νευρική ανορεξία ή κατι αλλο; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 31
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    113
    δεν εχω νευρα λογω διαιτασ...εγω νευρα ε3αιτιασ των κιλων μου!!! επειδη κουβαλαω ολο αυτο το βαροσ πανω μου!!! για αυτο εχω νευρα!!! γτ ειμ χοντρη!! γτ αυτο νοιω9ω..!! χοντρη...

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    122
    δε φανταζεσαι ποσο με στεναχωρεις..κι εγω πρωτη φορα που πηγα σε ψυχολογο,εβαλα τα κλαμματα,ενιωσα εγκλωβισμενη και δε μπορεσα να μιλησω,μετα ομως σιγα σιγα αρχισα να κουβεντιαζω,καμια φορα περι ανεμων και υδατων,καμια φορα γυρναγε η κουβεντα απο μονη της σε σοβαρα ζητηματα..οπως και να χει δε θελω να σε πιεσω ακομα και πισω απο την οθονη του υπολογιστη, όμως δε γίνεται..αυτο που κανεις στον εαυτο σου ειναι καταστροφικο,ειναι φοβερο,έχεις όλη σου τη ζωη μπροστα, ασχετα απο ανεργιες,φασισμους,κρισεις , έχεις την ευκαιρια να κανεις τη δικη σου ζωη,όμως μη τη ξεκινας με τοσο λαθος τροπο, αυτη η ζυγαρια,είναι απλως ενα μηχανημα με νουμερα, δηλαδη αν σου φερνα μια δικη μου ζυγαρια και σ'εδειχνε 42 κιλα,ενω στο καθρεφτη θα σουνα ιδια με τωρα,θα νιωθες καλυτερα; γιατι βαζεις τετοια σκληρα στανταρντ στον εαυτο σου; έχεις φίλους,ενδιαφεροντα,ζωη; αν ναι εισαι πολυ τυχερη,και θα πρεπε να αφοσιωθεις εκει, αυτη η γαμημενη ζυγαρια θα πρεπε να μπει στον καδο απορριματων. προσπαθησε να αποσπασεις τη προσοχη σου με αλλα ενδιαφεροντα,που ειμαι σιγουρη πως εχεις,παλεψε το! ειναι κριμα,όλη σου η ζωουλα δεν αξιζει αυτα τα στερεοτυπικα κιλα που θες να φτασεις!

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    122
    χοντρη;;; χοντρη;; εγω τι ειμαι δηλαδη; 166 και 62 κιλα; κητος; να πεθάνω; που ναι πασχω και απο καταθλιψη,ομως οχι λογω των κιλων ρε γαμωτο. Δε στο παιζω εξυπναδα, σκατα τα χω κανει κι εγω, ομως αντικειμενικα να το δεις εισαι αδυνατουλα κι ειναι αθλιος ο λογος που βασανιζεις το κεφαλακι σου!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    113
    το θεμα οντωσ εν ειναι ο αρι9μοσ...αλλα το πωσ δειχνω στα ματια μου!! και λεω στ ματια μ γιατι οι αλλοι μπορει να μ λενε οτι ειμ αδυνατη και βλακιεσ..αλλα εγ εν το βλεπω..γτ αυτοι τ λενε απο καλη καρδια επειδη ειναι φιλοι μ και με αγαπανε οπωσ και ν εχει..αλλα εγ εν νοιω9ω ομορφα..με λιγοτερα κιλα 9α εννοιω9α σιγουρα πιο ομορφα..εν παραμελω διαβασμα κλπ αλλα αυτη η ιδεαγ να χασω κιλα μ εχει αρρωστησει τ μυαλο!!

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by swaggy97 View Post
    δεν εχω νευρα λογω διαιτασ...εγω νευρα ε3αιτιασ των κιλων μου!!! επειδη κουβαλαω ολο αυτο το βαροσ πανω μου!!! για αυτο εχω νευρα!!! γτ ειμ χοντρη!! γτ αυτο νοιω9ω..!! χοντρη...
    Ακουσε με λιγο...
    Εγω σε καταλαβαινω..
    Συμμεριζομαι το αγχος σου...
    Εχω περασει ανορεξια, εχω νοσηλευτει και γι αυτο κ ξερω..
    Εχω ασχοληθει με αθλητισμο σε αγωνιστικο επιπεδο, κυριως με κολυμβηση κ με βολει..
    Ξερω πως νοιωθει ενα ατομο..
    Εχω φαει φρικη απο τις πανελληνιες για να στοχευσω καπου, το αγχος τοτε με διελυσε..
    Ξερω πως ειναι.. Κι εμενα η χρονια μου της 3ης λυκειου ηταν η χειροτερη, ειχε ολα οσα προανεφερα..
    Το πως καταφερα με ολα αυτα κ εγραψα κ περασα, ενας Θεος το ξερει (αν υπαρχει :PP)
    Τις ιδιες ανησυχιες κ εμμονες ειχα κ εχω...
    Πιστευω πρεπει να μιλησεις στους γονεις σε πρωτη φαση.. (γενικα τι σχεση εχετε?) κ σε δευτερη να απευθυνθεις σε ψυχολογο ειδικευμενο στις διαταραχες προσληψης τροφης..
    Το θεμα σου δν ειναι αν θα φας για πρωι αυγο η μαρμελαδα, η αν κοιμηθεις νηστικη η οχι...
    Η αν περπατησεις ενα χιλιομετρο κ δν περπατησεις δυο..
    ΑΛΛΟ και ΑΛΛΟΥ ειναι το θεμα σου...
    Οι ωχαδερφισμοι τυπου ''εγω που ειμαι περισσοτερα'' τι να πω, δν εχουν απολυτως καμια χρηστικη αξια... μ θυμιζει το ανεκδοτο με τα παιδακια απο την Αφρικη.. η για να το θεσω αλλιως? εσυ εισαι 1.60 και 48 κιλα, τι να πω εγω π ειμαι 1.50 και 58 κιλα (δν ειμαι εγω, παραδειγμα λεω), κ με βαση αυτον τι να πει ο αλλος π εχει χρονια καρδιαγγειακη νοσο, και σιγα την καρδιακη νοσο τι να πει ο αλλος π εχει καρκινο, κ ποιος καρκινος μωρε εδω τα παιδακια στην Αφρικη πεθαινουν, ποια Αφρικη ρε στον Ισραηλ πεφτουν πυρηνικες βομβες!
    Ε ειναι για γελια ενταξει! Για να λες κατι πρεπει κ να χεις βιωματικο, οχι οτι διαβασες στα βιβλια! Κι εγω μπορω να σου περιγραψω τα εξαρτηματα ενος ελικοπτερου γιατι εχω διαβασει βιβλια γι αυτο, αλλα αν με ανεβασεις να το πιλοταρω, πιθανον (σιγουρα δλδ) να το ριξω!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    122
    λακρυ..το χω βιωσει σε κοντινο μου ατομο και γνωριζω πως ενω μπορει να ειναι σκιαχτρο στα ματια μου,στον καθρεφτη βλεπει μια χοντρη κοπελα,δε χρειαζοταν να δωσεις τετοιες διαστασεις στο σχολιο μου..οπως και να χει πρεπει πρωτα να θελησει να βοηθηθει,να θελησει με δικη της ευθυνη να απευθυνθει σε εναν ειδικο στις διατροφικες διαταραχες..αλλιως μια τρυπα στο νερο ο,τι και να λεμε

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    113
    ο καθενασ νοιω9ει διαφορετικα με τα κιλα του..και μπορω εστω και λιγο ν σ καταλαβω ( για την κατα9ληψη μιλαω) εχω περασει κ εγ αντιστοιχα πραγματα ειχα φτασει στ σημειο να χαρακω9ω ειχα χασει τον εαυτο μου..αλλα μ περασε...

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Μα δν εχει ανορεξια , τουλαχιστον νευρικη ανορεξια! (κατα την αποψη μ, αναγκαζομαι να το λεω σε καθε προταση αυτο τεσπα)
    1.61 υψος με 48 κιλα δν μπορει με την καμια κυβερνηση να ειναι ανορεξια!
    οι εμμονες ειναι αλλο πραγμα κ οι φρικες!
    επισης στην ανορεξια και στην βουλιμια υπαρχουν και οι μεθοδοι εμτ, κθρτκ, τα οποια δν κανει!
    τα κιλα μια χαρα ειναι για το υψος της!
    εγω οταν περσυ σταματησα το ρισπερνταλ κ εχασα παρα πολλα κιλα, πηγα 47 (παρακατω δν μπορεσα, τωρα ειμαι 55) με υψος 1.65!
    δλδ τι ειχα κι εγω? ανορεξια?
    επισης αλλο ανορεξια αλλο νευρικη ανορεξια...
    καποιος π κανει πχ χημειοθεραπειες κ φτανει να ζυγιζει 40 κιλα, μπορει να εχει ανορεξια, δν εχει ομως ΝΕΥΡΙΚΗ ανορεξια!
    επειτα αν συμμετεχει σε ομαδες σε αγωνιστικο επιπεδο, οπου ο προπονητης θελει να δειχνει οτι η ομαδα ειναι δυνατη, σημειωνει νικες κτλ, αν διαπιστωσει οτι μια κοπελα μια τρωει μια δν τρωει, μια ζαλιζεται κ δν βγαζει το χρονο σωστα κτλ, τι νομιζεις θα κανει? θα την αντικαταστησει απλα!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    113
    τα παιδακι στην Αφρικη στην Αι9ιοπια κλπ εχουν τ δικα τουσ προβληματα οπωσ κ ολοσ ο κοσμοσ...αλλα αυτο με τα κιλα ειν ψυχοφ9ορο!! δεν 9ελω να γινω ανορε3ικη..απλα να χασω μερικα κιλα ζηταω..με τουσ γονεισ μ μια χαρα σχεσεισ εχουμε αλλα εν μπορω να τουσ μιλαω γ τ κιλα μ γτ με πιεζουν να φαω..παλιοτερα π ειχα κανει κατι αντιστοιχο εν ετρωγα τιποτα παραμονο ενα τοσο δα μικρο τοστακι με τυρι και μ ηταν πολυ για καμια εβδομαδα με πηγαν σ διατροφολογο και εκει εβαλα κιλα!! με παχυνε...μετα εχασα την μπαλα και πηρα κιλα περισσοτερα ειχα φτασει 52!!! και μετα επεσα στα 47 και ανεβηκα 48 και γενικα ειχα τετοια 9εματα..μια ετρωγα πολυ και μια κα9ολου σχεδον..και τρα αυτο πα9αινω..

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    122
    σιγουρα,δε μπορω να σε πεισω με τη καμια πως εισαι αδυνατη(ποσο μαλλον οταν δεν σ'εχω δει θα μου πεις,αλλα και να σ'εβλεπα θα πιστευες και παλι πως σου λεω ψεμματα), όμως αφου κι η ίδια αντιλαμβανεσαι εστω κι ελαχιστα πως υπαρχει προβλημα,πρεπει να το παρεις αποφαση και να το λυσεις. Πραγματικα ειμαι σε δυσκολη θεση, γιατι ο,τι και να σου πω αυτη τη στιγμη,σκορπιες λεξεις..το μονο που θα εβλεπες ως βοηθεια,φανταζομαι,θα ηταν να σου προτεινα εναν ευκολο τροπο να φτασεις στον επιθυμητο αριθμο 42..σωστα; δεν ειναι αυτη η λυση,δεν το βρισκω φυσιολογικο,το βρισκω κακό και σκληρο για τον οργανισμό σου. Επιμένω ρε συ...αλλού είναι το πρόβλημα,αλλού πρεπει να απευθυνθεις.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    122
    δεν υπαρχει ζητημα ανορεξιας εδω..υπαρχει θεμα εμμονης με τον κινδυνο μιας επικειμενης ανορεξιας.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    113
    ναι ετσι ειναι..αν μπορουσε καποιοσ να μ πει πσ να φτασω τον στοχο μου τα 42 κιλα η εστω πσ να χασω εστω και 3 κιλα 9α ημουν ευχαριστημενη..και παλι 9α ημουν σ φυσιολογικα πλαισια και 9α εννοιω9α κ πιο ομορφα κα9ε φορα π κοιταω τ σωμα μ...

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    42 κιλα δν ειναι υγιης στοχος ρε συ!
    αμα ειχες υψος 1.50 να το δεχομουν! (αν κ δν νομιζω υπαρχουν τοσο κοντες κοπελες)
    πλακα κανεις? αυτο δν ειναι σωστος στοχος!
    κ να σου πω κ κατι απο την εμπειρια μου?
    εχω υπαρξει και 35 κιλα και 45 και 55 και 65 (το ανωτερο περσυ)
    Και στις 4 αυτες φασεις το ΙΔΙΟ ΣΚΑΤΑ ενιωθα.
    αληθεια σ λεω.
    ελεγα ''θα χασω τα κιλα κ θα αισθανθω καλυτερα''
    εμ ελα π δν πηγαινε ετσι.
    στο κατωτερο οριο κ στο ανωτερο αντιστοιχα π εφτασα, η ψυχολογια μ ηταν η ιδια :
    ΑΠΑΙΣΙΑ και ΜΙΣΟΣ για το σωμα μου. εβλεπα παντου παχος.
    αλλα πραγματα ειναι αυτα π πρεπει να ''βγαλεις'' κ να ''βαλεις'', να ''χασεις'' ή να ''προσλαβεις'', κ οχι τα κιλα!
    απλα εκει εκδηλωνεται :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    113
    και οταν σ εκαναν κοπλιμεντα οτι αδυνατισεσ..? εν εννοιω9εσ ευχαριστημενη..? ευτυχισμενη..? οτι μπορουσεσ να ελεν3εισ το τερασ απο μεσα σ π σ φωναζε να φασ την κα9ε λιχουδια και εσυ μπορουσεσ να αντιστα9εισ..? που οι αλλοι εβλεπαν το σωμα σ κ η9ελαν κατι αντιστοιχο..? δεν μιλαω φυσικα γ τα 35 κιλα... δεν αισ9ανοσουν ομορφα με τον εαυτο σ? εστω οταν ακουγεσ αυτα τα κοπλιμεντα...ασχετο με την αρρωστια γτ σιγουρα οταν ησουν μονη σ υπεφερεσ..αλλα δεν εννοιω9εσ ωραια π οι αλλοι 9αυμαζαν το κορμι σ και εν σ κοροιδευαν? που δεν σ εδειχναν με το δαχτυλο γ να σ πουν χοντρη?

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    γενικα δν μ αρεσει να μ κανουν κοπλιμεντα, ερχομαι σε δυσκολη θεση, πολλες φορες νομιζω οτι με δουλευουν κιολας ή το λεν ειρωνικα ή κρυβεται κατι αλλο απο πισω..
    πχ οταν μ λεγαν φιλες μ οτι αδυνατισες, ελεγα ''ευχαριστω'' αλλα εκνευριζομουν κ λεω ωχ γαμωτο το προσεξαν, δλδ για να σου δωσω να καταλαβεις ηθελα να ειμαι αορατη, να μν ασχολειται κανεις αν αδυνατισα η παχυνα
    στην πορεια των χρονων κ των εξελιξεων διαπιστωσα οτι πραγματι κανεις δν ασχολιοταν, κ ηταν απλα ιδεα μου
    ειχα μεγαλοποιησει στο μυαλο μ το θεμα αυτο, το ειχα αναγαγει σε μειζον θεμα της ημερησιας διαταξης ας πουμε
    στα 35 κιλα ακουσα κ παλι καποια πραγματα, του τυπου σκελετος κ σκιαχτρο, αλλα σκεφτομουνα οτι απο τη ζηλια τους τα λενε
    μαλιστα οταν μια φιλη μ μου ειπε οτι αδυνατισες υπερβολικα κ προσεχε, ειπα οκ αλλα απο μεσα μ σκεφτηκα ''ποιος την χεζει μωρε την καημενη, αδιαφορω απλα''
    αλλα να ξερεις οτι οσο αδιαφορεις εσυ, κ οι αλλοι θα αδιαφορουν για σενα
    ειναι αυτο π ελεγα κ σε ενα αλλο θεμα, μην περιμενεις κανεναν σωτηρα να σε σωσει..μην περιμενεις απο τους αλλους ουτε να τρεξουν, ουτε να λυπηθουνε, ουτε ουτε.. το προβλημα του ο καθενας μονος του οφειλει να το αντιμετωπιζει.. ακομα κ αν σου σταθει διπλα σαν γονιος καποιος, δν ειναι μπλουζα να στο τραβηξει να φυγει, εσενα ταλαιπωρει παραυτα..

    Αυτα κ παω για νανι, καλη δυναμη κ παλεψε το ετσι? G'night! :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Εργασία!!! Νευρική Ανορεξία
    By greekspirit in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 16-01-2013, 16:17
  2. Όταν η νευρική ανορεξία σκοτώνει!
    By πιεσμενη in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 29
    Last Post: 21-02-2012, 15:33
  3. Δεν ξέρω αν έχω όντως νευρική ανορεξία..
    By Julia in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 48
    Last Post: 28-05-2010, 01:20
  4. ΝΕΥΡΙΚΗ ΑΝΟΡΕΞΙΑ??
    By nikigirl18 in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 9
    Last Post: 16-01-2006, 15:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •