ΦΑΡΜΑΚΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4

Thread: ΦΑΡΜΑΚΑ

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    121

    ΦΑΡΜΑΚΑ

    Θα ήθελα να κάνουμε μια κάποιου είδους στατιτιστική σχετικά με τα φάρμακα , την διάρκεια που τα πάιρνει ο καθένας , το αποτέλεσμα τους.


    Θα με ενδιέφερε επίσης να μάθω αν κάποιος ξεπέρασε κατάθλιψη με χωρίς φάρμακα.



    Καταθέτω την δική μου εμπειρία πρώτη.

    Για πρώτη φορά πήρα φάρμακα πριν 3 χρόνια για 1,5 χρόνο. Αντικαταθλιπτικά μόνο.

    Σε λίγους μληνες 2-3 ήμουν αρκετά καλύτερα και η γιατρός μου τότε νευρολόγος μου συνέστησε να τα πάρω για όλο το διάστημα του 1,5 χρόνου που προανέφερα.

    Τ σταμάτησα για 5 μληνες περίπου και τώρα τα πάιρνω πείπου ένα χρόνο.

    Δεν αισθάνομαι ότι με βοήθησαν γιατί τυολάχιστον από τα φάρμακα θα περίμενα ένα πιο άμεσο αποτέλεσμα.

    Μέσα μου πιστευω ότι με βοήθησν ελάχιστα, αλλά τα πάιρνω για να ακολουθήσω τις συτσάσεις του γιατρού - ψυχιάτρου , δουλειά τυο είναι κάτι περισσότερο θα ξέρει από μένα.

    Στο παρελθόν είχα ξεπεράσει κρίσεις πανικού κι κατάθλιψη χωρίς φάρμακα με αλλαγές όμορφες και ευπρόσδεκτες που ήρθαν στη ζωή μου και ήμουν πολύ καλύτερα από ότι μετά από 3 χρόνια φαρμακαυτική αγωγής.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Δεν πήρα φάρμακα και δεν επισκέφτηκα ψυχίατρο. Αν μου παρουσιαστεί στο μέλλον νομίζω ότι δε θα έχω πια την πολυτέλεια να το επαναλάβω αυτό. Τότε ήμουν φοιτήτρια και έμενα μόνη μου.

    Ήξερα ότι θα μου περάσει σε ένα χρόνο και πράγματι μέσα σε ένα χρόνο μου πέρασε. Κατάλαβα γιατί μου δημιουργήθηκε και προσπάθησα να κάνω βηματάκια για να το καταπολεμήσω.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    375
    fly,

    μια καταθλιπτική κρίση διαφέρει από άτομο σε άτομο και ο καθένας την αντιμετωπίζει με διαφορετικό τρόπο.Εγώ για πρώτη φορά παρουσίασα πριν από 10 χρόνια και εκτοτε σχεδον κάθε χρόνο μέχρι που ο γιατρός μου χωρήγησε ένα χαπάκι σαν συντήρηση,το οποίο εμπόδισε την επαναμφάνηση της για 3 περίπου χρόνια.
    Η αλήθεια είναι οτι την πρώτη φορά που δεν πήρα κατευθείαν φάρμακα,άργησα να ξεπεράσω την κρίση,ενώ τις επόμενες που τα χρησιμοποίησα πιο έγκυρα,είδα βελτίωση σε πιο γρήγορο χρονικό διάστημα.
    Σίγουρα βοηθάει το γεγονός οτι σου συνέβησαν όμορφες καταστάσεις έπειτα,αλλά δεν μπορούμε να βασιζόμαστε πάντα σε αυτό.Πιστεύω οτι το καλύτερο είναι μαζί με την φαρμακευτική αγωγή να κάνεις και ψυχοθεραπεία,ωστε να ξέρεις την επόμενη φορά που θα συμβεί κάτι πως να αντιδράσεις.
    Εγώ είχα ξεκινήσει αλλά με το που ένιωσα λίγο καλύτερα,την διέκοψα και-πίστεψε με-το μετάνιωσα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    ....κοιταξτε αλλο μια δυσθυμικου τυπου διαταραχη που μπορει να αντιμετωπισθει χωρις φαρμακα και αλλο μια καταθλιπτικη διαταραχη!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •