Ερωτησεις!Πολλες ερωτησεις!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Member
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Σέρρες
    Posts
    35

    Ερωτησεις!Πολλες ερωτησεις!!

    Γεια σας. Δεν θα πω πολλα. Θελω απλα να ρωτησω καποια πραγματα.
    1ον Ειναι τοσο κακο που ειμαι κλειστος τυπος και μπορει να περασουν και 3 και 4 μερες που να μην εχω βγει απο το σπιτι αλλα παρολα αυτα να ειμαι καλα?
    2ον Πιραζει που μου αρεσει να βγαινω με τις λιγες φιλες που εχω για 2-3 ωρες?
    3ον Πιραζει που μου αρεσει να βγαινω το πρωι στην πολη και οχι το βραδυ? Δεν μου αρεσει η νυχτερινη ζωη. Και? Δεν θα μπορεσω να βρω δουλεια ποτε? Θα ειμαι παντα ενα κοριτσι που θα ειναι στο σπιτι κλεισμενο με λιγους φιλους και θα νιωθω αβολα καθε φορα που θαμε πλησιαζει ενα αγορι?? εε αυτο θα γινει?
    4ον Πιραζει που ειμαι διαφορετικη? :( Ψυχη δεν εχω?
    5ον Μπορει να μην ειχα ποτε φιλους αγορια! Μπορει να ειχα εναν μονο αλλα εξελιχθικε σε κατι παραπανο και απο τον φοβο μου σταματησα να κανω παρεα μαζι του. Τι θα γινει τωρα? :( αυτο θα γινετε για παντα?
    5ον αμα σπουδασω που δεν νομιζω πως θα ζησω μονη μου? τοσο κλειστος τυπος που ειμαι? πως?
    6ον Γιατι να ειμαι ετσι ρε πο***τι μου..? Γιατι να ειμαι ετσι και να στεναχορω τους γονεις μου και τους συγκενεις μου..?...

    ΓΙΑΤΙ???

    Συγνωμη αλλα δεν μπαινω και πολυ σε αυτο το σαιτ. Αλλα θα δω σιγουρα τις απαντησεις σας. Ευχαριστω πολυ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Σε ποιο θελεις πιο πολυ απαντηση?

  3. #3
    Member
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Σέρρες
    Posts
    35
    Σε ολα...θελω απαντηση

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2013
    Location
    Δεν έχω ιδέα!
    Posts
    574
    γειά σου αλεξάνδρα....το να είσαι κλειστός τύπος δεν είναι κακό,ο καθένας μας είναι διαφορετικό....απλώς προσπάθησε να περνάς καλά και να μη σε βασανίζουν τόσα ερωτήματα.
    βγες εξω περνα καλα,γελα,τραγουδα,κανε βλακειες,γνωρισε καινουργιο κοσμο,προσπαθησε να μη μενεις πανω απο 1 μερα μεσα στο σπιτι αν βλεπεις οτι δε σου κανει καλο.
    οταν εχεις κακη διαθεση βγες εξω και πηγαινε για τρεξιμο.η ασκηση ειναι η καλυτερη ψυχοθεραπεια!
    υπαρχουν πολλοι λογοι για να ζουμε και η ζωη ειναι ωραια.μη στεναχωριεσαι,και μην κατηγορεις τον εαυτο σου γιαυτο που εισαι.
    αν εισαι καλα με τον εαυτο σου θα εχεις παραπανω φιλες και φιλους και θα βρεις και αγορι.
    απλα να εισαι χαμογελαστη χαρουμενη ευγενικη να σεβεσαι τους αλλους να τους κατανοεις και γενικα προσπαθησε να εχεις καποιες στανταρ αξιες στη ζωη σου και ειμαι σιγουρη οτι θα βγεις κερδισμενη απο ολο αυτο!
    αν σε βοηθαει πηγαινε σε εναν ψυχολογο να μιλησεις για ολα αυτα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Quote Originally Posted by Alexandra312 View Post
    Γεια σας. Δεν θα πω πολλα. Θελω απλα να ρωτησω καποια πραγματα.
    1ον Ειναι τοσο κακο που ειμαι κλειστος τυπος και μπορει να περασουν και 3 και 4 μερες που να μην εχω βγει απο το σπιτι αλλα παρολα αυτα να ειμαι καλα?
    Αν όντως είσαι εσύ καλά τότε δεν είναι καθόλου μα καθόλου κακό σε αυτή τη φάση της ζωής σου που νιώθεις καλά με τον τρόπο που επιλέγεις.
    Από την άλλη όμως σκέψου αν αυτό το "είμαι καλά" είναι όντως πραγματικό ή είναι μία απάντηση που δίνεις στον ευατό σου και σε άλλους που σε "ρωτάνε"

    2ον Πιραζει που μου αρεσει να βγαινω με τις λιγες φιλες που εχω για 2-3 ωρες?
    Αν κάποιος σου πεί πως έχει βρεί το χρονόμετρο που μετράει πόσες ώρες είναι το λίγο ή πόσες το πολύ για μία ευχάριστη έξοδο να μου τον συστήσεις για να σου δείξω κάποιον που έχει ένα χαλασμένο χρονόμετρο.
    Αααααααα αν αυτός με το χρονόμετρο είσαι εσύ τότε σκέψου ότι δεν υπάρχει κανένας μάντης και κανένας φακίρης που να ξέρει πόσο χρόνο θα περάσεις αύριο με τις φίλες σου και τι θα κάνετε και πότε θα επιστρέψετε στα σπίτια σας. Η κάθε μέρα είναι διαφορετική από την χτεσινή και από την αυριανή.


    3ον Πιραζει που μου αρεσει να βγαινω το πρωι στην πολη και οχι το βραδυ? Δεν μου αρεσει η νυχτερινη ζωη. Και? Δεν θα μπορεσω να βρω δουλεια ποτε? Θα ειμαι παντα ενα κοριτσι που θα ειναι στο σπιτι κλεισμενο με λιγους φιλους και θα νιωθω αβολα καθε φορα που θαμε πλησιαζει ενα αγορι?? εε αυτο θα γινει?
    Τρία διαφορετικά πράγματα βάζεις. Το να σου αρέσει η μέρα μάλλον "υγιές" ακούγεται στα αυτιά μου. Το τι σχέση έχει αυτό με την δουλειά δε τον έπιασα. Το ότι νιώθεις άβολα κάθε φορά που σε πλησιάζει ένα αγόρι επίσης μάλλον "υγιές" μου ακούγεται. Ξέρεις το να σε πλησιάζει ένας άνθρωπος του άλλου φύλου δεν είναι και το ότι πιο φυσιολογικό. Οι άνδρες είναι από τον άρη και οι γυναίκες από την αφροδίτη. Ενας εξωγήινος όταν σε πλησιάζει το πρώτο συναίσθημα που σου έρχται είναι το "τι θέλει αυτός?" αλλά μετά έρχεται και το "χμμ για κάτσε να το δούμε λίγο καλίτερα. μπορεί να είναι από τον άρη αλλά δε θα μας φάει κιόλας"

    4ον Πιραζει που ειμαι διαφορετικη? :( Ψυχη δεν εχω?
    Ευτυχώς που είσαι διαφορετική. Φαντάσου να υπήρχε μόνο παγωτό βανίλια... Ούτε φράουλα, ούτε σοκολάτα, ούτε βύσινο, ούτε λεμόνι.... χάλια θα ήταν. Να ξέρεις πως το ότι εισαι διαφορετική είναι το ότι καλίτερο έχεις.

    5ον Μπορει να μην ειχα ποτε φιλους αγορια! Μπορει να ειχα εναν μονο αλλα εξελιχθικε σε κατι παραπανο και απο τον φοβο μου σταματησα να κανω παρεα μαζι του. Τι θα γινει τωρα? :( αυτο θα γινετε για παντα?
    Καταρχήν σκέφτεσαι τι ήταν αυτό που σε φόβισε αυτή την φορά που περιγράφεις. Οπότε αποφασίζεις την επόμενη φορά τι θα κάνεις. Αλλά αφήνεις τον εαυτό σου ελεύθερο να επιλέξει ότι θα υπάρξει και επόμενη φορά την οποία θα χειριστείς όπως επιλέξεις. Αυτό να το ξέρεις θα γίνεται πάντα. Γιατί είσαι άνθρωπος και έχεις πάντα την ικανότητα να επιλέγεις αυτό που ζείς.

    5ον αμα σπουδασω που δεν νομιζω πως θα ζησω μονη μου? τοσο κλειστος τυπος που ειμαι? πως?
    Θα σπουδάσεις άμα θέλεις. ΘΑ ζήσεις είτε μόνη είτε με συγκάτοικο ανάλογα τι θα επιλέξεις. Θα είσαι όσο κλειστή και όσο ανοιχτή θέλεις. Πως? Απλά... Με το να επιτρέπεις στον ευατό σου να κάνει ότι θέλει και ότι τον ευχαριστεί.


    6ον Γιατι να ειμαι ετσι ρε πο***τι μου..? Γιατι να ειμαι ετσι και να στεναχορω τους γονεις μου και τους συγκενεις μου..?...
    Είσαι έτσι γιατί είσαι ξεχωριστή, ευαίσθητη και κάπως παραπάνω "φορτωμένη" τόσο με τις σκέψεις σου όσο και με τις σκέψεις που άλλοι σε φορτώνουν. Αντί λοιπόν να "επιτρέπεις" να σε φορτώνουν βρές τον καλίτερο και γλυκύκετρο τρόπου που μπορείς και ξεκαθάρισέ τους πως σε απασχολούν πολλά πράγματα και θα ήθελες λίγη συμπαράσταση και κατανόηση από αυτούς αντί για περισσότερη πίεση

    ΓΙΑΤΙ???
    Γιατί (αν έχω καταλάβει καλά) είσαι μία έφηβη και πρέπει να δώσεις στον ευατό σου τον χώρο και τον χρόνο που θέλει.

    Συγνωμη αλλα δεν μπαινω και πολυ σε αυτο το σαιτ. Αλλα θα δω σιγουρα τις απαντησεις σας. Ευχαριστω πολυ.
    Την καλημέρα μου και ελπίζω να μη σε κούρασε το μπλέ χρωματάκι

    ΥΓ1 Μην νομίζεις ότι κάποιος ξένος σαν και εμένα έχει να σου δώσει κάτι παραπάνω από τους γονείς και την οικογένεια και τις φίλες σου.
    Απλώς χρειάζεται εμπιστοσύνη που και θα τους δείξεις αλλά και θα ζητήσεις να έχεις από την μεριά τους.
    been good, been bad. WILL GO ON

  6. #6
    Member
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Σέρρες
    Posts
    35
    Quote Originally Posted by justme View Post
    Την καλημέρα μου και ελπίζω να μη σε κούρασε το μπλέ χρωματάκι

    ΥΓ1 Μην νομίζεις ότι κάποιος ξένος σαν και εμένα έχει να σου δώσει κάτι παραπάνω από τους γονείς και την οικογένεια και τις φίλες σου.
    Απλώς χρειάζεται εμπιστοσύνη που και θα τους δείξεις αλλά και θα ζητήσεις να έχεις από την μεριά τους.
    Σε ευχαριστω πολυ για τον κοπο σου. Ισα ισα το χρωματακι με βοηθισε.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415
    Quote Originally Posted by Alexandra312 View Post
    Γεια σας. Δεν θα πω πολλα. Θελω απλα να ρωτησω καποια πραγματα.
    1ον Ειναι τοσο κακο που ειμαι κλειστος τυπος και μπορει να περασουν και 3 και 4 μερες που να μην εχω βγει απο το σπιτι αλλα παρολα αυτα να ειμαι καλα?
    2ον Πιραζει που μου αρεσει να βγαινω με τις λιγες φιλες που εχω για 2-3 ωρες?
    3ον Πιραζει που μου αρεσει να βγαινω το πρωι στην πολη και οχι το βραδυ? Δεν μου αρεσει η νυχτερινη ζωη. Και? Δεν θα μπορεσω να βρω δουλεια ποτε? Θα ειμαι παντα ενα κοριτσι που θα ειναι στο σπιτι κλεισμενο με λιγους φιλους και θα νιωθω αβολα καθε φορα που θαμε πλησιαζει ενα αγορι?? εε αυτο θα γινει?
    4ον Πιραζει που ειμαι διαφορετικη? :( Ψυχη δεν εχω?
    5ον Μπορει να μην ειχα ποτε φιλους αγορια! Μπορει να ειχα εναν μονο αλλα εξελιχθικε σε κατι παραπανο και απο τον φοβο μου σταματησα να κανω παρεα μαζι του. Τι θα γινει τωρα? :( αυτο θα γινετε για παντα?
    5ον αμα σπουδασω που δεν νομιζω πως θα ζησω μονη μου? τοσο κλειστος τυπος που ειμαι? πως?
    6ον Γιατι να ειμαι ετσι ρε πο***τι μου..? Γιατι να ειμαι ετσι και να στεναχορω τους γονεις μου και τους συγκενεις μου..?...

    ΓΙΑΤΙ???

    Συγνωμη αλλα δεν μπαινω και πολυ σε αυτο το σαιτ. Αλλα θα δω σιγουρα τις απαντησεις σας. Ευχαριστω πολυ.
    Η σύντομη απάντηση είναι ότι ναι πειράζει, αλλιώς δεν θα μας έγραφες εδώ!

    Απ'ότι καταλαβαίνω δεν έχεις πρόβλημα να μένεις μόνη σου για μεγάλα διαστήματα,
    αλλά απ'την άλλη αυτό σε φέρνει σε σύγκρουση με τους άλλους ανθρώπους οι οποίοι
    απαιτούν μεγαλύτερη κοινωνικότητα.

    Απ'την άλλη, υπάρχει και μια φοβία γιατί λες ότι μόλις πήγε να γίνει η σχέση με το
    αγόρι πιο στενή φοβήθηκες και έφυγες. Και απ'ότι λες, δεν θες να το κάνεις αυτό
    και στο μέλλον.

    Η ερώτηση είναι έχεις μιλήσει με ειδικό; Δεν λέω ότι πάσχεις από κάτι, αλλα΄θα σε
    βοηθήσει να καταλάβεις τις ενδόμυχες πεποιθήσεις που κατευθύνουν τη συμπε-
    ριφορά σου και πως μπορείς να την αλλάξεις όχι για τους άλλους αλλά για να είσαι
    εσύ καλύτερα!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Quote Originally Posted by masterridley View Post
    ......
    Η ερώτηση είναι έχεις μιλήσει με ειδικό; Δεν λέω ότι πάσχεις από κάτι, αλλα΄θα σε
    βοηθήσει να καταλάβεις τις ενδόμυχες πεποιθήσεις που κατευθύνουν τη συμπε-
    ριφορά σου και πως μπορείς να την αλλάξεις όχι για τους άλλους αλλά για να είσαι
    εσύ καλύτερα!
    Αλλη μία ερώτηση μπορεί να είναι η εξής:
    Παίζει να χρειάζεται να πάνε σε ειδικό κάποια μέλη του στενού οικογενειακού κύκλου που πιέζουν αφόρητα μία έφηβο και της δημιουργούν προβλήματα από το πουθενά?
    been good, been bad. WILL GO ON

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Αθηνα
    Posts
    798
    Καταρχήν στενούς φίλους αγόρια δε θα έχεις ποτέ :P ...άποψή μου και ας φωνάζουν διάφοροι...
    Κατά δεύτερον πως γίνεται να λέει ότι είναι κλειστή σαν χαρακτήρας και να τις λέτε "βγες έξω πέρνα καλά γνώρισε κόσμο" κλπ?
    Το "διαφορετικό" κατ'εμέ, εξ'ορισμού δεν είναι τυποποιημένο. Οπότε σαν παραλληλισμό δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις γεύσεις παγωτών καθότι είναι τύποι. Αν ήταν κάποιος τύπος τότε δε θα ήταν διαφορετικό. Λέει πως είναι διαφορετική οπότε δεν μπορεί να είναι ούτε βανίλια ούτε φράουλα, ούτε σοκολάτα κλπκλπ. Νιώθει διαφορετική...αλλιώς η μπαλίτσα παγωτού της θα ταίριαζε στο ανάλογο κεσεδάκι.

    Αν απλά ΝΙΩΘΕΙΣ διαφορετική Αλεξάνδρα είσαι μια χαρά!
    Αν ΕΙΣΑΙ διαφορετική, την πάτησες συγγνώμη. Σε μια άλλη ζωή καθώς αυτή εδώ κυριαρχείται από κυνηγούς μαγισσών κλπ που το διαφορετικό "φτιάχνεται" με λοβοτομές και άλλες τέτοιες εγκεκριμένες μεθόδους.
    Μακρυά έξω από τα τείχη της πόλης εξόριστη, να κρύβεσαι μέσα στο δάσος μέχρι να σε δουν να σε κυνηγήσουν και να σε φωτογραφήσουν σαν το τέρας που τρομοκρατεί. Και μην περιμένεις ούτε τον ιππότη που θα το βάλει σκοπό του να διαλευκάνει το μυστήριο του τέρατος....η πριγκίπισσα πίσω στο κάστρο είναι πιο όμορφη, βολική και λαμπερή και αυτήν θα κυνηγήσει. Εσύ στην καλύτερη θα μπορείς να ελπίζεις σε κανέναν τρελό που θα τρώει μανιτάρια και θα μιμείται ήχους ζώων. Βολεύεσαι με αυτό? Δύσκολα ε?
    Είναι και αυτός διαφορετικός αλλά...τι να το κάνεις που δεν μπορείτε να επικοινωνήσετε μεταξύ σας. Καταδίκη οπότε? μάλλον κάτι τέτοιο γλυκιά μου....
    Σόρρυ.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κουραγιο φιλη μου πιστευω οτι εισαι ενας ακρως φυσιλογικος ανθρωπος κ εγω ακριβως το ιδιο ημουνα στην ηλικια σου κ συνεχιζω να ειμαι κ ειναι το αγορι μου στην ζωη μου που παμε να κανουμε οικογενεια οι δικοι μου κ οι λιγες φιλες μου κ ολα καλα!

Similar Threads

  1. Ερωτήσεις
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 23-10-2010, 22:51
  2. 2 ερωτησεις
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 14-08-2010, 01:46
  3. Ερωτήσεις?
    By frei in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 27
    Last Post: 13-07-2010, 21:44
  4. μια νέα εδώ με ερωτήσεις..
    By amarilia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 29
    Last Post: 16-09-2008, 16:41
  5. βοήθεια πολλες πολλες ερωτήσεις..
    By liveloula12 in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 2
    Last Post: 29-11-2007, 22:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •