ψευδαισθησεις και καταγραφη τους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 54
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    8

    ψευδαισθησεις και καταγραφη τους

    Παιδιά μήπως ξέρετε αν κάποιος έχει ψευδαισθήσεις, ακούσει π.χ. φωνές, οι φωνές αυτές μπορούν να καταγραφούν σε καταγραφικό? ή μαγνητόφωνο ή οποιοδήποτε καταγραφικό? ή ακόμα και αν δεν ακούει φωνές, μπορεί να καταγράψει το καταγραφικό κάτι σε κλειστό χώρο με απόλυτη ησυχία?

    Λογικά αν έχει ψευδαισθήσεις π.χ. ακούει φωνές, αυτό σημαίνει ότι δεν ισχύουν στην πραγματικότητα. Πρέπει να καταγράφονται?

    ευχαριστώ?

  2. #2
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς ρωτάς.
    Αν καταγράφεται κάτι που δεν είναι πραγματικό?
    Ή μήπως να δοκιμάσεις να καταγράψεις κάτι για να τσεκάρεις αν είναι ή όχι πραγματικό?
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Originally posted by tita
    Λογικά αν έχει ψευδαισθήσεις π.χ. ακούει φωνές, αυτό σημαίνει ότι δεν ισχύουν στην πραγματικότητα.
    όχι λογικά, σίγουρα αυτό σημαίνει.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Κάτι που ίσως να σε ενδιαφέρει tita (το έχω ξανακούσει το όνομα αυτό ανάποδα ή είναι η ιδέα μου?).

    Ό Joe Meek, ένας διαταραγμένος άνθρωπος, μουσικός συνθέτης και εκτελεστής, είχε πάρει το μαγνητόφωνο του και προσπαθούσε να καταγράψει τις φωνές των πνευμάτων που όπως πίστευε ακούγονται στα νεκροταφεία. Το μόνο που κατάφερε, καθώς η παράνοια του γινόταν πιο έντονη, ήταν να καταγράψει το νιαούρησμα μιας γάτας και να υποστηρίζει στο τέλος οτι το νιαούρησμα ήταν ανθρώπινη φωνή που καλούσε σε βοήθεια (βλέπε Wikipedia για περισσότερα).

    Δυστυχώς ο μόνος τρόπος για να καταγράψεις τέτοιου είδους ήχους είναι μέσω των αναμνήσεων και εφόσον τους ακούς μόνο εσύ και κανένας άλλος..

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    8
    παιδιά κι όμως ότι ακούω και ακόμα αν δεν ακούω, καταγράφονται σε κλειστό χώρο. καταγράφονται και σε ανοιχτό χώρο. Τα έχουν ακούσει και συγγενικά μου πρόσωπα αυτά που καταγράφονται και όντως είναι περίεργο. Μπορεί να μην το πιστεύεται αλλά έτσι συμβαίνει.

    Αν υποθέσετε ότι συμβαίνει και αυτό που σας λέω είναι αλήθεια. Μην μου γράψετε ότι δεν συμβαίνει αυτό το κατάλαβα. Υποθέστε όμως ότι συμβαίνει. Με αυτήν την υπόθεση, τι μπορεί να συμβαίνει. Μπορείτε να φανταστείτε? Γιατί όλα μπορούν να συμβούν. Ενα που σας έρχεται στο μυαλό ότι μπορεί να συμβαίνει, πέστε μου.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    πως καταγράφονται;

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Αυτή είναι και η δική μου ερώτηση: πώς καταγράφονται. Επίσης, τι είναι αυτά που ακούς (τι εννοείς ακόμα κι αν δεν ακούς) και σε ποιους χώρους καταγράφονται, οπουδήποτε; Τα συγγενικά πρόσωπα πώς τα έχουν ακούσει και ποια είναι η άποψή τους;

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    να το παμε και λιγο επιστημονικα??

    Οτιδηποτε υπαρχει στο ακουστικο φασμα αναλυεται σε συχνοτητες.
    Μιλωντας για αυτες που λαμβανει το αυτι το φασμα ειναι απο 20 Hz - 20 KHz.
    Αυτες καταγραφονται με ενα μικροφωνο.
    Ας υποθεσουμε οτι μιλας για ψευδαισθησεις που τις λαμβανει το ανθρωπινο αυτι. (γιατι απο κει και περα υπαρχει ενα χαος).

    Αυτες λοιπον μπορουν να καταγραφονται με ενα απλο μικροφωνο το οποιο συνδεεται στο πισι που γραφεις και με απλα προγραμματα μπορεις να καταγραφεις ολα τα ακουστικα σηματα σε ενα δωματιο πχ.
    Το συνδεεις και μπορεις να γραφεις ολη μερα αμα σου κανει κεφι και μετα να ελεγχεις το αρχειο οποιοδηποτε ηχο ελαβε χωρα.


    Περα απο αυτο αν παμε στο μπορει να φανταζεται ο καθενας οτι ακουει εκει παμε σε αλλη κουβεντα που αυτο δεν νομιζω οτι μπορει να καταγραφει.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Originally posted by krino
    Ας υποθεσουμε οτι μιλας για ψευδαισθησεις που τις λαμβανει το ανθρωπινο αυτι. (γιατι απο κει και περα υπαρχει ενα χαος).

    Αυτες λοιπον μπορουν να καταγραφονται με ενα απλο μικροφωνο το οποιο συνδεεται στο πισι που γραφεις και με απλα προγραμματα μπορεις να καταγραφεις ολα τα ακουστικα σηματα σε ενα δωματιο πχ.
    δηλαδή λες πως οι ψευδαισθήσεις καταγράφονται;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Σοβαρευτείτε λιγάκι, οι ψευδαισθήσεις δεν καταγράφονται. Υπάρχουν και παιδιά που έχουν πραγματικό πρόβλημα και μπορεί να επηρεαστούν απο αυτά που θα διαβάσουν σε αυτό το φόρουμ. Δεν το καταλαβαίνω, μερικοί προσπαθούν να το παίξουν παντογνώστες και να το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να προβάλουν τις δικές τους ιδέες, παρά να βοηθήσουν. Πρίν απαντήσει οποιοσδήποτε σε αυτό το θέμα ας αναλογιστεί σε ποιά κατηγορία κατατάσει τον εαυτό του. Οι παραισθήσεις-ψευδαισθήσεις είναι σοβαρό πρόβλημα και αρκετοί άνθρωποι έχουν υποφέρει και υποφέρουν απο αυτές.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by raphsssodos
    Originally posted by krino
    Ας υποθεσουμε οτι μιλας για ψευδαισθησεις που τις λαμβανει το ανθρωπινο αυτι. (γιατι απο κει και περα υπαρχει ενα χαος).

    Αυτες λοιπον μπορουν να καταγραφονται με ενα απλο μικροφωνο το οποιο συνδεεται στο πισι που γραφεις και με απλα προγραμματα μπορεις να καταγραφεις ολα τα ακουστικα σηματα σε ενα δωματιο πχ.
    δηλαδή λες πως οι ψευδαισθήσεις καταγράφονται;

    απαντησε ο βινς αντι εμου.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    8
    οι περισσότεροι λένε ότι δεν καταγράφονται. Τελικά καταγράφονται ή όχι? Εγώ απλώς ερωτήματα υποβάλλω παιδιά.
    Για απορίες λέω λοιπόν, όταν είναι το μαγνητοφωνάκι σε κλειστό χώρο, ή ακόμα και σε ανοιχτό, καταγράφει φράσεις γνωστών ανθρώπων που τις λένε και ζωντανά, κανονικά δηλαδή όπως μιλάνε δύο άνθρωποι. Αυτές φράσεις οι ίδιες καταγράφονται ακόμα και αν βρίσκομαι μακρυά από αυτούς τους ανθρώπους. Δεν ξέρω πως αλλιώς να το εξηγήσω. τώρα τα συγγενικά μου πρόσωπα που ρωτάτε, γνωρίζουν αυτούς τους ανθρώπους και τους ξέρουν τι μου έχουν πει και πως μου μιλάνε κλπ, αλλά αυτό είναι προσωπικό θέμα. Αυτές τις φράσεις λοιπόν όταν εγώ είμαι σε έναν άγνωστο χώρο αυτών των ανθρώπων, όταν βάλω το μαγνητοφωνάκι και γράψει καταγράφονται χωρίς να είναι παρόντες αυτοί. Οταν το μαγνητοφωνάκι παίξει τις ακούνε και τα συγγενικά μου πρόσωπα. και όλοι αναρρωτιόμαστε πως συμβαίνει.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    να πας σε ΩΡΛ.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    ακουγονται οι ιδιες φρασεις συνεχεια;μηπως εχει προβλημα η κασετα η το κασετοφωνακι και δεν σβηνει οτι ειναι αποθηκευμενο απο την προηγουμενη εγγραφη;αυτοι οι ανθρωποι που μιλαν στην κασετα ειναι εν ζωη;εχει καποιο ενδιαφερον το ολο θεμα παντως ...

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Λοιπόν, οι ψευδαισθήσεις δεν καταγράφονται. Η πραγματική ομιλία ναι. Επομένως κάποιος μιλά τη στιγμή που το μαγνητοφωνάκι καταγράφει.

    Αν ο μοναδικός παρών στον τόπο εγγραφής είναι ο εαυτός σου, τότε είναι προφανές ότι εσύ μιλάς. Αν η φωνή που ακούς μετά δεν μοιάζει με τη δικιά σου, αυτό δεν σημαίνει τίποτα άλλο παρά ότι εσύ μιμείσαι φωνές άλλων. Το να μην είναι παρόντες και να καταγράφεται η φωνή τους καταλαβαίνεις ότι δεν γίνεται με κανέναν άλλον τρόπο.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •