ψυχωσωματικα αιτια η δυσκολια στην καταποση και ο κομπος στο λαιμο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16

    ψυχωσωματικα αιτια η δυσκολια στην καταποση και ο κομπος στο λαιμο

    παιδες μετα απο πολυ καιρο που παιδευωμαι απο το στομαχι και την παλινδρομιση που εχω, και μετα απο πολλες εξετασεις αξονικες λαιμου στομαχου ανω και κατω κοιλιας και ουτε καθεξεις. οργανικο δεν μου βρηκαν τιποτα απλα το εριξαν το ολο θεμα στο ψυχωσωματικο κομματι και μου προτειναν θεραπεια με χαναξ 0.25 για ενα μηνα και βλεποντας και κανοντας το ολο θεμα ειναι οτι δισταζω να ξεκινησω αυτο το διαολο που λεγετε αχγολυτικο μαγικο χαπακι εσεις τη εμπειρια εχετε πανω σε αυτο το θεμα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    692
    Καλησπερα
    Ο καλυτερος που μπορει να σου απαντησει ειναι ο tieinaitoytopali... Ψαξε τα νηματα του εδω μεσα και θα καταλαβεις.
    Ολοι δισταζουν πριν το ζαναξ.
    Κανει δουλεια ομως.
    Δεν ειμαι σε θεση να σου παρτο ή μην το παρεις.
    Εγω πχ παιρνω. Πολλα χρονια.
    Ξερεις τι ειναι αυτο που σε ενοχλει;
    Εχεις καταλαβει;
    Στη ζωη σου εννοω.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16
    καλησπερα και σε σενα φιλε μου ειναι η πρωτη φορα στην ζωη μου που μου τυχαινει αυτο το πραγμα, αγχος εχουμε ολοι λιγο πολυ και η συγκαιριες μπορουν να φερουν πολλα τερτιπια στον ανθρωπινο οργανισμο και παλαιοτερα με ενοχλουσαν θεματα αλλα εμαθα να ειμαι καλα με τον εαυτο μου πρωτα ,και μετα με ολους τους αλλους.απλως πεσαν ολλα μαζεμενα και μπλοκαρα μαλλον στο συγκεκριμενο σημειο.Ουτε καταθλιψη εγω βγαινω εξω με τους φιλους μου πινω καφεδακι χαλαρωνω οσο μπορω απλως κολλησε ο σκληρος δισκος του εγκεφαλου εκει και ρωταω ενα πραγμα με το χαναξ ξεκολας η γινεσε ενα με αυτο και δεν μπορεις μετα χωρις αυτο

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    θα επαναλαβω το κλισε αν διαβασεις τις παρενεργειες της ασπιρινης αποκλειεται να την παρεις!αν εμπθστευεσαι το γιατρο κανε αυτο π σου ειπε

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    και οσο πιο γρηγορα τοσο πιο καλα το πιστευω 100%

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16
    εισαι και συ της γνωμης οτι απλα κουκουλωνη το συμπτωμα και δεν θεραπευη και μολις το κοψεις με ενα εντονο στρες ξαναεμφανιζεται παλι το προβλημα και ξανα μανα πεφτεις στα ιδια μερχι που γινετε εξαρτηση

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16
    μαζι σου ειμαι φιλε αλλωστε μονο για 15 μερες μονο θα το παρω και με διαβεβαιωσε οτι ειναι μικρο το διαστημα αυτο για να γινει εξαρτηση

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    πολυ μικρο το διαστημα και πολυ μικρη η δοση!!Εμενα μπορει στην περιπετεια μου αν καποιος το ειχε διαγνωσει γρηγορα με ενα απλο ηρεμιστικο να γινομουνα καλα να συνεχιζα τη ζωη μου οχι να γυρναω 1 χρονο σε γιατρους και να γιγαντωνεται και να ριζωνει.ποτε δεν ξερεις κανενα αυτο το πρωτο βημα και μετα βλεπεις αν πρεπει να το δεις πιο ολοκληρωμενα αναλογως

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16
    file moy epeidi to xanax kai ta alla tetoiu idous anxolitika droun se epilegmena shmeia tou neurikou susthmatos ekei opou uparxei to problhma kai to koukoulonoun mhpos einai protimotero na jekiniseis omoiopathitikh dld auto pou tha kano kai go meta

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    692
    Κοιτα, αφου λες οτι δεν εχεις καποιο ιδιαιτερο προβλημα και αγχος στη ζωη σου (περα απο συνηθες) και εισαι σιγουρος γι'αυτο, τοτε προσπαθησε να το βγαλεις απο το μυαλο σου.
    Αλλιως δοκιμασε το ζαναξ για μια δυο μερες, να δεις αν θα υπαρξει βελτιωση.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    ανταρκτικη τζαμαικα, κουβα , βραζιλια, κατω μαγουλινιτ
    Posts
    417
    γεια σου. Θελω να ρωτησω σε γαστρεντερολογο πηγες , εχεις κανει γαστροσκοπηση? Οταν λες παλινδρομηση σου γυρνανε ολα πισω εχεις ξυνιλες εχεις παλινδρομιση οταν ξαπλωνεις/κοιμασε? Τα αντιοξινα σε βοηθανε? Αν καπνιζεις οταν αναβεις τσιγαρο τα συμπτωματα χειροτερευουν? Ο καφες σε πειραζει?
    Οσο για το χαναχ το 0.25 ειναι πραγματι μικρη ποσοτητα. Οτι εθιζει ειναι αληθεια. Εγω οταν ειχα πρωτοπαρει ξεκινησα με 0.25 και οταν μετα απο 10 μερες επιχειρησα να το κοψω ειχα συμπτωματα στερησης. Ημουν και "παρθενος" οργανισμος σε τετοια χαπια. Παντως η αληθεια ειναι οτι με βοηθησε να στανιαρω την περιοδο εκεινη. Αν το ξεκινησεις να ξερεις οτι μετα απο μια περιοδο για να το κοψεις θα πρεπει να το κανεις σιγα σιγα
    Τωρα εχω κοψει τα χαπια εδω και 50 μερες με την βοηθεια ψυχολογου και ψυχοθεραπειας.
    Δυο εκατομμυρια ευρω και θα μου περασουν ολα...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    692
    Quote Originally Posted by ti einai touto pali View Post
    γεια σου. Θελω να ρωτησω σε γαστρεντερολογο πηγες , εχεις κανει γαστροσκοπηση? Οταν λες παλινδρομηση σου γυρνανε ολα πισω εχεις ξυνιλες εχεις παλινδρομιση οταν ξαπλωνεις/κοιμασε? Τα αντιοξινα σε βοηθανε? Αν καπνιζεις οταν αναβεις τσιγαρο τα συμπτωματα χειροτερευουν? Ο καφες σε πειραζει?
    Οσο για το χαναχ το 0.25 ειναι πραγματι μικρη ποσοτητα. Οτι εθιζει ειναι αληθεια. Εγω οταν ειχα πρωτοπαρει ξεκινησα με 0.25 και οταν μετα απο 10 μερες επιχειρησα να το κοψω ειχα συμπτωματα στερησης. Ημουν και "παρθενος" οργανισμος σε τετοια χαπια. Παντως η αληθεια ειναι οτι με βοηθησε να στανιαρω την περιοδο εκεινη. Αν το ξεκινησεις να ξερεις οτι μετα απο μια περιοδο για να το κοψεις θα πρεπει να το κανεις σιγα σιγα
    Τωρα εχω κοψει τα χαπια εδω και 50 μερες με την βοηθεια ψυχολογου και ψυχοθεραπειας.
    Αντε τωρα θα σου φωναξω!
    Σε δεκα μερες κι εσυ ποτε προλαβες να εχεις στερητικα;
    6 μηνες τουλαχιστον χρειαζονται για να εθιστει ο οργανισμος. Ο εγκεφαλος παιζει να εθιστει συντομοτερα
    Εξαρταται και πως το κοβεις.
    Ποτε μαχαιρι.
    Αν η μειωση ειναι σταδιακη οι παρενεργειες ειναι ολο και πιο μικρες.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16
    paides xalarvste den eipa oti exo sterhtika eleos kai gastroskopish ekana prin eksi mhnes pou edeikse 1 oisofagitida kai pairno apo tote akoma therapeia nexioum ton 20 proi bradi kai prokinitika xapia aplos epeidi eixa eksofagikh palindromisi kai mou ekane φαλαπ και ημουν χαλια για αρκετο καιρο πανω απο πεντε μηνες για οσους γνωριζουν τα ποιο πολλα συμπτωματα εφυγαν σιγα σιγα με τον καιρο ολες η εξετασεις ηταν καθαρες λαρρυγγοσκοπισεις και κτλ απλα ο καθηγητης μου ειπε οτι ζημια απο την παλινδρομιση δεν εχει παθει ο λαιμος που να δικαιολογει αυτα τα συμπτωματα και οτι ειναι καταλοιπα του μυαλου που τα συντηρει αυτα τα συμπτωματα απο το αρχικο σοκ και μου πρωτεινε μια μινι αγχολυτικη θεραπεια με χαναχ και φυσικα θα τα κοψω σιγα σιγα μεσα στης επομενες 20
    μερες. και φυσικα εκοψα πολυ ποιο πριν το τσιγαρο και το ποτο γιαυτο μην με μαλωνεις κυρια μου χαχαχαχαχα σωστα μαντεξαααα. οσο για αυτα που με ρωτας κοιμαμε με σηκωμενο κρεβατι τρωω μικρα γευματα καφε μονο εσπρεσο ολα τα αλλα ειναι θανατος απο καφεδες και κανω γενικα της οδηγιες που ειναι για την παλινδρομηση οσο μπορω ξινιλες εχω μονο οταν συνδιαζω γλυκο με αλμυρο οποτε το αποφευγω το στομαχι το εχω στρωση εδω και κατι μηνες σε καλο επιπεδο

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    692
    Quote Originally Posted by giorgos889 View Post
    paides xalarvste den eipa oti exo sterhtika eleos kai gastroskopish ekana prin eksi mhnes pou edeikse 1 oisofagitida kai pairno apo tote akoma therapeia nexioum ton 20 proi bradi kai prokinitika xapia aplos epeidi eixa eksofagikh palindromisi kai mou ekane φαλαπ και ημουν χαλια για αρκετο καιρο πανω απο πεντε μηνες για οσους γνωριζουν τα ποιο πολλα συμπτωματα εφυγαν σιγα σιγα με τον καιρο ολες η εξετασεις ηταν καθαρες λαρρυγγοσκοπισεις και κτλ απλα ο καθηγητης μου ειπε οτι ζημια απο την παλινδρομιση δεν εχει παθει ο λαιμος που να δικαιολογει αυτα τα συμπτωματα και οτι ειναι καταλοιπα του μυαλου που τα συντηρει αυτα τα συμπτωματα απο το αρχικο σοκ και μου πρωτεινε μια μινι αγχολυτικη θεραπεια με χαναχ και φυσικα θα τα κοψω σιγα σιγα μεσα στης επομενες 20
    μερες. και φυσικα εκοψα πολυ ποιο πριν το τσιγαρο και το ποτο γιαυτο μην με μαλωνεις κυρια μου χαχαχαχαχα σωστα μαντεξαααα

    Δεν μαλωσα εσας αγαπητε, μαλωσα το κυριο tieinaitoytopali επειδη λεει οτι ειχε στερητικα μετα απο 10 μερες ληψης

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16
    ο τοτε ζητω συγνωμη αγαπητη κυρια

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. πονος στον λαιμο και δυσκολια στην καταποση
    By giorgos889 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 28-04-2013, 20:04
  2. Δυσκολια στην καταποση.
    By alexandros29 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 28-12-2012, 04:48
  3. ΚΟΜΠΟΣ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ
    By sikelos69 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 30-10-2012, 16:13
  4. κομπος στο λαιμο
    By makrei in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 15-11-2010, 01:19
  5. Δυσκολία στην κατάποση
    By aggelikh in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 21-09-2009, 23:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •