Κοινωνικες σχεσεις
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    896

    Κοινωνικες σχεσεις

    Δυστηχως οι περισσοτεροι βιωνουμε τις κοινωνικες επαφες με ''τρομο'' ειδικα ατομα που γνωριζουν το προβλημα μας εξ αρχης, δικαιολογημενα κραταμε μια αμυντικη σταση με το φοβο μην πληγωθουμε.Εχω πληγωθει αρκετες φορες στο παρελθον, απο λογια σε βαρος της ασθενειας μου, ισως να το εκαναν ασυνειδητα και απο αγνοια, μη γνωριζωντας σαφως πως ειναι να εισαι ψυχικα ασθενης.

    Παλιοτερα δεν εδινα τοση σημασια, απεναντιας ειχα και μια αυτοσαρκαστικη διαθεση γυρω απο το προβλημα σαν μια εκουσια αμυνα του μηχανισμου μου.

    Τωρα ομως επεσαν οι αμυνες επεσαν ολα και νιωθω πιο ευαλωτος και εχω κλειστει περισσοτερο στον εαυτο μου, φτιαχνοντας ενα κουκουλι προστασιας γυρω μου.

    Ισως γιατι οι τωρινες σχεσεις μου εκαναν το κυκλο τους, δεν αισθανομαι τον ιδιο ενθουσιασμο που ειχα παλιοτερα, και ειμαι εκει σαν μην ειμαι στην ουσια!.

    Δεν ξερω πως το αντιλαμβανεστε, αλλα θα ηθελα να ακουσω δικες σας προσεγγισεις γυρω απο το θεμα και την εμπειρια σας με τις κοινωνικες σας επαφες!!!.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Ειναι προπαντων βασικα τι εικονα δινεις εσυ στους αλλους στο πως θα σου συμπεριφερθουν..
    Απο σενα εξαρταται φιλε μου..
    Αμα τους δινεις την εντυπωση του ''κακομοιρη'', π εχει κατι π δν ειναι ''καλο'', που φοβαται, τοτε πιθανον κ να πουν διαφορα..
    Αμα δωσεις την εντυπωση ατομου δυναμικου, π ξερει τι του γινεται, π δν νιωθει κομπλεξ με οτιδηποτε, π εχει χιουμορ κ αυτοσαρκασμο (ακομα κ για το προβλημα, ναι), τοτε δυσκολα να πει καποιος κατι..
    Φυσικα παιζουν ρολο κ τα ατομα στα οποια θα πεσεις..
    Ποσο ανοιχτομυαλα ή οχι ειναι, τι βιωματα εχουν, ποιες ειναι οι παγιωμενες αποψεις τους (ξερεις ολοι για καθε θεμα εχουμε καποιες de facto αποψεις, ηδη εδραιωμενες προτου επαναπροσδιορισουμε κτλ), πιθανον να μν θελουν να σε κανουν παρεα για αλλους λογους κ να προφασιζονται οτι ειναι λογω της παθησης κτλ..
    Συνηθως με ομοιοπαθεις συννενοεισαι καλυτερα.. επειδη μπορουν να νιωσουν μεγαλυτερη ενσυναισθηση..
    Απο κει κ περα δν χρειαζεται να ανοιγεσαι στον πρωτο τυχοντα κ να λες το θεμα σου, περιμενε λιγο ωστε να δεις αν ο αλλος ειναι ατομο εμπιστοσυνης... κ επειτα δν ειναι κατι τραγικο, κ εμενα προσωπικα μ ακουγεται εντελως αδιαφορο, υπαρχουν 10000 πραγματα να συζητησεις με καποιον περα απο το προβλημα σας, ασε π κατανταει βαρετο να αναμασας τα ιδια κ να μιλας για ασθενειες συνεχεια...
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    896
    Συμφωνω οτι ειναι τι εικονα δειχνει ο καθενας μας, αντανακλασεις του εαυτου μας ειμαστε απεναντι στους αλλους.

    Μερικες φορες οταν εχω μια ουδετερη σταση εαυτου χωρις πολλους συναισθηματισμους και χωρις καμια εικονα στο μυαλο και προκαταλειψη απεναντι στους αλλους, τοτε ειναι τα πραγματα ηρεμα και γαληνια και κυλουν ομορφα και ωραια οι συναναστροφες!.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    20
    Τότε προσπάθησε να κάνεις τα πάντα με το δεύτερο τρόπο. Θα περάσει και αυτή η φάση. Τι ακριβώς έχεις;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    896
    Σιγουρα θα περασει, δεν ειναι τιποτα, απλως κλειστηκα στον εαυτο μου λιγο παραπανω απ οτι επρεπε!.

    Συζητουσα μ ενα φιλο μου πριν και μου ελεγε πρεπει να χουμε διψα για ζωη, να ειμαστε σε μια εγρηγορση.

    Καλα ολα αυτα, αλλα εδω οι μερες περνανε σα χελωνες νεκρες, εδω το τωρα ζητιανευει λιγη πικρα απο χτες.

    Θελω να πω η απραξια μου για οτιδηποτε, μου βαζει περιεργες σκεψεις και δεν αφηνομαι στη ροη των πραγματων.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    896
    Μπα δεν περιμενω πια θαυματα, η τα θαυματα τα δημιουργουμε εμεις?..και μη μου πειτε την ''καραμελα'' βρισκονται στα απλα πραγματα της καθημερινοτητας μας..ποια καθημερινοτητα? ..αστην να παει και αυτη στο βροντο...κουραστηκα..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Αθηνα
    Posts
    798
    Ψέμματα και υποκρισια...τίποτα το καινουριο δηλαδή....
    Πάμε....
    Lacrymosa εχεις πει ποτε σε καποιον αντρα οτι δεν αισθανεσαι καλα και σου εχει πει "πανε χεσε, δεν θα ασχοληθω μαζι σου" ?
    Γιατί εγώ πιστευω πως σαν γυναικα οι περισσοτεροι θα ηθελαν να σε "παρηγορίσουν". Εκτος και αν γινεσαι υστερικη η τρομακτικη και φοβιζεις τους αλλους.

    Σάκη δεν παίζει κανένα ρόλο το τι βγάζεις στον κόσμο και ασε τους άλλους να λένε. Μιλάνε για γενικότητες...για ανθρώπους. Αν σε ενδιαφέρει για τον εαυτό σου τότε η μόνη αλήθεια είναι οτι τα πάντα εξαρτώνται απο τον συνομιλητή σου. Αν δε σε γουστάρει θα σου καταλογήσει οτι θέλει εκείνος. Αν γελάς θα σε πει γελιο, αν κλαις θα σε πει κακομοίρη. Αν ο άλλος θελει να εισαι διπλα του τοτε θα ειναι εκει οτι και αν κανεις.
    Εγώ αν ο αλλος γελά θα τον πω χαρούμενο και θα γελασω μαζι του, αν κλαιει θα τον πω λυπημενο και θα κλαψω μαζι του και θα θελω να ειμαι εκει για αυτον. Αλλά εγώ δεν μιλάω για γενικότητες και για ανθρώπους.
    Όσο για το αν οι "ομοιοπαθεις" μπορουν να σε καταλαβουν καλυτερα...μπα..
    Έχω πχ εχω υπόψη ατομα που εχω γνωρισει να λενε πως εχουν περασει πολυ ασχημα οι ιδιοι και να θελουν να ξεφορτωθουν τον τοτε συντροφο τους γιατι δεν ενιωθε καλα ο ιδιος και κυλουσε στην καταθλιψη. Η δικαιολογια?
    "Εγω τα περασα αυτα.....τωρα πρεπει να ζησω". Για τα πάντα υπαρχει μια δικαιολογια.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    όπου σκάνε τ'αστέρια
    Posts
    326
    Αν αποδέχεσαι την ταυτότητα και το ρόλο του ασθενή, τότε δύσκολα ο άλλος θα σε αντιμετωπίσει ισότιμα. Και με αυτό δεν εννοώ πως υπάρχει ισότητα, γιατί αυτό είναι ένας μύθος, καθώς είναι τόσες οι κλίμακες και οι περιπτώσεις και οι διαφορετικότητες, εννοώ πως το να σου φορέσεις αυτή την ταυτότητα, που έχει κι αυτή φτιαχτεί και κουβαλάει τα νοήματα που της δίνει το περιβάλλον, τότε κατά κάποιον τρόπο σε αδικείς και ετεροκαθορίζεσαι. Οπότε θα σου έλεγα πως το ασθενής και το υγιής χρειάζονται ένα καλό ξεσκόνισμα, και οσο για τις ανθρώπινες σχέσεις που τυχαινει αυτό τον καιρό να είναι λιγότερες, δεν είναι καλό ούτε κακό. Είναι αυτό που εσύ το φτιάχνεις. Μπορείς να το δεις ως θετικό, ως αρνητικό, και ως ουδέτερο. Το ουδέτερο είναι για μένα ο καλύτερος τρόπος να βλέπεις.
    Be warned. My shite detector is on high alert.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    896
    Tomhet τα λες απλα και ξεκαθαρα, εκει ειναι η ουσια, και ετσι καλο θα ηταν να βλεπαμε τα πραγματα, στις σχεσεις μεταξυ μας με αμεσοτητα και ειλικρινεια με ζεστη καρδια χωρις μασκες και προσωπεια....Confide προσπαθω οσο το μεγιστο δυνατον να μη με οριζει καμια αρρωστεια, αλλα ανθρωπος ειμαι και μερικες φορες λυγιζω...οχι τοσο πολυ απο τις γνωμες - προσβολες τους, αλλα απο την γενικοτερη αναισθησια τους...οχι δεν κατηγορω..μπορει να μην εχουν καμια σκοπημοτητα..πολυ απλα να ειναι λογω αγνοιας...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    όπου σκάνε τ'αστέρια
    Posts
    326
    Σάκη, καταλαβαίνω, η ανθρώπινη βλακεία είναι ανίκητη.
    Be warned. My shite detector is on high alert.

Similar Threads

  1. Κοινωνικες ομαδες και στιγμα
    By deleted-by-request-1305 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 26-10-2012, 17:37
  2. κοινωνικες σχεσεις-εμμονες ιδεες
    By predator in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 03-10-2011, 22:35
  3. κοινωνικες δεξιοτητες κ ψυχωση
    By alexandros2985 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 14-05-2011, 02:54
  4. ΑΓΧΟΣ ΑΠΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ
    By kaktos25 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 14-09-2009, 23:49
  5. λίστα με κοινωνικές υπηρεσίες
    By kathy in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 11
    Last Post: 23-09-2005, 03:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •