ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΑΠΟ ΧΑΠΙΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 39
  1. #1
    Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    58

    ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΑΠΟ ΧΑΠΙΑ

    Καλησπέρα σε όλους.

    Πριν από περίπου δύο χρόνια είχα ένα ψυχωσικό επεισόδιο με αποτέλεσμα να κταλήξω σε κλινική για δύο μήνες. Εκεί μου δώσανε πολλά χάπια (Αkineton, Dumirox -νομίζω- , Risperdal και μερικά άλλα), καθώς και την ένεση Risperdal Consta. Μετά την έξοδό μου από την κλινική με παρακολούθησε ψυχίατρος και σιγά σιγά μου μείωσε τις δόσεις των φαρμάκων και μου άλλαξε τα χάπια και τώρα παίρνω Seropram, Topamac και Invega και έχω κόψει την ένεση εδώ και τρείς μήνες. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω, είναι αν κανείς από σας που είχε παρόμοιο περιστατικό, είχε σαν παρενέργεια έντονη νευρικότητα, κάτι που με έχει εξαντλήσει τα δύο αυτά χρόνια, δηλαδή σε σημείο να μην μπορώ να κάτσω ακίνητη σε ένα σημείο -το είχα έντονα στη κλινική και τουσ πρωτους 6 μήνες, αλλά και τώρα ακόμα κουνάω χέρια και πόδια νευρικά πάνω κάτω- και επίσης παρατήρησα κάποια μπλοκάρισμα στισ σκέψεισ μου, σαν να μην μπορώ να σκεφτώ με την ίδια ταχύτητα που είχα παλιά, να μην έχω την ίδια διαύγεια.... Ξέρει κανείς αν θα επανέλθουν όλα αυτά στο φυσιολογικό τους? Να σημειωθεί οτί εχω θυροειδή και λαμβάνω χάποια ελάχιστης δόσης 0,25mgr ημερησίως (υποθυρεοειδισμός), και αποκλείω το γεγονός να ωφείλεται από εκεί η νευρικότητα, λόγω της μικρής ποσότητας της δόσης(είναι η μικρότερη που υπάρχει).

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Αυτά που περιγράφεις μου κάνουν περισσότερο ως παρενέργειες των φαρμάκων. Όσο ο οργανισμός σου επανέρχεται καί όσο θα μειώνεται η δόση σου έχεις κάθε λόγο να είσαι αισιόδοξη. Η βελτίωση θα έρθει σταδιακά, εκ τούτου μην περιμένεις θαύματα απο την μία μέρα στην άλλη.

    Παρόλο που δεν γνωρίζω τι ακριβώς έπαθες μου φαίνεται υπερβολική η φαρμακοθεραπεία σου! Γιατί τόσα φάρμακα? Σε κάθε περίπτωση μην τα κόψεις/ελλατώσεις απο μόνη σου.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    58
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

    Αυτό που με ενοχλεί περισσότερο είναι η νευρικότητα που συνεχίζω να έχω ακόμα και τώρα, σε μικρότερο βαθμό βέβαια. Με έχει ταλαιπωρήσει αρκετά, εδώ και δύο χρόνια...

    Λες για τα φάρμακα...Και να φανταστείς έπαιρνα 11 φάρμακα ημερησίως κάποια στιγμή, που δεν θυμάμαι τα ονόματα τώρα...Αυτό που έπαθα, εμπεριείχε ιδεοληψίες, εμμονές, αίσθημα καταδίωξης, ήταν ψυχωσικό επεισόδειο και συνεχίζω να έχω κάποιες κρίσεις μέχρι και σήμερα....:(

    Ας ελπίσουμε θα πάω καλύτερα και θα υποχωρήσει αυτή η νευρικότητα...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Σου το εύχομαι. Καλή ανάρρωση!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    Ρε παιδια με τον αλλο τον ηθοποιο το ακουσατε?τον Λεντζερ ανοιξα κ τοπικ.Με 4 φαρμακα εμεινε τεζα τι εχετε να πειτε?εγο πηρα μια φορα 3 απο αυτα π πηρε κ αυτος παλι καλα δεν εμεινα τεζα κ γω.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    58
    Ευχαριστώ vince!

    maria, αν εννοούμε τον ίδιο ηθοποιό, αυτόν που επαιξε τον Τζόκερ, αυτός νομίζω ανάμειξε τα χάπια με αλκοόλ (από ότι άκουσα) και δεν ξέρω εγώ τι άλλο...

    Πώς γνωρίζεις όμως τί χάπια και πόσα πήρε αυτός? Κανείς δεν μπορεί να πει με βεβαιότητα τι μπορεί να συνέβει....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    lizard νε σε ρωτήσω..έχεις σκεφτεί μήπως υπάρχει κάποια σχέση μεταξύ του θυροειδή σου και της ψύχωσης που περασες?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Χωρίς να σημαίνει πως όσοι έχουν πρόβλημα με το θυροειδή τους θα πάθουν ψύχωση. Κάπου είχα ακούσει για την συσχέτιση των δυό γι\'αυτό και η ερώτηση μου...

  9. #9
    Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    58
    Η αλήθεια είναι vince οτι είχα κάποια συμπτώματα της ψύχωσης και πρίν τον θυροειδή, όπως αίσθημα καταδείωξης, ιδεοληψίες, εμμονές, το σημαντικότερο ήταν ότι συνδίαζα σκέψεις που έκανα με τα γεγονότα γύρω μου εκείνη τη στιγμή που συνέβαιναν και έβγαζα λανθασμένα συμπεράσματα, νόμιζα ότι στα ραδιόφωνα, στις τηλεοράσεις και στα βιβλία και περιοδικά μιλούσαν για μένα, νόμιζα οτι όλα γινόντουσαν για κάποιο λόγο και άλλα πολλά.... Τότε έκανα και εξετάσεις για τον θυροειδή και ο γιατρός μου έδωσε υπερδοσολογία φαρμάκου, αυξημένη δόση, πράγμα που μου δημιούργησε έντονο στρες και άγχος, νευρικότητα, εφίδρωση και τρέμουλο και γενικά ενήργησε ως καταλύτης, ώστε να επιδεινωθεί η ήδη άσχημη ψυχολογική μου κατάσταση.... Αυτό κράτησε για ένα μήνα, αλλά η κατά στασή μου είχε αρχίσει ήδη να παίρνει την κατιούσα, μέχρι που με μαζέψανε από ένα άλσος, μετά από ψυχωσικό επισόδειο, και νοσηλεύτηκα σε κλινική για δύο μήνες. Από τότε λαμβάνω φάρμακα και χαμηλή δόση Τ4 για τον θυροειδή.

    Πιστεύω οτι σίγουρα έχει να κάνει και ο θυροειδής με την ψύχωση, γιατί η αυξημένη δόση του χαπιού επιδείνωσε την κατάστασή μου, αλλά είχα και μία προδιάθεση, είναι σίγουρο αυτό. Και μιας και είμαι καινούργια στο φόρουμ και διαβάζω και άλλα τόπικ, πολύ φοβάμαι οτι δεν ήταν ένα απλό ψυχωσικό επεισόδειο το δικό μου, έχω πολλά συμπτώματα και από πολλά ψυχικά νοσήματα....Ο γιατρός μου είναι καθησυχαστικός βεβαια.....

    Αυτά.... Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου!....

  10. #10
    Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    58
    vince, αν μπορούσες να θυμηθείς που έχεις ακούσει για την συσχέτιση των δύο θα σου ήμουν ευγνώμων....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    332
    ο θυροειδής ΔΕΝ έχει καμια σχέση με την ψύχωση..Μπορεί να έχει όμως με αγχωτικές διαταραχές...
    lizard ,το Invega τι φάρμακο είναι?

  12. #12
    Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    58
    LOSTRE το invega είναι ένα πολύ καλό φάρμακο με πολύ λίγες παρενέργειες για τη σχιζοφρένεια, το άγχος καιι τη ψύχωση. Είναι καινούργιο φάρμακο νομίζω ελβετικό -αλλά δεν είμαι σίγουρη-.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by lizard
    .. αίσθημα καταδείωξης, ιδεοληψίες, εμμονές, το σημαντικότερο ήταν ότι συνδίαζα σκέψεις που έκανα με τα γεγονότα γύρω μου εκείνη τη στιγμή που συνέβαιναν και έβγαζα λανθασμένα συμπεράσματα, νόμιζα ότι στα ραδιόφωνα, στις τηλεοράσεις και στα βιβλία και περιοδικά μιλούσαν για μένα, νόμιζα οτι όλα γινόντουσαν για κάποιο λόγο και άλλα πολλά....
    Ξέρω πολύ καλά τι εννοείς..

    Προσωπικά καταλαβαίνω το πόσο καλά είμαι μετα απο την παρακολούθηση μιας ταινίας στην τηλεόραση. Εάν μπορώ να ευχαριστηθώ μια ταινία απλά και μόνο παρακολουθώντας την ξέρω πως είμαι σε καλή φάση.

    Η επίγνωση σου για την ασθένεια σου είναι σημαντικό βήμα.

    Να σε ρωτήσω...πώς έγινε αντιληπτό απο σένα οτι πέρασες απο κάποια ψύχωση? Εγώ στην αρχή δεν μπορούσα να το καταλάβω. Ήτανε πολύ πειστικό το όλο τοπίο. Κάποια στιγμή μου έσκασε σαν φλασιά οτι κάτι δεν πήγαινε καλά. Ακόμα και μετά απο αυτό άργησα λιγάκι να σβήσω κάθε αμφιβολία..σαν να υπήρχαν περιόδοι που αμφισβιτούσα την ασθένεια μου..

    Ουσιαστικά, αυτό μου απέδειξε και το πόσο σχετική είναι η πραγματικότητα. Για τον επιστήμονα δεν υπάρχει θρησκεία και για τον τρελλό δεν υπάρχει τρέλλα.

    Να είσαι αισιόδοξη πάντως..όπως είπα και πρίν θα δείς σταδιακά βήματα ανόδου.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Καταλαβαίνω το πόσο δύσκολο είναι να μοιραστείς τις εμπειρίες σου με άγνωστα στην ουσία άτομα (τι να πώ και εγώ με 500+ μηνύματα!!). Πόσο μάλον για άτομα με τέτοιες εμπειρίες. Σε ρωτάω πάντως γιατι θέλω να βγάλω και εγώ κάποια συμπεράσματα που αφορούν και τις δικές μου εμπειρίες..
    Κάτι ακόμα, έβλεπες σημάδια προτού το πάθεις, όπως περίεργες σκέψεις?

  15. #15
    Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    58
    vince και με μένα ακριβώς έτσι έγιναν τα πράγματα και συνειδητοποίησα ότι έχω ψύχωση, μόνο που άργησα να αμφισβητήσω την ασθένειά μου και χρειάστηκε να νοσηλευτώ στην κλινική. Είχα μία υποψία ότι αυτά που πίστευα λόγω της ψύχωσης μπορεί να μην ισχύουν, αλλά δεν το παραδεχόμουν μέσα μου, μέχρι που μπήκα στην κλινική και άρχισα τα φάρμακα και ηρέμησα κάπως και αμφισβήτησα πολλά από όσα βίωσα. Θυμάμαι ήταν πολύ δύσκολοι οι μήμες τις αποκατάστασης στην \'\'πραγματικότητα\'\' γιατί προσπαθούσα να ξεχωρίσω ποιά γεγονότα ήταν αυτά που έπρεπε να τα σκέφτομαι χωρίς δεύτερη σκέψη και ποιά από αυτά να προσπαθώ να διαχωρίζω ως \'\'αντικειμενικά\'\' και όχι \'\'υποκειμενικά\'\' όπως το δικό μου μυαλό τα ερμήνευε. Πάντως, είχα σε όλες τις κρίσεις μου επίγνωση του τί ακριβώς μου συμβαίνει και παρόλο που έλεγα μερικά παρατραβηγμένα πράγματα, τα αναιρούσα μετά από σκέψη...

    Τώρα, πριν το πάθω το περιστατικό είχα αυτό που ανέφερα πιο πάνω, νόμιζα δηλαδή ότι όλοι και όλα ασχολούνται μαζί μου, οι τηλεοράσεις, τα ραδιόφωνα κτλ... Διάβαζα πολύ και για μεταφυσική, για εξωγήινους κτλ και είχα μπερδευτεί με όλα αυτά μέσα στο μυαλό μου, τα\'χα κάνει όλα ένα κουβάρι....Ε, και δεν ήθελε και πολύ...

    Εσύ, είχες ψυχωσικό επεισόδειο vince? Πόσο χρόνο κράτησε η αποθεραπεία σου?

    LOSTRE, το invega είναι από Βέλγιο τελικά.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •