Βοηθεια Παρακαλω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 72
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Ολλανδία
    Posts
    37

    Exclamation Βοηθεια Παρακαλω

    Καλημέρα σας,
    Μπαίνω στην διαδικασία να ξεκινήσω ένα θέμα που με απασχολεί πάρα πολύ. Εδώ και 2 μισή χρόνια είμαι παντρεμένη με πολιτικό με τον σύζυγο...τον πρώτο χρόνο ζήσαμε στο σπίτι των γονιών μου επιδη δεν ήταν και στα οικονομικά του τόσο καλά, έπειτα αποφασίσαμε να φύγουμε για εξωτερικό, έχουμε έρθει και εκεί ξεκίνησαν όλα, αυτός δουλεύει εγώ σπίτι διότι λογούς γραφειοκρατίας δεν μπορώ να δουλέψω, για το ερωτικό κομμάτι καμιά υποστήριξη 2 φορές το μηνά και εάν, αν δεν παρεμβαίνω εγω βεβαια! τωρα που τίθεται θεμα παιδιού δεν εχω την υποστήριξη, διότι μονο να θελει ο ένας δεν ειναι αρκετό!!! μου λέει οτι θελει και αυτος αλλα δεν βλέπω κανενα βήμα απο το μέρος του.
    Το χειρότερο ειναι οτι δεν θελει καν να το συζητήσουμε και να το λύσουμε γενικα δεν συζητιέται τπτ, ουτε κουβεντα για γάμο αμέσως εκνευρίζεται και ετσι αναγκάζομαι να σιωπώ κτλ.

    Πολλές φορες κλίνομαι πιο πολύ στον εαυτό και έτσι η επικοινωνία γίνεται με τσακωμούς, αγχώνομαι πλέον οταν βρίσκεται διπλα μου, μπορούμε να τσακωθούμε για το παραμικρό, έλεος. Εχω προσπαθήσει να θέσω να μιλήσουμε για το πρόβλημα μας αλλα τπτ οταν θυμώνει μου λέει να σηκοθω να φύγω αυτό ειναι σπιτι του!!!

    Πειτε μου σας παρακαλω τι να κανω, να μαζεψω τα μπογαλάκια μου και να επιστρέψω στην Ελλαδιτσα μου η να παραμείνω στη ''φυλακή μου''? δεν ξέρω, είμαι συναισθηματικά δεμένη μαζι του αλλα μαλλον και αυτο δεν φτάνει, δεν αντέχω αλλο αυτη την κατάσταση.
    Last edited by Μαρία1234; 20-06-2013 at 19:08.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Tι εννοεις ουτε κουβεντα για γαμο? Αφου παντρεμενοι δεν ειστε?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    όπου σκάνε τ'αστέρια
    Posts
    326
    από σεξ πετάει η ομάδα
    από αδιαφορία πετάει
    πώς και σκέφτεσαι για παιδί με αυτά?
    για να είσαι πετάει ο γαδαρος πετάει μετά
    Be warned. My shite detector is on high alert.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Ολλανδία
    Posts
    37
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Tι εννοεις ουτε κουβεντα για γαμο? Αφου παντρεμενοι δεν ειστε?


    ειμαστε μονο με πολιτικο.....! ο λογος ειναι τον θρησκευτικό....

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Ολλανδία
    Posts
    37
    Quote Originally Posted by 1-555-Confide View Post
    από σεξ πετάει η ομάδα
    από αδιαφορία πετάει
    πώς και σκέφτεσαι για παιδί με αυτά?
    για να είσαι πετάει ο γαδαρος πετάει μετά

    Και ομως περασε απο το μυαλο μας κ αυτο.... ειναι πλεον στα 31 κ εγω 27 :(

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    μαρια, εχεις μπερδευτει λιγακι και σκεφτεσαι αδιεξοδες καταστασεις.
    ο γαμος και τα παιδια, προσθετουν προβληματα στις σχεσεις που εχουν προβληματα,δεν λυνουν κανενα.
    πως θα προχωρησετε σε παιδι αν απο τωρα δεν λειτουργει καν το σεξ και ειστε ακομα στα 2 χρονια? αργοτερα τι θα συμβει?
    το αν θα φυγεις τρεχοντας για τους γονεις σου, εσυ το ξερεις, αναλογα με την δυσφορια που αισθανεσαι και την (μη) ανταποκριση απο τον αντρα σου.
    το σιγουρο ειναι οτι αν εχεις σκοπο να το παλεψεις ακομα, δεν πρεπει να προχωρησεις σε περισσοτερες δεσμευσεις και ειδικα στην δημιουργια παιδιου, μεχρι να βεβαιωθεις οτι εχετε την σχεση που θελεις (αν και εφοσον).

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Ολλανδία
    Posts
    37
    Εχεις απόλυτο δίκαιο .... Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.....
    Απλα ειμαι μπερδεμένη διχως ανταποκριση απο τον σύζυγο, αυτο αλλαξε οταν εγινε ας πουμε κολόνα τ σπιτιού

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Μαρία1234 View Post
    Εχεις απόλυτο δίκαιο .... Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.....
    Απλα ειμαι μπερδεμένη διχως ανταποκριση απο τον σύζυγο, αυτο αλλαξε οταν εγινε ας πουμε κολόνα τ σπιτιού
    παλιοτερα ηταν απολυτα ικανοποιητικα ολα?πριν ποσο καιρο?

  9. #9
    κοιταξε τι θα κανεις...
    θα βρεις να φορεσεις φορμες θα φορεσεις και αθλητικα παπουτσια.... και θα τρεξεις οσο ποιο γρηγορα και ποιο μακρια μπορεις απο αυτο τον ανθρωπο.... δεν βλεπεις οτι γενικα τελειωσανε ολα καπως ? ( εκτως βεβαια και αν θελει να δουλευει πολλες ωρες να μαζευει λευτα για να γυρισετε στην ελλαδα σε λιγα χρονια με καποια λευτα στην ακρη...
    τωρα τι αλλο να πω? ο καθενας εχει αλλες αντοχες κτλ... παντως το να σε θεωρει δεδομενη (που σιγουρα θα σε θεωρει) δεν ειναι καθολου καλο... μηπως παχυνες και δεν σε θελει ερρωτικα ? παντως το οτι δεν σε θελει ερωτικα σημαινει οτι υπαρχει μεγαλο προβλημα...
    το θεμα ειναι εσυ τι θελεις απο την ζωη σου... αν θελεις να φυγεις και νιωθεις θλιμενη φυγε.... μην ακους γενικα καποιον για τις αποφασεις που θα παρεις εσυ για την ζωη σου... (ουτε εμενα ουτε καενναν ενοω οτι μην κανεις κατι απλα επειδη στο ειπε ενα βλημα απο το ιντερνετ)

    κλεινοντας θελω να σας πω οτι λογικα δεν θα απαντησω σε αυτο το θεμα η ισως απαντησω αργοτερα ξανα γιατι ειμαι φανταρος και δεν εχω ιντερνετ επισης να ξερεις οτι σου αφιερωσα λιγο απο τον πολυτιμο χρονο μου και απαιτω να ανοιξεις τα ματια σου και να καταλαβεις οτι ο αντρας σου πρεπει να σε καλυπτει και ψυχολογικα πραγμα το οποιο δεν γινετε στην δικια σου περιπτωση...

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Ολλανδία
    Posts
    37
    Ευχαριστώ πολυ για την απάντηση..... Ειναι αδιέξοδο... Τελικα.....

  11. #11
    Member
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Ολλανδία
    Posts
    37
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    παλιοτερα ηταν απολυτα ικανοποιητικα ολα?πριν ποσο καιρο?
    Πριν να έρθουμε εξωτερικό ηταν κάπως καλύτερα τα πράγματα.... Αλλα τωρα δεν παλεύεται...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    κοιτα, επειδη αρνειται και να το συζητησει, δεν σου αφηνει περιθωρια για προσπαθειες και βελτιωσεις (αν και προσωπικα δεν πιστευω σε τετοιου ειδους βελτιωσεις αλλα εστω οτι ειναι εφικτο).
    για να μην το συζηταει και να αδιαφορει, Η τον ικανοποιει η κατασταση παρα τα χαλια της και δεν θελει καμια αλλαγη, Η δεν τον νοιαζει οτι και να γινει,αρκει να μην τον απασχολεις.
    εφοσον ειναι αδιαφορος και αρνητικος, εγω σου προτεινω να του ανακοινωσεις οτι ο δικος σου βιος ειναι αβιωτος πλεον ετσι οπως εχει διαμορφωθει η κατασταση και αποφασισες να τον εγκαταλειψεις και να γυρισεις στους γονεις σου.
    αν το δει κι αυτο με αδιαφορια, ΤΡΕΧΑ.
    αν ειναι κατι που δεν το περιμενει αλλα και δεν το θελει σε καμια περιπτωση, θα αρχισει να ωρυεται και να προτεινει λυσεις. σε αυτη την δευτερη περιπτωση, αστον να το παρει επανω του και συνεργασου για να δειτε μηπως κατι μπορει να αλλαξει.
    ευχομαι καλη δυναμη και φωτιση να μην τα κανεις χειροτερα...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    784
    Να ρωτήσω εγώ κάτι άλλο....Μήπως λέω, μήπως.... χρειάζεται κι αυτός την υποστήριξή σου, οικονομική και συναισθηματική και όχι να του ζητάς θρησκευτικους γάμους με πέπλα και παιδιά, όταν η κατάσταση η ίδια δεν μπορεί να υποστηρίξει τέτοια βήματα?
    Να μετατρέψεις το "ετσι συνέβη" σε "ετσι το θέλησα" αυτό και μόνο ονομάζω λύτρωση ΝΙΤΣΕ

  14. #14
    Member
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Ολλανδία
    Posts
    37
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    κοιτα, επειδη αρνειται και να το συζητησει, δεν σου αφηνει περιθωρια για προσπαθειες και βελτιωσεις (αν και προσωπικα δεν πιστευω σε τετοιου ειδους βελτιωσεις αλλα εστω οτι ειναι εφικτο).
    για να μην το συζηταει και να αδιαφορει, Η τον ικανοποιει η κατασταση παρα τα χαλια της και δεν θελει καμια αλλαγη, Η δεν τον νοιαζει οτι και να γινει,αρκει να μην τον απασχολεις.
    εφοσον ειναι αδιαφορος και αρνητικος, εγω σου προτεινω να του ανακοινωσεις οτι ο δικος σου βιος ειναι αβιωτος πλεον ετσι οπως εχει διαμορφωθει η κατασταση και αποφασισες να τον εγκαταλειψεις και να γυρισεις στους γονεις σου.
    αν το δει κι αυτο με αδιαφορια, ΤΡΕΧΑ.
    αν ειναι κατι που δεν το περιμενει αλλα και δεν το θελει σε καμια περιπτωση, θα αρχισει να ωρυεται και να προτεινει λυσεις. σε αυτη την δευτερη περιπτωση, αστον να το παρει επανω του και συνεργασου για να δειτε μηπως κατι μπορει να αλλαξει.
    ευχομαι καλη δυναμη και φωτιση να μην τα κανεις χειροτερα...
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΛ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ---- εχω μηλησει μαζι αλλα τπτ για το τι περναω......

  15. #15
    Member
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Ολλανδία
    Posts
    37
    Quote Originally Posted by Frini View Post
    Να ρωτήσω εγώ κάτι άλλο....Μήπως λέω, μήπως.... χρειάζεται κι αυτός την υποστήριξή σου, οικονομική και συναισθηματική και όχι να του ζητάς θρησκευτικους γάμους με πέπλα και παιδιά, όταν η κατάσταση η ίδια δεν μπορεί να υποστηρίξει τέτοια βήματα?
    ειμαι πάντα διπλα οταν με χρειαζεται ..... τωρα που τον χρειαζομαι απλα πλητω.... Μπορει να εχειϛ δικιο δεν ξερω τι να πω

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Βοηθεια παρακαλω ...
    By Molostroi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 28-01-2011, 20:33
  2. βοηθεια σας παρακαλω!!!!
    By marinaxx in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 18-01-2011, 17:47
  3. ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...
    By maria34 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 24-05-2010, 17:08
  4. Παρακαλω βοηθεια
    By IamNotOk in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 26-12-2007, 23:19

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •