φοβαμαι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19

Thread: φοβαμαι

  1. #1
    Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    37

    φοβαμαι

    Δεν ξερω τι κανω λαθος,δεν ξερω αν ολοκληρη η συμπεριφορα μου οφειλεται σε κατι συγκεκριμενο...Νιωθω πως ωρες ωρες ειμαι εντελως αχρηστη σε αυτον τον κοσμο,πως κλεβω το οξυγονο των αλλων...Απο μικρη ειχα αυτοκαταστροφηκες τασεις αλλα λογω της αγαπης που επαιρνα κυριως απο τον αδερφο μου δεν ειχα τοσο σοβαρα προβληματα οσα νιωθω οτι εχω τωρα.Καποιος αλλος αν ηταν στην θεση μου θα ελεγε πως τα εχω ολα,μορφωση,καλη οικογενεια,χρηματα αλλα εμενα ολα αυτα μου φαινονται περιτα.Τον τελευταιο καιρο νιωθω εξαντλημενη,κουρασμενη απο ολα.Πολλα βραδια μιας και μενω ξυπνια ως αργα θελω απλα να πεθανω αλλα το μονο που σκεφτομαι ειναι ο αδερφος μου μιας και ειναι ο μονος που θεωρω οικογενεια μου,ειναι ο μονος που με αγαπα πραγματικα.Ενας χρονος φετος που με εχει κουρασει παρα πολυ ψυχολογικα με εχει φερει στο σημειο να παρακαλαω να πεθανω πριν κοιμηθω ακομα και αν εχω περασει μια πολυ καλη μερα.Νιωθω πως ειμαι κενη...Φοβαμαι να δειξω αγαπη στους αλλους,φοβαμαι πως θα πληγωθω,φοβαμαι πως ποτε δεν ειμαι τοσο καλη για καποιον που μου αρεσει και δεν δινω εδω και ενα χρονο καθολου σημασια στα προσωπικα μου και εχω πεσει με τα μουτρα στην δουλεια,αν και ειμαι αρκετα ομορφη,οπως μου λενε.Αυτο ομως αλλαξε χθες γιατι νομιζω πως δυστυχως ερωτευτηκα καποιον που προσωπικα πιστευω οτι δεν εχω ελπιδες και αυτο με εχει ριξει και αλλο ψυχολογικα.Με εχει κανει να μισησω τον εαυτο μου,που δεν ειμαι πχ ψηλοτερη,ξανθια δεν ξερω τι οτιδηποτε διαφορετικο ομως απο εμενα.Νιωθω μονη,νιωθω αχρηστη γιατι απο οτι εχω καταλαβει δεν μετρα ουτε ο χαρακτηρας,ουτε το μυαλο ουτε τπτ σε μια σχεση ακομα και αν εισαι ομορφη.Δεν μπορω να φανταστω γιατι καποια τα εχει αυτα νιωθει τοσο μονη...Μια ζωη μπλεκω με λαθος ανθρωπους,λαθος παρεες με αποτελεσμα να κλεινομαι ολο και περισσοτερο σε μενα,να μην βγαινω συχνα,σχεδον καθολου και να κλαιω συνεχως..Ουτε ποιο ειναι το προβλημα μου,τι με ενοχλει δεν ξερω...Εγω βαρεθει αυτην την ζωη...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    380
    Γειά σου fallen.
    (Ξέρεις ότι πέφτει ξανασηκώνεται κάποια στιγμή έ?)

    Καλά έκανες και τα έγραψες όλα μαζί, έτσι όπως τα νιώθεις αλλά αν έβαζες κάτι πρώτο τι θα ήταν αυτό που σε ενοχλεί περισσότερο?
    Τι σε κάνει να κλαίς πιό πολύ?

    Όσο για την αυπνία, μη σκάς πολύ πολύ.. Από τη ζέστη μπορεί να είναι....
    Φιλικά

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    37
    den 3erw ti me kanei kai klaiw perissotero...mallon oti uparxw...mpa den ftaei h zesth gia thn aupnia,21aiwnas..aircondition

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    380
    Στο 16 το έχω και σκάω...

    Η ζέστη είναι από τις σκέψεις.... άμα είναι πολλές βράζεις ολόκληρη

    ΥΓ (στο 3 μύνημα με γρίκισ εμφανίζεται ο κακός ο Don και σου λέει να γράφεις ελληνικά..........(αστειάκι))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    380
    Originally posted by fallen
    ..................Νιωθω πως ειμαι κενη...Φοβαμαι να δειξω αγαπη στους αλλους,φοβαμαι πως θα πληγωθω,φοβαμαι πως ποτε δεν ειμαι τοσο καλη για καποιον που μου αρεσει και δεν δινω εδω και ενα χρονο καθολου σημασια στα προσωπικα μου ........
    Κάπου διάβαζα ότι τον πρώτο που πρέπει να αγαπάμε είναι ο ευατός μας...
    Ακόμα και αυτό που λέει η εκκλησία το έχουμε ξεχάσει και το θυμόμαστε λάθος (αν και με την εκκλησία δε τα πάω και πολύ καλά εγώ προσωπικά)
    Αλλά αυτό το θυμάμαι.
    Λέει λοιπόν \"αγάπα τον πλησίον σου ώς σεαυτόν\". Αύτό το ως σευατόν το έχουμε ξεχάσει και νομίζουμε πως πρέπει να αγαπάμε τους πλησίον σκέτο....

    Αλήθεια θυμάσαι τι υπέροχη που είσαι?

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    37
    ναι θα γραφω ελληνικα,συγνωμη...ομως πως να αγαπας τον εαυτο σου αν πιστευεις οτι εισαι αχρηστη?αν οτι και αν κανεις δεν ειναι αρκετο για κανεναν?πριν λιγο καιρο ετυχε να εχω ενα μεγαλο καβγα με εναν φιλο μου οπου μου ειπε επειδη ειχαμε εναν κοινο φιλο να εξαφανιστω γιατι δεν νοιαζομουν αρκετα ενω ειχε αδικο και ακομα χιλιαδυο πραγματα τα οποια με εκαναν να αναρωτηθω αν ημουν εγω αυτη που ελεγε.αν δεν σε αγαπουν οι αλλοι που να βρεις το κουραγιο να αγαπησεις αυτο που εισαι ακομα και αν ειναι τελειο για μερικους?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    380
    Εγώ από εδώ που είμαι την ακούω εκείνη τη φωνούλα μέσα σου που λέει , με χαμηλή ένταση μεν αλλά την ακούω και λέει \"Αξίζεις ναι αξίζεις\"

    Εσύ από εκεί που είσαι ακούς τις φωνές των άλλων, τις αγριοφωνάρες, τις κακοφωνάρες,

    Και ξέρεις σε μπερδεύουν κιόλας. Μπορεί να λένε έκανες αυτό το λάθος ή εκείνο ή το άλλο αλλά ξεχνάνε να σου πούνε έκανες αυτό το σωστό ή εκείνο ή το άλλο,. Και σε μπερδεύουν.......

    ΥΓ (το συγνώμη να το χρησιμοποιείς λιγότερο...... ιδίως όταν δε φταις)

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    37
    ειλικρινα ωρες ωρες νιωθω οτι αξιζω γιατι πιστευω,χωρις να θελω να φανω καποια,οτι ειμαι εντελως διαφορετικη λογω πολλων προτερηματων που ξερω οτι εχω,τα βλεπω και αλλωστε στην αποδοση μου,αλλα συνεχεια ερχονται ανθρωποι με τις κακοφωναρες τους...και οχι τιποτα αλλο αλλα εχω και αυτο το προβλημα στα προσωπικα μου.Μου φαινεται δεν θα ηρεμησω ποτε

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    380
    Μια τελευταία κουβέντα πριν να σε αφήσω να σε επισκεφθεί ο μορφέας......
    Και που να δείς τα προτερήματα που έχεις και δεν τα βλέπεις τώρα γιατί δε μετριούνται με αποδόσεις.....

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    11
    καπως ετσι νιωθω και εγω.νιωθω δεν υπαρχει κανεις να με αγαπα πραγματικα και αυτο μου προκαλει καταθλιψη.νιωθω να βυθιζομαι συνεχώς και πιστευω δε θα βγω ποτε απο εδω.και σχεδον κανεις δε καταλαβαινει τι περναω.

  11. #11
    Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    37
    σε καταλαβαινω απολυτα,εγω να δεις πως βυθιζομαι...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    lacta και fallen να ξέρατε πόσο σας καταλαβαίνω.Κι εγώ μια από τα ίδια νιώθω.Εχω βυθιστεί για τα καλά.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    628
    fallen, εχω να σου προτεινω ενα καταπληκτικο βιβλιο που θα σε βοηθησει πολυ και θα σε κανει να αναθεωρησεις πολλα πραγματα.
    \"Αγαπησε το εαυτο σου, η ζωη θα σ\' αγαπησει\". Διαβασε το. Ειναι συγκλονηστικο. Θα ταυτιστεις πολυ. Δεν ειναι διηγημα. Ειναι καποιες σκεψεις. Τις αναλυει με τοσο ωραιο τροπο που θα σε κανει να σκεφτεσαι διαφορετικα. Πιστεψε με. Κι εγω τωρα το διαβαζω μετα απο προτροπη μιας φιλης.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    11
    εχω διαβασει αναλογου περιεχομενου βιβλια αλλα η λυση δε νομιζω οτι ειναι εκει.η λυση νομιζω ειναι επικοινωνια με ανθρωπους που μπορουν να καταλαβουν και να μας στηριξουν.και αν αυτοι που εχουμε δεν μας κανουν να τους αλλαξουμε.ξερω δυσκολο οταν εχεις καταθλιψη να εισαι κοινωνικος.κ για εμας κ για τους αλλους.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    8
    Ίσως όταν ανακαλύψουμε ότι δεν υπάρχει κάποιος ανώτερος ανάμεσά μας, ότι όλοι είμαστε στην ίδια μοίρα, κανείς δεν προσφέρει τίποτα παραπάνω σε αυτό τον κόσμο ίσως τότε καταλάβουμε ότι δεν είμαστε μηδαμινοί. Ή αν είμαστε, είμαστε ακριβώς το ίδιο μηδαμινοί με τους άλλους, αυτό όμως είναι υπαρξιακό πρόβλημα... Όσον αφορά την αγάπη... αυτό νομίζω είναι εξαιρετικά δύσκολο, δύσκολα μπορεί κάποιος να βρει ανθρώπους που να ασχολούνται για λίγο με κάτι άλλο πέρα από τον εαυτό τους. Πάντως παντού υπάρχουν οι εξαιρέσεις...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •