Αντικαταθλιπτικά που δεν παχαίνουν και εμπειρίες γενικότερα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930

    Αντικαταθλιπτικά που δεν παχαίνουν και εμπειρίες γενικότερα

    Καλημέρα,

    Έχω χρόνια κατάθλιψη από μικρό παιδί και κατά καιρούς έπαιρνα φάρμακα αλλά τα έκοβα πάντα σε διάστημα πολύ λίγων μηνών! Τεσπα, έχω βαριά κατάθλιψη, και θέλω να ακολουθήσω μια θεραπεία μόνιμη αυτή τη φορά αλλά χωρίς να παχύνω!!!!!!!!!!!! Ποιά αντικαταθλιπτικά έχετε να μου προτείνετε όσοι ξέρετε που να μην παχαίνουν, αν γίνεται να αδυνατίζουν κιόλας, και γενικά να είναι δραστικά! Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας εκ των προτέρων.

    Αντικαταθλιπτικα φαρμακα - Ενδείξεις, Εμπορικές ονομασίες
    Last edited by Aeon; 22-01-2019 at 23:59.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    London/Thessaloniki
    Posts
    57
    τα αντικαταθλιτικα δν παχαινουν συνηθως ετσι κι αλλιως, τα αντιψυχωσικα ειναι αυτα που παχαινουν, που συνηθως δινονται επισης σε μικρες δοσεις...
    You don't need to be jewish or gay to make it in Hollywood , just bipolar! :cool:

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Όχι δεν ισχύει αυτό που λες. Είχα καταλήξει να πάρω 43 κιλά επιπλέον με τα αντικαταθλιπτικά........

  4. #4
    Τι αντικαταθλιπτικα παιρνεις? Εγω παιρνω σιπραλεξ για διαταραχη πανικου και γενικα για διαφορα αγχωδη συμπτωματα αλλα δεν εχω παχυνει καθολου...(οκ 2 κιλα μπορει να εβαλα αλλα εξαιτιας δικων μου ξεσπασματων στο φαγητων ! χεχε ) στην αρχη μαλιστα ειχα χασει και 3 κιλακια !

  5. #5
    Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    London/Thessaloniki
    Posts
    57
    mipws itan symptoma tis katathlipsis kai oxi twn antikatathliptikwn ?
    You don't need to be jewish or gay to make it in Hollywood , just bipolar! :cool:

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Bασικα υπαρχουν αντικαταθλιπτικα που παχαινουν και καποια που δεν παχαινουν , μαλιστα λενε οτι αδυνατιζουν κιολας.
    Τα λαντοζ ανηκουν σε αυτα που δεν παχαινουν και στο 13 % των ασθενων παρατηρειται και απωλεια βαρους....

    Συμφωνω με τον Mc House οτι μπορει να πηρες τα κιλα και λογω καταθλιψης και οχι απαραιτητα λογω χαπιων.
    Εγω πηρα 25 κιλα και σιγουρα δεν εφταιγαν τα χαπια , αλλα η καταθλιψη και η προσωπικη μου αδυναμια να μην μπορω να ελεγξω τις ποσοτητες που ετρωγα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    206
    Με τα αντικαταθλιπικά ανοίγει η όρεξη με αποτέλεσμα να παχαίνουμε. Παίρνω τα εφεξορ, κατα έτη για διαστήματα μηνών. Παρατήρησα ότι δε χάνω καθόλου έυκολα ενώ παίρνω αμεσως κιλά, ίσως και καθόλου θα έλεγα..οπότε προσοχή γιατί αντί να χάνει κανείς 1 κιλό το μήνα, με αντικαταθλιπτικά πάει 1 κιλό το τρίμηνο....Προσωπικά μιλάω πάντα κι έχοντας μια τάση να παχαίνω γενικά απο πάντα και χωρίς φάρμακα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Φιλε θεματοθετη θα σε μαλωσω Καταρχην κακως εκοβες (μονος σου να υποθεσω?) τα φαρμακα σε διαστημα λιγων μηνων! Να υποθεσω οτι ενιωθες καλυτερα κ ελεγες ''ελα μωρε δν τα εχω αναγκη", ε? Φανταζομαι θα ξερεις ( κ αν δν ξερεις στο λεω εγω) οτι οι αντικαταθλιπτικες αγωγες πρεπει το λιγοτερο να ειναι 6μηνες, διοτι τα φαρμακα αυτα επιδρουν στο κεντρικο νευρικο συστημα κ ειναι πολυπλοκες οι νευρομυικες συναψεις κ ολα τα συναφη, κ θελει χρονο για να ''πιασουν'' κ να μν υποτροπιασεις.. διοτι αν ξανακυλησεις μετα αυξανεται η δοση, πιθανον αθροιζονται φαρμακα κ ο χρονος ληψης επισης...

    Δευτερον, πηγαινε σε εναν γιατρο φυσικα να σου γραψει κ πες πανω κατω αυτα π ειπες εδω, οτι δλδ τα εκοβες (ναι, ναι θα το πεις ) οτι φοβασαι μν παχυνεις κτλ, κ πιστευω θα δειξει κατανοηση κ θα σου δωσει κατι καλο.. δοξα τω Θεω εχει αρκετα φαρμακα..

    Τωρα στα υπολοιπα π λες, να σου απαντησω εντελως εγκυκλοπαιδικα κ λιγο βιωματικα (εχω παρει ακρετα αντικατ κ παιρνω ακομα..) καταρχην μν περιμενεις να εχεις κ την πιτα ολοκληρη κ το σκυλο χορτατο.. τι θελω να πω.. σε τετοιες περιπτωσεις απο καπου κερδιζεις απο καπου χανεις.. ολα τα φαρμακα εχουν παρενεργειες, κ ετσι εχουν κ τα αντικαταθλ.. τα περισσοτερα ναι παχαινουν αλλα οχι οπως τα αντιψυχωσικα ας πουμε.. δλδ μια αυξηση της ταξης των 10 κιλων το πολυ.. δν ειναι κ κορτιζονες ελεος.. απο κει κ περα, αν εσυ λογω της καταθλιψης η των οποιων αλλων θεματων εχεις, το ριχνεις στη μασαμπουκα, δν σου φταινε τα αντικαταθλ αυτα καθεαυτα.. θελει κ εσυ προσοχη λιγο.. αρκετοι παιρνουν για χρονια κ δν επηρεαζει το βαρος τους.. ειναι κ θεμα οργανισμου... δλδ πως θα επιδρασει το φαρμακο ιδιοσυγκρασικα (στο βιοχημικο σου προφιλ δλδ)..

    Καλη επιτυχια αυτη τη φορα!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    εντιτ : επειδη μαλλον θελεις καποιο σημειο αναφορας, να σου δωσω 3 παραδειγματα που στους περισσοτερους (το τονιζω) δν παχαινουν.. με σειρα σχετικα με το θεμα π θες εσυ 1) λαντοζ, 2)ζολοφτ, 3)εφεξορ.. αλλα οπως σ ειπα ολα ειναι σχετικα... να αδυνατισεις με αντικαταθλιπτικα μν περιμενεις, εαν δν προσπαθησεις κ μονος σου.. επισης το λαντοζ σε καποιους δν κανει τπτ στο διατροφικο.. (εμενα δν εκανε).. το ζολοφτ απο την αλλη π ειναι ψιλο basket case, εμενα με βοηθησε να χασω καμια 15 κιλα περσυ.. αυτα κ παλι
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Καλησπέρα, δεν θα απαντήσω σε όλους σας θα τα πω περιληπτικά δεν νιώθω ότι πρέπει να δικαιολογήσω τον εαυτό μου, γιατί δεν έκανα κάτι κακό, πάντως από τα χάπια ήτανε ξέρετε γιατί την κατάθλιψη την έχω από 7 χρονών, τα κιλά τα πήρα όμως με το που άρχισα τα φάρμακα, οπότε λίγος σεβασμός δεν βλάπτει, όσο για τα υπόλοιπα μόνο ένας μου απάντησε αφού έφαγα κύρηγμα, ευχαριστώ και πάλι (ειρωνικά) μετάνιωσα που έγραψα εδώ αφού όλοι μου επιτεθήκατε ή δεν με βοηθήσατε. Παρακαλώ μην πέσετε σαν τα κοράκια να με φάτε, το ότι είστε πίσω από έναν υπολογιστή, δεν σας δικαιολογεί στο να μου τη λέτε ελεύθερα ούτε είστε κάποιοι έτσι. Κακώς και που απάντησα μόνο.

  11. #11
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Πετρούπολη
    Posts
    73
    Γεια σας παιδιά. μια και μιλάτε για φάρμακα θέλω να ρωτήσω για το σιπραλέξ. Μου το έγραψε ο γιατρός γιατί έχω έντονο άγχος και τα αντίστοιχα ψυχοσωματικά αλλά μετά από 15 μέρες που το παίρνω νιώθω χάλια με το κεφάλι μου. Ψιλοπονοκέφαλοι και νιώθω πολύ παράξενα. Ολα μου φαίνονται παράξενα γύρω μου και νιώθω εκτός τόπου και χρόνου. Μπορεί να είναι παρενέργειες από αυτό το φάρμακο. Δεν το έχω ξαναπάρει.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    Αν το συμπτωμα εμφανιστηκε με τη ληψη του φαρμακου ειναι απο το φαρμακο.συγκρινε πως ησουν πριν το παρεις!!Γενικα ενα μηνα το θελεις για να δεις την πληρη επιδραση του!
    Παρε και ενα τηλεφωνο το γιατρο να τον ενημερωσεις και να σε καθυσηχασει!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by pillow View Post
    Καλησπέρα, δεν θα απαντήσω σε όλους σας θα τα πω περιληπτικά δεν νιώθω ότι πρέπει να δικαιολογήσω τον εαυτό μου, γιατί δεν έκανα κάτι κακό, πάντως από τα χάπια ήτανε ξέρετε γιατί την κατάθλιψη την έχω από 7 χρονών, τα κιλά τα πήρα όμως με το που άρχισα τα φάρμακα, οπότε λίγος σεβασμός δεν βλάπτει, όσο για τα υπόλοιπα μόνο ένας μου απάντησε αφού έφαγα κύρηγμα, ευχαριστώ και πάλι (ειρωνικά) μετάνιωσα που έγραψα εδώ αφού όλοι μου επιτεθήκατε ή δεν με βοηθήσατε. Παρακαλώ μην πέσετε σαν τα κοράκια να με φάτε, το ότι είστε πίσω από έναν υπολογιστή, δεν σας δικαιολογεί στο να μου τη λέτε ελεύθερα ούτε είστε κάποιοι έτσι. Κακώς και που απάντησα μόνο.
    Βρε συ, κουλαρε λιγο κ μν αρπαζεσαι Κανενας δν σου την ειπε κ κανενας δν επεσε να σε φαει.. ισως το εκανα εγω λιγο αλλα με δοσεις χιουμορ, τωρα αν δν το πιασες δν φταιω εγω.. ξαναδιαβασε τον τροπο π σου απαντησα κ θα καταλαβεις.. φυσικα κ δν θα λογοδοτησεις σε κανεναν, ουτε σε ξερουμε κ απο χτες..
    Μην το παρεις κ αυτο το μνμα αρνητικα.. δν εχω τετοια προθεση, τουλαχιστον για τον εαυτο μ σου μιλαω.. απλα οπως σ ειπα δν πρεπει να τα περιμενουμε ολα απο τα φαρμακα.. το οτι δν παχαινει κατι δν σημαινει οτι αδυνατιζει.. ειναι θεμα ιδιοσυγκρασιας κ ισως λιγο αυθυποβολης.. καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου κ ευχομαι ολα να πανε καλα!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    288
    Απο οσο γνωριζω το Wellbutrin k to Ladose δεν παχαινουν αλλα σιγουρα ο/η ψυχιατρος θα ξερουν κ αλλα.Π.χ.οταν επαιρνα φαρμακα ειχα πει του ψυχιατρου οτι με ενδιαφερει να μην παχυνω κ μου ειχε αλλαξει τη συνταγη με Remeron που ηθελε να μου δωσειγιατι μου ειπε οτι το συγκεκριμενο παχαινει δλδ αυξανει την ορεξη.
    Οποτε θα το αναφερεις στον/ην ειδικο που σε παρακολουθει γιατι θα ξερει καλυτερα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ειχαν μια σκασιλα οι γιατροι αν θα παχυνεις ..........δεν εχεις καταλαβει τι τομαρια ειναι , εγω εχω ...........μονο το ρεμερον παχαινει , και ολα τα αντιψυχωσικα , αλλα το ρεμερον , ειναι το χειροτερο φαρμακο , δουλευει σαν αντικαταθλιπτικο , αλλα ανετα παιρνεις 50 κιλα σενα χρονο , αρα αχρηστο , μην το παρει κανεις .......ενας γιατρος που θα προτεινει αυτοτο φαρμακο , ειναι ασυνειδητος , εμενα μου τοχε δωσει ενας μ@λακας γιατρος , το 2000 ,και σε 3 μηνες , πηρα 14 κιλα .....αργοτερα εαθα οτι πνιγηκε , αμα πω οτι χαρηκα ...............τωρα , οτι μου προτεινουν , αποφασιζω εγω αν θα το παρω , ......οχι ο γιατρος ...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Αντικαταθλιπτικα !!ποια ειναι τα πιο καλυτερα??εμπειριες κ γνωμες δεκτες!
    By babis1925 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 16-01-2013, 16:26
  2. ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΛΛΗΤΗ ΜΟΥ Κ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ
    By Lacrymosa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 35
    Last Post: 16-11-2012, 03:21
  3. Φάρμακα που δεν παχαινουν
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 87
    Last Post: 26-07-2010, 19:23
  4. Τα αντικαταθλιπτικα παχαινουν?
    By afrula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 28-01-2010, 18:17
  5. Η οικογένεια γενικότερα σας βοηθάει ψυχολογικά;
    By giota in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 11-05-2009, 00:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •