Θελω να γυρισω πισω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451

    Θελω να γυρισω πισω

    Καλησπερα για αλλη μια φορα αγαπητα μου μελη, καιρο εχουμε να τα πουμε, αν κι εγω παρακολουθω τις συζητησεις σας. Ο χρονος που περναω μπροστα την οθονη ειναι μαλλον περισσοτερος απο τον φυσιολογικο, αλλα βλεπετε, δεν εμεινε και τιποτε αλλο για παρηγορια. Βρισκομαι εκτος Ελλαδος και θελω να γυρισω πισω. Τοσο απλο. Ακουγεται ισως χαζο, για πολλους δε θεωρειται καν προβλημα, για μενα ομως εγινε κατα την πορεια. Ειμαι αρκετα μοναχικος ανθρωπος ετσι κι αλλιως..μαλλον δεν ειμαι, ΕΓΙΝΑ, απο τοτε που αρρωστησα απο αυτη την ασχημη νοσο που λεγεται καταθλιψη. Κατα καιρους παιρνω τα πανω μου, κυριως οταν συνειδητοποιω την αξια μου, ωστοσο αισθανομαι και ειμαι πολυ μονη. Οι γονεις μου ηταν Ελληνες ομογενεις που γνωριστηκαν στην Ελλαδα και αφου ερωτευτηκαν, επεστρεψαν στις ριζες τους. Μεγαλωσαμε αρκετα διαπολιτισμικα, ομως παντα αγαπωντας την Ελλαδα. Ειμαι πολυ περηφανη που καταγομαι απο αυτη τη χωρα. Και ναι, γνωριζω τη διαφθορα, την εξαθλιωση, ολα τα αρνητικα της, που δεν ειναι λιγα. Ξερω ομως οτι οταν μπαινω στα μουσεια μας ανατριχιαζω, οταν διαβαζα για την ιστορια μας και τη γεννηση της δημοκρατιας ενιωθα και νιωθω περηφανη. Δε φανταζομουν οτι θα βιωνα τετοιο ρατσισμο λογω της καταγωγης μου. Με κουρασε ο αρνητισμος και η καχυποψια, και κυριως το δειχνω με το δαχτυλο ολα τα αρνητικα σας. Δεν εθελοτυφλω,ουτε βρισκομαι σε αρνηση, ξερω πολυ καλα τα ελαττωματα μας. Δεν παυει ομως να νιωθω βαθια συνδεδεμενη με το εθνος μας. Περιπου εδω και εναν χρονο λοιπον, ακουω πολλα και κυριως εισπραττω πολλα. Αλλος στη θεση μου μπορει να αδιαφορουσε πληρως, να μην εδινε καν σημασια. Εγω ομως δε μπορω. Το αποκορυφωμα ηρθε σημερα, σε ενα δειπνο με καποιους συμφοιτητες απο τα εντος εισαγωγικων πλουσια κρατη. Λεγανε λοιπον ποσο πισω ειμαστε σε ολα, οτι ποτε δε θα παμε μπροστα, οτι πως ειναι δυνατον να σχεδιαζουμε διακοπες και αλλα τετοια. Στο τελος μαλιστα λεγανε και για μενα διαφορα, του τυπου, ε η Ελληνιδα δε θα χει λεφτα για να πληρωσει το πιατο της και να τα γελια, και να οι ειρωνειες. Δε σας κρυβω οτι γυρισα σπιτι και εκλαψα. Γιατι αυτη η ιστορια γινεται καιρο κι εγω κουραστηκα να κατακρινομαι εξαιτιας της καταγωγης μου. Μπορει να εχουν χρηματα και οργανωση, τους λειπει ομως κατι πολυ πιο σημαντικο, η ανθρωπια. Θελω να γυρισω πισω, να προσπαθησω και ας αποτυχω. Τουλαχιστον θα εχω κοντα μου την οικογενεια μου, και καποια ατομα που ξερω οτι με αγαπανε. Ο πατερας μου μου εγραψε σημερα¨ο,τι και να γινει εγω να ξερεις οτι σε αγαπαω''.


    Ηταν ο,τι πιο ομορφο διαβασα τον τελευταιο χρονο, και ας διαβαζω σε ακριβες και οργανωμενες βιβλιοθηκες.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κουραγιο αγαπητο μελος κ σε πληροφορω οτι ετσι οπως παμε αργα η γρηγορα προκεται να καταρρευσουνε ολες οι χωρες οικονομικα καθοτι ολες ειναι χρεωμενες κ τοτε θα παψουνε τα σχολια τους,Ειναι απλα θεμα χρονου με οσα γινονται τριγυρω,Προτεινω ετσι κ δεν εχεις προβλημα οικονομικο να επιστρεψεις πισω Ελλαδα μην σε τρωει κ η καταθλιψη,Τωρα αν εξαρτασαι οικονομικα απο την δουλεια σου το θεμα ειναι πιο χρονοβορο πρεπει να βρεις εδωπερα κατι προτου φυγεις εστω κ προσωρινο δεν ειναι ευκολο αλλα ψαχνε απο τωρα μην καθυστερεις κ καλως να ορισεις πισω!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Σε ευχαριστω πολυ για τα ευγενικα σου λογια, πολυ καιρο εχω να ακουσω ανθρωπο να μιλαει ανθρωπινα. Εδω το μονο που τους ενδιαφερει ειναι η αποταμιευση. Η μιζερια στην ψυχη τους εχει χτυπησει κοκκινο. Εχω ηδη στειλει καποια βιογραφικα και παραλληλα εχω κανει καποιες αιτησεις για ενα μεταπτυχιακο ακομη στην Αθηνα. Πηρα την αποφαση να μετακομισω εκει λογω των περισσοτερων ευκαιριων εκπαιδευσης. Μην πεσετε να με φατε, γνωριζω πολυ καλα ποσο δυσκολα ειναι τα πραγματα, εμενα ομως η ψυχουλα μου κουραστηκε ολο αυτον τον χλευασμο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    784
    Kαλο μου δε νομίζω ότι κανείς πρόκειται να πέσει να σε φάει, απ' ότι γνωρίζω τα πράγματα γίνονται όλα κ πιο δύσκολα έξω, όλο και περισσότερες πόρτες κλεινουν. Και αυτό είναι τραγικό. Αντί να μειωθούν οι φυλετικές πολιτισμικές και κοινωνικές διαφορές στην εποχή μας, όλο και αυξάνονται κ το χάσμα γίνεται όλο και πιο βαθύ. Είτε πρόκειται για το χρώμα, είτε την καταγωγή, είτε για την τσέπη, η διάσπαση των κοινωνικών ομάδων βαθαίνει και μαζί μ' αυτήν το μίσος , η απαξίωση και ο κοινωνικός αποκλεισμός.
    Ίσως τελικά να παίρνουμε ότι δίνουμε, και εμείς είμαστε κομμάτι αυτού του συστήματος , το υιοθετούμε και το αναπαράγουμε αλλες φορές συνειδητά και άλλες φορές απλά με τη μη συμμετοχή μας, την αδράνεια, την απάθεια.
    Τελικά παίζουμε το έργο της εξουσίας. Όταν οι κοινωνίες διασπώνται σε μικρά τμήματα που ενώνονται μεταξύ τους και δημιουργούν σχέσεις δήθεν ενότητας και φανατικά ανταγωνίζονται και πολεμάνε τ' αλλα, δεν είναι αυτό βούτυρο στο ψωμί της εξουσίας?
    Καταλαβαίνω πόσο άσχημα νιώθεις απ' αυτές τις προσβλητικές αντιδράσεις. Και πραγματικά μου φαίνονται αδιανόητες μεταξύ νεων και μορφωμένων ανθρώπων. Δεν νομίζω ότι αξίζει να νιώθουμε εθνικά υπερήφανοι, γιατί μας έχουν πρήξει με παπαρολογίες τα τελευταία χρόνια για την καταγωγή μας, σαφέστατα όμως δεν πρέπει να ντρεπομαστε.
    Μην τους αφήνεις να σε κάνουν να νιώθεις έτσι. Δεν είναι καλύτεροι από σένα. Είσαι ένας νέος άνθρωπος που σπουδάζει , προσπαθεί και παλεύει να κάνει την ζωή του καλύτερη. Και η προέλευση , το χρώμα και όλα τα παρεμφερή είναι για τα μαρούλια όχι για τους ανθρώπους.
    Η αξία σου δεν έγγυται στο ότι είσαι Ελληνίδα, Βελγίδα, Αλβανίδα.
    Να μετατρέψεις το "ετσι συνέβη" σε "ετσι το θέλησα" αυτό και μόνο ονομάζω λύτρωση ΝΙΤΣΕ

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    howtodream8, εγώ στη θέση σου θα 'μενα και θα το πάλευα.
    Για ν' αντέξεις βέβαια
    χρειάζεται να δραστηριοποιηθείς και να βρεις άτομα
    που αντιμετωπίζουν ίδια προβλήματα με σένα εξαιτίας ρατσιστικών συμπεριφορών
    και βέβαια να ταιριάζεις μαζί τους στο χαρακτήρα.
    Δεν μπορεί να είσαι ούτε η μόνη αλλοδαπή ούτε η μόνη Ελληνίδα φοιτήτρια
    ούτε όλοι οι φοιτητές στο πανεπιστήμιο να είναι ρατσιστές και ξενοφοβικοί.
    Και ήταν υποχρεωτικό να πας σε δείπνο
    που ξέρεις ότι θα χαλαστείς;
    Για το χρόνο που λες ότι περνάς στην οθόνη πέραν του φυσιολογικού
    μπορεί το ίδιο να συμβεί και στην Ελλάδα
    όταν δε θα 'χεις λεφτά να βγεις εξαιτίας της ανεργίας
    - δε μιλάω για σένα προσωπικά βέβαια, μπορεί να είστε ευκατάστατοι -
    αλλά για το τι συμβαίνει συνήθως εδώ.
    Και βέβαια η ...ωραία μας χώρα δεν είναι μόνο η τέχνη στα μουσεία.
    Και ρατσιστές είμαστε οι Έλληνες και φασίστες
    και όχι μόνο σε πολιτικό επίπεδο,
    αλλά σε συμπεριφορές σε προσωπικό επίπεδο
    κι έτσι κι εδώ μπορεί να δεχτείς άλλου είδους ρατσισμό
    γιατί είσαι έτσι και δεν είσαι γιουβέτσι
    κι ό,τι μπορεί να βάλει το ..."μυαλό" του κάθε μαλάκα.
    Θα σου 'λεγα ζύγισε τα οφέλη μιας καλύτερης ποιότητας ζωής εκεί
    με ευκαιρίες να βρεις καλή δουλειά
    - ο άλφα και ο ωμέγα παράγοντας για την ψυχική υγεία -
    και μην είσαι ανυπόμονη πριν εξαντλήσεις όλες τις προσπάθειες.
    Απ' την άλλη πάλι δεν ξέρω τα όρια του καθενός...
    Last edited by Joann; 27-05-2013 at 12:31.
    Τα μελισσάκια θα γυρνούν γύρω απ' τις πολυθρόνες
    και το νερό το κρύσταλλο θα ρέει απ’ τις οθόνες.

  6. #6
    Η απόσταση από την πατρίδα, η συνειδητοποίηση της διαφορετικοτητας της αλλης χωρας από την πατρίδα και η μεσω αυτης ενδυναμωση της βαθιας συνδεσης, το ότι δεν βρηκες εκει που εισαι αυτα που θα θελες για να σε γεμιζουν (πχ καταλληλοι ανθρωποι) και η απουσια των γονιων σου, ολα αυτα ειναι που σε κανουν να μιλας με τόσο εντονα λόγια για την πατριδα, να περηφανευεσαι γι αυτην αλλα και να την αναπολείς. Περηφανεια για την πατριδα αποκταμε συνηθως σε τετοιες καταστασεις. Για μενα ειναι φυσιολογικα αυτα που νιωθεις.
    Η απομονωση δεν ειναι η θεραπεια για την καταθλιψη. Η ευχαριστη διαθεση της παρεας εστω κι αν προκειται για ατομα με τα οποια δεν σε συνδεει καλή ψυχικη επικοινωνια φτιαχνει παντα εστω λιγο τη διαθεση. Η απομονωση μπορει να οδηγησει στο να ριζωσει το προβλημα. Καταθλιψη συμαινει συνηθως μειωμενη αποδοση ή αδρανεια επειδη το ατομο δεν εχει ορεξη. Αυτο με τη συνειδητοποίηση της αξίας και συνεχίζω... τη συνεχη επίκληση της στη σκεψη σου ειναι απο τις καλυτερες μεθοδους τουλαχιστον απαμβλυνσης του προβληματος οταν δεν εχεις εκει που εισαι τα καταλληλα ατομα να σε ενθαρρυνουν.
    γιάννης

  7. #7
    ..χαου, έχε υποψιν σου ότι ο μόνος λόγος που μπορεί να χλευασει ή να προσπαθήσει να μειώσει κάποιος έναν Έλληνα, είναι η ζήλια του για τη χώρα μας, τον πολιτισμό μας και τον τρόπο που αντιμετωπίζουμε τα πράγματα, καθώς στο μεγαλύτερο ποσοστό μας ως λαός είμαστε αισιόδοξοι και στις πιο δύσκολες στιγμές βρίσκουμε τον τρόπο να επιβιώσουμε.
    Εγώ στη θέση σου δεν θα τα παράταγα και δεν θα επέστρεφα εδω. Αυτό όμως είναι δική σου απόφαση.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Όλα θα αλλάξουν...!!! Εσύ κάνε αυτό που νιώθεις,χωρίς να καταπιέζεις τον ευατό σου...!!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Καλησπερα σας,
    διαβασα τις απαντησεις σας μολις και εν μερει συμφωνω σε καποια κομματια. Η αγαπη μου για την χωρα υπηρχε απο παντα, δεν ενταθηκε τωρα, εξαιτιας του οικογενειακου υποβαθρου. Οπως σας ειπα νιωθω και ειμαι περηφανη για τις ριζες μου, αλλα εδω εφτασα σε σημειο να φοβαμαι να μιλησω εξαιτιας της αντιμετωπισης καποιων. Και οχι, δεν ειναι ολοι ξενοφοβικοι και ρατσιστες, αλλα αρκει να ειναι μια μικρη μεριδα ατομων για να σε πληγωσει. Τουλαχιστον εμενα. Αρχικα, για να κοινωνικοποιηθω και να προσαρμοστω, δεν απεφευγα τιποτα. Αλλα σας ρωτω...πως να νιωσω ενσωματωση οταν το ενα ταταρτο του πληθυσμου ειναι Ασιατες ή Ινδοι ή οτιδηποτε τελειως μακρια απο την κουλτουρα μας? Δεν ειναι ρατσιστικο αυτο, ουτε εχει να κανει με τους συγκεκριμενους λαους, εχει να κανει με το οτι δε βρισκουμε σημεια επαφης ως ανθρωποι και εαν τελικα γινει αυτο θα γινει υστερα απο μεγαλη προσπαθεια. Με κουραζει το οτι πρεπει να απολογουμαι συνεχεια για την κατασταση της χωρας. Μου απευθυνονται ωρες ωρες λες κι εγω εχω τα ηνια και εγω οριζω τις περικοπες. Ο σεβασμος και η ανθρωπια ειναι κατι που απουσιαζει εδω και δυστυχως δεν αγοραζεται με οσα χρηματα και εαν εχουν. Απο ενα σημειο και μετα δεν ειναι θεμα επιβιωσης μονο, αλλα και θεμα του πως θα ηθελα να περασω τα υπολοιπα χρονια της ζωης μου. Τον Ιουλιο το προγραμμα μου εδω τελειωνει και πρεπει να γυρισω στην Ελλαδα να παρουσιασω την ερευνα μου. Δεν σας κρυβω οτι μετραω αναποδα τις μερες και πολλα βραδια ξεσπαω σε κλαμματα. Και οσο ακουω τον αρνητισμο ολων των ατομων απο Ελλαδα να μη γυρισω και αν γυρισω θα κανω μεγα λαθος κτλ κτλ, τοσο πιο πολυ πληγωνομαι. Νιωθω σαν να μου λενε, αν γυρισεις παιρνεις το δρομο διχως επιστροφη.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    how to dream

    εχεις ζησει στην ελλαδα; θελω να πω, την ξερεις την χωρα και σου αρεσε;

    ή η αγαπη σου για την ελλαδα βασιζεται στην αγαπη που σου καλλιεργησαν οι γονεις σου για μια χωρα που στην πραξη σου ειναι τελειως αγνωστη και νομιζεις οτι ειναι υπεροχη επειδη εκει που εισαι δεν περνας καλα;

    δεν θελω να σε στενοχωρησω, αλλα η σημερινη ελλαδα δεν εχει καμια σχεση με την αρχαια αθηνα της εποχης του περικλη.

    και ολα αυτα οτι οι σημερινοι ελληνες ειμαστε απογονοι των αρχαιων ελληνων ειναι μια μπουρδα και μιση απο καθε αποψη. και απο αποψη γενετικη και απο αποψη πολιτισμικης συνεχειας.

    απο αποψη γενετικη δεν ειμαστε πια απογονοι των αρχαιων ελληνων, διοτι: εχουν περασει 2,500 χρονια απο τοτε και οι ανθρωποι εχουν γεννησει χιλιαδες απογονους. οι ανθρωποι παντα μετακινουνταν και μιξαρονταν μεταξυ τους. αλλοι εφευγαν απο τον ελλαδικο χωρο και ξενοι ερχονταν. η ελλαδα ηταν στυροδρομι πολιτισμων. οι μικτοι γαμοι μεταξυ ανθρωπων διαφορετικων γλωσσων, θρησκευματων και αλλων πολιτισμικων παραμετρων ηταν πολυ συχνη. επισης εχουν γινει πολλοι πολεμοι και γενοκτονιες πληθυσμων σε διαφορες χρονικες περιοδους, και οι γηγενεις πληθυσμοι εχουν αφανιστει και νεοι κατακτητες εποικησαν το χωρο. πχ οι ρωμαιοι ηρθαν και αφανισαν τις πολεις κρατη, σλαβοι και λοιποι ηρθαν κατα την περιοδο της βυζαντινης αυτοκρατοριας, οθωμανοικατα την περιοδο της τουρκοκρατιας, κλπ κλπ. τωρα εχουμε και νεους μεταναστες, αλβανους, πακιστανους, αφρικανους κλπ.

    πολιτισμικα δεν διατηρηθηκε η συνεχεια αποτην αρχαια ελλαδα μεχρι σημερα. αυτο ειναι ενας μυθος που ανακατασκευαστηκε για να δωσει συνοχη στους ανθρωπους του νεοσυστατου εθνους κρατους μετα την ελληνικη επανασταση.

    η αρχαια ελλας αλωθηκε απο τους ρωμαιους, μετα οι ρωμαιοι σταδιακα εξελιννηστηκαν απι βυζαντινης αυτοκρατοριας, οχι ομως με τα αρχαιοελληνικα προτυπα, αλλα με τον πολιτισμο που δημιουργηθηκε στην ανατολικη αγια ρωμαϊκη αυτοκρατορια [ακα βυζαντιο]. μετα ειχαμε μεγαλη μιξη και επιρροες απο τους οθωμανους επι 400 χρονων οθωμανικης κυριαρχιας, και μετα εχουμε το νεο ελληνικο εθνος κρατος.

    η λατρεια της αρχαιας ελλαδας αναβιωνει μονο μετα την επανασταση, με τους δυτικους φιλλελληνες, τον βασιλια της βαυαριας λουδοβίκο τον 1ο που ηταν αρχαιολατρης και το γιο του τον Οθωνα. το οθωμανικο παρελθον της χωρας γκρεμιζεται πληρως, ο οθωνας φερνει βαυαρους αρχιτεκτονες οπως τον Τσιλλερ και τους αδερφούς Χάνσεν και χτίζονται στην αθήνα τα πρώτα δημόσια κτίρια νεοκλασικού ρυθμού, δηλ ενός αρχιτεκτονικού ρυθμού που επινόησαν οι βαυαροί αρχιτέκτονες και αντικατοπτρίζει το πώς οι βαυαροί φαντάζονταν την αρχαία αθήνα.

    [παρενθεση: όταν λέμε αρχαία ελλάδα, ουσιαστικά εννούμε κυριως την αρχαία αθήνα, τότε δεν υπήρχαν εθνη κράτη, αλλά μόνο πολεις κρατη και δεν παρηγαν ολες την ιδια ποιοτητα πολιτισμού. η αρχαια σπαρτη πχ ηταν μια πολεμοχαρης πολη κρατος και εκτος απο πολεμοχαρη κουλτουρα δεν εβγαλε τιποτα απο τεχνες και γραμματα. η σημαντικη πολη κρατος της αρχαιοτητας ηταν η αθηνα. υπηρχαν και καποιες αλλες οπως η κορινθος και η θηβα, αλλα η αθηνα ηταν η πιο σημαντικη. μετα ηταν και η μακεδονια του μεγα αλεξανδρου, αλλα δεν ξερω τι παιζει με δαυτην.]

    συνεχιζω: χαρακτηριστικα δειγματα του νεοκλασικου ρυθμου των βαυαρων ειναι στην αθηνα: η σημερινη βουλη , που νομιζω οτι τοτε ηταν τα πρωτα ανακτορα του οθωνα, η παλαια βουλη, η ακαδημια, η βιβλιοθηκη και το πανεπιστημιο [τα 3 κτιρια εξω απο το μετρο πανεπιστημιο], του εθνικο αρχαιολογικο μουσειο, το σπιτι του ερικου σλημαν που σημερα στεγαζεται το νομισματικο μουσειο [απεναντι απο το αττικα] και αλλα που δεν ξερω.

    η εθνικη ταυτοτητα αρχισε να χτιζεται πανω στον μυθο οτι οι υπηκοοι του εθνους κρατους ελλαδα ηταν απογονοι των αρχαιων ελληνων και οτι ο αρχαιοελληνικος πολιτισμος επιβιωσε επι 2,500 χρονια σερι.

    ιστορικοι που εχουν ψαξει παλαιους χαρτες του ελλαδικου χωρου, ιστορικες πηγες, αρχαιολογικα ευρηματα, καθως και τα αρχεια του κρατους ισχυριζονται οτι υπηρξε μια μεθοδευση να αναστηθει η αρχαια ελλας στο τοτε νεοσυστατο μικρο κρατιδιο που αποτελειτο απο ρωμιους, δηλ ελληνοφωνους χριστιανους, αρβανιτες, δηλ αλβανοφωνους χριστιανους, βλαχους, μακεδονες και βουλγαρους. απο τους οθωμανους απαλλαγηκαμε με την επανασταση, αφου τους σφαξαμε ολους [σε ρουμελη και μορια. ο βορρας ειναι αλλη ιστορια].

    με τους βαλκανικους πολεμους, "ελευθερωσαμε" και καλα την "ελληνικη" μακεδονια απο τους εισβολεις, δηλ στην ουσια σφαξαμε πολλους μακεδονες και εξαρχικους βουλγαρους [δηλ ορθοδοξους βουλγαροφωνους που δεν ηθελαν να ειναι υπο την σκεπη του πατριαρχειου της κων/πολης και ηθελαν να ιδρυσουν αυτοκεφαλη βουλγαροορθοδοξη εκκλησια], και προσπαθησαμε να βουτηξουμε οσο πιο πολλα εδαφη μπορουσαμε απο την ετοιμοθανατη οθωμανικη αυτοκρατορια. το ιδιο ταυτοχρονα με εμας εκαναν και οι σερβοι, οι βουλγαροι και τελευταιοι οι αλβανοι.

    στη συνεχεια μετα τους πολεμους με ανταλλαγες πληθυσμων, για να αποφυγουμε περαιτερω σφαξιματα διωξαμε τους μουσουλμανους της μακεδονιας και της κρητης, τους οποιους γενικως αποκαλουσαμε τουρκους, ακομα και αν μιλουσαν ελληνικα, και δεχτηκαμε χριστιανους απο τα εδαφη που εμειναν στην τουρκια [ό,τι απεμεινε απο την παλαι ποτε οθωμανικη αυτοκρατορια].

    ετσι καταφεραμε να εχουμε θρησκευτικη ομοιογενεια και να ειμαστε ενα εθνος κρατος με 99% ορθοδοξους χριστιανους. δεν ειμασταν παντα ετσι, αλλα τεχνιτα με λιγη βια το κατορθωσαμε.

    ταυτοχρονα προσπαθησαμε να αναστησουμε την αρχαια ελληνικη με τεχνητο τροπο, αφου τα ελληνικα δεν εμοιαζαν τοτε με τα αρχαια ελληνικα, ειχαν γινει τα γνωστά ρωμαίικα και εμοιαζαν με τη λεγομενη δημοτική. ετσι προεκυψε το ζητημα της "δημοτικης γλωσσας , ή της καθαρευουσας;" η καθαρευουσα ηταν η προσπαθεια των λογιων ελληνων του 1800 να επιβαλλουν με τη βια την ανασταση της αρχαις ελληνικης γλωσσας στους ρωμιους, ακι να καθαρισουν τη γλώσσα απο τις τουρκικες, αλβανικες και σλαβικες προσμιξεις που ειχε προσλαβει τα 1500 χρονια επι βυζαντινης και οθωμανικης αυτοκρατοριας.

    μετα πηραμε χαρτες και εξελληνισαμε ολα τα χωρια και τις τοποθεσιες, διοτι πολλα χωρια ειχαν σλαβικα, τουρκικα και αλβανικα ονοματα. αυτο συνεχιζεται ακομα και σημερα στις μερες μας με καποια χωρια ή δημους που εχουν ξεμεινει.

    πχ στην αθηνα τα νεα λιοσια [αλβανικο] μετονομαστηκαν στο αρχαιπρεπές ίλιον μόλις το 1994, ενώ η λούτσα [αλβανική λεξη που σημαινει 'μουσκεμα' μετονομαστηκε σε αρτεμις, λογω του αρχαιοελληνικου ναου της αρτεμιδος κοντα στη βραυρωνα]. παρομοιως εξελινιστηκαν οσοα χωρια ειχαν αλλογλωσσα ονοματα. αν δεις χαρτες του 1900 θα τρομαξεις απο το ποσο διαφορετικα ηταν τα ονοματα των χωριων και των πολεων. πχ η βοστιτσα έγινε άιγιον, η τριπολιτσά τρίπολη, η τζια κέα, το βραχώρι αγρίνιον, το μπογκάτσκο στην καστοριά έγινε βογατσικόν και ο κατάλογος δεν εχει τελειωμο.

    τοσο ελληνες ειμαστε λοιπον, και τοση σχεση εχουμε με την αρχαια ελλαδα.

    ενα πολυ ωραιο σάιτ απο εναν ανθρωπο αλληθινα άεθνο και πολυπολιτισμικό που έχει κάνει μεγάλη έρευνα:

    http://www.lithoksou.net/

    σου ζητω συγγνωμη αν σου χαλασα το μυθο της καταπληκτικης πατριδας των γονιων σου.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    σου παρεθεσα ενα σεντονι με λιγη ιστορια!

    τωρα το σημαντικο ειναι το ψυχολογικο της υποθεσης!

    λες οτι δεν νιωθεις ανετα εκει επειδη εισαι ελληνιδα. ειναι σιγουρα αυτος ο λογος; η μηπως εχεις κοινωνικες δυσκολιες και δυσκολευεσαι να κανεις παρεες και φιλους;

    δεν ξερω σε ποια χωρα εισαι, διαισθητικα αισθανομαι οτι εισαι στη γερμανια, ισως επειδη εκει αυτη τη στιγμη μας βριζουν τοσο πολυ! δεν ξερω αν πεφτω μεσα.

    δυσκολευομαι να πιστεψω οτι ολοι οι γερμανοι σε κοιταν υπεροπτικα επειδη εισαι ελληνιδα. ισως καποιοι να το κανουν, αλλα αποκλειεται να το κανουν ολοι.
    μηπως απλα συναναστρεφεσαι λαθος ατομα;
    αν παλι αναγνωριζεις εσυ οτι δεν ειναι ολοι εθνικιστες και ρατσιστες, αλλα μονο μια μεριδα, και εσυ παρ ολα αυτα πληγωνεσαι, μηπως τελικα εσυ δεν το διαχειριζεσαι καλα και εισαι υπερευαισθητη;

    να στο θεσω αλλιως: νομιζεις οτι αν ερθεις στην ελλαδα, ολοι οι ελληνες θα σε υποδεχτουν με ανοιχτες αγκαλες; νομιζεις οτι ειμαστε φιλοξενος λαος; παλια ισως ειμασταν, δενξερω. σημερα ειμαστε αρκετα ανταγωνιστικοι, και αν περιμενεις οιτ ολοι οι ελληνες θα σε αγκαλιασουν με πολλη αγαπη, ετοιμασου για μεγαλα πληγωματα.

    φυσικα και υπαρχουν πολυ καλα ατομα εδω στην ελλαδα, αλλα εσυ εισαι σε θεση να κανεις το διαχωρισμο; να επιλεξεις τα καλα ατομα και να κρατας αποσταση ασφαλειας απο τα κορακια; αν εισαι σε θεση να το κανεις αυτο, τοτε γιατι δεν το κανεις και στη χωρα που βρισκεσαι; τι σε κανει να πιστευεις οτι ολοι οι ελληνες ειναι καλυτεροι απο ολους τους γερμανους [η οποιους αλλους;]

    εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενη σε αυτη τη φαση της ζωης μου απο τους φιλους μου στην ελλαδα, αλλα εχω την αυτοπεποιθηση οτι θα εβρισκα πολυ καλους ανθρωπους και σε οποιαδηποτε αλλη χωρα. απλα διοτι θεωρω οτι η ικανοτητα να σχετιζομαι δημιουργικα και φιλικα με τους ανθρωπους ειναι μαι δεξιοτητα που πλεον την εχω μαθει αρκετα καλα.

    ζουσα 2,5 χρονια στην καλιφορνια και ημουν παρα πολυ ντροπαλ, και ειχα δυσκολια να κανω παρεα με αλλα ατομα. αυτη ηταν μια δυσκολια που την ειχα και στην ελλαδα και απλα την πηρα μαζι μου. μετα ξαναγυρισα στην ελλαδα, εχοντας ακομα αυτη τη δυσκολια, εκανα ψυχοθεραπεια και βελτιωσα πολυ αισθητα τις κοινωνικες μου σχεσεις. τωρα αν επρεπε να ξαναπαω στην καλιφορνια ή σε οποιαδηποτε αλλη χωρα, πιστευω οτι θα εβρισκα εξ ισου καλους φιλους με εδω στην ελλαδα.

    δηλ το προβλημα μου ήταν η δυσκολια μου να σχετιστω με τους ανθρωπους και οχι η χωρα.

    στα λεω ολα αυτα, μηπως κατι τετοιο τρεχει και στην δικη σου περιπτωση και βρεθεις προ εκπληξεων. μην τυχον και μετακομισεις στην ελλαδα και διαπιστωσεις οτι οι ανθρωποι ειναι εξ ισου ασπλαχνοι οπως στη χωρα που ζεις.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Εμεινα εκπληκτη με τις απαντησεις σου! Ειλικρινα ευχαριστω για ολη αυτη την ενημερωση και τον χρονο σου. Θα ηθελα απλα να πω οτι δεν ειμαι αφελης, δεν περιμενω δηλαδη οτι θα με υποδεχτουν στην Ελλαδα με ανοιχτες αγκαλες. Χαρακτηριστικα θα σου πω οτι τον Φεβρουαριο ημουν 4 μερες στην Αθηνα για ενα συνεδριο και απελπιστηκα με την κατασταση που εβλεπα στο κεντρο. Σαφως δεν νιωθω χαρουμενη ή ικανοποιημενη με αυτη την εικονα, σαφως γνωριζω τον ανταγωνισμο και την απατη σε ολο της το μεγαλειο. Θεωρω απλα οτι στη φαση αυτη της ζωης μου, και ναι στη Γερμανια μενω, δε με κραταει τιποτα πια εδω. Συναναστραφομαι κυριως με ατομα απο Βαλκανια, γιατι αυτοι τουλαχιστον δεν κατακρινουν τοσο σε σχεση με Γερμανους, Βελγους, Αγγλους και δε συμμαζευεται. Επισης ειμαι μονη στη ζωη, με την εννοια οτι δεν εχω συντροφο και αυτο εχει αρχισει να μου λειπει αφανταστα. Σκεφτομαι οτι τελικα θα καταληξω ολομοναχη με τον σκυλο μου για παρεα. Η ομογενεια εδω εχει καποια αξιολογα ατομα για παρεα, ωστοσο, επειδη μενω Ανατολικη Γερμανια, δεν αποτελει και τοπ προορισμο. Κοινως, νιωθω σαν ψαρι εξω απο τα νερα μου. Και επειδη η μητερα μου ηρθε απο Αμερικη, και εχουμε μεινει για καποιο διαστημα κι εκει, ναι, ηταν κι εκει δυσκολα, ομως τοτε ημουν ενα παιδι, δε με ενδιεφερε. Τωρα με νοιαζουν αλλα πραγματα και πρωτα απ ολα να ειμαι χαρουμενη, να εχω διπλα μου δυο, τρια ατομα που να με αγαπανε, να ξυπναω και να νιωθω καλα. Τωρα δεν συμβαινει τιποτα απο αυτα. Οσο εμενα στην Ελλαδα, μη νομιζεις οτι ζουσα ευτυχισμενα, ισα ισα, απλα τωρα συνειδητοποιησα ποσο σημαντικο ειναι να εχεις εστω και ενα ή δυο ατομα που θα τρεξουν για σενα, που θα σε καταλαβουν. Ξερω οτι οι περισσοτεροι, αν οχι ολοι ειναι αντιθετοι σε ολο αυτο το ποστ, μα φυσικα, δεν ειμαι ανιδεη. Ολοι λενε, τυχερηηηη, τουλαχιστον εφυγες απο τη μιζερια της Ελλαδος, τουλαχιστον γλυτωσες, και αλλα τετοια. Δε νοιωθω καθολου ετσι, λυπαμαι.

  13. #13
    Quote Originally Posted by Lou! View Post
    ..........

    να στο θεσω αλλιως: νομιζεις οτι αν ερθεις στην ελλαδα, ολοι οι ελληνες θα σε υποδεχτουν με ανοιχτες αγκαλες; νομιζεις οτι ειμαστε φιλοξενος λαος; παλια ισως ειμασταν, δενξερω. σημερα ειμαστε αρκετα ανταγωνιστικοι, και αν περιμενεις οιτ ολοι οι ελληνες θα σε αγκαλιασουν με πολλη αγαπη, ετοιμασου για μεγαλα πληγωματα.

    .......................

    εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενη σε αυτη τη φαση της ζωης μου απο τους φιλους μου στην ελλαδα, αλλα εχω την αυτοπεποιθηση οτι θα εβρισκα πολυ καλους ανθρωπους και σε οποιαδηποτε αλλη χωρα. απλα διοτι θεωρω οτι η ικανοτητα να σχετιζομαι δημιουργικα και φιλικα με τους ανθρωπους ειναι μαι δεξιοτητα που πλεον την εχω μαθει αρκετα καλα.

    ζουσα 2,5 χρονια στην καλιφορνια και ημουν παρα πολυ ντροπαλ, και ειχα δυσκολια να κανω παρεα με αλλα ατομα. αυτη ηταν μια δυσκολια που την ειχα και στην ελλαδα και απλα την πηρα μαζι μου. μετα ξαναγυρισα στην ελλαδα, εχοντας ακομα αυτη τη δυσκολια, εκανα ψυχοθεραπεια και βελτιωσα πολυ αισθητα τις κοινωνικες μου σχεσεις. τωρα αν επρεπε να ξαναπαω στην καλιφορνια ή σε οποιαδηποτε αλλη χωρα, πιστευω οτι θα εβρισκα εξ ισου καλους φιλους με εδω στην ελλαδα.

    δηλ το προβλημα μου ήταν η δυσκολια μου να σχετιστω με τους ανθρωπους και οχι η χωρα.

    .....
    Κάποια από τα πολύ ωραία που πάντα γραφεις Lou (...δεν τα διαβασα και όλα ) με τα οποία νιώθω ταυτιση. Εγω, επιστρεφοντας ούτε αναγνωριση βρήκα, ούτε ενθάρρυνση, ούτε αγάπη, ουτε φιλοι υπηρχαν. Καλες φιλιες ειχα φτιαξει εκει που σπουδαζα οι οποιες χαθηκαν για πάντα εκει. Κι απ εκει που ημουνα πριν επιστρεψω η αυτοπεποιθηση ειχε ξεκινησει να κατευθυνεται στον πάτο. Έτσι, αφου δεν υπηρχαν τα καταλληλα ατομα, επιστρεφοντας βρεθηκα στον πατο. Και εκει που ημουνα ειχα επίσης αυτη τη δυσκολία που ειχες εσυ στην Καλιφορνια. Ετσι, παρα τις τεραστιες γνωσεις και τις ικανοτητες που απεκομισα επιστρεφοντας βρεθηκα σε εξευτελιστικές καταστασεις. Η ψυχοθεραπεια επακολουθησε χρονια μετα όταν ήδη ειχαν χαθει ευκαιριες, και τωρα, αφου συνειδητοποιησα τι μου συνεβει, ειμαι ακομα στη φαση του να μπαλώνω, να αλλάξω τα πραγματα.

    Θεματοθετρια, στη χωρα που ημουν όταν ειχα καλους φιλους μεσα μου ενιωθα πληροτητα, ετσι δεν εκανα ποτε τις σκεψεις που κανεις εσυ τωρα. Κανεις αυτες τις σκεψεις επειδη δεν εχεις καλες φιλίες. Αν ειχες αυτες τις καλες φιλιες αυτα τα λόγια καποιων που ανεφερες δε θα σε πλήγωναν. Το παραπονο σου για τα λογια αυτα ειναι το ξεσπασμα για την ανυπαρξια ωραιας φιλίας εκει που εισαι.
    γιάννης

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    2
    HOWTODREAM8

    Σε παρακαλώ πολύ επικοινώνησε με κάποιον τρόπο μαζί μου! Βρίσκομαι και γω στην Πρώην Ανατολική Γερμανία και θέλω να γυρίσω πίσω. Το τελευταίο σου μήνυμα σε αυτό το θέμα με αντιπροσωπεύει πλήρως. Καταλαβαίνεις επομένως σε τι κατάσταση βρίσκομα. Ελπίζω να δεις αυτό το μήνυμα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    352
    Δηλαδή Lou δεν προερχόμαστε από τους αρχαίοιιιιιι έλληννννοιιιιιι???? Πέρα από την πλάκα πολύ χαίρομαι όταν διαβάζω τέτοια κείμενα. Howtodream σήκωνε που και που το μεσαίο σου δαχτυλάκι όταν ακούς τέτοια σχόλια, δεν θα σε παρεξηγήσει κανένας.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. πως θα γυρισω
    By elirene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 31-10-2011, 21:14
  2. IT 'S NEVER TOO LATE..... ( TON ΘΕΛΩ ΠΙΣΩ...)
    By Lacrymosa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 50
    Last Post: 02-08-2011, 02:11
  3. θέλω την ζωή μου πίσω..
    By apostoloss in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 38
    Last Post: 16-02-2011, 17:17
  4. Σκέφτομαι να γυρίσω πίσω
    By aimilia in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 07-02-2009, 13:04
  5. Μακαρι να μπορουσα να γυρισω το χρονο πισω...
    By shy in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 31-12-2007, 16:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •