Δεν καταλαβαινω πως και γιατι μου το κανω αυτο.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1

    Δεν καταλαβαινω πως και γιατι μου το κανω αυτο.

    Καλησπερα!Προφανως καποιοι ξερετε (απο τα τοοσα ποστ που χα κανει) τα προβληματα που ειχα με το αγχος.Οκ λοιπον,αυτα επιτελους εφυγαν..Δεν ξερω πως το καταφερα,αλλα εφυγαν(μπορει λογο παννελληνιων να ειχα συγκεντρωθει μονο εκει και να μην εδινα σημασια σε αυτα που σκεφτομουν και να εφυγαν).Αλλα παρολα αυτα,εχω παρατηρησει οτι μετα απο ολο αυτο εχω αλλαξει(με την κακια εννοια)..Εχω ευαισθητοποιηθει στο αγχος,συνεχως προσπαθω να καταλαβω τι εκανα παλια και ενιωθα ετσι οπως ενιωθα,πολλα τεσταρισματα,ασχημες ιδεες που αμα μου ερθουν ειναι π.χ. σαν να βαζω μια κασετα να παιζει και να λεει συνεχως την ιδια ασχημη σκεψη ΧΩΡΙΣ να μπορω να την σταματησω.Σκεφτομαι,ειναι μονο μια ιδεα που δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση με την πραγματικοτητα,αλλα νιωθω αγχος και τρομο και η θετικη σκεψη δεν μπορει να βοηθησει τοσο.Αρα καταληγω στο να κανω κατι γρηγορα ωστε να φυγει(π.χ. να ακουσω μουσικη, να πω μια βολτα κλπ).Το σπαστικο στην ολη κατασταση ειναι οτι αυτες οι σκεψεις δεν εχουν βαση και δεν ισχυουν,το ξερω,το χω καταλαβει αλλα δυστυχως ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να το ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ.Θα σας δωσω μερικα παραδειγματα για να καταλαβετε..Το βραδυ π.χ. μεχρι να παω για υπνο (και ας ειμαι πολυ κουρασμενος) πρεπει να περασω μια ροη απο ψυχαναγκασμους οι οποιοι καποιοι απο αυτοι ειναι:θα κλεισω το κινητο και θα το βαλω σε μια συγκεκριμενη θεση γιατι αλλιως μπορει να παθω κατι,θα πω την προσευχη μου χιλιαδες φορες αν χρειαστει μεχρι να ακουστει ωραια και καθαρα γιατι αλλιως μπορει να με τιμωρησει ο Θεος,πριν κλεισω την τηλεοραση πρεπει να πατησω το κουμπι ''ΟΚ'' ισα με 10 φορες(αυτο δεν ξερω ΚΑΝ πως προεκυψε) και τελος πριν κοιμηθω τελικα,πρεπει να ελενξω αν εχουμε βαλει συναργεμο ισα με 5-6 φορες.Αλλο παραδειγμα πραγματικα ειναι τοσο χαζο που δεν μπορω να καταλαβω πως δεν το χω σταματησει ακομα..Ειναι φορες(ελαχιστες βεβαια) που σκεφτομαι οτι αμα δω καποιο ατομο (κυριως κοπελες λογο της εντονης φοβιας ερωτικου κολληματος)ή αμα δω καποιο,ας πουμε βιντεοπαιχνιδι,θα με πιασει αγχος ή το κεφαλι μου.Ειναι τοσο ι***ιο το συγκεκριμενο,γιατι πως γινετε να με πιανει το κεφαλι μου ετσι μονο απλα κοιτωντας κατι ή μιλοντας με καποια?Και το γελιο ειναι οτι παντα με πιανει και δεν μπορω να το σταματησω και με βαζει στο τυπακι να σκεφτομαι οτι μπορει να ισχυει και να μην ειναι απλη σκεψη και ενω λεω οτι δεν υπαρχει περιπτωση να γινετε κατι τετοιο,οταν τα παρατηρω ενα απο αυτα τα 2 με πιανει το κεφαλι μου(μια πιεση στο πισω μερος δηλαδη) και αρχιζω να φοβαμαι,γιατι δεν μπορω να καταλαβω γιατι με πιανει ακριβως και αμα δεν περασει και μεινει ετσι για καποιο χρονικο διαστημα και μετα ερχετε η πολυ εντονη φοβια μην ''ξεφυγει'' παλι το αγχος και ξαναπερασω οτι περναγα παλια.Καποιες φορες λεω απλα ιδεα ειναι αγνοησε την και μιλα/δες οτι θες χαλαρα και απολαυσετε χωρις να σκεφτεσε τιποτα.μερικες φορες πιανει,αλλα μετα μπορει να με πιασει στο ακυρο και να γινει εντονο επειδη σκεφτομαι οτι ετσι το κανω χειροτερα κλπ(Ξαναλεω το συγκεκριμενο γινεται σπανια και οχι συνεχεια).
    Συγγνωμη για τα πολλα αλλα καπου ηθελα να τα πω γιατι πλεον ψυχολογο δυστυχως δεν πηγαινω λογο οικονομικων και λογο αρνησης των γονεων και ετσι τα κραταω ολα μεσα μου.Μπορειτε να μου πειτε τι ακριβως κανω λαθος και μου προκαλω ολο αυτο?Μηπως προκειτε για καμια ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη?Τι λετε?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    692
    Ε, ναι, ψυχαναγκασμοι ειναι ολα αυτα.
    Ακομα και εσυ το βλεπεις και ειναι πολυ καλο το οτι το βλεπεις!
    Εχεις κανει μια πολυ σπουδαια αρχη!
    Εχεις δει καποιον ειδικο γι'αυτο;

  3. #3
    Quote Originally Posted by Blue9791 View Post
    Ε, ναι, ψυχαναγκασμοι ειναι ολα αυτα.
    Ακομα και εσυ το βλεπεις και ειναι πολυ καλο το οτι το βλεπεις!
    Εχεις κανει μια πολυ σπουδαια αρχη!
    Εχεις δει καποιον ειδικο γι'αυτο;
    Εκανα ψυχοθεραπεια 4 μηνες αλλα δεν συζηταγα για αυτα τα θεματα γιατι μεχρι τοτε μου φενοντουσαν πιο σημαντικα καποια αλλα (τα οποια και αυτα πρεπει να χαν σχεση με ψυχαναγκασμους) και αυτα τα αφηνα στην ακρη..Με τον καιρο ομως το σταματησα κυριως λογο οικονομικο,μετα επειδη οι γονεις μου ηταν κατα της ιδεας να πηγαινω γιατι μπορει οπως λενε,να με εππηρεαζει (με το που μου λεει να κανω το ενα και το αλλο(δηλαδη αρνητικες-θετικες σκεψεις κλπ) και να τα χω ετοιμα την επομενη φορα) και τελευταιο επειδη αυτο που λεω ''με πιανει το κεφαλι μου'' το παθαινα και με τον ψυχολογο και ηταν εντονο,αρχισα να ελλατωνω.Τωρα ναι,θελω να παω γιατι δεν τα συζηταω με κανεναν και ισως ειναι ευκαιρια αν παω να ξεφορτωθω ή να μαθω να τα αντιμετωπιζω οταν ερχοντε, αλλα και να μην υπηρχαν το οικονομικο και το προβλημα με τους γονεις..θα πηγαινα λιγο τρομαγμενος.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    692
    Μα αυτος ειναι ο σκοπος καλε μου!
    Να σε "επηρεασει" ο ψυχοθεραπευτης και να σε οδηγησει σε λογικες νησιδες σκεψεων.
    Γνωμη μου ειναι να δεις καποιον ειδικο εκτος αν νομιζεις οτι μπορεις να οργανωσεις τη σκεψη σου και να κοντρολαρεις τις ιδεοληψιες αυτες.
    Και επισης γνωμη μου ειναι αν εξαρτασαι απο τους γονεις σου οικονομικα να τους εξηγησεις για ποιο λογο θελεις να πας και ποιο ακριβως ειναι το προβλημα σου.
    Καθολου τρομαγμενος να μην εισαι.
    Οτα εχουμε καποιο προβλημα, οτι προβλημα, απευθυνομαστε στον ειδικο.
    Χαλασε το καζανακι; Υδραυλικος.
    Χαλασε η πριζα; Ηλεκτρολογος.
    Χαλασε η καρδια μας; Καρδιολογος.
    Παντα στον ειδικο.

Similar Threads

  1. γιατί ολο αυτο? εχω απελπιστει
    By ΜΙΝΑ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 05-05-2013, 18:28
  2. Δεν υπαρχει αυτο που μου κανω :@
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 29-04-2013, 04:09
  3. Γιατι το κανω αυτο στον εαυτο μου?
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 17-04-2013, 22:25
  4. Γιατι το κανει αυτο?
    By jet in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 24
    Last Post: 04-03-2013, 08:20
  5. Γιατί συμβαίνει αυτό??????
    By STORM LORD in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 07-05-2012, 22:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •