1 ΧΡΟΝΟΣ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΑΛΕΥΩ ΑΛΛΟ :( - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 23 of 23
  1. #16
    ..στεφανε η συναισθηματικοσεξουαλική ζωή σου πως είναι?
    Είσαι με κάποια κοπέλα? Έχεις κάνει σχέσεις στη ζωή σου?

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Αθηνα
    Posts
    265
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Οχι, το ιδιο ειμαι...

    (βαζε κενα αναμεσα στις λεξεις κ στα σημεια στιξης -κομματα, τελειες- για να μν σου κοβει το κειμενο)
    Ευχαριστω για την συμβουλη,στοπα αλλωστε οτι ο υπολογιστης δεν ειναι το καλυτερο μου

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    206
    Καταρχην πρέπει να συνεχισεις την αγωγη και κατα δευτερον ισως και το ποιο σημαντικο να βρεθει η αιτια της ρημαδας της καταθλιψης. Μαλλον ειναι απο ότι κατάλαβα το οικογενειακό περιβάλλον σου..και πως να απεγκλοβιστείς..εφόσον η χώρα μας ούτε εφόδια προσφέρει στους νέους πχ εργασία..ώστε να φύγεις να μείνεις μόνος σου.

    Μέσα σε όλη αυτή τη βαβούρα...δε μπορεί κάτι θα σου δίνει λίγη χαρά..ασχολησου μαυτό, βάλε στόχους πχ να μάθεις μια ξένη γλώσσα..πραγματοποίησε τους..το μυαλό σου θα απορροφηθεί εκεί και θα περνας ποιο όμορφα κάθε μερα

  4. #19
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    σε μενα αναφερεσαι? ναι, κανονικα την αγωγη, ζολοφτ 50 μγ, αμπιλιφαι 10 μγ, κ ινβεγκα 6 μγ.. βασικα θελω να μειωσω το ινβεγκα ειναι πολυ τα 6 μγ, θελω να το κανω 3 μγ.. θα ρωτησω τη γιατρο μηπως γινεται να ανεβασουμε το ζολοφτ.. αλλα δν νομιζω οτι θα αλλαξει κατι κ δν ξερω αν παιζουν ρολο τα φαρμακα....
    αγαπητε/τη φιλη....(δεν εχω δει και τι εισαι...anyway....)
    δεν ειναι "υπερβολικο" και abilify kai invega?
    ομοιως, η δοσολογια του zoloft δεν ειναι λιγο χαμηλη για καταθλιψη?
    sorry, αλλα "ασχολουμαι" με το "σπορ" και παντα θελω να μαθαινω....

    Δ.

    (παιζουν ρολο (και) τα φαρμακα....δυστυχως ή ευτυχως.....)
    παντως ενα ειναι σιγουρο, οτι (και) η καταθλιψη εχει και αυτη (οπως και οι ψυχωσεις βεβαια), καποιο βιολογικό υποβαθρο....

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by demis-demis View Post
    αγαπητε/τη φιλη....(δεν εχω δει και τι εισαι...anyway....)
    δεν ειναι "υπερβολικο" και abilify kai invega?
    ομοιως, η δοσολογια του zoloft δεν ειναι λιγο χαμηλη για καταθλιψη?
    sorry, αλλα "ασχολουμαι" με το "σπορ" και παντα θελω να μαθαινω....

    Δ.

    (παιζουν ρολο (και) τα φαρμακα....δυστυχως ή ευτυχως.....)
    παντως ενα ειναι σιγουρο, οτι (και) η καταθλιψη εχει και αυτη (οπως και οι ψυχωσεις βεβαια), καποιο βιολογικό υποβαθρο....
    κοπελα ειμαι, δν φαινεται απο το νικνειμ μου? που να χα κ κανενα περιεργο
    παιρνω ζολοφτ κ αμπιλιφαι κ ινβεγκα διοτι εχω διπολικη με στοιχεια ψυχωσης στο παρελθον κ διατροφικα κ γενικα με πιανουν διαφορες φρικες κ μαλακιες κατα καιρους, αλλα εχω σημειωσει μεγαλη προοδο.. οταν μ πρωτοεμφανιστηκε το προβλημα ημουν εντελως αλλου, τωρα ειμαι πολυ πιο νορμαλ.. εχω ακολουθησει διαφορες αγωγες κατα καιρους, τωρα παιρνω αυτην κ ειμαι πολυ ευχαριστημενη.. οσο για τα 2 αντιψυχωσικα, ελα ντε, κι εγω αυτο λεω, αλλα πανε πες το αυτο στη γιατρο μου χεχε! αυριο εχω ραντεβου κ θα τα πω τα θεματα γτ μονο τηλεφωνικα ειπα για την καταθλιψη π ειμαι εδω κ 1μιση βδομαδα περιπου.. ναι το ζολοφτ θελω να το παω στα 100 κ το ινβεγκα μειωση στα 3 μγ απο 6 που παιρνω.. αλλωστε ουτε περιεργες ιδεες εχω ουτε τπτ πλεον.. αυτο π εχω καταλαβει ειναι οτι τα φαρμακα πρεπει να τα παιρνουμε κ να μν κανουμε μαλακιες γτ μετα παμε πισω.. εσυ τι εχεις κ τι παιρνεις?
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  6. #21
    ναι κοπελλα εισαι, sorry, φοβηθηκα μηπως πώ καμια χαζουμαρα....
    θα ελεγα οτι εχω ηπια εως μετρια καταθλιψη συνδυασμενη με ocd....
    η ερωτησή μου για τα (ατυπα) αντιψυχωσικα, ειναι γιατι κι εμενα μια γιατρος επεμενε να παρω abilify εστω και πολύ λιγο,
    για το ocd....Εγω δεν πηρα τελικα, διοτι ειμαι "κατατονικος" τυπος και ειμαι πολύ "ευαισθητος" σε φαρμακα που σε "ριχνουν" εστω και λιγο....
    Συγκεκριμενα πηρα 2 μερες abilify και το σταματησα γιατι δεν μπορουσα να ξυπνησω καλα το πρωι....

    Τωρα ομως (4 χρονια μετα), που διαβαζω και τα δικα σας posts, και με καποια μελετη που εχω κανει και με συζητηση με καποιον άλλο ψυχιατρο,
    καταληγω ("δυστυχως" ας πουμε) στο συμπερασμα οτι το ocd ειναι πιο "βαρυ" από την καταθλιψη....
    το λεω και σε ενα αλλο ποστ μου, οτι ο Φροϋντ ειχε καταταξει αρχική τιν ΙΔΨ διαταραχη στις ψυχωσεις και όχι στις νευρωσεις.....

    Ετσι, σε συνεργασια με τον καινουριο γιατρό θα προσπαθησω να "πεισω" τον εαυτο μου να μπω σε καποια τετοια θεραπεια....γιατι (πλεον) το ocd εχει αρχισει να με κουραζει
    και (πλεον) εχω πεισθει οτι πρεπει να χρησιμοποιήσω ΚΑΙ αντιψυχωτικο...δεν γινεται αλλιώς, ειναι σαν να θελω να καταρριψω αεροπλάνο με καραμπίνα....

    κατα την ωρα ειμαι σε cymbalta 60mg kai 2X100 lamictal as mood stabilizer....(αλλα ειμαι σε φαση αλλαγης σχηματος...)

    σ ευχαριστω πολύ για τη "συζητηση"....

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Κι εγω ευχαριστω
    Οταν λες εισαι σε φαση αλλαγης σχηματος? τι δλδ θα αλλαξεις/προσθεσεις??
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    αθηνα
    Posts
    300
    Θεοφανια γιατι με τα ρωτας αυτα; Για να νιωσω χειροτερα;;;

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΑΛΕΥΩ ΑΛΛΟ :(
    By stefanos14587 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 18-11-2012, 16:49
  2. Καταθλιψη..Απλα δεν μπορω αλλο..
    By redwine in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 27-11-2011, 13:49
  3. ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΑΛΕΥΩ
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 30-03-2011, 19:59
  4. Παλεύω με τις κρίσεις πανικού 9 χρόνια.Δεν αντέχω άλλο...
    By Alen in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 191
    Last Post: 09-03-2009, 15:32
  5. δυσθυμία, κατάθλιψη ή κατι άλλο?
    By feli in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 56
    Last Post: 06-06-2006, 00:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •