Αρνητικες σκεψεις-υπεραναλυση-ανασφαλεια-ΑΓΧΟΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1

    Αρνητικες σκεψεις-υπεραναλυση-ανασφαλεια-ΑΓΧΟΣ

    Μετα απο αυτη την ασχημη και περιεργη φαση που περναγα,νιωθω τους τελευταιους μηνες,οτι γινομαι ολο και καλυτερα και αυτο επειδη σταματησα να μου βαζω ταμπελακια,επειδη ειπα στον εαυτο μου οτι μονο αγχος ειναι και τιποτα αλλο..αλλα παρολα αυτα,συνεχιζω να κανω τα ιδια..θα μιλησω γενικα για τις σκεψεις και οχι για καποιες συγκρεκριμενες..Λοιπον,μου ερχετε λοιπον μια σκεψη...,αν ειναι κατι παραλογο ή τρομακτικο για εμενα,θα τιναχτω και δεν θα σκεφτομαι ''αν'' ισχυσει ποτε τι θα κανω αλλα οτι ισχυει ή οτι θα ισχυσει και οτι θα μου προκαλεσει καποιο προβλημα και οτι θα με βασανισει κλπ...σαν να θελω να το προκαλεσω δηλαδη(ενω δεν θελω)..μετα αρχιζουν οι γενικευσεις του στυλ'' το σκεφτομαι εντονα,με πιανει κατι,αρα ισχυει''..μετα παω να σκεφτω κατι θετικο..και κατευθειαν ξαναπροκαλω την αρνητικη σκεψη,μετα λεω στον εαυτο μου ''σταματα να το σκεφτεσε'' και αυτο γινετε πιο εντονο..
    Γενικα οτι σκεψη και αν μου ρθει πρεπει να αναλυσω την καθε λεπτομερεια,για να ειμαι 100% σιγουρος οτι δεν ισχυει και οτι δεν ''κινδυνευω'' απο αυτο για το μηπως ισχυει ή οχι.Επισης κατι αλλο που προκαλει αυτες τις σκεψεις ειναι οταν με πιανει 'κατι'' ετσι στο ξαφνικο..Π.χ. ειχα βγει μια φορα με τα παιδια και με πιασε μια μελαγχολια νομιζω και εγω αρχισα να το αναλυω με ερωτησεις:''γιατι με επιασε,τι φταιει τωρα και νιωθω ετσι?,μηπως ειναι κατι σοβαρο?'' κλπ..Και το ακομα χειροτερο που κανω..ειναι που γυρναω συνεχως πισω σε αυτα που ειχα παλια..και λεω στον εαυτο μου..αφου τοσο καιρο ειχα μονο αγχος γιατι ενιωθα ετσι?γιατι με πιαναν ολα αυτα? και μετα (μερικες φορες ομως)παω ΠΑΛΙ να τα προκαλεσω λεγοντας στον εαυτο μου συνεχως οτι ισχυει αυτο που σκεφτομαι,συνεχως.σαν εμμονη ενα πραγμα(να προσθεσω οτι και λογο καποιων φοβιων και λογο των σκεψεων μου χω δημιουργησει και ψυχαναγκασμους)...
    Ειναι αρκετες φορες βεβαια που κανω πραγματα και ξεχνιεμε αλλα οι σκεψεις καποια στιγμη ξαναρχοντε..
    Τι μπορω να κανω για να σταματησω να κανω οολο αυτο το πραγμα??

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Μητσακο γεια σου!Διαβασα το μηνυμα σου και καταλαβα οτι περνας δυσκολα γιατι ολα αυτα τα περναω κι εγω!Στην αρχη ξεκινησα με απλες φοβιες για αρρωστιες αλλα αυτο μεγαλωσε,εγινε υποχονδριαση και οι συνεχεις αρνητικες σκεψεις μπλοκαρουν το μυαλο!Εγω Μητσακο,το παλευω πολυ,πααααρα πολυ,καθε μερα,βγαινοντας καποια βολτα,περπατωντας στη θαλασσα,διαβαζοντας βιβλια για αυτες τις περιπτωσεις(οπως Μπαρμαρα Μπεργκερ που ειναι καταπληκτικη!)κανοντας μονη μου λιγο διαλογισμο και γενικα προσπαθωντας με νυχια και με δοντια!Οταν συνειδητοποιω οτι ολα αυτα που μου ερχονται στο μυαλο ΔΕΝ ειναι αληθεια,τοτε προσγειωνομαι στην πραγματικοτητα!Αυτο που με στεναχωρει περισσοτερο ειναι οτι ερχονται αυτοι οι καταραμενοι φοβοι η οι αρνητικες σκεψεις απ το πουθενα,λες και παω πισω να "ξυσω πληγες" αλλα χωρις να το θελω!Ειναι δυσκολη η κατασταση αυτη αλλα δεν χανω την αισιοδοξια μου οτι θα παω καλα γιατι εχω μεγαλη θεληση να μην καταθεσω τα οπλα,ειναι το μονο που με σωνει.....

  3. #3
    Quote Originally Posted by ΡΑΝΗ View Post
    Μητσακο γεια σου!Διαβασα το μηνυμα σου και καταλαβα οτι περνας δυσκολα γιατι ολα αυτα τα περναω κι εγω!Στην αρχη ξεκινησα με απλες φοβιες για αρρωστιες αλλα αυτο μεγαλωσε,εγινε υποχονδριαση και οι συνεχεις αρνητικες σκεψεις μπλοκαρουν το μυαλο!Εγω Μητσακο,το παλευω πολυ,πααααρα πολυ,καθε μερα,βγαινοντας καποια βολτα,περπατωντας στη θαλασσα,διαβαζοντας βιβλια για αυτες τις περιπτωσεις(οπως Μπαρμαρα Μπεργκερ που ειναι καταπληκτικη!)κανοντας μονη μου λιγο διαλογισμο και γενικα προσπαθωντας με νυχια και με δοντια!Οταν συνειδητοποιω οτι ολα αυτα που μου ερχονται στο μυαλο ΔΕΝ ειναι αληθεια,τοτε προσγειωνομαι στην πραγματικοτητα!Αυτο που με στεναχωρει περισσοτερο ειναι οτι ερχονται αυτοι οι καταραμενοι φοβοι η οι αρνητικες σκεψεις απ το πουθενα,λες και παω πισω να "ξυσω πληγες" αλλα χωρις να το θελω!Ειναι δυσκολη η κατασταση αυτη αλλα δεν χανω την αισιοδοξια μου οτι θα παω καλα γιατι εχω μεγαλη θεληση να μην καταθεσω τα οπλα,ειναι το μονο που με σωνει.....
    Σε καταλαβαινω...Εγω βεβαια επισκεφτομαι μια στο τοσο εναν ψυχολογο γιατι το να συζητησω αυτα που φοβαμαι με καποιον καλο μου φιλο για μενα ειναι αδυνατον..εσυ εχεις σκεφτει να δεχτεις καμια βοηθεια?Μοιραζεσε με κανεναν τις απασχολιες σου?Βγαζεις ακρη ή κανεις και εσυ κυκλους?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    αυτη η νοητικη διαιτα του στυλ οτι συνειδειτα για δεκα μερες δεν θα σκεφτω παραπανω απο ενα λεπτο κατι αρνητικο εχει και πλακα και αποδιδει!!την προτεινε ενα φιλος!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Κανω ψυχαναλυση εδω και ενα χρονο,στην αρχη καθε εβδομαδα και μετα μια φορα το μηνα,ειναι και το οικονομικο στη μεση....με βοηθαει αρκετα,στην αρχη ειδικα πολυ!Σημερα,απ το πρωι μεχρι τωρα,εχω ενα ψιλομουδιασμα στο αριστερο χερι,απ τον καρπο μεχρι το μπρατσο και το μυαλο μου πηγε στην σκληρινση γιατι καποτε ειχα διαβασει οτι ειναι ενα απ τα συμπτωματα....αμεσως στην καταστροφολογια!Φυσικα & γνωριζω οτι ολα προερχονται απ τις σκεψεις μας αλλα γιατι καθε μερα να μου εμφανιζονται ψυχοσωματικα?Τι ειναι παλι αυτο το μουδιασμα??Αυτη η "νοητικη διαιτα" των 10 ημερων kosto30,ειναι πολυ εξυπνη αλλα υπερβολικα δυσκολη!Την πρωτοδιαβασα σ ενα απ τα βιβλια της Μπεργκερ και την προσπαθησα αλλα το να κανεις αμεσως αντικατασταση των αρνητικων σκεψεων δυστυχως δεν ειναι καθολου ευκολο,μακαρι να ηταν!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα σου μελος κ εγω περασα κακοποιηση μετα μου γυρισε σε καταθλιψη κ προσπαθω να επικεντρωνομαι στους ανθρωπους που αγαπαω το αγορι μου κ τους δικους μου κ εφοσον λες οτι εχεις παιδια αφιερωσε τους αρκετο χρονο να ξεχαστεις καπως,Τωρα η καταθλιψη περασε μετα απο χρονια ψυχοθεραπεια κ για πολυ καιρο το παραμικρο αρνητικο να ενιωθα κατευθειαν νομιζα οτι θα μου γυρισει σε καταθλιψη κ η ειδικος που πηγαινω μου ελεγε τοτε μην νομιζω οτι εχω παλι,Τωρα μου εμεινε εντονο αγχος για να μην παθουνε κατι το αγορι μου κ οι δικοι μου κ αρκετες ιδεοληψιες που προσπαθω να τις πολεμω,Καταλαβαινω πως νιωθεις κ πρεπει να εντοπισεις τι ειναι αυτο που σου δημιουργει τετοιο αγχος καθημερινοτητα σου ετσι κ ειναι η οικογενεια σου η δουλεια σου οικονομικο προβλημα κτπλ.... οταν το εντοπισεις καιρος ειναι να δεις κατα ποσο αντιμετωπιζεται

  7. #7
    Quote Originally Posted by μυσπ View Post
    Καλησπερα σου μελος κ εγω περασα κακοποιηση μετα μου γυρισε σε καταθλιψη κ προσπαθω να επικεντρωνομαι στους ανθρωπους που αγαπαω το αγορι μου κ τους δικους μου κ εφοσον λες οτι εχεις παιδια αφιερωσε τους αρκετο χρονο να ξεχαστεις καπως,Τωρα η καταθλιψη περασε μετα απο χρονια ψυχοθεραπεια κ για πολυ καιρο το παραμικρο αρνητικο να ενιωθα κατευθειαν νομιζα οτι θα μου γυρισει σε καταθλιψη κ η ειδικος που πηγαινω μου ελεγε τοτε μην νομιζω οτι εχω παλι,Τωρα μου εμεινε εντονο αγχος για να μην παθουνε κατι το αγορι μου κ οι δικοι μου κ αρκετες ιδεοληψιες που προσπαθω να τις πολεμω,Καταλαβαινω πως νιωθεις κ πρεπει να εντοπισεις τι ειναι αυτο που σου δημιουργει τετοιο αγχος καθημερινοτητα σου ετσι κ ειναι η οικογενεια σου η δουλεια σου οικονομικο προβλημα κτπλ.... οταν το εντοπισεις καιρος ειναι να δεις κατα ποσο αντιμετωπιζεται
    Λαθος τοπικ μυσπ! :Ρ :Ρ

  8. #8
    Quote Originally Posted by ΡΑΝΗ View Post
    Κανω ψυχαναλυση εδω και ενα χρονο,στην αρχη καθε εβδομαδα και μετα μια φορα το μηνα,ειναι και το οικονομικο στη μεση....με βοηθαει αρκετα,στην αρχη ειδικα πολυ!Σημερα,απ το πρωι μεχρι τωρα,εχω ενα ψιλομουδιασμα στο αριστερο χερι,απ τον καρπο μεχρι το μπρατσο και το μυαλο μου πηγε στην σκληρινση γιατι καποτε ειχα διαβασει οτι ειναι ενα απ τα συμπτωματα....αμεσως στην καταστροφολογια!Φυσικα & γνωριζω οτι ολα προερχονται απ τις σκεψεις μας αλλα γιατι καθε μερα να μου εμφανιζονται ψυχοσωματικα?Τι ειναι παλι αυτο το μουδιασμα??Αυτη η "νοητικη διαιτα" των 10 ημερων kosto30,ειναι πολυ εξυπνη αλλα υπερβολικα δυσκολη!Την πρωτοδιαβασα σ ενα απ τα βιβλια της Μπεργκερ και την προσπαθησα αλλα το να κανεις αμεσως αντικατασταση των αρνητικων σκεψεων δυστυχως δεν ειναι καθολου ευκολο,μακαρι να ηταν!
    ειναι οντως δυσκολο..αλλα μπορεις να το αντιμετωπισεις..εμενα οταν μου ρχετε η σκεψη,επειδη φοβαμαι να την αναλυσω..προσπαθω να την αγνοησω...μερικες φορες πετυχαινει..αλλα δεν λυνετε ετσι το προβλημα..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    384
    Οι σκέψεις είναι άρρητα συνδεδεμένες με τα συναισθήματα, αν αφαιρέσουμε τις σκέψεις που σχετίζονται με αρνητικά συναισθήματα, θα δούμε πολύ σύντομα να γεμίζουμε με μια διαρκή δύναμη χαράς. Οι αρνητικές σκέψεις διοχετεύουν την ζωτική μας ενέργεια προς το ”κακό” με αποτέλεσμα σταδιακά να αισθανόμαστε πως όλα πάνε στραβά ως που τελικά καταφέρνουμε να πάνε πραγματικά όλα στραβά στην ζωή μας. Και κάτι τελευταίο και σημαντικότερο μην ξεχνάτε ποτέ να κάνετε 3 καλές σκέψεις για να εξισορροπήσετε την 1 αρνητική. Έρευνες έχουν δείξει πως ο μέσος άνθρωπός κάνει 60.000 σκέψεις ημερησίως, από αυτές το 80% είναι αρνητικές. Αλλάξτε άμεσα την αναλογία…!
    Ας ξεκλειδώσουμε την σκέψη μας.... http://www.tokleidi.com/

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    20
    Γειά σου Μητσάκο. Μυρίζομαι κατάθλιψη. Είχα και εγώ όλα όσα λες και ένιωθα πολλή μόνη σε αυτό και πάρα πολύ εγκλωβισμένη. Ήταν μια κατάσταση του μυαλού μου που μου φαινόταν αδύνατο να την ξεπεράσω. Μου πήρε καιρό να την ξεπεράσω. Την ξεπέρασα μόνη μου μετά από δύο χρόνια που ήμουν συνέχεια στη τσίτα. Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι να βρείς ασχολίες που να σου αρέσουν να κάνεις...ξεκίνα να σκέφτεσαι πράγματα που θα ήθελες να κάνεις και κάνε όνειρα για αυτά...προσπάθησε να βλέπεις μέλλον και βάλε στοίχημα με τον εαυτό σου οτι πχ άμα θέλεις να μάθεις του χρόνου πιάνο δε θα κάνεις καμία αρνητική σκέψη για αυτό....και αν κάνεις σκέψου γιατί την έκανες και προσπάθησε να βελτιώσεις ή να αποβάλλεις τη πηγή του κακού. Εγώ πλέον κάνω πολλά όνειρα και ας μη γίνουν ποτέ....! Αρκεί να τα φαντάζομαι για να είμαι καλά...για να μπορω να ξυπναω το πρωι και να σηκωνομαι απο το κρεβατι! Πλεον παω σε ψυχολογο αλλά το δυσκολο κομματι το περασα εντελως μονη μου ωσπου ειπα "ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ" ..."ΘΕΛΩ ΝΑ ΖΗΣΩ".... μπορω να σου πω οτι εχω και αγχος και αναλύω τα πραγματα....και ειμαι στη τσιτα αλλά σε πολύ πολύ λιγότερο βαθμό....δε συγκρίνεται με παλιά! ...

  11. #11
    Quote Originally Posted by Moody View Post
    Γειά σου Μητσάκο. Μυρίζομαι κατάθλιψη. Είχα και εγώ όλα όσα λες και ένιωθα πολλή μόνη σε αυτό και πάρα πολύ εγκλωβισμένη. Ήταν μια κατάσταση του μυαλού μου που μου φαινόταν αδύνατο να την ξεπεράσω. Μου πήρε καιρό να την ξεπεράσω. Την ξεπέρασα μόνη μου μετά από δύο χρόνια που ήμουν συνέχεια στη τσίτα. Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι να βρείς ασχολίες που να σου αρέσουν να κάνεις...ξεκίνα να σκέφτεσαι πράγματα που θα ήθελες να κάνεις και κάνε όνειρα για αυτά...προσπάθησε να βλέπεις μέλλον και βάλε στοίχημα με τον εαυτό σου οτι πχ άμα θέλεις να μάθεις του χρόνου πιάνο δε θα κάνεις καμία αρνητική σκέψη για αυτό....και αν κάνεις σκέψου γιατί την έκανες και προσπάθησε να βελτιώσεις ή να αποβάλλεις τη πηγή του κακού. Εγώ πλέον κάνω πολλά όνειρα και ας μη γίνουν ποτέ....! Αρκεί να τα φαντάζομαι για να είμαι καλά...για να μπορω να ξυπναω το πρωι και να σηκωνομαι απο το κρεβατι! Πλεον παω σε ψυχολογο αλλά το δυσκολο κομματι το περασα εντελως μονη μου ωσπου ειπα "ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ" ..."ΘΕΛΩ ΝΑ ΖΗΣΩ".... μπορω να σου πω οτι εχω και αγχος και αναλύω τα πραγματα....και ειμαι στη τσιτα αλλά σε πολύ πολύ λιγότερο βαθμό....δε συγκρίνεται με παλιά! ...
    Καταθλιψη?Εγω?..Πριν κατι μηνες ναι θα μπορουσα να το πω..αλλα πλεον..οχι..οσο και αν επιμονες και να ναι αυτες οι σκεψεις(η οποιες πηγαζοντε απο φοβιες κυριοτερα)..δεν τις αφηνω παντα να με παρουν απο κατω..και γενικα,απολαμβανω πραγματα..αρα,οχι δεν νομιζω να χω καταθλιψη

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    20
    Τότε πως γίνεται να είναι τόσο έντονη η υπερανάλυση; Μητσάκο μπορείς να μας πείς τι σε απασχολεί αυτή τη περίοδο; Λες για φοβίες; Εχουν να κάνουν με τα οικονομικά ή με τι;

  13. #13
    Quote Originally Posted by Moody View Post
    Τότε πως γίνεται να είναι τόσο έντονη η υπερανάλυση; Μητσάκο μπορείς να μας πείς τι σε απασχολεί αυτή τη περίοδο; Λες για φοβίες; Εχουν να κάνουν με τα οικονομικά ή με τι;
    Καταρχας ειμαι μαθητης Γ' λυκειου..(αρα τα οικονομικα δεν ειναι κατι που με απασχολει ακομη)..Θα πω γενικα εδω τι με απασχολει..αλλα εχω γραψει αναλυτικα καποια απο αυτα που με απασχολουσαν εντονα σε αυτο το φορουμ αν θες να ψαξεις να τα δεις,.Γενικα λοιπον,εχω φοβια του ερωτα και γενικα του κολληματος..(δηλαδη αμα μαρεσει μια κοπελα θα φοβαμαι το κολλημα και θα αρχισουν να μου ρχοντε περιεργες/παραλογες ιδεες,καθως και τεσταρισματα )..μετα ειναι η φοβια να μην παθω κατι σοβαρο που μπορει να με βλαψει πολυ ασχημα,φοβιες μην εχω ή μην παθω ασχημα νοσηματα(και σωματικα και ψυχικα),μερικες φορες φοβαμαι μηπως καποιος θελει να μου κανει κακο ή μηπως με παρακολοθουν και τελος αν πραγματα(ασχημα)που χω ζησει ξαναρθουν ή δεν εφυγαν ποτε και απλα ''ξεχνιεμαι'' λιγο απο αυτα..Λογο αυτων των φοβιων (που φετος εγιναν εντονες),εχω πολλους ψυχαναγκασμους του στυλ ''κανε αυτο/μην το κανεις ετσι αλλιως θα παθεις/μπορει να παθεις κατι κακο'',παραλογες,εντονες εμμονες σκεψεις,υπεραναλυση/αναλυση καθε σκεψης,πολλες γενικευσεις και τεσταρισματα..αυτα με απασχολουν..

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    20
    'Ενας γνωστός μου είχε ψυχαναγκασμούς και έπαιρνε φάρμακα. Εκείνος είχε εμμονές με τη καθαριότητα κυρίως ... 10 φορές πλύσιμο χεριών κλπ. Και σίγουρα πολλά άλλα που δεν είμαι σε θέση να ξέρω. Αυτό που μου είπε είναι οτι πήγε σε ψυχολόγο ο οποίος δε τον βοήθησε καθόλου και έχασε και χρόνο και χρήμα. Ενώ ήταν φανερό οτι ήταν ψυχαναγκαστικός ομως ποτε ο ψυχολόγος δε του πρότεινε να πάει σε ψυχίατρο. Μετέπειτα αφου ταλαιπωρούνταν πολύ πήγε σε ψυχίατρο που του πρότεινε ο πατέρας του και ξεκίνησε αγωγή. Τα φάρμακα θεωρεί πως τον βοηθάνε αν και είναι πολύ ακριβά. Δε θέλω να σε ωθήσω στα φάρμακα απλά θυμάμαι οτι στους ψυχαναγκασμούς δεν ευθύνεται το άτομο αλλά μια ουσία που δεν παράγει ο εγκέφαλος. 'Αρα δεν ξέρω κατα πόσο μπορείς να το αποφύγεις. Σίγουρα πάντως βλέπω οτι δεν σε αφήνει να ζήσεις αυτό το πράγμα......Το έχεις συζητήσει με ανθρώπους του περιβάλλοντος σου πχ τους δικούς σου ή δε πιστεύεις πως θα καταλάβουν; Μπορεί οτι λέω να είναι μπαρούφες και για τη περίπτωση σου να μην ισχύουν άλλωστε δεν είμαι και ειδικός αλλά αν υπάρχει δυνατότητα να το συζητήσεις με κάποιον ειδικό πέρα απο τον ψυχολόγο που από οτι κατάλαβα πας κάντο έστω και για μια απλή ενημέρωση. Καταλαβαίνω πάντως πόσο άσχημο είναι αυτό. Οχι οι ψυχαναγκασμοί αλλά η υπερανάλυση. Τα ανέλυα όλα και αν όλα οσα ανέλυα ή πίστευα τα έλεγα σε κάποιον με περνούσαν για κολλημένο άτομο. Μου έλεγαν οτι δεν ισχύουν , να τα βγάλω απο το μυαλό μου. Οτι παίρνω κάτι μικρό που μου λέει κάποιος και το κάνω τεράστιο χωρίς να υπάρχει κάποιος λόγος.......ήταν μαρτύριο σκέτο...'Ενιωθα σκατά.... . Πες μου όμως υποθετικά πχ αυτό που λες με την κοπέλα ... Τι σκέψεις κάνεις; 'Εχεις ανασφάλειες; Περιέγραψε μου λίγο τι ακριβώς σκέφτεσαι ... Γράψε κάτι ακριβώς όπως το σκέφτεσαι για ένα θέμα....Ίσως να περνάς φάση ή να πιέζεσαι πολύ λόγω του σχολείου. Δηλαδή μη το σιγουρεύουμε οτι χρειάζεσαι ειδικό.... Πως νιώθεις σπίτι σου;

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    20
    Me again ... Μήπως να άλλαζες ψυχολόγο;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Σκεψεις, υπεραναλυση, ανασφαλεια!!!
    By filanma in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 30-04-2013, 22:03
  2. Άγχος & Ανασφάλεια! *Βοήθειααα!*
    By StreetLights in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 03-08-2012, 18:52
  3. Άγχος/ανασφάλεια/κατάθλιψη?
    By Alexis Papadopoulos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 20-02-2012, 08:58
  4. Τροποι αντιμετωπισης αγχους νευρικοτητας αρνητικες σκεψεις (απορριψη,αποτυχια)
    By xrhstos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 15-02-2012, 18:26
  5. Αρνητικές σκέψεις
    By Giorg in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 19-06-2009, 19:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •