Πως να το ξεπεράσω αυτό το συναίσθημα?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 62
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    339

    Πως να το ξεπεράσω αυτό το συναίσθημα?

    Όταν ήμουν μικρή είχα κι εγώ αυτό το πρόβλημα με το φαγητό όπως και η Elenadark. κάποτε μέχρι και τώρα μου έπερνε η μαμα μ το φαγητο απο το τραπέζι για να μην τρώω και ο μπαμπας με κοροιδευε παχουλή...
    Έκανα διαίτες αλλα μετα τα έβαζα ...τώρα άρχισα πάλι και είμαι σε πολύ καλό δρόμο...και έχω και τον αραβωνιαστηκό μου δίπλα μου που αυτός με ώθησε γιατί το ήθελε. έχω ακόμα κατι περιττα κιλά και μου λέει συνέχισε μέχρι το τέλος(το τέλειο).

    Έχω μια ξαδέρφη που μοιάζουμε πάρα πολύ σαν δύδιμες αδερφές...απο μικρές κάναμε πολύ παρέα ....αλλά σιγα σιγα απομακρυνόμασταν....ο λόγος? όταν ΄βρισκόμασταν σε κόσμο μας έλεγαν πόσο μοιαστες είμασταν αλλά τα κομπλιμέντα τα έπερνε αυτή γιατί είχε τελειο σώμα ενώ εγώ ήμουν παχουλή...αυτό δεν μου άρεσε και πολύ μου χαλούσε την ψυχολογία .... απο τότε αρχισα και την ζήλευα και μέχρι τώρα δεν θέλω να κάνω παρέα γιατί είμαι και με τον αραβωνιαστικό μου και μου΄είπε σε κάποια κουβέντα που κάναμε που τον ρώτησα ότι του αρέσει το κορμί της αλλα όχι το πρόσωπο.

    Το πρόβλημα είναι ότι είναι ξαδέρφη μου και την αγαπώ και την βλέπω που και που αλλα από την άλλη μου έμεινε αυτό το συναισθημα μέσα μου αυτη η ζήλια ...μόνο και μονο επειδη είναι ξαδέρφη μου και επειδη θα την βλέπω συχνα πρέπει να κάνω κατι να αλλάξει αυτό γιατι δεν μαρεσει...αλλα νομιζω μου είναι δύσκολο να την δω όπως πριν....Πως να το ξεπεράσω?

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    να σου πω γλυκεια μου,

    αλλη δουλεια δεν κανεις εκτος απο το να ζηλευεις ???

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    177
    καλά ρε κρίνο είναι απάντηση αυτή;
    Μην το λες καθόλου αφού το σκέφτηκες, τι θες να την κάνεις να αισθανθεί χειρότερα;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    339
    eyxaristw krino na se kala

  5. #5
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    33
    Έκανα διαίτες αλλα μετα τα έβαζα ...τώρα άρχισα πάλι και είμαι σε πολύ καλό δρόμο...και έχω και τον αραβωνιαστηκό μου δίπλα μου που αυτός με ώθησε γιατί το ήθελε. έχω ακόμα κατι περιττα κιλά και μου λέει συνέχισε μέχρι το τέλος(το τέλειο).

    Έχω μια ξαδέρφη ...............είχε τελειο σώμα ενώ εγώ ήμουν παχουλή...αυτό δεν μου άρεσε και πολύ μου χαλούσε την ψυχολογία .... απο τότε αρχισα και την ζήλευα και μέχρι τώρα δεν θέλω να κάνω παρέα γιατί είμαι και με τον αραβωνιαστικό μου και μου΄είπε σε κάποια κουβέντα που κάναμε που τον ρώτησα ότι του αρέσει το κορμί της αλλα όχι το πρόσωπο.

    Πως να το ξεπεράσω?


    Χαλάρωσε.... και συνέχισε την προσπάθεια σου να φτάσεις στο επιθυμητό για σένα αποτέλεσμα. Ο αρραβωνιαστικός σου είναι μαζί σου επειδή του αρέσεις όπως είσαι... δεν έχεις να ζηλεύεις τίποτα και κανέναν. Πρέπει να μάθουμε να αγαπάμε τον εαυτό μας με όλα του τα ελλατώματα...το ίδιο λέω κι εγώ στον εαυτό μου που αντιθέτως είμαι πάαααααρα πολύ αδύνατη και έχω άλλα κόμπλεξ. Don\'t worry...

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    δεν συνηθιζω να κρυβω τις σκεψεις μου, αλλα ουτε και να ντρεπομαι για αυτες.

    Ενιοτε αυτα που γραφω, γινονται αποδεκτα, αλλοτε οχι.
    Επισης δεν συνηθιζω να χαιδευω αυτια, μαλλον αυτη ειναι δουλεια των ψυχολογων που εγω ειμαι εναντιον εφοσον υπαρχει η δυνατοτητα να παλεψει κανεις με τον εαυτο του.


    Τελος αυτον που κρινω, πιο αδυσωπητα απο ολους, και καθε μερα μαλιστα ειναι ο εαυτος μου.

    Καλλια,
    παρακαλω.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by perpatontas..


    τι θες να την κάνεις να αισθανθεί χειρότερα;
    Αυτο ειναι θετικο η αρνητικο??

    και οχι δεν επιδιωκω ποτε να νιωσει κατι καποιος,
    επιδιωκω ομως να βαλει το μηχανισμο σκεψης του να δουλεψει.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    177
    Ο τρόπος είναι καθαρά εγωιστικός και αποσκοπεί στο να ευχαριστηθείς εσύ εκείνη τη στιγμή παρά να βοηθήσει τον άλλον.
    Οι ψυχολόγοι ναι θέλουν να βοηθήσουν γιαυτό ανακαλύπτουν το μηχανισμό που κάνει καλό στον καθένα. Δεν χαιδεύουν όλοι αν δεν πρέπει να χαιδευτείς..συνήθως όμως οι άνθρωποι με δυσκολίες κάθε άλλο παρά χαιδεμένοι είναι, και αυτό το λέω με κάθε επιφύλαξη γιατί δεν είμαι ειδικός..από την εμπειρία μου μιλάω.
    Θετικό ή αρνητικό δεν κατάλαβα τι εννοείς..
    Δεν ξέρω τι σε απασχολεί και είσαι εδώ, αλλά αν υποθέταμε οτι έχεις αγοραφοβία θα έπιανε αν κάποιος σου έλεγε: μα καλά ρε συ όλη μέρα σκέφτεσαι οτι δεν μπορείς να βγεις έξω; επιτέλους σκέψου λογικά και βγες έξω.
    Ούτε θα το σκεφτόσουν φίλε μου.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    δυστυχως αλλα διαφωνω τελειως με τα οσα γραφεις.
    Στο προσβλητικο σου δε,
    \"Ο τρόπος είναι καθαρά εγωιστικός και αποσκοπεί στο να ευχαριστηθείς εσύ εκείνη τη στιγμή παρά να βοηθήσει τον άλλον.\"
    το απαξιωνω και δεν ασχολουμε καν.

    Τελος αν εχεις διαφωνιες μαζι μου, οσον αφορα την ψυχη του ανθρωπου, (σε οποιο επιπεδο νομιζεις) ανοιξε ενα τοπικ και ευχαριστως να συμμετεχω.
    Το βρισκω αδοκιμο σε αυτο το θεμα να αναπαραγει ο καθενας την γκρινια του.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    177
    Γιατί σε πείραξε κρίνο; Είπα κιεγώ αυτό που σκέφτηκα όταν διάβασα τη δική σου απάντηση..
    Το θεώρησες προσβλητικό; Δεν είχα σκοπό να σε προσβάλλω πάντως.
    Τη διαφωνία την είχα στο συγκεκριμένο θέμα και γι\' αυτό την πόσταρα εδώ..αλλιώς θα ήταν ξεκάρφωτη δεν νομίζεις;
    Άλλωστε δεν νομίζω να την πείραξε την κάλλι.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by perpatontas..


    Δεν ξέρω τι σε απασχολεί και είσαι εδώ.

    ευκαιρια να μαθεις λοιπον και να μην υποθετεις.



    Ενας παλιος μου φιλος, σε απλη φαση καταθλιψης κατοπιν οικογενοιακων σοκ που υπεστη, επεσε απο το 5ον οροφο της πολυκατοικιας του.

    Παρολο που προσπαθησε να πεθανει, αυτος εζησε.
    Νοσηλευτηκε αρχικως στον ερ. Σταυρο και στην συνεχεια στο Δρομοκαιιτειο.
    Μετα απο τρεις μηνες, επρεπε να βρεθει χωρος για να παει, μιας και το οικογενοιακο του περιβαλλον ηταν διαλυμενο.
    Τοτε βρεθηκε μια δομη (δεν αναφερω στοιχεια για ευνοητους λογους) οπου και ειναι μεχρι σημερα.
    Στην αρχη πηγαινα και τον εβλεπα απλα υποστηρηκτικα προσδοκωντας οτι τον προσεχουν οι γιατροι της δομης.

    Εκει χρονο με το χρονο διαπιστωσα ποσο γυμνο ειναι το κρατος στα θεματα ψυχικης υγιεινης.

    Διαπιστωσα οτι οι χωροι αυτοι, που τους βαφτιζουν μοναδες επανενταξης, στην ουσια ειναι παρκινγκ ανθρωπων, οι οποιοι εξυπηρετουν το να παιρνει η εκαστοτε επιχειρηση την επιχορηγηση της Ε.Ε.

    Για να μην γινω πολυ αναλυτικος, στην Δομη με εχουν σαν μαυρο πανι.
    Ειμαι αυτος που τους χαλαει την ησυχια, αυτος που τους χαλαει τον υπνο.
    Πλεον οποιος παιρνει τηλεφωνο για να μιλησει με τον φιλο μου ρωταει, αν εισαι ο ταδε (στην θεση ταδε = το επωνυμο μου).
    Ο ψυχιατρος δε, μου εβγαλε διαγνωση οτι πασχω απο ψυχικο ναρκισισμο... και εγω του απαντησα οτι θα πασχει σε λιγο ο κωλος του απο τις κλωτσιες που θα αρπαξει για τα εγκληματα που κανει.

    Στο τελος του εκανα γνωστο, οτι στηνω μηχανισμο ετσι ωστε τον Σεπ/βριο να παρω τον φιλο μου απο κει μεσα.
    Η αφοπλιστικη του απαντηση ηταν οτι,
    δεν με ενοχλει, μπορω να παρω καποιον αλλο απο το δρομοκαιιτειο...

    Σκοπευω να παρω τον φιλο μου λοιπον απο αυτο το παρκινγκ ψυχων και εχω υποσχεθει στον εαυτο μου να τον ξαναστησω απο την αρχη και συντομα να παταει στα ποδια του.
    Μεχρι τωρα οτι υποσχεση εχω δωσει την εχω τηρησει....





    Δεν θα μπω σε αλλες λεπτομερειες για τον φιλο μου, γιατι σιγουρα δεν θα ανεβασει την διαθεση σε κανενα.
    Μπορω ομως να πω οτι δυο χρονια εχω ζησει (απο τις επισκεψεις μου) την ανειπωτη φρικη και το αυτο που ξερω ειναι οτι οι δυνατοτητες μου φτανουν μολις και μετα βιας να βοηθησω τον φιλο μου.
    Οι υπολοιποι σε ενημερωνω οτι ειναι χαμενοι απο χερι.
    2 χρονια ημουν ο μοναδικος επισκεπτης στην δομη....

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by perpatontas..
    Γιατί σε πείραξε κρίνο; Είπα κιεγώ αυτό που σκέφτηκα όταν διάβασα τη δική σου απάντηση..
    Το θεώρησες προσβλητικό; Δεν είχα σκοπό να σε προσβάλλω πάντως.
    Τη διαφωνία την είχα στο συγκεκριμένο θέμα και γι\' αυτό την πόσταρα εδώ..αλλιώς θα ήταν ξεκάρφωτη δεν νομίζεις;
    Άλλωστε δεν νομίζω να την πείραξε την κάλλι.

    Δεν ενοχλουμε ποτε απο σχολια αλλων, ιδιως απο ατομα που δεν με γνωριζουν.
    Αλλο απαξιω και αλλο πειραζω.
    Θεωρω οτι εκτιμησες πολυ απλοικα το σχολιο μου και δεν μπηκες καν στην διαδικασια να σκεφτεις πιο παραπερα.

    Δεν εχει σημασια τι πειραζει και τι οχι την καλλι.
    Σημασια εχει οτι καποιος ανοιγει ενα συγκεκριμενο ποστ και οφειλουμε να το σεβομαστε.
    Τουλαχιστον αν θες στο συγκεκριμενο φορουμ που δεν συζηταμε περι κρινων και υδατων....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    177
    Originally posted by krino


    Στο τελος του εκανα γνωστο, οτι στηνω μηχανισμο ετσι ωστε τον Σεπ/βριο να παρω τον φιλο μου απο κει μεσα.
    Η αφοπλιστικη του απαντηση ηταν οτι,
    δεν με ενοχλει, μπορω να παρω καποιον αλλο απο το δρομοκαιιτειο...
    Τι εννοεί με αυτό; Ο ψυχίατρος σου το είπε αυτό;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    177
    Καλά εντάξει μην το συνεχίσουμε θα έλεγα εγώ.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    248
    \"Ο ψυχιατρος δε, μου εβγαλε διαγνωση οτι πασχω απο ψυχικο ναρκισισμο... και εγω του απαντησα οτι θα πασχει σε λιγο ο κωλος του απο τις κλωτσιες που θα αρπαξει για τα εγκληματα που κανει.\"
    .......................................

    εισαι απίστευτος!!

    συγγνώμη κάλλια που λοξοδρομω κι εγω απο το θεμα σου, αλλά θα συμφωνήσω με τον Κρίνο. Είναι από τα μεγαλύτερα δώρα που μπορεί να σου προσφέρει κάποιος, το να ασχοληθεί μαζί σου κριτικά, ακόμη και προκλητικά. Για μένα, είναι απόδειξη ότι ενδιαφέρεται πραγματικά.
    Για παράδειγμα, ενώ παρουσιάζεις πραγματικά με ειλικρίνεια τις πληγες που σου εχουν χαραξει για το θεμα της εμφανισης σου, και θα συγκινούσε τον καθένα, αυτή σου η πρόταση :
    \"....μέχρι τώρα δεν θέλω να κάνω παρέα γιατί είμαι και με τον αραβωνιαστικό μου και μου΄είπε σε κάποια κουβέντα που κάναμε που τον ρώτησα ότι του αρέσει το κορμί της αλλα όχι το πρόσωπο....\" εμένα μου δείχνει ότι δεν είσαι διατεθειμένη να δουλέψεις σε βάθος τα συναισθήματα σου. Ίσως το θεωρείς το πολιτικώς ορθό χρέος σου. Εμένα με ανησύχησε η ανασφάλεια που βγάζεις σε σχεση με τον αρραβωνιαστικό σου. Φαίνεται να μη συνειδητοποιείς πόσο παράλογο είναι να μη θες να κάνεις εκέινη παρέα και να θες να έχεις εκείνον αρραβωνιαστικό! Σου έχει κάνει τίποτα περισσότερο από το να προκαλεί τάση για λυγούρα στον δικό σου; Εσύ, θέτεις τον πήχυ των προσδοκιών σου ψηλά, ώστε να απαιτείς από τον εαυτό σου να έχει δίπλα του κάποιον που πραγματικά τον νοιάζεται και τον αγαπά, όσα μέτρα κι αν είναι ο κώλος του;

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •