Αλλαξε ι ζωη σε ενα χρονο απο το ανχος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1

    Exclamation Αλλαξε ι ζωη σε ενα χρονο απο το ανχος

    Καλησπερα και παλι μετα απο καιρο..ειμαι ο βασιλης 26 ετων..θελω να μοιραστω τιν ιστορια που εχω με το ανχος και τραβιεμε εδω και ενα χρονο..ολα ξεκινισαν με μια απλη κριση πανικου με συμτωμα δυσπνοιας και απο τοτε αλλαξαν ολα..ειχα και εχω ανχος καθε μερα απο τοτε ολο κατι με πιανει στον οργανισμο μου μια εντερο μια κεφαλι μια φοβοι για aids,skp,καρκινος κλπ μαζι και με το καθενα ξεχωριστα συμπτωμα..εχω γινει χαλια δημιουργισα και καποια προβληματα υγειας με το ανχος οπως ανεβικε ο αστιγματισμος,ευρεσθιτο εντερο εκανα εκδηλωθικε ο ιος hpv ολο προβληματα..προσπαθησα να το παλεψω με ψυχοθεραπεια και με φαρμακα αλλα ειδα δεν βγενει πουθενα αν το προβλημα ειναι μεσα δεν ξεπερνιετε με φαρμακα..λιγο το gym με βοηθησε αλλα και αυτο οχι αποτελεσματικα..δεν ξερω γιατι πρεπει να εχω μπει σε ολο αυτο απο εκει που ιμουν μια χαρα εδω και ενα χρονο να με πονανε ολα και να νιωθω φοβο δοκιμασια ειναι??μαγεια ειναι??οι ψεκασμοι ειναι τι να πω ανεξιγιτο πραγμα..ανεξιγιτα συμπτωματα πονοι..τωρα δεν ξερω πια τι να κανω να περασω ολι τι ζωη ετσι σκεφτομε ποσο να αντεξω ειδικα σε αυτες τις εποχες και αν σε ενα χρονο με πιασαν τοσα στα επομενα τι θα γινει??ευχαριστω που με ακουσατε να περνατε καλα..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    692
    Οταν λες οτι προσπαθησες με φαρμακα και ψυχοθεραπεια και δεν βοηθησε τι ακριβως εννοεις;
    Μαλλον καταλαβαινω τι εννοεις αλλα μου κανει εντυπωση οτι δεν σε βοηθησε τιποτα απο τα 2 και πολυ περισσοτερο μαλιστα και τα 2 ταυτοχρονα.
    Μηπως δεν εδωσες κι εσυ μια ευκαιρια στον εαυτο σου;
    Μηπως δεν αφεθηκες λιγο να χαλαρωσεις και να αφοσιωθεις στη θεραπεια σου;
    Επισης (με το δικιο σου μεν) αλλα δινεις πολυ μεγαλη σημασια στα ψυχοσωματικα συμπτωματα.
    Αφου ξερεις οτι ειναι αγχος γιατι ασχολεισαι περισσοτερο;
    Επισης ολα αυτα που λες, αστιγματισμος, ευερεθιστο εντερο, hpv, φυσικα μπορουν να εκδηλωθουν ή να χειροτερευσουν απο το αγχος αλλα μπορει και να εμφανιστουν απο μονα τους αρα μην τα ριχνεις ολα εκει.
    Αλλωστε τα συγκεκριμενα τα εχουν 9/10 μη σου πω 10/10 γιατι ο hpv εχει απειρες μορφες (δεν ειναι ντε και καλα σμν).
    Και ηδη αρχιζεις και καταστροφολογεις.
    Λες οτι αφου εδω και ενα χρονο επαθα οσα επαθα, τον επομενο χρονο τι αλλο θα παθω πια;
    Δλδ το θεωρεις δεδομενο οτι θα παθεις κατι.
    Λιγο αυθυποβαλομαστε κιολας. Αν πιστευουμε οτι κατι κακο θα μας συμβει, λιγο πολυ το δημιουργουμε.
    Γνωμη μου ειναι να αλλαξεις θεραπευτη γιατι μαλλον αυτος δεν σε επεισε οτι μπορεις να βγεις απο αυτον τον κυκλωνα και να ασχοληθεις σοβαρα με τη θεραπεια σου.
    Επισης οσο μπορεις αγνοησε τα συμπτωματα. Αφου ξερεις οτι ειναι αγχογενη γιατι ασχολεισαι περισσοτερο;
    Οσο τα αγνοεις, τοσο θα υποχωρουν.
    Και κυριως να βρεις τι αλλαξε αυτο το χρονο και εγινες ετσι.
    Τι σε αγχωσε βρες.

  3. #3
    Quote Originally Posted by Blue9791 View Post
    Οταν λες οτι προσπαθησες με φαρμακα και ψυχοθεραπεια και δεν βοηθησε τι ακριβως εννοεις;
    Μαλλον καταλαβαινω τι εννοεις αλλα μου κανει εντυπωση οτι δεν σε βοηθησε τιποτα απο τα 2 και πολυ περισσοτερο μαλιστα και τα 2 ταυτοχρονα.
    Μηπως δεν εδωσες κι εσυ μια ευκαιρια στον εαυτο σου;
    Μηπως δεν αφεθηκες λιγο να χαλαρωσεις και να αφοσιωθεις στη θεραπεια σου;
    Επισης (με το δικιο σου μεν) αλλα δινεις πολυ μεγαλη σημασια στα ψυχοσωματικα συμπτωματα.
    Αφου ξερεις οτι ειναι αγχος γιατι ασχολεισαι περισσοτερο;
    Επισης ολα αυτα που λες, αστιγματισμος, ευερεθιστο εντερο, hpv, φυσικα μπορουν να εκδηλωθουν ή να χειροτερευσουν απο το αγχος αλλα μπορει και να εμφανιστουν απο μονα τους αρα μην τα ριχνεις ολα εκει.
    Αλλωστε τα συγκεκριμενα τα εχουν 9/10 μη σου πω 10/10 γιατι ο hpv εχει απειρες μορφες (δεν ειναι ντε και καλα σμν).
    Και ηδη αρχιζεις και καταστροφολογεις.
    Λες οτι αφου εδω και ενα χρονο επαθα οσα επαθα, τον επομενο χρονο τι αλλο θα παθω πια;
    Δλδ το θεωρεις δεδομενο οτι θα παθεις κατι.
    Λιγο αυθυποβαλομαστε κιολας. Αν πιστευουμε οτι κατι κακο θα μας συμβει, λιγο πολυ το δημιουργουμε.
    Γνωμη μου ειναι να αλλαξεις θεραπευτη γιατι μαλλον αυτος δεν σε επεισε οτι μπορεις να βγεις απο αυτον τον κυκλωνα και να ασχοληθεις σοβαρα με τη θεραπεια σου.
    Επισης οσο μπορεις αγνοησε τα συμπτωματα. Αφου ξερεις οτι ειναι αγχογενη γιατι ασχολεισαι περισσοτερο;
    Οσο τα αγνοεις, τοσο θα υποχωρουν.
    Και κυριως να βρεις τι αλλαξε αυτο το χρονο και εγινες ετσι.
    Τι σε αγχωσε βρες.
    διστιχως δεν εχω βρει τιν αιτια ακομα γι αυτο μου φενετε περιεργο ετσι ηρθαν ολα ξαφνικα,οι ιποχονδριες και το ανχος μην παθω καπια ασθενεια..δεν μπορο να καταλαβω τι γινετε γιατι τα συμπτωματα που παθενα και παθενω ειναι πολι αλιθηνα και μου κανει εντιπωση που δεν ειναι τιποτα στο τελος..αλλα ειδες τελικα ειχα hpv και δεν πιγα και ρωτησα τις διο προηγουμενες που το κανα με προφυλαξη και μου παν δεν εχουν τετοιο πραμα βεβαια μπορει να το λενε και ετσι αλλα με προφιλαξει και να το παθω μου κακοφανικε πολι και οταν ειδα τα θηλωματα ελεγα σιγα τωρα ανχος θα νε αλλα τελικα δεν ιταν και ταλαιπωρουμε εδω και κατι μηνες μεχρι να φυγουν ολα γιατι θελει χρονο οπως ξερεις..οσο για τα φαρμακα ενα πιρα αλλα για διαστημα 3 μηνων+καποιες συνεδριες..οταν εφευγα απο τις συνεδρειες ιμουν καμια φορα καλυτερα αλλα ειναι αναλογα μπορει και τωρα να νιωσω λιγο καλυτερα αλλα δεν λει να φυγει το συμπτωμα ι το ανχος ι ο φοβος κλπ..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    692
    Καταρχην χαλαρωσε με τα θηλωματα, ολοι εχουμε.
    Ενας καυτηριασμος κι οξω απ΄την πορτα.
    Εγω πχ εχω 2 διπλα στο ματι μικρα και δεν τα εχω πειραξει καν.
    Οσο για την θεραπεια αν δεν κλεισεις μια 6μηνη εντατικη θεραπεια και φαρμακευτικη και ψυχοθεραπευτικη δεν θα δεις διαφορα.
    Μπορει στο θεμα του hpv να επεσες μεσα αλλα ειναι κατι πολυ κοινο.
    Μην πειθεις τον εαυτο σου οτι ειναι αρρωστος γιατι παιζει ετσι και να τον αρρωστησεις.
    Στην τελικη για να ηρεμησεις πηγαινε κανε ενα γενικο τσεκ απ σε ολα οσα σε ενοχλουν.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    692
    Επισης να προσθεσω οτι σιγουρα κατι αλλαξε και το επαθες αυτο.
    Ειτε το καταλαβες ειτε οχι.
    Μπορει να μαζεψες πολλα, να αγχωθηκες πολυ, κατι τελος παντων.
    Εκει θα σε βοηθησει ο ειδικος.
    Στο να ξεδιαλυνεις τι συνεβη και σου βγηκε τοσο αγχος.

  6. #6
    Quote Originally Posted by Blue9791 View Post
    Καταρχην χαλαρωσε με τα θηλωματα, ολοι εχουμε.
    Ενας καυτηριασμος κι οξω απ΄την πορτα.
    Εγω πχ εχω 2 διπλα στο ματι μικρα και δεν τα εχω πειραξει καν.
    Οσο για την θεραπεια αν δεν κλεισεις μια 6μηνη εντατικη θεραπεια και φαρμακευτικη και ψυχοθεραπευτικη δεν θα δεις διαφορα.
    Μπορει στο θεμα του hpv να επεσες μεσα αλλα ειναι κατι πολυ κοινο.
    Μην πειθεις τον εαυτο σου οτι ειναι αρρωστος γιατι παιζει ετσι και να τον αρρωστησεις.
    Στην τελικη για να ηρεμησεις πηγαινε κανε ενα γενικο τσεκ απ σε ολα οσα σε ενοχλουν.
    το χω κανει περσι αυτο το γενικο σε ολα ειχα κλειστει σε νοσοκομειο αλλα μετα παλι τα ιδια δεν μπορεις να φανταστεις τι εχω κανει απο εξετασεις

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    692
    Aρα θα βρεις εναν καλο ψυχοθεραπευτη και θα βρεις την υγεια σου!

  8. #8
    Εγώ νομίζω Billaros θα πρέπει να αναρωτηθε'ις τι θα κερδίσεις τελικά αν είσαι άρρωστος??!! Γιατί αν θεωρείς ότι δεν θα κερδίσεις κάτι, τότε γιατί μετά από τόσες πολλές εξετάσεις επιμένεις ότι κάτι μπορείς να έχεις. Επίσης όχι 6 μηνο αλλά αρκετά περισσότερο χρειάζεται για να σε βοηθήσει η ψυχοθεραπεία. Σίγουρα παίζει μεγάλο ρόλο να είναι σοβαρός ο ψυχοθεραπευτής, αλλά όσο σωστός και αν είναι, αν δεν θέλει ο ασθενής δεν γίνεται κάτι.

  9. #9
    Quote Originally Posted by NickosMarkos View Post
    Εγώ νομίζω Billaros θα πρέπει να αναρωτηθε'ις τι θα κερδίσεις τελικά αν είσαι άρρωστος??!! Γιατί αν θεωρείς ότι δεν θα κερδίσεις κάτι, τότε γιατί μετά από τόσες πολλές εξετάσεις επιμένεις ότι κάτι μπορείς να έχεις. Επίσης όχι 6 μηνο αλλά αρκετά περισσότερο χρειάζεται για να σε βοηθήσει η ψυχοθεραπεία. Σίγουρα παίζει μεγάλο ρόλο να είναι σοβαρός ο ψυχοθεραπευτής, αλλά όσο σωστός και αν είναι, αν δεν θέλει ο ασθενής δεν γίνεται κάτι.
    φιλε νικο ειναι δυσκολο γιατι τα συμτωματα καμια φορα σε πεζουν οπως απο μια ζαλαδα μαζι με ενα πονο στο εντερο οπως ενα σπιρακι περιεργο..αυτα οπως ακουγοντε σε φοβιζουν ασχετα αν ειναι κατι ι οχι αλλα τα συμπτωματα αμα συνεχιζουν οι ερχοντε σε βαζουν σε διλημα δεν τα αφινεις ετσι οσο και αν δεν θες γι αυτο καταληγω σε εξετασεις..οσο για τιν ψυχοθεραπεια ειναι λιγο δυσκολο το σινεχομενο λογο οικονομικου διστιχως και επεισης δεν ξερεις ποσο θα κρατισει και αν βοηθισει σε βαθος..οτι βοηθαει ειναι σιγουρο αλλα σαν ας το πουμε ιρεμιστικο για λιγο καιρο..ι κεντρικι ομως ιδεα που εχεις δεν φευγει..

Similar Threads

  1. θυμαστε τα παιδικα μας Χριστουγεννα?τι αλλαξε?
    By jackrabit in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 11-12-2012, 16:18
  2. ΑΛΛΑΞΕ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΩΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΩΝ?
    By Remedy in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 3
    Last Post: 27-11-2011, 14:06
  3. τι αλλαξε μετα την χρηση των αντιψυχωτικων
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 9
    Last Post: 06-08-2010, 19:58
  4. ΠΟΣΟ ΑΛΛΑΞΕ ΤΟ FORUM??
    By interappted in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 14
    Last Post: 06-02-2008, 01:35
  5. Aυτό που με άλλαξε για πάντα
    By Sonia. in forum Κακοποίηση
    Replies: 37
    Last Post: 21-05-2007, 16:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •