Eρωτηση σχετικα με μονιμο εγκλεισμο σε ψυχιατρικη κλινικη.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    13

    Eρωτηση σχετικα με μονιμο εγκλεισμο σε ψυχιατρικη κλινικη.

    Καλησπερα σε ολους και σε ολες. Θα προσπαθησω να περιγραψω το προβλημα οσο το δυνατον πιο συνοπτικα. Ο πατερας μου (56 ετων) πασχει -συμφωνα με τους γιατρους που τον παρακολουθουν εδω και 7 χρονια απο διπολικη διαταραχη. Γενικως το προβλημα του το θυμαμαι πολυ πριν νοσηλευτει για πρωτη φορα το 2007...ηδη απο το 1998 ειχε αρχισει να εχει εκρηξεις οργης, ολοι ομως νομισαμε οτι ηταν επειδη ειχε κανει καποια οικονομικα ανοιγματα και ηταν το στρες μεγαλο...ομως δεν ηταν -δυστυχως- αυτο. Απο το 2000 και μετα ειχε φοβερες εκρηξεις οργης και για μεγαλες περιοδους περνουσαμε φρικτα και ανυποφορα στο σπιτι. Μετα επεφτε σε μαυρη καταθλιψη και δεν μιλουσε σε κανεναν. Οσες προσπαθειες κι αν ειχαμε κανει να τον πεισουμε να παει σε γιατρο επεφταν στο κενο γιατι παντα ειχαμε να αντιμετωπισουμε την βιαιη αντιδραση του και τις πιο πολλες φορες μας εδερνε. Δεν ηταν λιγες οι φορες που εμεις τρεχαμε και μας κυνηγουσε με το αυτοκινητο βριζοντας και φωναζοντας, ηταν πραγματικα θαυμα που δεν εκανε κανενα κακο σε εμας η στον εαυτο του. Θα ρωτησει ισως καποιος, γιατι επρεπε να περασουν τοσα χρονια και να πρωτονοσηλευτει το 2007. Η απαντηση ειναι μια: Επειδη μας ειχε απομωνωσει απο ολο τον κοσμο και δεν υπηρχε κανενας διπλα μας. Ακομα και οι κοντινοι συγγενεις μας γυρισαν την πλατη. Καθε μερα το πραγμα γινοταν ολο και χειροτερο. Δεν ακουγε κανεναν και οταν καποιος απο εμας προσπαθουσε να αρθρωσει λεξη, επεφτε το ξυλο της αρκουδας. Εγω κι ο αδερφος μου ημασταν μικροι τοτε και ηταν αδυνατον για την μητερα μου να κανει κατι ολομοναχη γιατι δεν την αφηνε στιγμη, ολο της φωναζε και την χτυπουσε, εχοντας την φορτωσει με ενοχες. Αφου μας διελυσε ψυχολογικα και οικονομικα (χασαμε οτι περιουσιακο στοιχειο ειχαμε και δεν ειχαμε και βρεθηκαμε καταχρεωμενοι και στιγματισμενοι ως..."απατεωνες", χωρις βεβαια κανενας να ενδιαφερεται πραγματικα να μαθει τι και πως). Νοσηλευτηκε λοιπον το 2007 που καποιοι ανθρωποι σταθηκαν διπλα μας μετα απο πολλα χρονια και εκτοτε εχει ξανανοσηλευτει αλλες 4 φορες, επειδη καθε φορα εκοβε τα φαρμακα. Πριν 2 μηνες νοσηλευτηκε ξανα για εναν μηνα για να τον ρυθμισουν γιατι ηταν στην καταθλιπτικη φαση. Ο γιατρος του μας ειπε οτι σηκωνει τα χερια ψηλα, οτι δεν ξερει πια τι να κανει. Κανοντας μια παρενθεση, πιστευω οτι ειναι και ναρκισσος. Παντα η οργη του στρεφεται απεναντι στην μητερα μου και σε μενα. Πριν λιγες μερες εγινε παλι βιαιος, αρχισε να εκτοξευει απειλες προς την μητερα μου που αυτην την στιγμη εχει σοβαρο κινητικο προβλημα. Λογω πανελληνιων και παροτι υπηρχε εισαγγελικη εντολη, πηρε περιπου μια εβδομαδα για να μπορεσει η αστυνομια να ερθει να τον παρει, μια εβδομαδα κατα την οποια δεν βγηκα απο το σπιτι για να μην κανει κακο στην μητερα μου...χτες που μιλησαμε στο τηλεφωνο (πηρε δηθεν να δει τι κανουμε) ηταν παλι "αψωμενος"...

    Θελω λοιπον να ρωτησω, επειδη πλεον δεν αντεχουμε αλλο, καθοτι ο ανθρωπος αυτος δεν καταλαβαινει τιποτε, δεν φοβαται τιποτε και δεν κολλαει πουθενα...επειδη δεν ειναι να μενει μεσα σε μια οικογενεια, ουτε μπορω εγω κι ο αδερφος μου να ειμαστε συνεχεια στο σπιτι η να κρυβουμε τα μαχαιρια (και δεν υπερβαλλλω καθολου), υπαρχει καποιος τροπος να εγκλειστει μονιμα σε καποιο ψυχιατρειο? Και αν ναι, ειναι μεγαλο το κοστος ? (ο πατερας μου δεν παιρνει καν συνταξη και ζουμε απο μια συνταξη της μητερας μου καθ οτι ανεργοι )
    Δεν γινεται καθε φορα να μαζευουμε τα κομματια μας, ουτε θελω να δω την μητερα μου η εμενα η τον αδερφο μου να σερνει τις παντοφλες του μεσα σε ενα ψυχιατρειο...εφτασε ο κομπος στο χτενι, η θα πεθανουμε κι οι τρεις μας η θα δοθει λυση.

    Σε περιπτωση που η ερωτηση μου αντιβαινει τους κανονες του forum, παρακαλω να διαγραφει και αν καποιος εχει καποια προταση/λυση ας μου στειλει pm :(

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    pigasos, καλημέρα.
    Xρειάζεται με την πρώτη αφορμή χειροδικίας
    καταγγελία στο αστυνομικό τμήμα
    ή αυτόφωρο.

    Δες και στο από κάτω link
    http://www.iatropedia.gr/articles/read/4039

    "Το δικαστήριο και ο Εισαγγελέας Υπηρεσίας
    μπορεί να σας βοηθήσει να αποκτήσετε μια περιοριστική εντολή
    (ασφαλιστικά μέτρα, με τα οποία ο δράστης υποχρεούται να μείνει μακριά από εσάς)
    ή ακόμα να προβεί και στην σύλληψη του.
    Οι δικηγόροι μπορούν να σας καθοδηγήσουν
    για την κατάλληλη διαδικασία
    και τις ενέργειες που μπορείτε να κάνετε."


    Για δοκίμασε τα από κάτω τηλ.

    ΓΡΑΜΜΗ "ΔΙΠΛΑ ΣΟΥ" ΓΙΑ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ 800-118-88881
    Τηλεφωνική Γραμμή Άμεσης Κοινωνικής Βοήθειας 197
    Γραμμή SOS 8001188881 (ενδοοικογενειακή βία) 8001114400 και 210 77 04 574 (trafficking)
    Ε.Κ.Κ.Α. (Εθνικό Κέντρο Κοινωνικής Αλληλεγγύης) πρώην Ε.Κ.Α.Κ.Β.) Τηλ: 210 6497705


    από κάτω μπορεί να βρεις κι άλλα
    http://fe-mail.gr/pages/gr/soscalls.php


    Μάλλον τα ξέρεις όλα αυτά,
    αλλά από τη στιγμή που υπάρχει ήδη εισαγγελική εντολή
    και παρέμβαση της αστυνομίας
    δεν είναι αρκετός λόγος για διαζύγιο
    για να σταματήσει η συγκατοίκησή σας;
    Πώς εξακολουθείτε να μένετε μαζί;
    Last edited by Joann; 04-06-2013 at 15:09.
    Τα μελισσάκια θα γυρνούν γύρω απ' τις πολυθρόνες
    και το νερό το κρύσταλλο θα ρέει απ’ τις οθόνες.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by Joann View Post
    pigasos, καλημέρα.


    ...

    Μάλλον τα ξέρεις όλα αυτά,
    αλλά από τη στιγμή που υπάρχει ήδη εισαγγελική εντολή
    και παρέμβαση της αστυνομίας
    δεν είναι αρκετός λόγος για διαζύγιο
    για να σταματήσει η συγκατοίκησή σας;
    Πώς εξακολουθείτε να μένετε μαζί;
    κατ αρχην ευχαριστω παρα πολυ για την αμεση απαντηση και το ενδιαφερον. Σχετικα με το πως μενουμε ακομα μαζι, αυτο γινεται για 1 λογο και μονο: Οτι ετσι οπως τα εχει κανει ο πατερας μου και επειδη εχει "δαγκωσει" οποιον του ειπε καλημερα, δεν υπαρχει περιπτωση να τον μαζεψει κα-νε-νας. Δεν εχει συνταξη, δεν εχει τιποτε και οσο και αν ακουγεται συναισθηματικο, δεν παυει να ειναι πατερας μας. Δεν θελουμε να πεθανει μεσα στον δρομο...γι αυτο ψαχνουμε μια λυση για εγκλεισμο, απο μακρυα και οχι αγαπημενοι...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Κουραγιο αγαπητο μελος, κουραγιο. Και μπραβο για την ανθρωπινη αντιμετωπιση.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Quote Originally Posted by pigasos View Post
    .......... οσο και αν ακουγεται συναισθηματικο, δεν παυει να ειναι πατερας μας. Δεν θελουμε να πεθανει μεσα στον δρομο...γι αυτο ψαχνουμε μια λυση για εγκλεισμο, απο μακρυα και οχι αγαπημενοι...
    πήγασε, σ' αυτές τις ακραίες περιπτώσεις η παύση της συγκατοίκησης
    επιβάλλεται. Δε χωράνε συναισθηματισμοί.
    Είναι ή εσείς ή αυτός.
    Kαι ίσως βρεθεί κάποια λύση και για εκείνον,
    αλλά δεν είναι αυτό που θα 'πρεπε να σε απασχολεί.
    Θα συνεχίσετε να συγκατοικείτε με ρίσκο τη σωματική σας ακεραιότητα,
    την οικονομική εξαθλίωση
    και την ψυχική σας υγεία;
    Αν δε σταματήσετε να συγκατοικείτε
    δε θα σταματήσει ποτέ όλο αυτό
    και θα γίνεται όλο και χειρότερο.
    Δεν είσαι υποχρεωμένος να πληρώσεις
    τις αμαρτίες κανενός ενήλικου.
    Απλά είσαι πολύ μικρός για να επωμιστείς
    τέτοιες ψυχοφθόρες διαδικασίες.
    Έγραψες ότι έδινες Πανελλήνιες;
    Η μαμά σου θα 'πρεπε να το διεκπεραιώσει,
    αλλά αν δε γίνεται - χρειάζεται βέβαια πολλή δύναμη -
    ανάλαβέ το και τέλειωσέ το μόνος σου
    κι από 'κει και πέρα όλα θα γίνουν καλύτερα.
    Μάλλον αργότερα θα σου γράψουν κι άλλα μέλη
    για τα άμεσα νομικά μέτρα που μπορείς να πάρεις.
    Ανάλαβε άμεσα δράση
    και οπλίσου με δύναμη, μόνο αυτό χρειάζεσαι,
    κι όλα θα πάνε καλά. :-)


    Ψάξε για
    δωρεάν νομική βοήθεια σε περίπτωση ενδοοικογενειακής βίας
    http://www.isotita.gr/index.php/news/1353


    Για αστικές υποθέσεις (ασφαλιστικά μέτρα, περιοριστικοί όροι, διαζύγια κοκ):
    Πρώην Ευελπίδων, Κτίριο 5, 1ος όροφος, γραφείο 1γ«Ασφαλιστικά μέτρα»
    Ώρες λειτουργίας 8.30-13.00 Τηλ: 210 8843014

    Ρώτα για κάτι αντίστοιχο και στο δημαρχείο σου.
    Last edited by Joann; 04-06-2013 at 17:27.
    Τα μελισσάκια θα γυρνούν γύρω απ' τις πολυθρόνες
    και το νερό το κρύσταλλο θα ρέει απ’ τις οθόνες.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Επίσης,
    http://www.astynomia.gr/index.php?op...temid=421&lang
    http://www.synigoros.gr/?i=childrens....el.kakopoiisi τηλέφωνο χωρίς χρέωση για ανηλίκους: 800.11.32.000


    Όπως σου είπε κι η Joann, ενημέρωσε ακόμα και το δήμο της περιοχής σου.
    Ίσως κι από κει, σου δώσουν κατεύθυνση για το τι θα μπορούσες να κάνεις, μέσω της κοινωνικής υπηρεσίας.
    Στον πατέρα σου μπορείς ν' αναφέρεις ότι πλέον όλοι οι αρμόδιοι φορείς είναι ενήμεροι για την κατ' εξακολούθηση
    συμπεριφορά του κι ότι άμεσα θα επιληφθούν αν χρειαστεί...
    Εύχομαι, γρήγορα να ξεπεραστεί το πρόβλημα και να ηρεμήσετε.
    Last edited by μαρκελα; 04-06-2013 at 21:30.
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΤΟΝ ΧΩΡΙΖΕΙ Η ΜΑΝΑ ΣΟΥ ΝΑ ΠΑΤΕ ΝΑ ΜΕΙΝΕΤΕ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ?

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΤΟΝ ΧΩΡΙΖΕΙ Η ΜΑΝΑ ΣΟΥ ΝΑ ΠΑΤΕ ΝΑ ΜΕΙΝΕΤΕ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ?
    Εξηγησα παραπανω.

    Σας ευχαριστω παρα πολυ ολους για την συμπαρασταση και το ενδιαφερον. Θα ηθελα να κανω καποιες διευκρινησεις:
    Δεν εδινα εγω Πανελληνιες, απλα λογω πανελληνιων μας ειπαν απο το αστυνομικο τμημα οτι δεν εχουν να στειλουν κανεναν...γι αυτο περασε και μια εβδομαδα απο την στιγμη που τους παραδοθηκε η εισαγγελικη εντολη. Εγω ειμαι 25 ετων πλεον :)

    Σχετικα με αυτο που ειπες Μαρκελα, εννοια σου και τον εχω ενημερωσει σχετικα. Συγκεκριμενα την τελευταια φορα τα λογια μου ηταν οτι θα τον κλεισω μεσα και θα πεταξω και το κλειδι. Πλεον δεν τον φοβαμαι οπως οταν ημουν μικρος, για την ακριβεια δεν τον φοβαμαι καθολου, απλα δεν θελω να υπαρχουν εντασεις μεσα στο σπιτι, τοσο για την μανα μου, οσο και για εμενα, επειδη δεν καταλαβαινει και φοβαμαι καμμια ωρα οτι δεν θα συγκρατησω τα νευρα μου και θα γινουμε -χειροτερα- μυλος.


    Joann, γραφεις

    "Αν δε σταματήσετε να συγκατοικείτε
    δε θα σταματήσει ποτέ όλο αυτό
    και θα γίνεται όλο και χειρότερο."

    Αυτο ακριβως ισχυει. Γι αυτο και το ψαχνω να μπει καπου μονιμα. Ειναι η αυτος η εμεις. Πλεον ο χρονος του τελειωσε, η κλεψυδρα αδειασε, δεν εχει αλλα περιθωρια. Οτι ευκαιριες ειχε να συνεργαστει τις πεταξε. Τωρα πια εκλεισε η πορτα. Μακαρι μεσα απο την μοναξια να νοησει τι εχει κανει. Αλλα κι αν δεν το καταλαβει ποτε, πλεον δεν ειναι δικο μας θεμα. Δεν μπορουμε πια να του επιτρεπουμε να (μας) κανει κακο, ειμαστε ολοι αποφασισμενοι.

    Ελπιζοντας να μην γινω κουραστικος, θα ηθελα να πω οτι δεν ειναι και τοσο ευκολα αυτην την εποχη να φυγουμε απο εδω που ειμαστε η να ψαχτουμε για διαζυγια,
    γιατι η μητερα μου αυτον τον καιρο εχει μεγαλο κινητικο προβλημα και την τρεχουμε στα νοσοκομεια μετα απο 2 λαθος επεμβασεις στο ΚΑΤ. Οποτε προσπαθουμε να τελειωνουμε με το θεμα του πατερα μου οσο πιο "αναιμακτα" γινεται.

    Και παλι σας ευχαριστω ολους...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Pigase εφοσον σας κανει τη ζωη ποδηλατο γιατι δε χωρισε η μανα σου παλιοτερα? ή εστω και τωρα? Να του κανει αιτηση διαζυγιου και ασφαλιστικα μετρα. Γιατι δε τον χωριζει και μετα ας παει οπου θελει?

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Pigase εφοσον σας κανει τη ζωη ποδηλατο γιατι δε χωρισε η μανα σου παλιοτερα? ή εστω και τωρα? Να του κανει αιτηση διαζυγιου και ασφαλιστικα μετρα. Γιατι δε τον χωριζει και μετα ας παει οπου θελει?

    επειδη δεν ειχε απολυτως κανεναν διπλα της και ηταν μονιμως υπο το καθεστως τρομου και ενοχων ( ο πατερας μου ειναι ο μαιτρ των ενοχων )...εμεις ημασταν μικροι και προσπαθουσε να ισορροπει. Ισως φοβοταν οτι αν δοκιμαζε κατι τετοιο, ο πατερας μου θα εκανε κακο σε μας. Βοηθεια δεν υπηρχε απο πουθενα, μονο πολεμος απο παντου. Εδω η γειτονια τον ακουγε και μας ακουγε καθε μερα και δεν ρωτησε ΚΑΝΕΝΑΣ...οταν εγω κι ο αδερφος μου μπηκαμε στην εφηβεια καταφεραμε να τον πεισουμε να νοσηλευτει. Και γενικως οταν βαλλεσαι απο παντου δεν εχεις πια καθαρο μυαλο. Ετρεχε και για ενα σωρο οικονομικες "τρυπες" που ειχαν ανοιξει. Ηρωας πραγματικος, απορω πως αντεξε...

    Γιατι οχι ακομα και τωρα, απαντησα στο προηγουμενο post ;)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Πηγασε συμφωνω με οσα σου εγραψε η joann απο πανω , δεν πρεπει να τον ανεχεστε αλλο .
    Αν δεν δεχεται να παιρνει τα φαρμακα του τοτε θα πρεπει να γινει καταγγελια για κακοποιηση και να τον διωξουν οι μπατσοι απο το σπιτι.
    Οσο για αυτο "οσο και αν ακουγεται συναισθηματικο, δεν παυει να ειναι πατερας μας" , ειναι απλα λαθος τροπος σκεψης. Τι παει να πει ειναι πατερας σας , δεν εχει δικαιωμα να σηκωνει χερι πανω σας ουτε στην μανα σας , δεν του ανηκετε.
    Ειλικρινα κανε κατι , ειναι κριμα για σας να πρεπει μια ζωη να ζησετε ετσι.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Σημερα λοιπον γιατι δε χωριζει? Δε βλεπω στο αρχικο ποστ που λες οτι απαντησες. Για πες μου να καταλαβω.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Σημερα λοιπον γιατι δε χωριζει? Δε βλεπω στο αρχικο ποστ που λες οτι απαντησες. Για πες μου να καταλαβω.
    οπως εγραψα παραπανω:

    "Ελπιζοντας να μην γινω κουραστικος, θα ηθελα να πω οτι δεν ειναι και τοσο ευκολα αυτην την εποχη να φυγουμε απο εδω που ειμαστε η να ψαχτουμε για διαζυγια,
    γιατι η μητερα μου αυτον τον καιρο εχει μεγαλο κινητικο προβλημα και την τρεχουμε στα νοσοκομεια μετα απο 2 λαθος επεμβασεις στο ΚΑΤ. Οποτε προσπαθουμε να τελειωνουμε με το θεμα του πατερα μου οσο πιο "αναιμακτα" γινεται. "

    Ελπιζω να σε καλυψα.

    betelgeuse επειδη ακριβως δεν θελουμε να κανει τα δικα του και επειδη πολυ του παει καθε φορα γι αυτο ψαχνουμε για εγκλεισμο...αλλα οπως γραφω παραπανω, αν τον διωξουμε θα πεθανει μεσα στους δρομους. Οποτε προσπαθουμε να τον κλεισουμε καπου. Δεν μπορω να τον στειλω στον θανατο παροτι περναμε δυσκολα. Θα μπει σε ενα ψυχιατρικο ιδρυμα και θα τον βλεπω μια φορα το χρονο και αν...δεν γινεται ετσι απλα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by pigasos View Post

    ...Σχετικα με αυτο που ειπες Μαρκελα, εννοια σου και τον εχω ενημερωσει σχετικα. Συγκεκριμενα την τελευταια φορα τα λογια μου ηταν οτι θα τον κλεισω μεσα και θα πεταξω και το κλειδι...


    Δεν θέλω να σ' απογοητεύσω, καλό είναι να το ψάξεις και μόνος σου... αλλά ο εγκλεισμός πλέον, γίνεται σε άτομα που έχουν κάνει κάτι
    σοβαρό π.χ. έγκλημα και με σκοπό την προσπάθεια να θεραπευτούν... Οι περιπτώσεις βραχείας νοσηλείας αποσκοπούν στην επανένταξη
    του ατόμου. Μήπως, θα πρέπει να δείτε άλλους τρόπους αντιμετώπισης της κατάστασης? Μήπως θα ήταν καλύτερα ν' απευθυνθείς
    σε κάποιον ειδικό και να εκθέσεις την περίπτωσή του κι από κει και πέρα να δεις πως θα προστατέψετε κι εσείς τον εαυτό σας?
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    Δεν θέλω να σ' απογοητεύσω, καλό είναι να το ψάξεις και μόνος σου... αλλά ο εγκλεισμός πλέον, γίνεται σε άτομα που έχουν κάνει κάτι
    σοβαρό π.χ. έγκλημα και με σκοπό την προσπάθεια να θεραπευτούν... Οι περιπτώσεις βραχείας νοσηλείας αποσκοπούν στην επανένταξη
    του ατόμου. Μήπως, θα πρέπει να δείτε άλλους τρόπους αντιμετώπισης της κατάστασης? Μήπως θα ήταν καλύτερα ν' απευθυνθείς
    σε κάποιον ειδικό και να εκθέσεις την περίπτωσή του κι από κει και πέρα να δεις πως θα προστατέψετε κι εσείς τον εαυτό σας?
    Σημερα μετα απο κουβεντα με την γιατρο που τον παρακολουθει πλεον, μας ειπε οτι θα τον κρατησουν κανα 2μηνο ακομα. Η προταση της ειναι να μενει σε καποιο σπιτι χωρια απο εμας, αλλα με τι οικονομικους πορους θα γινει αυτο? Θα ρωτησω και στον δημο και γενικως θα κινησω γη και ουρανο...και παλι ευχαριστω.

    edit: μετα απο 7 χρονια παρακολουθησης και νοσηλειων, οι γιατροι που τον παρακολουθουν κατεληξαν σε αλλη διαγνωση, συγκεκριμενα λενε οτι πασχει απο "σχιζοφρενικη παρανοια". Του κοψαν και το λιθιο και τον φουσκωσαν στα αντιψυχωτικα. Μηπως μπορει καποιος να δωσει ποιο πολλες πληροφοριες γι αυτην την παθηση? Γιατι οσο κι αν εψαξα, σχεδον ολα τα αποτελεσματα με οδηγησαν στον δολοφονο της Νορβηγιας, τον Αντερς Μπρειβικ. Εχει καποια σχεση αυτη η ασθενεια με την παρανοειδη σχιζοφρενεια? Γιατι ειδα τα συμπτωματα της παρανοειδους σχιζοφρενειας και δεν μου θυμιζουν σχεδον σε τιποτε τον πατερα μου...
    Last edited by pigasos; 06-06-2013 at 14:33. Reason: ενημερωση για την ασθενεια

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Eγκλεισμος καποιου σε ψυχιατρικη κλινικη..
    By Anonymos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 24
    Last Post: 16-10-2012, 22:32
  2. εμεπειριες σας προσωπικες κι μη απο την ψυχιατρικη κλινικη θεσσαλονικης!
    By giorgos panou in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 22-09-2012, 10:34
  3. έχει νοσηλευτεί κανείς σε Ψυχιατρική κλινική?
    By thanasisGR in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 33
    Last Post: 24-09-2011, 21:05
  4. Νοσηλεία σε Ψυχιατρική κλινική
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 25
    Last Post: 21-10-2009, 00:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •