Ψυχωσικό σύνδρομο.Τι είναι?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    8

    Ψυχωσικό σύνδρομο.Τι είναι?

    Παιδιά γειά σας.

    Γνωρίζει κανείς να μου πει τι είναι το ψυχωσικό σύνδρομο ή ψυχωσική συνδρομή? Έχω γράψει και post στα θέματα για ψυχώσεις, όμως έχω την εντλυπωση πως εδώ \"κυκλοφορεί\" ο κόσμος περισσότερο. Πρόκειται για μία φίλη μου που πρόσφατα έχει πάρει αυτή τη διάγνωση και θα ήθελα να ενημερωθώ για να μπορέσω να τη βοηθήσω αν μπορώ.

    Επίσης αν κάποιος ξέρει, μπορεί να μου πει πως λέγεται στα αγγλικά, μήπως και μπορέσω να βρω πληροφορείες στο internet.

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    63
    Μακάρι Perla να σου απαντησουν γιατι την ιδια ακριβως διαγνωση εχω παρει κ εγω!ελπιζω να γινουμε και η φιλη σου κ εγω τελειως καλα!της ευχομαι κουραγιο και δυναμη γιατι ειναι πολυ ζορικη κατασταση! πιστεψε με! αυτα απο εμενα!φιλικα kitty

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    πουθενα
    Posts
    118
    ριξε μια ματια εδω:

    http://en.wikipedia.org/wiki/Psychosis

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    λοιπον θα απαντησω λιγο προκλητικα & θα πω οτι ψυχωση ειναι αυτο που ο πολυς κοσμος λεει τρελα!ολοι μας εχουμε αναλογες εμπειριες τετοιες κι αυτες ειναι τα ονειρα!ορισμενες φορες & το ερωτικο παθος φερνει αναλογες εμπειριες!Τωρα η ψυχωση ,η ψυχωσικη συνδρομη, η ψυχωτικη διαταραχη η οπως αλλιως,ειναι το συνεχες βιωμα μιας φανταστικης πραγματικοτητας,χωρις ο ανθρωπος που βιωνει αυτη την ψευδαισθηση ,να την αντιλαμβανεται ως ψευδαισθηση!Δηλαδη ζει σε μια αλλη πραγματικοτητα εξωλογικη αλλα που για τον ιδιον φαινεται λογικη,ειναι μαλιστα βεβαιος γι αυτο που βιωνει οτι ειναι αληθινο &οχι φανταστικο!θεραπευεται αυτη η κατασταση;Ασφαλως με φαρμακευτικη αγωγη!Πολυ χρησιμη στη συνεχεια & η υποστηρικτικου τυπου ψυχοθεραπεια!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •