Χορταίνει η κοιλιά αλλα όχι το μυαλό
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595

    Χορταίνει η κοιλιά αλλα όχι το μυαλό

    Πασχω απο ψυχωση και παιρνω φαρμακα εδω και 5 χρονια.Εχω βαλει 30 κιλα και δεν μπορω να τα χασω.Τρωω μεγαλες ποσοτητες φαγητου καθημερινα και δεν ξερω που θα παει αυτο.Ενω τρωω νιωθω γεματο το στομαχι αλλα το μυαλο δεν χορταινει και εξακολουθει να ζηταει τροφη.Αυτο εχω διαπιστωσει.Εχω κατα καιρους δοκιμασει διαφορες διαιτες ,χανω μερικα κιλα αλλα μετα τις σταματαω και τα παιρνω διπλα τα κιλα.Μονη μου ελπιδα ειναι μηπως κοψω τα φαρμακα με τη βοηθεια του γιατρου μου αλλα δεν βλεπω κατι τετοιο να γινετε.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    μα το λες κ μονος σου στον τιτλο.. δν εχεις βιολογικη πεινα, αλλα συναισθηματικη.. κ ισως αυτο π λεμε ''συναισθηματικη υπερφαγια''.. δν νομιζω να φταινε τοσο τα φαρμακα (ζυπρεξα παιρνεις?) γιατι αμα ηταν λογω των φαρμακων θα ενιωθες βιολογικη πεινα συνεχεια.. εσυ ομως πεινας στο μυαλο οπως ειπες κ μονος σου.. εξαλλου τοσα χρονια π το παιρνεις το φαρμακο οσα κιλα ηταν να παρεις τα πηρες.. μηπως ειναι κατι αλλο π σε βασανιζει? πχ ελλειψη εργασιας, ελλειψη γκομενας, οικογενειακα θεματα κτλ? στον γιατρο π πας για τα χαπια μιλας κ γι αλλα θεματα?
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κουραγιο φιλε μου ειναι καθαρα ψυχολογικο το θεμα αλλα μακροπροθεσμα θα βλαψεις την υγεια σου γιαυτο πρεπει ετσι κ δεν ειναι εφικτο να σταματησεις τα φαρμακα τοτε να γραφτεις σε ενα γυμναστηριο κ να κανεις εντατικα πιστεψε με χαριζει κ καλο σωμα κ ευεξια απο αποψη διαθεσης κ ετσι κ ειναι αδυνατον να σταματησεις να τρως τουλαχιστον τρωγε μεγαλες ποσοτητες απο τροφιμα που δεν παχαινουνε ιδιαιτερα κοψε το πολυ ψωμι τις σαλτσες κ τα γλυκα

  4. #4
    Μιχάλη, πριν από λίγο διάβασα το παρακάτω άρθρο για την συναισθηματική πείνα σ' ένα από τα sites που παρακολουθώ. Περιέχει και συμβουλές για την αντιμετώπισή του.
    Πιστεύω ότι θα σε βοηθήσει πολύ η ενασχόληση με διάφορες ευχάριστες δραστηριότητες το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας. Συνήθως η εργασία μας και η αφοσίωση μας στο έργο που παράγουμε μας κάνει να ξεχνάμε την πείνα. Ακόμη κι αν υπάρχουν μέρες που δεν εργαζόμαστε πρέπει να δημιουργούμε ένα πρόγραμμα που να γεμίζει την μέρα μας, με δραστηριότητες όσο γίνεται μακριά από το σπίτι. Ακόμη και βόλτες να κάνουμε γυρνώντας την πόλη με το ποδήλατο ή τα ΜΜΜ είναι μια μορφή συναισθηματικής εκτόνωσης. Η άσκηση και ειδικά το τρέξιμο πρέπει να υπάρχει στο πρόγραμμά μας όσες περισσότερες φορές μπορούμε την εβδομάδα.

    Φαγητό και συναισθήματα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Ευχαριστω vigor!

Similar Threads

  1. ΠΟΝΟΣ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΚΑΙ ΕΝΤΟΝΟΣ ΦΟΒΟΣ!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 13-10-2012, 03:19
  2. Κοιλιά
    By BNW24 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 13
    Last Post: 22-06-2011, 01:42
  3. Η «εισβολή» στην κοιλιά μου .
    By sethvsares in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 55
    Last Post: 10-09-2010, 23:13
  4. πονοσ στη κοιλια
    By predator in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 01-02-2010, 18:40
  5. η καινούρια στο forum αλλά παλιά σε όλα τα άλλα.....
    By vivaki in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 26-12-2007, 13:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •