαντασιαν ασθενιες.ηθελα να ρωτησω και γω κατι με την σειρα μου...μετα τις κλασικες εξετασεις που παντα κανει ενας αρρωστοφοβικος με το πρωτο περιεργο συμπτωμα που θα νιωσε(καρδιολογραφηματα,εξ ετασεις αιματος,θυρωειδη,τεστ κοποσεως,παθολογο,ενδοκριν ολογο κτλ),ηθελα να ρωτησω για ενα συμπτωμα που νιωθω αλλα δεν το χω βρει στο ιντερνετ :P...νιωθω στον λαιμο μου σαν κομπο αλλα σαν να με χτυπαει,σαν να νιωθω τον σφυγμο μου στον λαιμο μου...και βασικα το νιωθω με το που το σκεφτομαι...με το που σηκωνομαι απο το κρεβατι το πρωι αυτο εχω στο μυαλο μου...υπαρχει κανεις μαυτο το συμπτωμα?

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    1
    Quote Originally Posted by Μητσάκος View Post
    Σου ρχοντε παραλογες ιδεες,τεσταρεις τον εαυτο σου και τετοια δηλαδη?Εγω δεν ξερω τι κανω ακριβως :Ρ αλλα επισκεφτομαι εναν ψυχολογο-ψυχοθεραπευτη μια στο τοσο (επειδη δεν μας περισσευουν για να πηγαινω τακτικα)..Οταν θυμασαι κατι απο αυτα που χεις περασει τι σε πιανει ακριβως και τι κανεις για να το σταματησεις?
    παρεπιπτοντως τα τεσταρισματα γινονται μονο και μονο για να καταφερουμε να απαλεινουμε το αγχος των αρνητικων σκεψεων με το να του λεμε τεσταρε το και αν δεις οτι πραγματι αυτο που σκεφτεσαι δεν ισχυει ολα καλα αλλα συνηθως αυτο οδηγει σε ακομα μεγαλυτερο αγχος !!!

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Σκεψεις, υπεραναλυση, ανασφαλεια!!!
    By filanma in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 30-04-2013, 22:03
  2. Άγχος & Ανασφάλεια! *Βοήθειααα!*
    By StreetLights in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 03-08-2012, 18:52
  3. Άγχος/ανασφάλεια/κατάθλιψη?
    By Alexis Papadopoulos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 20-02-2012, 08:58
  4. Τροποι αντιμετωπισης αγχους νευρικοτητας αρνητικες σκεψεις (απορριψη,αποτυχια)
    By xrhstos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 15-02-2012, 18:26
  5. Αρνητικές σκέψεις
    By Giorg in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 19-06-2009, 19:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •