Μύνημα στον 76χρονο πατέρα μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    with my master
    Posts
    105

    Μύνημα στον 76χρονο πατέρα μου

    Αφιερωμένες όλες οι κατάρες του κόσμου να σε βρούν τώρα που τελειώνει η ζωή σου και το τέλος να γίνει όσο πιο μαρτυρικό γίνεται. Μόνος στο σκατοχώρι που τόσο αγάπησες όλη σου τη ζωή ξεχασμένος απο όλους όσους σκατοχωριανούς έδινες διαταγές. Γεννήθηκες βλάχος και θα πεθάνεις βλάχος σκατοκαριόλη, όσο και να ήθελες να γίνεις πρωτευουσιάνος. Η μυρωδιά του κακομοίρη φτωχού βλάχου δηλαδή της μυζήθρας αλλά και η προφορά σου πάντα σε πρόδιναν ανάμεσα στους πλούσιους φίλους που σε περιστοίχιζαν κάποτε. Επεσες θύμα βλάχο, επαρχιώτη, παιδί της κατώτερης φυλής, γεμάτος κόμπλεξ ειρωνευόσουν όλους και μείωνες όλες.... το παιζες άντρας αλλα φοβόσουν την θάλασσα γιατι μεγάλωσες με τις κατσίκες και τα πρόβατα σκατόβλαχε, οτι διαφορετικό σε φόβιζε, και τό κρυβες, μέχρι που γέρασες και παρακαλούσες εμένα να είμαι κοντά σου. Έπαιξες και έχασες ψευτόμαγκα - κάτσε μόνος στο κωλοχώρι σου και ψόφα, παλιοεπαρχιώτη που νόμιζες οτι θα το παίξεις και πονηρός σε εμένα. Σε περίμενα καριόλη στην γωνία, φίδι στον κόρφο σου γέννησες. Μεγάλη ηδονή να σε βλέπω ξεχασμένο να λειώνεις σιγά σιγά, το περίμενα αυτό 40 χρόνια........

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    στον κοσμο μου
    Posts
    422
    Γιατί τόσο μίσος....?
    Every morning we are born again

  3. #3
    Πολύ σκληρά λόγια για έναν πατέρα από το παιδί του που σίγουρα πληγώνουν.. αλλά γιατί αυτό το μίσος??

  4. #4
    ..ένα βαθιά λυρικό ποστ για την αγαπη και τη συγχωρεση....... λογοτεχνικό στολίδι....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    384
    .........ίσως και να υπάρχουν πολλοί λόγοι για την οργή σου .... αλλά το να μην συγχωρείς είναι σαν να πίνεις δηλητήριο και να περιμένεις το άλλο πρόσωπο να πεθάνει..
    Ας ξεκλειδώσουμε την σκέψη μας.... http://www.tokleidi.com/

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5
    zoltar εκεί που είναι θα'σαι(?) κ εκεί που είσαι ήταν(?)

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    The 36th Chamber of Shaolin
    Posts
    1,983
    Πριν απο 4 μερες εκλεισαν 9 χρονια απο το θανατο του πατερα μου... Τωρα θα ηταν 72 χρονων , ισα με τον δικο σου... Πραγματικα δε μπορω να καταλαβω γιατι εχεις τοσο μισος για τον ανθρωπο που συνεβαλε για να ρθεις σε αυτο τον κοσμο...Και που εισαι φιλε , στην ζωη πρεπει να μαθουμε να συγχωρουμε , ασχετως το τι μας εχουν κανει... Ετσι γινόμαστε και καλυτεροι ανθρωποι

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλα τωρα αγαπητο μελος πρεπει να παραδεχτεις οτι δεν πρεπει να κρινουμε καποιον απο το μορφωτικο του επιπεδο ουτε απο το επαγγελμα του αλλα απο τον χαρακτηρα του,Κ τι σου κανε αυτος ο ανθρωπος?Εγω εχω υποστει κακοποιηση απο θειο μου κ παρα την οργη μου κ το γεγονος οτι ποτε ποτε μου ξεφευγει καποιος αρνητικος χαρακτηρισμος για αυτον δεν εκφραζομαι ετσι για αυτον,Προσπαθησε λιγο να καλμαρεις

  9. #9
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by Κλειδί Σκέψης View Post
    .........ίσως και να υπάρχουν πολλοί λόγοι για την οργή σου .... αλλά το να μην συγχωρείς είναι σαν να πίνεις δηλητήριο και να περιμένεις το άλλο πρόσωπο να πεθάνει..
    Ποσο ομορφο και σοφο αυτο που ειπες..

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    φυσιολογικο ειναι, τα αγορακια απο μια ηλικια και μετα τρωνε πουτσ@ απο το πατερα τους, μεχρι να γινουν ανεξαρτητα και να φυγουν ή να πεθανει εκεινος. το ιδιο νομιζω συμβαινει και με τα κοριτσακια και τις μανουλες τους, υπαρχει ενας ατυπος διαγωνισμος ομορφιας.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Μάλιστα..!!!Εσύ ξέρεις,εσύ έζησες,εσύ τα έγραψες.Δεν θα κρίνω γιατί μιλάς έτσι.Λογικά έχεις τους λόγους σου και τους σέβομαι.Αυτό που έχω να σου πω,είναι ότι όταν κάτι μας χαλάει,ή ψάχνουμε λύση ή τραβάμε τον δρόμο μας ...και δεν περιμένουμε την ατυχία ή τη δύσκολη στιγμή του άλλου για να πάρουμε την εκδίκησή μας.Αυτό που είπα,είναι γενικό κι όχι για σένα και τον πατέρα σου.Είπαμε λογικά έχεις τους λόγους σου ....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    μ αρεσει που το παιζετε ολοι θιγμενοι κ σας πειραξε π εκφραστηκε ετσι, οταν αλλοι κ αλλοι ανοιγαν θεματα παρομοιου τυπου "να δειρω τη μανα μου" πχ εκει το λεγαμε ταμπεραμεντο κ το δικαιολογουσαμε μαλιστα.. η το δεχομαστε απο ΟΛΟΥΣ η απο ΚΑΝΕΝΑΝ.. τελος.

    φιλε δν ξερω τι εχεις περασει απο τον πατερα σου κ τι σου εκανε, εγω δν θα πω οτι ειναι αδικαιολογητος ο θυμος σου, αν θες πες αν οχι παλι καλως.. το μονο π δν μ αρεσε ειναι οι λεξεις ''χωριατης'', ''βλαχος'' κτλ.. μαθε λοιπον οτι εαν ο πατερας σου ειναι βλαχος, τοτε αυτοματα εισαι κ εσυ βλαχος, δν ξεφευγεις απο την ''καταρα'' :p επισης το αμα ασχολειται καποιος με την κτηνοτροφια κ ζει σε χωριο, δν καταλαβαινω που το επιληψιμο.. εκτος κ αν εσυ κατεβηκες απο την αγγλεταιρα να πουμε.. η καταγωγη κ το επαγγελμα ενος ανθρωπου δν εχει να κανει με το χαρακτηρα κ τη συμπεριφορα του... μαθε πρωτα την ιστορικη αποχρωση της λεξης ''βλαχος'' κ μετα ξαναμιλαμε.. πρωτευουσιανε...
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Είναι στην φύση μας να πιστεύουμε ότι το καλό πάντα κερδίζει.
    @zoltar,
    Μέσα σου ξέρεις το αίτιο του τόσου μίσους και αυτό το αίτιο μάλλον είναι τόσο άσχημο όσο άσχημο φάνηκε στα μάτια μας (εμάς που δεν γνωρίζουμε) το μύνημά σου
    ΜΠΡΑΒΟ σου που βρήκες την δύναμη και έβγαλες τον θυμό απο μεσα σου.
    ΜΠΡΑΒΟ σου που έβγαλες το μίσος σου.
    Σκέψου όμως. 40 χρόνια. Δεν είναι πάρα μα πάααααρα πολλά για να είναι το μίσος και ο θυμός στο τιμόνι της ζωής σου?
    been good, been bad. WILL GO ON

  14. #14
    ντροπή.και το ξερεις και γι αυτό το κάνεις.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Κάποια πράγματα δε συγχωρούντε ποτέ. Καταλαβαίνω απόλυτα το "μήνυμα" του θεματοθέτη.
    Υπάρχουν γονείς που δε συγχωρούν ποτέ τα παιδιά τους. Γιατί δλδ να λυπηθούμε καποιον και να τον συγχωρέσουμε λίγο πριν πεθάνει?Δεν είναι λογική αυτή. Όλοι θα πεθάνουμε.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΕΧΑΣΑ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ
    By ntezy in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 68
    Last Post: 06-07-2016, 14:38
  2. Μύνημα εμψύχωσης!
    By Densoulew in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 14-12-2011, 21:48
  3. ενα μυνημα προς ολους: Μια εκ βαθεων εξομολογηση
    By krino in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 23
    Last Post: 15-08-2008, 03:15
  4. μυνημα αισιοδοξιας!
    By κικη in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 9
    Last Post: 11-03-2008, 10:52
  5. Νοιώθω καλύτερα!!-μύνημα για τον Akoma
    By Μαρία in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 24-08-2005, 13:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •