Πως η συζήτηση για το σεξ οδηγεί στο χωρισμό
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    9

    Πως η συζήτηση για το σεξ οδηγεί στο χωρισμό

    Γειά σας,
    Με το αγόρι μου είμαστε 5 χρόνια μαζί και προσφάτως έκανα το λάθος να θέσω ζήτημα για τις συνευρέσεις μας και το πόσο έχουν σπανίσει τον τελευταίο χρόνο λόγω υπερβολικής δουλειάς δικιάς του. Για κάποιο λόγο όχι μόνο δεν έγινε εποικοδομητική συζήτηση ώστε να βρεθεί λύσει, αλλά θίχτηκε πολύ άσχημα, δεν ανέλαβε καμία ευθύνη αλλά αντιθέτως προσπάθησε με κάθε τρόπο να τις ρίξει όλες σε μένα, με αποτέλεσμα κιόλας ο χωρισμός να μας χτυπάει την πόρτα μόνο και μόνο επειδή έγινε ένα ήπιων τόνων αίτημα για περισσότερο χρόνο σε προσωπικές στιγμές και όχι σε προχειρότητες και ικανοποίηση μόνο του ενός. Αυτή η ελλιπής ικανότητα προς συμβιβασμό και αμφίπλευρη συνεννόηση ομολογώ πως με προβλημάτισε πολύ για το μέλλον (αν πλέον υπάρξει) και για το αν θα μπορέσουμε να αντιμετωπίσουμε σοβαρά πλέον ζητήματα που θα προκύψουν. Κατηγορήθηκα για μη κατανόηση (χωρίς να ισχύει κάτι τέτοιο) και διαπίστωσα όπως και στο παρελθόν πως οποιαδήποτε ένσταση μου σε κάτι δεν γίνεται αποδεκτή αλλά μεταφράζεται σε σοβαρό πρόβλημα που προκαλώ εγώ. Δεν είμαι σίγουρη για το πώς να το χειριστώ. Συνήθως υποχωρώ για τις ανάγκες μου. Δεν ξέρω πόσο θα αντέξω να θυσιάζω τα θέλω μου για να είμαι μαζί του. Δεν θεωρώ ότι έκανα ή είπα κάτι παράλογο για να απολογηθώ και από την άλλη αν επιδιώξω τη μετάνοια και επανασύνδεση (αν συμβιβαστώ) πιθανά να υποθέσω ότι έτσι θα πρέπει να κάνω στο μέλλον για να μην έχουμε ζητήματα? Πότε έγινε ταμπού η συζήτηση γύρω από τα σεξουαλικά? Οποιαδήποτε άποψη θα ήταν ιδιαίτερα εκτιμητέα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Σπουδάζεις στην νομική μήπως ? :)

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    9
    Τόσο χάλια τα λέω?:o

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Περαν του σεξ,η σχεση σας πως παει??Υπαρχει ερωτας?Επικοινωνια?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Εννοεις οτι δεν βρισκοσαστε γενικα απο κοντα, οτι δεν περνατε πολυ χρονο μαζι ή οτι κανετε λιγοτερο σεξ μονο?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    9
    Τον τελευταίο χρόνο έχουν υπάρξει αρκετές ανατροπές εξαιτίας της εργασίας του που εγώ νιώθω πως μας έχουν απομακρύνει (ελάχιστες κοινές στιγμές, επικοινωνία) αλλά αυτός επειδή είναι πολύ αυταπασχολημένος δεν έχει κάποιο πρόβλημα. Θεωρεί πως όλα είναι εντάξει. Εν ολίγοις τον βόλεψε το γάιδαρο του και ασχολείται μόνο με τη δουλειά. Δε λέω ότι διασκεδάζει βέβαια. Σε γενικές γραμμές όσο εγώ υποχωρώ στις ανάγκες και στα θέλω του όλα είναι τέλεια. Όταν θέτω κάποιο ζήτημα τότε ξαφνικά φταίω για τα πάντα....λέει ότι δεν τον καταλαβαίνω, νόμιζε ότι είχε κατασταλάξει αλλά τώρα προβληματίζεται κτλ. Και όλα αυτά για λίγες στιγμές παραπάνω που ζήτησα. Προφανώς έθιξα τον ανδρισμό του ανεπανόρθωτα. Εμμέσως απειλεί με χωρισμό.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Αθηνα
    Posts
    115
    εχεις σκεφτει οτι ισως εχει ρουτινιασει η σχεση σας μετα απο 5 χρονια και δεν ειναι οτι εργαζεται πολυ?Μπραβο σου παντως που ανοιξες ενα τετοιο θεμα με τον δικο σου.Το χω περασει και γω και δεν μπορουσα να το φερω στη συζητηση το προβλημα μας μην και νιωσει χειροτερα.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Eρωτας υπαρχει ή συμβιωνετε σαν τσιπαρισμενα ρομποτακια?

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    9
    Υπάρχει έρωτας και ζεστασιά στη σχέση και γι αυτό δεν ήθελα να πάρουμε και άλλο τη κάτω βόλτα όπως γίνεται τον τελευταίο χρόνο. Η δουλειά δυστυχώς δεν είναι δικαιολογία αλλά η αιτία που τον έχω χάσει. Και άντε να το δεχτώ αυτό ότι η ζωή δεν είναι εύκολη και πρέπει να εργαστούμε. Δεν μπορώ να δεχτώ το γεγονός όμως ότι προσβάλεται μετά από 5 χρόνια και ενώ εγώ η ίδια δεν είμαι άτομο που θίγεται εύκολα. Δεν με αντιμετώπισε σαν συνεργάτη- συνοδοιπόρο αλλά σαν το μικρό που τον υποτίμησε και που δεν τον καταλαβαίνει. Ο διάλογος μας ήταν χαζές δικαιολογίες που προσπαθούσε να βρεί για να με κατηγορήσει πχ οτι δεν κάνω εγώ κινήσεις και οτι δεν τον απασχολεί το σεξ τώρα. Πώς όμως θα επιβιώσει η σχέση χωρίς σεξ? Έχω κλείσει ήδη ένα χρόνο ανέχειας με μικρές τυπικές δόσεις. Αλλά πες και αυτό πάει στο κόρακα....Μα να μη μπορούμε να συζητήσουμε? Η λύση είναι ο χωρισμός? Με ξεπερνάει η λογική του

  10. #10
    αλεξάνδρα, προφανώς ο φίλος σου ακολουθεί πιστά το δόγμα: η καλύτερη άμυνα είναι η επίθεση.
    Αυτό που με προβληματίζει είναι πως για να θέτει θεμα χωρισμού σε θεωρεί τραγικά δεδομένη και αδύναμη να έρθεις σε ευθεία αντιπαράθεση μαζί του. Το επόμενο στάδιο θα είναι "ντιλ γουιθ ιτ".
    Είσαι διαθετειμένη να το τραβήξεις ώστε να αλλάξει η σχέση σας παίρνοντας το ρίσκο ότι μπορεί να τελειώσει?

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    9
    Μερικές φορές ο διάλογος δεν πρέπει να γίνεται σε αυτές τις καταστάσεις...Όπως κατάλαβες και απο την περίπτωση μου δεν το δέχονται εύκολα οι άντρες. Αν έχεις τα περιθώρια εγώ θα σε συμβούλευα να του εξιτάρεις το μυαλό με διάφορα τρικ που εμείς οι γυναίκες ξέρουμε (πχ να του στείλεις φωτό σου "καλή" στο κινητό σε ανύποπτη στιγμή). Απλά εγώ έφτασα στο αμην και ήθελα να τον ταρακουνήσω ώστε να μην αφήσουμε την καθημερινότητα να μας ρουτινιάσει. Αυτός όμως μάλλον είχε βολευτεί...

    στην piece of mind πάει αυτό

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Εγω ενα θα σου πω..Ασε τις συζητησεις και κανε σεξουαλικες επιθεσεις :) δεν στο λεω ειρωνικα!Παιζει να περναει μια φαση!Αφου εχετε μια υγιη σχεση,προσπαθησε το!Τωρα μπορει να θιχτηκε γιατι μπορει αθελα σου να τον μειωσες,παιζει ρολο το πως θα πεις κατι και ειδικα σε τοσο λεπτο θεμα.
    Εν ολιγοις μην μουλαρωνεις και εσυ!

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    αλεξάνδρα, προφανώς ο φίλος σου ακολουθεί πιστά το δόγμα: η καλύτερη άμυνα είναι η επίθεση.
    Αυτό που με προβληματίζει είναι πως για να θέτει θεμα χωρισμού σε θεωρεί τραγικά δεδομένη και αδύναμη να έρθεις σε ευθεία αντιπαράθεση μαζί του. Το επόμενο στάδιο θα είναι "ντιλ γουιθ ιτ".
    Είσαι διαθετειμένη να το τραβήξεις ώστε να αλλάξει η σχέση σας παίρνοντας το ρίσκο ότι μπορεί να τελειώσει?


    Δυστυχώς συμφωνώ σε αυτό που λες γιατί στο παρελθόν η τακτική του έχει πιάσει....Σίγουρα θα ξεσπάσω κάποια στιγμή αν επικρατήσει αυτή η λογική στη σχέση και δεν θέλω να είμαι με 2 παιδια στην πλάτη όταν έρθει εκείνη η ώρα. Είμαι διατεθειμένη να το τραβήξω με όλες τις συνέπειες? Αμ που να το ξέρω. Η ρημάδα η συνήθεια τόσων χρόνων σε εμποδίζει να σκεφτείς λογικά. Αυτός είναι αρκετά ώριμος και περιζητητος ώστε να αλλάξει συμπεριφορά και στάση πλέον. Οπότε ή συμβιβάζομαι και ρίχνω τα μούτρα μου ξανά ή χωρίζω....(γιατί η επανάσταση μου δεν μπορεί να έχει άλλο αποτέλεσμα)

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Εγω ενα θα σου πω..Ασε τις συζητησεις και κανε σεξουαλικες επιθεσεις :) δεν στο λεω ειρωνικα!Παιζει να περναει μια φαση!Αφου εχετε μια υγιη σχεση,προσπαθησε το!Τωρα μπορει να θιχτηκε γιατι μπορει αθελα σου να τον μειωσες,παιζει ρολο το πως θα πεις κατι και ειδικα σε τοσο λεπτο θεμα.
    Εν ολιγοις μην μουλαρωνεις και εσυ!

    Δεν έχεις άδικο αλλά το χει κάνει μεγάλο δράμα για να τον συνεφέρω έτσι απλά....Υπέστη πλήγμα σοβαρό!!!!Το λέω και δεν το πιστεύω...Θα λέει χώρισα τη κοπέλα μου επειδή ήθελε σεξ? Αυτός μουλαρώνει πολύ πολύ άσχημα...Εγώ είμαι αυτή που υποχωρεί πάντα.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by alexandragr View Post
    Δεν έχεις άδικο αλλά το χει κάνει μεγάλο δράμα για να τον συνεφέρω έτσι απλά....Υπέστη πλήγμα σοβαρό!!!!Το λέω και δεν το πιστεύω...Θα λέει χώρισα τη κοπέλα μου επειδή ήθελε σεξ? Αυτός μουλαρώνει πολύ πολύ άσχημα...Εγώ είμαι αυτή που υποχωρεί πάντα.
    Αυτος προφανως ντραπηκε γιατι καταβαθος ξερει οτι δεν "ειναι ενταξει" και περασε στην επιθεση οπως ειπε και καποια παραπανω..Για να καλυψει την δικη του "κουτσουλια" να το πουμε και ετσι!Μπορει να νιωθει πιεσμενος για χιλια δυο πραγματα,μπορει και να μην σε θελει πια ερωτικα,αυτο εσυ θα το εξακριβωσεις με διαφορες τσαχπινιες αν θες να σωσεις την σχεση σου,αν νιωθεις οτι αξιζει αυτο!
    Τετοιες κρισεις τα περισσοτερα ζευγαρια της περνανε..Υπαρχει αγαπη?Σιγουρα θα υπαρχει για να ειστε μαζι!Φτανει αυτο?Σιγουρα οχι!!Λυνεται?Εξακριβωσε το!Δεν λυνεται?Φευγεις!Γιατι το μνημονιο ναι μεν φερνει κριση αλλα οχι στο ..μησι :P

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Συζήτηση για τον Αλφισμό
    By Αναζητηση in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 108
    Last Post: 22-02-2016, 05:31
  2. Προς συζήτηση
    By John11 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 04-03-2010, 00:55
  3. Replies: 22
    Last Post: 30-01-2009, 23:05
  4. Μια συζητηση για ενα ψυχωτικο επεισοδιο
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 25-06-2008, 22:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •