1.Οι υποτιθεμενοι <<Φιλοι>>---2.Ζηλια η κατι αλλο?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    1

    1.Οι υποτιθεμενοι <<Φιλοι>>---2.Ζηλια η κατι αλλο?

    1.Καλησπερα παιδια καλως σας βρηκα με λενε Θοδωρη και ειμαι 22 χρονων ειναι το πρωτο μου ποστ..θα σας πω και εγω την ιστορια μου..εχει να κανει με την φιλια..Δοξα τον θεο προερχομαι απο μια ευκαταστατη οικονομικα οικογενεια και παντα ημουν αρκετα ποιο ανετος οικονομικα απο τους φιλους μου..ανα περιοδους αυτο μου εκανε κακο .δηλαδη..να πεφτω συνεχια θυμα εκμεταλευσης οχι επειδη ειμαι κοροιδο αλλα επειδη ειμαι φιλοτιμος και κανω πολλα για τους φιλους μου..μαθενα οτι μερικοι βγαιναν μαζι μου μονο για να κερναω και διαφορα τετοια..ολο αυτο με εκανε να κλειστω στον εαυτο μου και να μην κανω παρεα με κανεναν για πολλους μηνες.Ωσπου γνωρισα εναν καινουριο φιλο μεσω ενος ξαδερφου μου..μου φανηκε καλο παιδι και επειδη ειχαμε πολλα κοινα ενδιαφεροντα τον πηρα με καλο ματι του εξηγησα παο την αρχη τι δεν μου αρεσει στην φιλια ..τα ψεματα ασπουμε.καναμε παρεα για αρκετους μηνες και καποια στιγμη αρχιζει να μου λεει διαφορα ψεματα τον πιανω και του μιλαω τι σου ειπα οταν γνωριστηκαμε?οτι θες κανε μονο ψεματα μην μου λες.δηλαδη δεν σεβεσαι την φιλια μας?δεν ειμαστε 14 χρονων να παιδιαριζουμε..μου λεει οκ εχεις δικιο συγγνωμη.δεν εδωσα συνεχεια..μετα απο καναν μηνα παλι τ ιδια μου ειπε να βγουμε ενα απογευμα 7 η ωρα για παραδειγμα δεν θυμαμαι ακριβως..τον περνω τηλεφωνο την ωρα που μου ειπε και μου λεει ειμαι ακομα στην δουλεια μας κρατησαν παραπανω.λεω οκ κανενα προβλημα..περνω ενα αλλο φιλαρακι να βγω και μου λεει οτι αυτην την στιγμη ειναι μαζι του και πινουν τσιπουρα..ενω εμενα μου λεει ειμαι στην δουυλεια..για ποιον λογο πιστευετε οτι φερεται ετσι?δηλαδη αν μου ελεγε ακυρο για σημερα βγηκα ηδη εξω θα του ελεγα τιποτα??να του ξαναμιλισω για τα ψεματα δεν θελω γιατι το θεωρω χαμενο χρονο τι προτεινετε να κανω? αξιζει να ξανακληστω στον εαυτο μου και να μην ασχολουμαι με κανεναν?

    2.και για να μην ανοιγω και αλλο θεμα γραφω και το αλλο μου προβλημα εδω..κατα καιρους εχω ακουσει πολλα για μενα οτι κανω χρηση ναρκωτικων οτι εχω πουλησει ναρκωτικα ενω εγω δεν ειχα ποτε σχεση με αυτα τα πραγματα.επισης ακουω οτι πλακωνα στο ξυλο την πρωην κοπελα μου ενω δεν το εκανα ποτε..καποιοι πανε και λενε σε μια κοπελα που ειναι να αρχησω μια σχεση γτ καθεσαι μαυτον ειναι ασχημος κτλ..ενω εξωτερικα ειμαι μια χαρα.δεν θα ελεγα πανεμορφος αλλα τουλαχιστον εχω μια αξιοπρεπη εμφανιση..τα εχω συζητησει αρκετες φορες με συγγενεις αυτα τα θεματα και παντα ολοι μου λενε οτι τα λενε απτην ζηλια τους γιατι εσυ εχεις οτι θες εχεις το αμαξι σου οσα λευτα θες και κανεις οτι γουσταρεις..τελικα τοσο κακο ειναι να εχεις κατι παραπανω απο τους αλλους??ποια ειναι η γνωμη σας ?οντως ολα αυτα ακουγονται απο ζηλια η συμβαινει κατι αλλο?

  2. #2
    Θοδωρή, υπάρχει μια παροιμία που λέει, η καλοσύνη κάνει παρεα με τη μοναξιά.
    Εσυ αναμένεις πως επειδή εχεις απεριοριστο φιλότιμο, φιλαλήθεια και καλοσύνη θα σου συμπεριφερονται και οι αλλοι με αυτο τον τροπο ή ότι ειναι κι αυτων ο χαρακτηρας τετοιος σαν και σενα. Δεν ειναι όμως ετσι. Απο τη στιγμη που δεν τα εχουν αυτα στο χαρακτηρα τους ή δεν ξερουν να τα εκτιμανε η ωραια αυτη συμπεριφορα σου τους φανταζει ευκαιρια για εκμεταλλευση σου, τετοιους χαρακτηρες τους περνανε για κορόιδα, δεδομενους βρεξει χιονίσει και βλακες και τους συμπεριφερονται αναλογα (πχ στήσιμο, κοροιδία, εκμετάλλευση) ή ακόμα κάνουν πλάκα μαζι τους. Αυτη την ωραια σταση που περιγραφεις την κρατας μονο απεναντι σ αυτους που εχουν τετοιο χαρακτηρα και ξερουν να την εκτιμανε.
    Στις σχεσεις σου με τους αλλους, ακομα κι αν ειναι φιλοι, καπου χρειαζεται να ναι κανεις και λιγο σκληρος, να τους λεει καποτε κουβεντες που θα τους πειραξουν, να τους υψώνει τον τονο της φωνής, να αρνηθειτε εκει που πρεπει, εκει που ειναι σωστος για να τους βαζει στη θεση τους, να μην γινεται ποτε ο δεδομενος. Αυτο τους κραταει πιο συνεπεις και τους κανει να σε σεβονται. Κι ισα ισα με τον καιρο αυτο μπορει να το εκτιμησουν και να αλλαξει η σταση τους εναντι σου, σταση η οποια μπορει να μετατραπει σε σεβασμο ίσως και σε φιλία, τουλαχιστον δε θα στα κανουν αυτα. Οσο για τον καινουργιο υποτιθεται φιλο που γνωρισες μεσω του ξαδερφου παρατα τον, η όλη σχεση μαζι του σου ειναι ψυχοφθορα, εκλιπαρεις την παρεα καποιου που δεν αξιζει τον κόπο απλα για να σου καλυπτει το κενο που λεγεται να χω παρεα να βγαινω εξω. Σκεψου επισης μηπως τα ατομα που εκανες μεχρι τωρα παρεα δεν ηταν τα καταλληλα για σενα.
    Τη ζηλια των αλλων μετετρεψε την μεσα σου σε πηγη δυναμης για σενα. Ζήλια σημαινει αναγνωριση από τους αλλους, σημαινει ότι εκαναν συγκριση με σενα και βρηκαν σημαντική και όχι απλα καποια διαφορα. Πιστευω συμφωνεις με αυτο μου το σκεπτικό, άρα τη ζηλια των αλλων την αντικριζουμε θετικά.
    γιάννης

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Καλημέρα Θοδωρή! :)
    Συμφωνώ με τον Γιάννη! Θάθελα μόνο να συμπληρώσω ότι δεν χρειάζεται ν' απομονωθείς επειδή διαφέρεις κι επειδή τώρα μαθαίνεις από τις συμπεριφορές
    των άλλων πως κι εσύ θ' αντιμετωπίζεις από δω και πέρα τους ανθρώπους γύρω σου. Ευτυχώς, που δεν είναι όλοι οι άνθρωποι σαν τα άτομα που μέχρι
    στιγμής περιγράφεις, αλλά υπάρχουν κι οι κατάλληλοι αρκεί να είμαστε ανοικτοί και να μην περιμένουμε να μας δώσουν περισσότερα απ' αυτά που διαθέτουν
    και μπορούν. Μετά κι όσα μας συμβαίνουν είναι γιατί κατά κάποιο τρόπο εμείς τα επιτρέπουμε, στην περίπτωσή σου μάλλον από άγνοια.
    Το γεγονός τώρα, ότι είσαι ευκατάστατος μπορεί να προκαλεί, αλλά από την άλλη είναι κι ένας λόγος για νάχεις εσύ το πάνω χέρι στις σχέσεις σου με τους άλλους.
    Δεν εννοώ φυσικά να συμπεριφέρεσαι αλαζονικά κι υπεροπτικά, αλλά κυρίως να σε υπολογίζουν κι όχι να σ' εκμεταλλεύονται και να σε διασύρουν.
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    όπου σκάνε τ'αστέρια
    Posts
    326
    Υπάρχει περίπτωση να έχεις χρησιμοποιήσει αυτο σου το <προνόμιο> με τρόπο που να σου επιφέρη κέρδος στις σχέσεις σου δίχως να το έχεις σκεφτεί; μου κάνει εντύπωση πως δοξάζεις το θεό για το χρήμα και πως οι συγγενείς σου επιβεβαιώνουν πως έχοντας χρήμα έχεις <ό,τι θες> Απόδειξη πως δεν έχεις ότι θες έχοντας απλώς χρήμα είναι ότι δεν κράτησες σωστούς όρους εσύ και οι άλλοι στις συναναστροφές σας. Εσύ υπερπροσφορά κι αυτή υπερζήτηση. Αν θες να μην κάνης φόκους στο χρήμα, διάλεξε να μην κερνάς πάντα, αλλά να υπάρχη ανταποδοτηκοτητα. Και να έχετε με τους φίλους σου δραστηριότητες που να μη σας βάζουν το χρήμα στη μέση ούτε ως πλεονέκτημα η κτήση του ούτε ως μειωνέκτημα η έλειψή του.
    Be warned. My shite detector is on high alert.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    134
    Μάλλον εκεινος δεν σε θεωρει τοσο φίλη οσο τον θεωρεις εσυ. Του εχεις δωσει μια θέση στο μυαλο σου, που δεν εχει πραγματικά.

  6. #6
    Quote Originally Posted by 1-555-Confide View Post
    Υπάρχει περίπτωση να έχεις χρησιμοποιήσει αυτο σου το <προνόμιο> με τρόπο που να σου επιφέρη κέρδος στις σχέσεις σου δίχως να το έχεις σκεφτεί; μου κάνει εντύπωση πως δοξάζεις το θεό για το χρήμα και πως οι συγγενείς σου επιβεβαιώνουν πως έχοντας χρήμα έχεις <ό,τι θες> Απόδειξη πως δεν έχεις ότι θες έχοντας απλώς χρήμα είναι ότι δεν κράτησες σωστούς όρους εσύ και οι άλλοι στις συναναστροφές σας. Εσύ υπερπροσφορά κι αυτή υπερζήτηση. Αν θες να μην κάνης φόκους στο χρήμα, διάλεξε να μην κερνάς πάντα, αλλά να υπάρχη ανταποδοτηκοτητα. Και να έχετε με τους φίλους σου δραστηριότητες που να μη σας βάζουν το χρήμα στη μέση ούτε ως πλεονέκτημα η κτήση του ούτε ως μειωνέκτημα η έλειψή του.

    ...πόσο πολύ συμφωνώ :)

Similar Threads

  1. Μετατραυματικο σοκ η κατι αλλο?
    By Mika in forum Διαταραχή Μετατραυματικού Στρες
    Replies: 5
    Last Post: 22-05-2023, 16:12
  2. ψυχάκιας ή.......κάτι αλλο?
    By MAMAVE in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 23-04-2013, 07:58
  3. Αποπροσωποποιηση η κατι αλλο?
    By Anwnimos in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 14
    Last Post: 15-01-2012, 21:14
  4. Άγχος ή κάτι άλλο;
    By Elie in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 18-05-2011, 13:26
  5. θλιψη η κατι αλλο?
    By sunset in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 19-08-2010, 00:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •