Συναισθηματική διαταραχή ή Ψύχωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    58

    Unhappy Συναισθηματική διαταραχή ή Ψύχωση

    Καλησπέρα και πάλι.
    Παιδιά η διπολική διαταραχή ανήκει στις συναισθηματικές διαταραχές ή στις ψυχώσεις? Γιατί ο γιατρός μου μου είπε ότι αν έχω ψύχωση θα παίρνω φάρμακα για 5 χρόνια και θα προσπαθήσω να τα κόψω μετά αν είναι συναισθηματική διαταραχή τότε μάλλον θα πρέπει να τα παίρνω για πάντα....
    ξέρει κανείς να μου απαντήσει?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Γεια σου :)
    Η διπολικη διαταραχη αυτη καθεαυτη ανηκει στις συναισθηματικες διαταραχες.
    Χωριζεται σε 3 κατηγοριες 1) διπολικη τυπου 1 (ειναι αυτη π γινονται εναλλαγες επεισοδιων μανιας με καταθλιψη), 2) διπολικη τυπου 2 (αυτη που γινονται εναλλαγες επεισοδιων υπομανιας με καταθλιψη, ειναι δλδ πιο ηπιου τυπου) και 3) διπολικη μεικτου τυπου (που σημαινει οτι γινονται συχνες εναλλαγες διαθεσης ακομα κ στη διαρκεια του 24ωρου). Επειτα υπαρχει κ η κυκλοθυμια ή κυκλοθυμικη διαταραχη.
    Ταμπελες κ διαγνωσεις διαφορετικες οσες θες υπαρχουν. Το θεμα ειναι πρακτικα πως σε επηρεαζει.
    Επειτα υπαρχουν κ οι διπολικες π εχουν ψυχωτικα στοιχεια, αλλα δν πρεπει να μπερδευονται με τη σκετη διπολικη, διοτι πολλες φορες στη φαση μανια ή υπομανιας συναντωνται χαρακτηριστικα της ψυχωσης οπως μανια καταδιωξης κ εμμονη παρακολοηθησης ή ακουστικες ψευδαισθησεις. αυτα συνηθως υποχωρουν οταν υποχωρει κ η μανια, με φαρμακευτικη αγωγη φυσικα.
    Υπαρχει κ η σχιζοσυναισθηματικη διαταραχη η οποια ειναι συνδυασμος στοιχειων διπολικης κ ψυχωσης, αλλα σε πιο μονιμη βαση.
    Αυτα σαν πολυ γενικα, σημασια εχει αυτο π εχεις (οπως κ να λεγεται) κατα ποσο σε επηρεαζει στην καθημερινοτητα σου κ κατα ποσο εισαι λειτουργικη.
    Επισης ο χρονος ληψης φαρμακων ποικιλλει, αναλογα με το ατομο, τη φυση της ασθενειας κ φυσικα την πορεια κ την εκβαση της.
    Συνηθως στις ψυχωσεις ειναι π η αγωγη ειναι σχεδον μονιμη, ακομη κ αν ο αλλος εχει κανει 1 επεισοδιο στη ζωη του κ ειναι καλα.
    Στις διπολικες διαταραχες κ εκει ειναι μακροχρονια η αγωγη, αλλα δν σημαινει οτι θα ειναι μονιμη.
    Εμενα η γιατρος μ εχει πει οτι αν μεσα σε 5 χρονια δν εχω κανενα συμπτωμα, σιγα σιγα τα ελαττωνουμε κ τα κοβουμε.
    Γι αυτο κ εχω συμμορφωθει κ εχω σοβαρευτει κ δν κανω τις βλακειες π εκανα παλιοτερα, γιατι θελω να κανω μια θυσια 5 χρονων αλλα μετα να εχω το κεφαλι μ ησυχο, κ να νιωθω καλα κ να ειμαι λειτουργικη χωρις φαρμακα.
    Αλλα αυτο εχει να κανει με πολλες παραμετρους οπως σου ειπα. Θελει συνεργασια κ να αλλαξεις καποια πραγματα.
    Τι φαρμακα παιρνεις τωρα κ ποσο καιρο εχεις διαγνωστει? Πως νιωθεις? Εισαι ευχαριστημενη απο το γιατρο κ τη φαρμακευτικη αγωγη? Ακολουθεις ψυχοθεραπεια?
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  3. #3
    Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    58
    Lacrymosa ευχαριστώ πολύ καταρχάς για την απάντηση!
    Εγώ παίρνω invega των 3 mg και είμαι καλά. Δεν έχω συμπτώματα εφόσον ακολουθώ την αγωγή αυτή. Έχω διαγνωσθεί από τον Οκτώβρη του 2009. Όμως υπέφερα αρκετό καιρό πιο πριν. Δεν κάνω ψυχοθεραπεία ακολουθώ συμβουλευτική-υποστηρικτική σε κέντρο ψυχικής υγείας. Γενικά έχω θέματα με το άγχος μου, έχω μικρή ανοχή στην πίεση και έχω περάσει πιεστικές καταστάσεις οικογενειακές και στη σχολή. Οπότε πρέπει να μάθω να διαχειρίζομαι καλύτερα καταστάσεις και stress για να μην ξαναπάθω το ίδιο πράγμα. Πάντως είναι περίεργο το γεγονός ότι ο γιατρός μου μου είπε ακριβώς το αντίθετο. Αν είναι ψύχωση θα παίρνω για 5 χρόνια αν είναι συναισθηματική διαταραχή και θα έχω μόνιμη αγωγή. Κάποια συμπτώματα ψύχωσης είχα λίγο πριν διαγνωσθώ όταν ήταν η ασθένεια σε έξαρση. Αλλά είμαι σίγουρη ότι έχω διπολική. Αυτό ήταν τον περισσότερο καιρό.Λογικά τύπου 2.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Καλα εφοσον το ειπε ο γιατρος σου, να ακους τον γιατρο σου αλλα να μν επαναπαυεσαι σε μια μονο διαγνωση (π σημαινει οτι αν δεις οτι δν σε καλυπτει μπορεις να ζητησεις γνωμη κ δευτερου γιατρου) κ να μν δινεις τοσο σημασια στο πως ειναι διατυπωμενη η διαγνωση, οσο στο πρακτικο κομματι, δλδ πως νιωθεις εσυ κ που σε εμποδιζει αυτο π εχεις... οπως ειπες για το στρεςς που σε καταβαλλει, μπορεις στο κψυ π πηγαινεις να εστιασεις σ αυτο το σημειο.. η διαρκεια αγωγης καθοριζεται κ εξαρταται απο την πορεια κ την εκβαση της παθησης.. τπτ δν ειναι στανταρ κ ποτε δν ξερουμε τι μπορει να συμβει στα 5 χρονια.. μν σκεφτεσαι μακροπροθεσμα.. κανεις δν ξερει πως θα ειμαστε σε 5 κ σε 10 χρονια, κ οι αγωγες συνηθως προσαρμοζονται συμφωνα με την εκαστοτε βελτιωση ή υποτροπη.. το ινβεγκα ειναι καλο φαρμακο κ δν παιρνεις τραγικη δοση, εγω παιρνω 6 μγ κ θελω να το παω στα 3.. καλη συνεχεια! :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  5. #5
    Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    London/Thessaloniki
    Posts
    57
    wraia synopsi Lacrymosa kai kali tyxi xristina
    You don't need to be jewish or gay to make it in Hollywood , just bipolar! :cool:

  6. #6
    Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    58
    Ευχαριστώ McHouse!

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Πράγματι Χριστίνα, η σύνοψη της lacry παραπάνω, είναι πολύ σωστή. Μην αγχώνεσαι με την ετικέτα, εστίασε στο περιεχόμενο και πάρε τον έλεγχο της κατάστασης. Ενημερώσου όσο καλύτερα μπορείς, αν χρειαστεί πάρε κι άλλες γνώμες, μην πιστεύεις τις πολύ απόλυτες δυσμενείς προβλέψεις και μάθε τον εαυτό σου. Καλή συνέχεια! :)

  8. #8
    Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    58
    Ευχαριστώ marina38 αυτό προσπαθώ να κάνω να ενημερωθώ...:)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Καλη επιτυχια! :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Similar Threads

  1. συναισθηματικη ψυχωση
    By αντωνης25 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 39
    Last Post: 23-01-2022, 22:32
  2. Ιδεοληπτική διαταραχή σχετιζόμενη με Ψύχωση
    By Obsessed in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 15-03-2016, 02:57
  3. τι ειναι η συναισθηματικη διαταραχη;;;;;;;
    By maraki4 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 14-05-2011, 19:28
  4. συναισθηματικη διαταραχη
    By melene in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 04-07-2009, 01:31
  5. διπολική συναισθηματική διαταραχή
    By so_logoth in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 16-06-2006, 00:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •