Η ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΜΕ ΚΑΝΕΙ Ο,ΤΙ ΘΕΛΕΙ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    αθηνα
    Posts
    300

    Η ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΜΕ ΚΑΝΕΙ Ο,ΤΙ ΘΕΛΕΙ

    Εχω φτασει 26 χρονων και η μανα μου με κανει ο,τι θελει. Σημερα παλι καταφερε και με πηρε μαζι της εκει που πηγε. Γιατι; Γιατι θα μου εκανε καλο. Αν καθομουν σπιτι δε θα μου εκανε καλο. Εβαλε τρεις φωνες και τα καταφερε. Με ειχε να περιμενω 3 ωρες κ εγω καθομουν σε αναμμενα καρβουνα. Εγω ειχα νευριασει και εκανα μουτρα και αυτη θυμωσε που ημουν ετσι και αρχισε να φωναζει και να με βριζει. Με κανει ο,τι θελει γιατι δεν εχω δικα μου λεφτα, σπιτι, αμαξι. Με ελεγχει να δει αμα διαβασα. Με αναγκαζει με τον τροπο της να πηγαινω απο δω κι απο κει. Παντα επειδη ειναι για το καλο μου. Δεν καταλαβαινει γαμωτο οτι εχω καταθλιψη και οτι δεν την παλευω μια. Δεν καταλαβαινει οτι δε μου αρεσει που εφτασα 26 και με κανει ο,τι θελει και αυτη και ο πατερας. Δεν καταλαβαινει οτι δε γουσταρω καθολου που πρεπει σχεδον να τους παρακαλαω να μου δωσουν μερικα λεφτα. Τα καταφεραν. Πολλες φορες μου φαινεται οτι φταινε αυτοι. Αλλες φορες προσπαθω να βγαλω ακρη και να καταλαβω ποιος και τι φταιει, αν και ξερω οτι δεν εχει και τοσο νοημα. Το χειροτερο ειναι οτι δε μπορω να ξεσπασω και δε μπορω προς το παρον να ξεφυγω απο αυτη την κατασταση. Και αυτο που με φοβιζει ειναι μεχρι ποτε θα συμβαινει αυτο. Με φοβιζει μηπως δεν καταφερω να απαλλαγω και να γινω ανεξαρτητος.

  2. #2
    Στέφανε η ανεξαρτησία είναι σαν να λες δε θα ξαναπάω ποτέ στο περίπτερο ή στο φαρμακείο. Μιλάς για την αυτονομία, και την εσωτερική σου επανάσταση που την εκτονώνεις μόνο σε σένα, χωρίς να αναλαμβάνεις δράση..Τι έχεις μιλήσει ποτέ για τη διάθεσή σου; μιλάς για κατάθλιψη..βλέπεις κάποιον ειδικό; έχεις άλλα αδέρφια;
    [FONT=Book Antiqua][FONT=Verdana]«Και μήπως είναι τίποτα άλλο από ένα όνειρο η ζωή μας;»[/FONT][/FONT]

  3. #3
    της έχεις* το ορθό
    [FONT=Book Antiqua][FONT=Verdana]«Και μήπως είναι τίποτα άλλο από ένα όνειρο η ζωή μας;»[/FONT][/FONT]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Στεφανε , οι μαναδες παντα βλεπουν τον γυιοκα τους σαν παιδι . Ειμαι 52 , κ ακμα με αποκαλει Αγγελακο . Αν δεν αναλαβεις δραση , οπως γραφει κ ο nefelim.... θα εισαι αξιος της τυχης σου .

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Αν δεν αναλαβεις δραση , οπως γραφει κ ο nefelim.... θα εισαι αξιος της τυχης σου .
    και τι να κανει δηλαδη ? με την ανεργια στο 65% δε μπορει να βρει δουλεια. κι αφου δε μπορει να βρει δουλεια να εχει εστω το ελαχιστο εισοδημα, αναγκαζεται να παραμενει εκει και να μην ειναι ανεξαρτητος. εσεις οι μεγαλυτεροι εχετε ευκολα τα λογια "βρες, κανε, δειξε", ξεχνωντας οτι δε ζουμε πλεον στην εποχη σας που υπηρχαν λεφτα κι επιλογες. σημερα δεν υπαρχουν. αυτο που ζει ο στεφανος ειναι ενας αρρωστος τροπος ζωης μεσα στην αρρωστη Αθηνα.

  6. #6
    Νεφέλη Μυρτώ Με λένε παιδιά, είμαι νέο μέλος!! και βρίσκω πολύ γόνιμη όλη αυτή τη διαδικασία ανατροφοδότησης που ο ένας κάνει στον άλλο.
    [FONT=Book Antiqua][FONT=Verdana]«Και μήπως είναι τίποτα άλλο από ένα όνειρο η ζωή μας;»[/FONT][/FONT]

  7. #7
    @@ΚΕΝΟ η ανεργία είναι όντως μια καλή δικαιολογία...Αλλά το πρόβλημα του Στέφανου δεν έχει, όπως εγώ τουλάχιστον αντιλαμβάνομαι, τόσο σχεση με την οικονομική διάσταση αλλά με την πρωτοβουλία να αρνηθεί, να εναντιωθεί, να φωνάξει και να πάψει να είναι το καλό παιδί που θέλει η μαμά του..Σε συνάρτηση με την εποχή και την κρίση αυτό γίνεται δυσκολότερο..
    Ανεξάρτητα από την οικονομική κατάσταση της οικογ σου, είσαι παιδι τους πάνω απ όλα..Δείξ τους τις ανάγκες σου..Δεν είσαι στο μυαλό τους...μόνο οταν εκφραστείς και βγάλεις από μέσα σου όσα σε ταλαιπωρούν θα καταλάβουν...Είσαι σε πολύ καλό δρόμο Στέφανε...η αντίδραση μόνη της δεν αρκεί, πάρε δράση....
    Φιλικά
    [FONT=Book Antiqua][FONT=Verdana]«Και μήπως είναι τίποτα άλλο από ένα όνειρο η ζωή μας;»[/FONT][/FONT]

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    nefelimirtw δε ξερω ηλικια αλλα σε καμια περιπτωση δε βρισκω οτι ειναι δικαιολογια. εκτος απ'την αντιδραση του στεφανου ξερεις, θα πρεπει να υπαρξει και η δικη τους κατανοηση. και εκει ειναι το προβλημα, αφου σημερα οπως βλεπουμε πολλοι ανθρωποι σε μεγαλη ηλικια δεν εχουν αντιληφθει τι συμβαινει στη χωρα μας και τι προκαλεσαν στους μικροτερους. οταν αυτοι λοιπον εχουν τα λεφτα τον κανουν οτι θελουν και δε μπορει να πει τιποτα με την απειλη οτι θα τον πεταξουν απ'το σπιτι ή οτι αλλο σκεφτουν, οποτε πως να αντιδρασει ? το πραμα χειροτερευει οσο περναν τα χρονια, απο μια ηλικια και μετα οι ανθρωποι γερνανε κι ανεχονται ολο και λιγοτερα, δεν εχουν τοση υπομονη οπως πρωτα. γι'αυτο καλο ειναι να φευγουμε απο νωρις. αλλα εδω πλεον αυτο μοιαζει απιαστο ονειρο. δυστυχως τους γονεις και συγγενεις δε τους επιλεγουμε.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    και τι να κανει δηλαδη ? με την ανεργια στο 65% δε μπορει να βρει δουλεια. κι αφου δε μπορει να βρει δουλεια να εχει εστω το ελαχιστο εισοδημα, αναγκαζεται να παραμενει εκει και να μην ειναι ανεξαρτητος. εσεις οι μεγαλυτεροι εχετε ευκολα τα λογια "βρες, κανε, δειξε", ξεχνωντας οτι δε ζουμε πλεον στην εποχη σας που υπηρχαν λεφτα κι επιλογες. σημερα δεν υπαρχουν. αυτο που ζει ο στεφανος ειναι ενας αρρωστος τροπος ζωης μεσα στην αρρωστη Αθηνα.
    Κενο , εχω αντιληφθει πληρως το τι συμβαινει ,ας ειμαι 52 , κ παραδεχομαι οτι εχεις ενα γερο point . Αλλα κ οι γονεις ανθρωποι ειναι , και δεν πρεπει να τους περνας λαθος εντυπωσεις , διοτι θα το εκμεταλλευτουν . Πρεπει με τον τροπο σ να τους δειξεις το πως αισθανεσαι , χωρις αυτοοικτο .

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    το οτι ειναι ανθρωποι δε μου λεει τιποτα, κι εγω μπορω να σκοτωσω και να ζητησω συγχωρεση για τον ιδιο λογο, αλλα το δικαστηριο δε θα μου τη δωσει σιγουρα, θα πουν οτι ημουνα κτηνος και μου αξιζει να σαπισω στη φυλακη.

    το γραφω δευτερη φορα μπας και γινει αντιληπτο. αυτα τα θεματα με τους γονεις ειναι περισσοτερο ΚΑΤΑΝΟΗΣΗΣ παρα αντιδρασης. οσο και να χτυπιεται ο στεφανος, και τις φλεβες του να κοψει μπροστα τους, αν οι γονεις ειναι αναισθητοι και δε μπορουν να δουν οτι το παιδι τους εφτασε τα 25 και πρεπει να ειναι ανεξαρτητο, δε προκειται να καταλαβουν γιατι το εκανε.

    εξαλλου αυτοι εχουν τα χρηματα, αυτοι πρεπει να καταλαβουν γιατι πρεπει να τα σκορπισουν. αν θελαν να κοιτανε μονο τον εαυτουλη τους ας μην εκαναν παιδια. τοσο απλα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    ΚΕΝΟ , καπου εχεις δικιο για τους γονεις . Δεν μπορω να σου δωσω αδικο , οσο κ αν ειναι ακραιες οι αποψεις σου .

  12. #12
    Εχω την αίσθηση όμως πως ασχολούμαστε περισσότερο με το θέμα των γονιών, σαν να δίνουμε με τον τρόπο αυτό ένα άλλοθι στον Στέφανο να επαναπαυτεί...ενώ και πάλι επαναλαμβάνω πως πρέπει να δράσει...να τραβήξει τις γραμμές του, πχ να βρει συγκάτοικο κ να φύγει από το σπίτι, παραλληλα να ψάξει για δουλειά οπουδήποτε...να στείλει βιογραφικά, ακόμα και σε μας και να τα προωθήσουμε σε γνωστούς κτλ...έχει βγει και μια προκήρυξη για λιμενικό αν τον ενδιαφέρει..
    Σε όλα υπάρχει λύση, αν υπάρχει θέληση, και μεις είμαστε εδω γι αυτόν, όχι για τους γονείς του
    [FONT=Book Antiqua][FONT=Verdana]«Και μήπως είναι τίποτα άλλο από ένα όνειρο η ζωή μας;»[/FONT][/FONT]

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Νefelim..... συμφωνω μαζι σου , αλλα κραταω μια επιφυλαξη , διοτι δεν ξερω τι πραμα ειναι οι γονεις του Στεφανου . Παντως εχεις απολυτο δικιο στο οτι απο μια ηλικια κ περα , δεν μπορουμε να ριχνουμε τις ευθυνες μας στους γονεις μας . Στη Αμερικη , το παιδι , βρεξει-χιονισει , επειδη εχω ζησει εκει , στα 18 του εννοειται οτι πρεπει να φυγει απο το σπιτι του , προς αναζητηση της τυχης του . Το ποιο ειναι ποιο υγιες , δεν το γνωριζω . Αλλα εδω , εχω την εντυπωση οτι δεν ειναι κ τοσο υγιες , ο κανακαρης να μενει με γονεις μεχρι να 30αρησει , Ετσι νομιζω .

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    661
    Γιατι..υπαρχουν πολλες επιλογες στην Ελλαδα ε? Αστο καλυτερα
    ...και αυτο με τους γονεις (ενω εστω κ λιγο καπως μπορουν να βοηθησουν να μας 'κρατανε' στο σπιτι) δεν το καταλαβαινω....

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    το εγραψα και παραπανω, οι μεγαλυτερες ηλικιες δεν εχουν αντιληφθει το κακο που προξενησαν στους μικροτερους, στερωντας τους το δικαιωμα της ατομικης ελευθεριας.

    αντι να κοιταξουν πως να ανεξαρτητοποιηθουν τα παιδια τους, που δυσκολευονται λογο κρισης, εστω κι αργα μετα τα 20, προτιμαν να τα εχουν να μενουν μαζι τους μεχρι τα 30 και παραπανω, και να κραταν τα λεφτα κανωντας τα μασουρι για το ταφο τους.

    με 65% ανεργια, πανω απο 4000 ανθρωπους να εχουν αυτοκτονησει, τους παρανομους αλλοδαπους να αλωνιζουν στη χωρα, οποιος καταφερει να βρει δουλεια και να τη κρατησει ειναι μαλλον ηρωας! εμενα παντως αυτο μου μοιαζει σαν δικαιολογια οπως ελεγε ο ΓΑΠ λεφτα υπαρχουν, ετσι και τωρα λεμε δουλειες υπαρχουν αλλα τα τεμπελοσκυλα δε τις θελουν.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Η ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΜΕ ΚΑΝΕΙ Ο,ΤΙ ΘΕΛΕΙ
    By stefanos14587 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 16-08-2013, 20:14
  2. α ρε μανα!
    By νιφάδα in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 13-02-2012, 14:39
  3. Εχω παντρευτεί τη μάνα μου
    By Betty- in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 31
    Last Post: 05-02-2011, 23:56
  4. ΜΑΝΑ
    By narnia in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 09-05-2010, 01:00
  5. Μανα
    By melene in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 358
    Last Post: 09-03-2010, 20:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •