διαζύγιο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 132
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305

    διαζύγιο

    θα ήθελα πολύ τη γνώμη σας!και μόνο που γράφω γι\' αυτό με πιάνει μια ταχυκαρδία.έχουμε μια κόρη 7 ετών.είμαστε παντρεμένοι 13 χρόνια.χωρίσαμε 2 φορές πριν γίνει η διάγνωση της διπολικής μου.όσο ήμουν στο νοσοκομείο ερχόταν καθημερινά και με έβλεπε.έμενε με την κόρη μας.κάτω από την πίεση των γονιών μου δέχτηκα να επιστρέψει.τώρα όμως συνειδητοποιώ πως στην ουσία δεν είμαι ευτυχισμένη.τον αγαπάω, αλλά δεν υπάρχει το κάτι παραπάνω για να νιώσω σαν αληθινό ζευγάρι μαζί του.το κυριότερο μου πρόβλημα είναι η αντίδραση της μικρής και μετά οι γονείς μου που θα πέσουν πάνω μου να με φάνε.αυτό το διάστημα είμαι σε φάση κατάθλιψης και αναρωτιέμαι αν ήμουν ευτυχισμένη μα τη σχέση μου τόσο χάλια θα ένιωθα.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    13
    νομιζω οτι καταλαβαινω πως αισθανεσαι.προφανως η σχεση εχει τελειωσει απο την πλευρα σου τουλαχιστον.ομως στην φαση που εισαι ενα διαζυγιο δεν ξερω κατα ποσο θα σε οφελουσε.κατα την αποψη μου οσο και να μην μας λεει πολλα πραγματα ο συντροφος μας οταν εχουμε παρελθον μαζι του δεν ειναι τοσο ευκολο να φυγουμε αναιμακτα...νομιζεις μπορεις να μπεις σε τετοια κατασταση αυτη την στιγμη?οσο για τους δικου σου τι να πω?αφησε τους εξω απο την ζωη σου την προσωπικη.μου φαινεται λιγο δικαιολογια ασυνειδητη ψαξτο μεσα σου.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    13
    σιγουρα μια τετοια κατασταση η μικρη σου δεν θα την δεχτει μα χαρα αλλα μην νομιζεις οτι δεν αντιλαμβανεται την μεταξγ σας σχεση.τι θελεις να την μαθεις για την ζωη?οτι πρεπει να υπομενει τις καταστασεις η να παιρνει την κατασταση στα χερια της και να μαθει να επιλεγει να ζει ευτυχισμενα και με προσωπικες επιλογες?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    248
    ΄Ο,τι και να σου πουν οι άλλοι, ακόμα και εκείνοι που σε αγαπούν πολύ και πραγματικά, να ξέρεις πως στη θύελλα που ονομάζεται διαζύγιο, στα δύσκολα, θα είσαι μόνη σου. Ολομόναχη, εσύ, οι αποφάσεις σου και ο πόνος σου. Γνώμη μου, αν δεν στέκεσαι ικανοποιητικά στα ψυχολογικά σου, μην το αποτολμήσεις ακόμα. Γίνε δυνατή πρώτα για να έχεις αποθέματα. Εγώ στην ανάλογη κατάσταση που περνώ έχω εξουθενωθεί. Και τα παιδιά μου επίσης.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    σας ευχαριστώ πραγματικά για τις απαντήσεις σας.και η αλήθεια είναι πως είμαι ψυχολογικά χάλια.στη δουλειά μου έχω να πάω 2 μήνες τώρα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    θα σου έλεγα να μην πάρεις μια αποφαση εν θερμω. Παντως αν σκέφτεσαι πώς θα ευχαριστήσεις τον αντρα σου, τους γονεις σου, την πεθερά, τον πεθερο δεν θα κανεις ευτυχισμενο κανεναν κ προπαντως ουτε εσενα ούτε κ την κόρη σου.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Μάζεψε δυνάμεις, σκέψου αν οικονομικά μπορείς να σταθείς στα πόδια σου, και αποφάσισε να αλλάξεις τη ζωή σου όπως τόκανα κι εγώ και τόσοι άλλοι.Σε πληροφορώ οτι φαίνεται βουνό αλλά δεν είναι.Εισαι νέα και δικαιούσαι να ευχαριστηθείς τη ζωή σου.Το παιδί θα μεγαλώσει καλύτερα μέσα σ ενα ήρεμο περιβάλλον και με μιά μαμά ευχαριστημένη παρά δυστυχισμένη.Καλό κουράγιο και σε περιμένουμε απόψε στου φιλοπάπου.Φιλάκια.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    αυτό που με προβληατίζει πιο πολύ είναι η αντίδραση του παιδιού.ξέρω πως αυτά πονάνε πιο πολύ από όλους.επίσης φοβάμαι πως θα διεκδικήσει την επιμέλεια και θα την πάρει.υπήρξαν στιγμές στη ζωή μου που θέλησα πραγματικά να πεθάνω και μόνο η ύπαρξη της με κράτησε στη ζωή.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    13
    ενημερωσου απο ενα δικηγορο γιατι αν ειναι να κανεις συνεχεια τετοιες σκεψεις θα σκασεις πριν προλαβεις να κανεις οτιδηποτε!!!!!ψαξε οτι μπορει να σου ανοιξει δρομο.η κορη σου ειναι μικρη για να παρει την επιμελια της.απο που βγαζεις το συμπερασμα αυτο?οσο για τις τασεις προς την αυτοκτονια που εχεις πηγαινεις σε καποιο γιατρο????φτιαξε ασπιδες πριν κανεις καποια κινηση...εχεις καποιον αλλο ανθρωπο που θα σε υποστηριζε σε τετοιο βημα?δημιουργησε σχεδιο για το πως θα κινηθεις και προσπαθησε να δυναμωσεις.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    628
    πως ειναι δυνατον να σου παρει το παιδι? μονο σε ακραιες καταστασεις το παιρνει ο πατερας. Αυτο, το οτι θα εισαι μονη σου ειναι το μονο σιγουρο. Ολοι θα ειναι εναντιον σου. Και αυτο ειναι κατι που με εκνευριζει απιστευτα. Ηρεμησε. Αν το εχεις παρει πραγματικα αποφαση κατσε να του μιλησεις αρχικα. Να του πεις την αληθεια πως νιωθεις. Να δεις τις αντιδρασεις του. Εσυ πως πιστευεις οτι θα αντιδρασει σε μια τετοια κουβεντα?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    248
    Σκοπός μου δεν είναι να σε τρομοκρατήσω, αλλά, αν θες στην Ελλάδα του΄σήμερα να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου, το καταφερνεις μονο αν επιλεξεις να υποστηριξεις το θεσμο του γαμου στα τυπικα και συγχρονως να πηδιεσαι με οποιον τραβά η όρεξη σου κάθε φορά. Αρκει να ξερεις να κρυβεσαι!

    Στην περίπτωση που το ετερον ημισυ δεν ειναι διατεθιμένο να σε αφήσει σε ησυχία, δε θα τη βρεις ποτέ. Αντιγράφω από το διαζύγιο.gr:
    ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΣΥΖΥΓΩΝ

    Σε περίπτωση διακοπής της έγγαμης συμβίωσης (ανεξαρτήτως αν έχει κατατεθεί αγωγή διαζυγίου ) , ένας εκ των δύο συζύγων υπό ορισμένες προϋποθέσεις δικαιούται να ζητήσει από το Δικαστήριο, την προσωρινή ρύθμιση προσωπικών σχέσεων συζύγων ή γονέων και τέκνων δηλαδή την μετοίκηση του ιδίου ή του άλλου συζύγου από την οικία που αποτελεί την οικογενειακή στέγη και την κατανομή της χρήσης κινητών πραγμάτων, την επιδίκαση διατροφής για τον ίδιο και τα τέκνα του, την ρύθμιση της επιμέλειας και επικοινωνίας με τα τέκνα του.

    Η μετοίκηση
    Ο σύζυγος που επιθυμεί την απομάκρυνση του ίδιου ή του άλλου συζύγου από την οικογενειακή στέγη μπορεί να ζητήσει με την διαδικασία των ασφαλιστικών μέτρων την μετοίκηση του ίδιου ή του άλλου συζύγου.

    Στην αίτηση περί μετοίκησης πρέπει να αναφέρονται οι λόγοι που δικαιολογούν την διακοπή της συγκατοίκησης των συζύγων
    π.χ. ξυλοδαρμός, σύναψη ερωτικών σχέσεων με άλλο άτομο, και γενικότερα οι λόγοι για τους οποίους είναι αφόρητη η εξακολούθηση της έγγαμης συμβίωσης με τον σύζυγο.

    Στο δικόγραφο αυτό ζητείται η άδεια από το δικαστήριο είτε να αποχωρήσει ο σύζυγος που ζητά την μετοίκηση από την συζυγική στέγη (για να μη θεωρηθεί εγκατάλειψη του) είτε να αποβληθεί και απομακρυνθεί από την συζυγική στέγη ο άλλος σύζυγος.

    Το δικαστήριο αφού εκτιμήσει την οικονομική κατάσταση κάθε συζύγου, την τυχόν ύπαρξη τέκνων και το συμφέρον αυτών, το επάγγελμα του κάθε συζύγου, σε ποιον ανήκει η συζυγική οικία κ.α. μπορεί να διατάξει είτε την απομάκρυνση του συζύγου από την συζυγική οικία, είτε να δώσει την άδεια μετοίκησης είτε ακόμη να απορρίψει την αίτηση εφόσον δεν θεωρεί την μετοίκηση αναγκαία.

    Στο ίδιο δικόγραφο μπορεί ο σύζυγος να ζητά την επιδίκαση προσωρινής διατροφής για τον ίδιο, την ανάθεση της επιμέλειας των ανηλίκων παιδιών του, την ρύθμιση της επικοινωνίας του με τα παιδιά του και την κατανομή των κινητών πραγμάτων τους.

    .................................


    Λοιπόν, εγώ που μένω 2 χρόνια μαζί με το σύζυγο χωρισμένοι στο ίδιο σπίτι με μείζονα προβλήματα επικοινωνίας και συνεργασίας που έχουν σοβαρό αντίκτυπο στα παιδιά μου, δεν κατάφερα να πείσω το δικαστήριο ότι πρέπει ο κύριος να μετοικήσει. Τώρα, για να μετακομήσω στο δυαράκι που βρήκα χωρίς να θεωρηθεί εγκατάλειψη, πρέπει να πάρω άδεια από το ίδιο, σεβάσμιο, δικαστήριο. Και καθότι ο δικηγόρος μου μού απέκλεισε την πιθανότητα να το επιτύχω μετά την πρόσφατη μπανανόφλουδα, βρήκε να μου προτείνει δυο πολύ χαριτωμένες εναλλακτικές: ή να βουτήξω μια μέρα τα παιδιά και να τα πάρω μαζί μου χωρίς την άδεια κανενός [κατι σαν απαγωγη, δηλαδή] ή να τα στερηθώ μέχρι να πείσουμε το εν λόγω δικαστήριο, ό,τι, όχι, ποτέ δεν ήθελα να τα εγκαταλείψω! απλά, αναγκάστηκα.. [φυσικά πάντα παίζει και η τρίτη: μείνε στα αυγά σου και σκάσε!]

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    γκραμλ, να σου θυμίσω πως έχω μπει για κάμποσους μήνες σε ψυχιατρική κλινική και θα το χρησιμοποιήσει εναντίον μου.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    99
    Arktos αυτό που είπες για τη νοσηλεία σου, μπορεί όντως να το χρησιμοποιείσει εναντίον σου. Θέλει να συμβουλευτείς ένα πολύ καλό δικηγόρο. Δεν ξέρω και οι γονείς σου τι θέση μπορεί να πάρουν. Είναι δύσκολη κατάσταση να πηγαίνεις για τέτοια θέματα στα δικαστήρια.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    628
    ok, σορυ δεν το θυμομουν. Εχεις δικιο. Ειναι πολυ πιθανον να την παρει την επιμελεια τοτε.
    Του εχεις μιλησει για το πως νιωθεις? Υπαρχει γενικα επικοινωνια μεταξυ σας?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    μετά από 3 ολόκληρα χρόνια φτάνω τελικά να ζητήσω διαζύγιο
    ζητάω τελικά την επιμέλεια της κόρης μας και την μετοίκηση του εν διαστάσει συζύγου.

    οι γονείς μου είναι εναντίον μου.
    ο πατέρας μου μού ζήτησε να ανακαλέσω.
    πως θα μετανιώσω, θα κατστραφώ οικονομικά, δεν θα τα καταφέρω, θα μου πάρει το παιδί κλπ.
    η μητέρα μου δεν μού έχει μιλήσει καν.
    τα αδέρφια μου το ίδιο.
    λες και είμαι μία ξένη.

    προσπαθώ να φανώ δυνατή.
    αλλά δεν μπορεί να χωρέσει ο νους μου πως
    επιμένουν να παραμένω με έναν άνθρωπο που είμαι σε διάσταση 2 χρόνια τουλάχιστον.
    που όχι μόνο δεν με βοήθησε να κόψω το αλκοόλ, αλλά πίνει μισό μπουκάλι καθημερινά.
    όλα τα ξέρουν.
    για ναρκωτικά ?
    ποιος τα αγόραζε και τα έφερνε και τα έφερνε στο σπίτι.
    ποιος είχε τις γνωριμίες.

    τόσο πολύ τους βαραίνω πια που θέλουν να με εναποθέσουν κάπου ?

    ήξεραν μόνο να κάνουν τις οσίες - μαρίες όταν έκανα την απόπειρα πάνω από το κεφάλι μου στην εντατική
    http://www.mazi.org.gr/

Page 1 of 9 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •