Μετα το σχολειο......Τι;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1

    Μετα το σχολειο......Τι;;

    Ερχεται λοιπον η στιγμη που το κεφαλαιο Σχολειο ερχετε προς το τελος του..Τελειωνουμε πανελληνιες,γραφουμε ενδοσχολικα βγαινουν οι βασεις και φτιαχνεις το μηχανογραφικο με τις σχολες που θες να περασεις και ετσι κλεινει αυτο το κεφαλαιο και ανοιγει ενα καινουργιο που οπως ακουγετε απο πολλους ''καλυτερο''.Εγω ομως τι κανω μετα;;Πανελληνιες ή θα χω παρει '''αρκετα'' μορια για να περασω εστω σε μια σχολη εδω στην πολη μου (και ανθοκομιας να ναι δεν πειραζει) ή θα χω γραψει εναν βαθμο που θα μου επιτρεπει να περασω μονο καπου επαρχια (και αν..).Απο την μια σκεφτομαι επαρχια θα μαι εντελως μονος μου (και στο να κανω και γνωριμιες δεν ειμαι και πολυ καλος) και θα χαθω τελειως με τους κολλητους απο ολη την σχολικη μου ζωη και στεναχωριεμαι(ειχα κλαψει κιολας μια φορα που το σκεφτομουνα :Ρ).Βεβαια θα ναι πολυ ωραια εμπειρια να παω καπου ,να μεινω μονος μου και γενικα να μαι ανεξαρτητος,αλλα φοβαμαι..και περα απο αυτο δεν θελω να προκαλω προβλημα με τα οικονομικα των γονιων μου(καθως φετος πληρωναν φροντηστιρια σχεδον ''ασκοπα'' και νιωθω ασχημα).Απο την αλλη,σκεφτομαι..να κατσω εδω,στην πολη που μενω και μεγαλωσα ωστε να μην χαθω τελειως και με τους φιλους που επισης μεγαλωσα ,αλλα το προβλημα ειναι οτι οι πιθανοτητες να περασω καπου εδω ειναι ελαχιστες προς μηδενικες..το να ξαναδωσω πανελληνιες ειναι κατι σχεδον αδυνατον για εμενα επειδη οκ..και να μην περναγα μια φαση με πολυ αγχος φετος,δεν θα διαβαζα πολυ..γενικα,δεν γουσταρω διαβασμα καθολου..και τωρα δηλαδη αγκαρια το κανω..Αρα σκεφτομαι για κανα ιεκ ή καποια ιδιωτικη σχολη ή οτιδηποτε για να μεινω εδω.Εδω,τουλαχιστον θα νιωθω περισσοτερη ασφαλεια,θα μαι και σε ενα οικειο περιβαλλον και θα μαι και με ατομα που ξερω..Τωρα οκ,ναι ξερω πολυ θα φυγουν για να σπουδασουν ή θα κανουν και νεες παρεες αλλα πιστευω οτι μπορω να τους κρατησω,καθως με τους περισσοτερους ειμαστε μαζι απο το δημοτικο...Γενικα δεν ξερω τι να κανω..εσεις τι θα μου προτινατε;;(Συγγνωμη για το κατεβατο :Ρ)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    384
    ότι και αν έρθει να το ζήσεις με τα καλά και τα κακά που έχει. Ακόμη και αν περάσεις αλλού θα κάνεις φίλους γιατί όλοι θα έχουν την ίδια ανάγκη με εσένα και θα βρίσκονται μόνοι σε ένα ξένο μέρος... Η ζωή είναι μπροστά σου και η αλήθεια είναι πως θα κάνεις στην ζωή σου πολλούς γνωστούς κ λίγους φίλους ...οι φίλοι σου από το σχολείο κάποιοι θα χαθούν και κάποιοι θα συνεχίσουν να είναι φίλοι ....έτσι είναι η πορεία της ζωής....μην φοβάσαι απλά ζήσε.......
    Ας ξεκλειδώσουμε την σκέψη μας.... http://www.tokleidi.com/

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    188
    Συμφωνω με το κλειδι της σκεψης σχετικα με οσα σου ειπε.

    Παραλληλα γραφω γιατι θελω να σε κανω να αναρρωτηθεις λιγακι. Αναφερεσαι σχετικα με τις δυνατοτητες σου και το που μπορεις να περασεις και σε πια σχολη, και ο τροπος που το βλεπεις ειναι "δεν με νοιαζει σε τι σχολη αρκει να περασω..." Σκεψου σε παρακαλω, για πιο λογο δινεις πανελληνιες? Γιατι το θελουν οι αλλοι? Για να περασεις καπου, αρκει να εχεις τους φιλους σου εκει? (οπως λες οπου να ναι και οτι να ναι) Ή για να κανεις κατι καλυτερο για εσενα? Σιγουρα το αγνωστο σε τρομαζει και θα θες αυτο που εχεις μεχρι σημερα!! μπαλα πλατεια καφεδαρα χαβαλες με τους υπολοιπους! Ο λογος: γιατι πολυ απλα ξερεις τι θα κανεις αυριο! Οταν θα βρεθεις λοιπον μεσα στην σχολη, με την κοινωνικοτητα σου θα ενταχθεις ευκολα σε μια νεα κοινωνια και ρωτοντας θα ξερεις παλι τι θα γινει αυριο!!! Μια μερα θα πας φανταρος. Χαλαρωσε!!! εγω θα ελεγα πως ηρθε η ωρα να αναλλαβεις την ζωη στα χερια σου και να γινεις ενας ακομη σπουδαιος ενηλικας! Ανθρωποι υπαρχουν γυρω σου παντου και παντα. θεληση για επικοινωνια να εχεις και ολα τα αλλα διορθωνονται. Δες τι πραγματικα θες ΕΣΥ για ΕΣΕΝΑ και το μελλον σου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλα πρεπει να εντποπισεις τι ακριβως πρεπει να κανεις επειδη καταλαβαινω οτι δεν ειναι πολυ σαφες στο μυαλο σου,Επισκεψου καπιον ειδικο του ΣΕΠ σχολικος επαγγελματικος προσανατολισμος που θα σου κανει ενα τεστ να ανιχνευσεις τις ικανοτητες σου κ να συμπηρωσεις το μηχανογραφικο σου κ παλεψε οτι ερθει στον δρομο σου

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Νομιζω αφου βαριεσαι να διαβασεις, μαλακια που δοσανε τοσα λεφτα οι γονεις σου σε φροντηστηρια. Καλυτερα να τα δινανε καπου αλλου. Και εσυ χανεις το χρονο σου και οι γονεις τα λεφτουδακια. Μην πας σε αλλη πολη αφου δεν εχετε μια γτ τα εξοδα ειναι πολλα. Βρες κατι πρακτικο και ξεκινα. Καμμια δουλεια δεν ειναι ντροπη, εκτος του μπατσου, του βουλευτη και του νταβατζη.

  6. #6
    Η αληθεια ειναι οτι πραγματικα το ΜΟΝΟ που θα μου αρεσε να κανω ειναι να ασχοληθω με την μουσικη..σε αυτο απετυχα ομως στο να το σπουδασω γιατι ηθελε ειδικα μαθηματα που δεν προλαβαινα εγω σε εναν χρονο(και θα εμπαινα ευκολα ,εχει χαμηλα μορια)..τωρα 2η επιλογη υπολογιστες..δεν βρισκω κατι αλλο να μαρεσει..και ποια η σημασια..οτι και να τελειωσω..για τα επομενα 3-6 χρονια τουλαχιστον σερβιτορος θα καταληξω και αν....το γεγονος οτι μετα απο οτι κανω ακολουθει ο στρατος ειναι κατι που δεν θελω να σκεφτομαι..πραγματικα θα τρεμω στην ιδεα..δεν ειμαι κοινωνικο ατομο..δεν ανοιγομαι/μιλαω στον αλλον αν δεν το κανει αυτος πρωτα..και ασε που στην αρχη πολλες φορες σκεφτομαι οτι ειμαι βαρος στους αλλους..

    kerasi*το ξερω οτι ειναι μ****ια που δωσανε ''τζαμπα'' λεφτα..αλλα ειχα λυσαξει να κανω μια προσπαθεια..τελοςπαντων,σκ� �φτηκα να περιμενω να βγουν τα αποτελεσματα και μετα θα δω τι θα κανω...ευχαριστω παντως για τις απαντησεις σας! :)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Mητσακο θα πρεπει πρωτα να βρεις τι ακριβως θελεις να κανεις στην ζωη σου.
    Στην ηλικια σου πολλες φορες δεν ξερουμε τι θελουμε , κατι που ειναι απολυτα κατανοητο.
    Το να περασεις απλα σε μια σχολη επειδη ολοι περνανε σε μια δεν λεει κατι. Θα μπορουσες να βρεις μια δουλεια ωστε να εχεις καποια χρηματα δικα σου και οταν με το καλο αποφασισεις τι θες να κανεις να γραφτεις σε μια σχολη ή να ξαναδωσεις πανελληνιες ή να πας εξωτερικο.
    Α οι υπολογιστες , δηλαδη η πληροφορικη , ειναι μια καλη ιδεα αλλα πρεπει να εχεις υποψην οτι εχει πολυ διαβασμα . Με την μουσικη φανταζομαι οτι μπορεις να ασχοληθεις και χωρις να σπουδασεις.

  8. #8
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Mητσακο θα πρεπει πρωτα να βρεις τι ακριβως θελεις να κανεις στην ζωη σου.
    Στην ηλικια σου πολλες φορες δεν ξερουμε τι θελουμε , κατι που ειναι απολυτα κατανοητο.
    Το να περασεις απλα σε μια σχολη επειδη ολοι περνανε σε μια δεν λεει κατι. Θα μπορουσες να βρεις μια δουλεια ωστε να εχεις καποια χρηματα δικα σου και οταν με το καλο αποφασισεις τι θες να κανεις να γραφτεις σε μια σχολη ή να ξαναδωσεις πανελληνιες ή να πας εξωτερικο.
    Α οι υπολογιστες , δηλαδη η πληροφορικη , ειναι μια καλη ιδεα αλλα πρεπει να εχεις υποψην οτι εχει πολυ διαβασμα . Με την μουσικη φανταζομαι οτι μπορεις να ασχοληθεις και χωρις να σπουδασεις.
    Εχεις δικιο..απλα να βρω κατι να κανω και εγω..δεν πειραζει αμα θελει πολυ διαβασμα (παρολο που το μισω),μαρεσει η πληροφορικη αρα δεν νομιζω να χω μεγαλο θεμα.Μουσικη δεν εννοω απλα συγκροτημα..θα μου αρεσε να διδασκω και μουσικη.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Μόνο που με τη μουσική δεν μπορείς να επιβιώσεις
    γιατί υπάρχει πολύ μεγάλο ποσοστό ανεργίας στην Ελλάδα.
    Μπορείς να την κρατήσεις σαν χόμπι
    και να επιλέξεις μια τέχνη,
    π.χ. υδραυλικός ή ηλεκτρολόγος από κάποιο δημόσιο ΙΕΚ
    για να μπορέσεις να βρεις δουλειά
    αν δεν τα πας καλά με το διάβασμα
    και δεν έχεις πιθανότητα να περάσεις σε αξιόλογη σχολή με τις πανελλήνιες
    και όχι σε σχολή που παράγει άνεργους πτυχιούχους.
    Προγραμματιστές, γραφίστες και τεχνικοί υπολογιστών
    από ΙΕΚ δημόσια/ιδιωτικά (όχι ΑΕΙ)
    πιστεύω ότι είναι κορεσμένοι κλάδοι
    αν κρίνω από τους τεχνικούς ή τους πωλητές στο ΠΛΑΙΣΙΟ
    που τους παίρνει με δίμηνες συμβάσεις
    και μετά τους απολύει.
    Θέλει ψάξιμο.
    Τα μελισσάκια θα γυρνούν γύρω απ' τις πολυθρόνες
    και το νερό το κρύσταλλο θα ρέει απ’ τις οθόνες.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    όπου σκάνε τ'αστέρια
    Posts
    326
    Μην κάνεις ό,τι δε γουστάρεις. Κάνε ό,τι γουστάρεις. Τα άτομα που στη ζωή σου βρίσκονται κάποια στιγμή, δε σημαίνει πως δένεσαι μ'αυτά με τίποτε αλυσίδες. Η ζωή ταξιδεύει, αφήσου να σε ταξιδέψει και μην κρατάς από πριν κανόνες.

  11. #11
    Μητσάκο, μπορείς να κρατήσεις επαφή με τους κολλητούς σου αν το επιδιώξεις. Εξάλλου δεν ξέρεις αν θα μείνουν και αυτοί στην πόλη. Μπορεί στο τέλος να μείνεις εσύ και οι άλλοι να περάσουν αλλού. Το αν θα είσαι για πάντα με κάποια άτομα θα το κρίνει ο χρόνος και όχι το αν θα είσαστε μαζί στην ίδια πόλη.
    Να κάνεις αυτό που θέλεις και πιστεύεις ότι είναι καλύτερο για σένα!! :)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Φιλε Μητσο πιστευω πρεπει να πας σε ενα κεντρο επαγγελματικου προσανατολισμου ή σε ενα συμβουλο ΣΕΠ ή εστω να ανατρεξεις στο βιβλιο του ΣΕΠ της Α Λυκειου (αν δν το χεις πεταξει) κ ισως μπορεσεις να καταλαβεις προς τα που κλινεις κ τι σ αρεσει κ τι θα εισαι επιτυχημενος εαν το ακολουθησεις... μν το παραμελησεις κ επιλεξεις να δηλωσεις κατι μονο κ μονο για να κανεις το χατηρι στους γονεις η να εισαι με τους παλιους φιλους, η να βρεις νεους φιλους, γιατι θα καταληξεις ενας απο τους μελλοντικους ποσους χιλιαδες ανεργους κ σε 5 χρονια θα αναρωτιεσαι τι εχω κανει στη ζωη μου να πουμε.. μην βασιζεσαι στους αλλους (γονεις, φιλους) κ μν επιλεγεις το αντικειμενο σου με βαση το τι θα κανουν οι φιλοι.. ειναι μεγαλη παγιδα.. κανεις δν σου εγγυαται οτι οι φιλοι π εχεις τωρα θα παραμεινουν φιλοι σου για παντα.. επισης εαν οπως λες κ εσυ ''δν σ αρεσει να διαβαζεις'' θα σου προτεινα να μαθεις μια τεχνη κ να ασχοληθεις με κατι πιο πρακτικο.. καλη συνεχεια κ καλη φωτιση στις σπουδες σου! :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  13. #13
    Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας!! :) Εχω παει για επαγγελματικο προσανατολισμο..βρηκα σχολες και εδω αλλα και επαρχια και τελικα κατεληξα στο οτι αυτα που ειχα διαλεξει παλι δεν θα μου αρεσουν..αντε να μου αρεσε μουσικης τεχνολογιας στο ρεθυμνο ή μια αλλη παρομοια στην κεφαλονια αλλα ουτε χρημα παιζει για να παω εκει κατω και ουτε παιζει να παω ολομοναχος να κανω νεα αρχη(δεν ειμαι και πολυ καλος στο να γνωριζω κοσμο)..Ξερω οτι δεν θα κρατησω επαφες με ολους και το χω παρατηρησει..απο το γυμνασιο π.χ. εχω κρατησει στενη επαφη μονο με 1 ατομο και μιλαω με μονο 6.Αλλα νταξει στο λυκειο νιωθω σαν να δεθηκα περισσοτερο με καποια παιδια (οχι με ολους) για αυτο και λεω δεν θελω να χασω επαφη..και οπως ειπα και στο μυνημα περα απο τον λογο των φιλων,ειναι και οικονομικο το θεμα..παρολο που μου λενε οι δικοι μου οτι εχουν λεφτα για να παω επαρχια 1ον ξερω οτι δυσκολοευομαστε καπως αυτο τον καιρο και 2ον επειδη φετος πεταγαν λεφτα στο φροντηστιριο και εγω δεν εκανα τιποτα,νιωθω καπως ασχημα και δεν θελω τωρα να ξαναζητησω τοσα πολλα.

Similar Threads

  1. Σχολειο και κουραση- wtf?-.-
    By ChrisaSecret in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 17
    Last Post: 19-09-2012, 21:49
  2. Κακοποίηση στο σχολείο
    By whitecandle in forum Κακοποίηση
    Replies: 22
    Last Post: 12-07-2012, 17:16
  3. Σχετικά με το σχολείο.......
    By Phoenix.S in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 18
    Last Post: 13-11-2011, 19:45
  4. ΑΠΟΒΟΛΗ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ
    By βασιλικακη in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 46
    Last Post: 02-05-2010, 00:19
  5. σχολείο
    By niko in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 7
    Last Post: 24-10-2008, 14:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •