νευρική ανορεξία ή κατι αλλο;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    113

    νευρική ανορεξία ή κατι αλλο;

    γεια σας..ειμαι 16 ετων σχεδον 17 και υψοσ 1.61 στα κιλα σημερα π ζυγιστηκα ημουν 48.3!!! νοιω9ω οτι τα κιλα μ ειν παρα πολλα για το υψος μου... παλιοτερα ειχα παει σε διατροφολογο και μου εδωσε μια διαιτα που δεν με βοηθησε ιδιαιτερα...αντιθετως εβαλα κιλα!! εκεινο το καλοκαιρι εκανα ενα προγραμμα αθλητισμου με τον παναθηναικο 5 ωρεσ προπονηση την εβδομαδα και ειχα παει 42 κιλα <3 !!! θελω πισω τα 42 μου κιλα!!! μισω τον εαυτο μου οταν τρωει!!! σιχαινομαι να μυριζω τροφη και να με φωναζουν για φαγητο!!! δεν πειναω..εχω εδω και λιγες μερες (συνεχωμενεσ αλλιωσ ειναι περισσοτερεσ) που τρωω το μεσημεριανο μου ( οχι μεγαλες ποσοτητες) και ενα φρουτο το απογευμα..και χημους..και νερο..αυτα...σημερα εφαγα μερεντα!! δεν ξερω τι με επιασε!! μισω τον εαυτο μου που εφαγα!!! δεν αντεχω αλλο αυτην την κατασταση...ξεκινησα γυμναστηριο και ταυτοχρονα πηγαινω κολλυμβητηριο..εχουμε εξετασεις και παω να τρελαθω!! δεν θελω να βγαινω εξω δεν θελω να μου μιλανε!! ποναει το στομαχι μου οταν τρωω και νευρα μου ειναι αυξημενα..!! θελω να χασω αυτα τα παλιο απαισια κιλα και να ηρεμησω!! δεν αντεχω αλλο!! τα βραδια κλαιω χωρις λογο...δεν αισθανομαι καλα και ολα μου φταινε...τι εχωω???

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    122
    χαμηλη αυτοεκτίμηση-αυτό έχεις! ρε συ, τώρα μιλάς σοβαρά; 48 κιλά για ύψος 1.61 και σου φαίνονται πολλά; όταν είχες πάει σε διατροφολόγο πόσα κιλά ήσουν και σου δωσε και δίαιτα κιόλας να αδυνατίσεις;; θα με μουρλάνεις..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    113
    αν με δεις δεν θα σου φανουν λιγα ειμαι σιγουρη..εχω μπουτακια!! τοτε ημουν 46 κιλα..δεν μου εδωσε διαιτα για να αδυνατησω αλλα για να εχω ισορροπημενη διατροφη και μου ειπε πως μπορει να εχανα καποια κιλα γιατι θα τρεφομουν σωστα..αλλα εγω πηρα!! και γενικα τον υπολοιπο καιρο μια επαιρνα κιλα και μια τα εχανα..πολυ ευκολα...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Στους γονεις σου εχεις μιλησει για το πως νιωθεις? η σε καποια φιλη π εμπιστευεσαι?
    Αντικειμενικο θεμα δν εχεις, μια χαρα ειναι τα κιλα για το υψος σου πιστευω, ειναι η εμμονη που σε βασανιζει περισσοτερο..
    Επισης εφοσον ασχολεισαι με αθλητισμο κ πας κ στον παναθηναικο κ πας κ κολυμβητηριο, πρεπει να τρεφεσαι καλα, γιατι ειδικα στο νερο κινδυνευεις κ απο κανεναν πνιγμο.. οσο κ αν σου φαινεται περιεργο, επειδη εχω κανει κολυμβηση σε αγωνιστικο επιπεδο, θελει γερα αποθεματα ενεργειας να βγαζεις τα χιλιαρια κ τις μικτες ατομικες.. αν ειχες τοσο σοβαρο θεμα με τα κιλα ο προπονητης σου θα σου το ελεγε, μην αγχωνεσαι!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    113
    με τον παναθηναικο σταματησα..ηταν μονο για μια εβδομαδα..και μεσα σε αυτην την υπεροχη εβδομαδα εχασα 5 ολοκληρα κιλα!!! στο κολυμβητηριο ειμαι καινουρια και δεν κανω σκληρη προπονηση δεν υπαρχει θεμα..παλια επαιζα μπασκετ...αλλα το σταματησα...το μονο που σκεφτομαι ειναι η ζυγαρια μου και τα κιλα μου!!! δεν μπορω να συγκεντρωθω...μονο στ αγορι μου εχω μιλησει για αυτο το θεμα οτι δεν νοιωθω καλα...προσπαθει να μου φτιαξει την διαθεση αλλα δεν πιανει..ποναει το στομαχι μου οταν τρωω αλλα δεν εχω επιλογη γιατι οι γονεις μου με μπουκωνουν..παλια ημουν χορτοφαγος αλλα επειδη ειχα προβληματα με την περιοδο μου αναγκαστηκα να φαω κρεας...και τωρα μισω το φαγητο!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    122
    να κάνω μια χαζή χαζή ερώτηση; το πρόβλημά σου με τα κιλά (αυτό που βλέπεις εσύ ως πρόβλημα) μήπως άρχισε όταν ξανάβαλες το κρέας στη ζωή σου;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    122
    μήπως είναι ψυχολογικό και κρύβονται άλλα πράγματα πίσω απ'αυτό; γιατί φαντάζομαι ήσουν ιδεολογική χορτοφάγος λόγω των σφαγών..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    113
    δεν ετρωγα κρεασ γιατι συχαινομουν να φαω κατι ζωντανο που το σκοτωνουν γ εμενα!!! ειν κανιβαλιστικο κατα την αποψη μου..επιρεαστηκα και λιγο απο κατι 3αδερφοσ μου χορτοφαγουσ και σταματησα και εγω... παντα ειχα κολλημα με τα κιλα μου εν νομιζω να εμφανιστηκε απο τοτε που 3ανα αρχισα το κρεασ...αλλα πραγματικα εν υπαρχει χειροτερο πραγμα...βλεπω κοπελεσ που εχουν κατα τα πιστευω μου το ιδανικο σωμα και ζηλευω και παραλληλα μισω τον εαυτο μου που ειμαι ετσι οπωσ ειμαι!!! παλια στ γυμνασιο ειχα ακουσει και σχολια του τυπου χοντρη κλπ...εν αντεχω αλλο να σηκωνω τοσα κιλα!!! φοβαμαι να φαω μηπωσ παχυνω!!! οταν εν τρωω νοιω9ω ομορφα και οταν βαζω μπουκια στ στομα μου τυψεισ και ενοχεσ γ την πρα3η μου!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    122
    ντάξει ρε συ..δεν σ'εχω δει,όμως είμαι σιγουρη πως τα παραλες, όπως οι περισσότερες κοπέλες θές κι εσυ το ιδανικό σώμα,όμως να σε λένε χοντρή;; με ποιά χαζολογική; δηλαδή δε καταλαβαίνω..μιλάμε για 48 κιλά! φαντάζομαι καταλαβαίνεις πως το να μη τρως καθόλου δεν είναι λύση,ουτε και το να μισεις το φαγητο είναι φυσιολογικό,προσπάθησε να τρως μικρα γευματάκια και υγιεινά,σαλατούλες με πρωτείνες,κανα μαγειρευτό,κανα φρουτάκι,λίγο απ'ολα σε μικρες δοσεις. όμως μου κανει εντυπωση..η κολυμβηση είναι ενα άθλημα που γυμνάζει το σώμα απ΄το κεφάλι μεχρι τα πόδια και σε εξουθενώνει κιόλας..όταν έκανα κολύμβηση παίζει να ημουνα πιο αδύνατη απο ποτε, αν και μετα τη προπονηση ετρωγα σα βοιδι..έχεις όμως σκεφτεί να επισκεφθείς έναν ψυχολόγο και να συζητήσετε; να το ξεψαχνίσετε ρε παιδί μου,τι μπορει να φταιει που δε μενεις ικανοποιημενη με τα κιλα σου; ειλικρινα νομίζω πως είσαι λίγο υπερβολική..ο φίλος σου που του χεις μιλησει τι σου λεει;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    113
    δεν κανω κανονικη προπονηση...ειμαι στην προαγωνιστικη...φετοσ 3εκινησα γιατι ειχα ενα προβλημα με το γονατο μου..ειχα ακουσει σχολια γ το βαροσ μου..μπορει να ηταν γ πλακα η να τα εννοουσαν αλλα το 9εμα ειναι οτι μου εμειναν!!! δεν μπορω να φαω κανονικα..εν 9ελω..αν φαω το πρωι ειδικα τωρα βαραινει το στομαχι μου και εν μπορω να διαβασω και να γραψω ε3ετασεισ...
    οσο αφορα τον φιλο μου μ λεει οτι δεν χρειαζεται να χασω κιλα κ τετοια πραγματα..αλλα οτι και να μ πει εν μπορει ν με κανει καλα...κοιταω τον εαυτο μ στον κα9ρεπτη και τσιμπιεμαι για να δω πσ 9α ειμαι αν χασω αυτα τα πολυπο9ητα 6 κιλα!!!

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    λοιπον απο οτι ξερω οι διαιτες και γενικα το αδειο στομαχι χτυπανε στα νευρα μηπως τα βραδυα κοιμασαι χωρις να τρως τιποτα και αισθανεσε τα νευρα σου λιγο καπως?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    113
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    λοιπον απο οτι ξερω οι διαιτες και γενικα το αδειο στομαχι χτυπανε στα νευρα μηπως τα βραδυα κοιμασαι χωρις να τρως τιποτα και αισθανεσε τα νευρα σου λιγο καπως?
    αποφευγω να τρωω γιατι το βραδυνο ειναι αχριστο νομιζω..γιατι να φαω ενω εν 9α χρειαστω ενεργεια? 9α κοιμη9ω δεν 9α σκαψω...εχω πολλα νευρα οντωσ... και συναισ9ηματικες μεταπτωσεισ..δεν αντεχω αλλο!! 9ελω απλα να χασω κιλα..τοσο παραλογο ειναι..?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    122
    με στενοχωρεί ο τρόπος που σκέφτεσαι,έχεις στήσει η ίδια παγίδα στον εαυτό σου, κι αν δεν αντιληφθείς πως πως αρχίζεις να σκέφτεσαι "αρρωστημένα" θα ταλαιπωρηθείς. έχω μια φίλη,χρόνια τώρα,κάποτε είχε ένα απίστευτο κορμάκι λόγω βολλευ,γυμνασμένη 176, 60 και βαλε κιλά,μέχρι που στα 17 της τη χτύπησε διαβήτης, έγινε σα σκιάχτρο μέχρι να της χορηγήσουν ινσουλίνη,η μαλακία είναι πως από τοτε γουσταρε τον εαυτό της σκιάχτρο,ακόμη και τώρα ενώ ξαναπήγε κάπου στα 58 κιλάκια (γιατί ήταν και 52) έχει ακόμα κόμπλεξ,ακόμα τσιμπιέται, ακόμα με την ίδια ατάκα "παχυνα;", "έχω παχύνει;" κι έχουν περάσει 7 χρόνια..βέβαια έχει αρχίσει και ψιλοτρώει τώρα αλλα με μέτρο,τέτοιο μέτρο ούτε τα παιδάκια που λιμοκτονούν! ρε κοριτσάκι μου,αγάπα γαμώτο τον εαυτό σου,φαντάζομαι θα σαι και γυμνασμενη,άρα έχεις ένα υγιές και όμορφο σώμα, έχεις και τον φίλο σου,του χρόνου έχεις και πανελλήνιες,ασχολήσου με τη ζωή σου..και πως γίνεται να μη τρώς πρωινο;; το σωστότερο ειναι να τρως το πρωι μια γενναια μεριδα,δε σου λεω με του που ανοιξεις το ματι σου να μπουκωθεις,αλλα πρέπει να τρως, κάνε και καμια αερόβια γυμναστική,πίνε νεράκια και όποτε ευκαιρήσεις επισκέψου έναν ψυχολόγο,πάνε εκέι μια συνεδριούλα να δεις, μπορει και να σ'αρεσει και να θες να συνεχισεις,φανταζομαι καταλαβαινεις πως υπαρχει προβλημα,έτσι;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    113
    καταλαβαινω πσ υπαρχει προβλημα και το 3ερω πωσ το κυριο προβλημα βρισκεται στ μυαλο μου αλλα εν μπορω να σταματησω να σκεφτομαι την ζυγαρια μου σημερα ανεβηκε 200 γραμμαρια..χ9εσ ημουν 48.1 και σημερα 48.3 με επιασε πανικοσ!!! σκεφτομαι το καλοκαιρι να αρχισω και κανω και ακουα αερομπικ αν προλαβω..ελπιζω νατα χασω τα κιλα που 9ελω...τουλαχιστον 4 για αρχη...οσο αφορα τουσ ψυχολογουσ εν 9ελω να παω..ειχα κανει παλια μια συνεδρια ομωσ γ κατι εντελωσ διαφορετικο...και δεν μπορω να τουσ μιλησω...με πιανουν τα κλαματα και ουτε τ στομα εν μπορω να ανοι3ω...το πρωι εν πειναω κα9ολου γυρναω απο τ σχολειο και πινω εναν καφε και ηρεμω... εχω αγχω9ει και με αυτεσ τισ κωλοε3ετασεισ!!! πιεζομαι απο παντου κ το τελευταιο πραγμα π 9ελω τρα ειναι να ανεβει η ζυγαρια μου!!

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by swaggy97 View Post
    αποφευγω να τρωω γιατι το βραδυνο ειναι αχριστο νομιζω..γιατι να φαω ενω εν 9α χρειαστω ενεργεια? 9α κοιμη9ω δεν 9α σκαψω...εχω πολλα νευρα οντωσ... και συναισ9ηματικες μεταπτωσεισ..δεν αντεχω αλλο!! 9ελω απλα να χασω κιλα..τοσο παραλογο ειναι..?
    ειδες που το βρηκα.. στο πα εγω εχω παρατηρισει τη δικη μου καθε φορα που κανει διαιτες εχει νευρα πολα μπωρεις να φας κατι ενα φρουτο πχ κατι ναι αλλα αν ειναι να εχεις πολα νευρα να κλαις οπως γραφεις τι να το κανεις?

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Εργασία!!! Νευρική Ανορεξία
    By greekspirit in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 16-01-2013, 16:17
  2. Όταν η νευρική ανορεξία σκοτώνει!
    By πιεσμενη in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 29
    Last Post: 21-02-2012, 15:33
  3. Δεν ξέρω αν έχω όντως νευρική ανορεξία..
    By Julia in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 48
    Last Post: 28-05-2010, 01:20
  4. ΝΕΥΡΙΚΗ ΑΝΟΡΕΞΙΑ??
    By nikigirl18 in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 9
    Last Post: 16-01-2006, 15:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •