Πανελλήνιες-Αποτελέσματα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 38
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    9

    Unhappy Πανελλήνιες-Αποτελέσματα

    Όντας καινούργιο μέλος δεν είμαι σίγουρη αν θα έπρεπε να τοποθετήσω αυτό το θέμα εδώ ή στα Γενικά,αλλά επειδή είμαι καταστενοχωρημένη και πλήρως αγχωμένη,αποφάσισα να γράψω κάποιες σκέψεις μου εδώ με την ελπίδα ότι ίσως υπάρχει κάποιος που μπορεί να με κάνει να νιώσω λίγο καλύτερα.
    Θα προσπαθήσω να μη γράψω πολλά πράγματα και θα αρχίσω αμέσως με αυτό που με ανησυχεί!Τα αποτελέσματα των Πανελληνίων βγήκαν χθες!Δεν έχω ηρεμήσει ούτε στιγμή!Όλη τη χρονιά διάβασα και ταλαιπωρήθηκα αφάνταστα για να λάβω τόσο άθλια αποτελέσματα.Εντάξει σίγουρα δεν είμαι μόνη,αλλά νιώθω αποτυχημένη,ντροπιασμένη,δ εν θέλω να βγω ούτε λεπτό έξω και θέλω να πεθάνω!Το θέμα είναι ότι όλη την χρονιά δεν υπήρχε τίποτα που να υποδήλωνε κάτι τέτοιο.Επειδή στόχευα σε υψηλόβαθμη σχολή ζορίζομαι κάπως τώρα.Βλέπω φίλες μου που ούτε καν τις ένοιαζε,ή μάλλον τις ένοιαζε,αλλά η σχολή που θέλουν είναι Παιδαγωγικά και Φιλολογικά,να έχουν βγάλει 18000+ και εγώ να έχω μείνει κούτσουρο.Αυτό που δεν μπορώ να καταλαβω είναι το τι έκανα λάθος τελοσπάντων!
    Δεν με πειράζει να ξαναδώσω!Αυτό που με αγχώνει αφάνταστα είναι η πιθανότητα αποτυχίας!Πίστευα ότι είχα κάποιο στόχο!Δεν ξέρω πως να συμπεριφερθώ!Να φοβηθώ,να δειλιάσω ή να το βάλω πείσμα?Και αν πέσω πάλι,και αν αποτύχω?Να βάλω στόχο ή να πάω χαλαρή χωρίς να σκέφτομαι ούτε μόρια,ούτε σχολές?Δεν ξέρω που να επικεντρωθώ!Στο κάθε μάθημα ξεχωριστά ή στο σύνολο?Προς το παρόν έχω συνειδητοποιήσει πως όλη τη χρονιά ανησυχούσα και τελικά τζίφος!Δεν ξέρω που να επικεντρωθώ!Βρίσκομαι σε τεράστια σύγχυση!
    Ντρέπομαι,ντρέπομαι πραγματικά και θέλω να πεθάνω!Είμαι σίγουρη ότι θα πείτε πως η ζωή δεν τελειώνει εδώ και πως τώρα ξεκινα,αλλά αυτή τη στιγμή νιώθω ένα απέραντο άγχος και ένα τεράστιο κενό.

    Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας!

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    14
    γεια σου αννα! αν καταλαβα καλα εισαι σιγουρη πως δεν μπαινεις στη σχολη της επιλογης σου, απλα ηθελα να σε ρωτησω: περιμενες να κινηθεις σε εναν υψηλο βαθμο μοριων και το τελικο αποτελεσμα ειναι εντελως το αντιθετο η απλα δεν μπαινεις στην 1η 2η επιλογη σου. αρχικα οσον αφορα τισ φιλες σου, κατα τη γνωμη μ πολλοι δειχνουν οτι δεν νοιαζονται για τιποτε για να ριχνουν σταχτη στα ματια των συνομιληκων τους. αφου δεν εχεις θεμα να ξαναδωσεις, καλυτερα θα ηταν να μην θετεις στοχο το να περασεις σε μια σχολη η να μην αποτυχεις παλι... το ιδανικο θα ηταν να στοχευσεις να κανεις οτι καλυτερο περναει απο το χερι σου, να βαλεις τον καλυτερο σου ευατο για να βγαλεις το μεγιστο αποτελεσμα που μπορεις εσυ σαν αννα. αποτυγχημενη και ντροπιασμενη μη νιωθεις για κανενα λογο, εδω αλλοι μπαινουν ιατρικες και μαθηματικα και δεν τα βγαζουν ποτε. μια αποτυχια δεν σε κανει αποτυγχημενη και να σου πω την αληθεια σπουδαζω μηχανολογια σε τει, η πρωτη μ επιλογη ηταν μηχανολογος στο πολυτεχνειο... αν και ειμαι ευχαριστημενος εκει που ειμαι ακομα θεωρω πως απετυχα στις πανελληνιες, αλλα οχι οτι ειμαι αποτυγχημενος και κατι τελευταιο, οταν εβγαινες απο καθε μαθημα κατα τη διαρκεια των πανελλαδικων ενιωθες οτι ειχες γραψει καλους βαθμους και βλεποντας τ αποτελεσματα επεσες απ τα συννεφα η το περιμενες οτι δεν τα εχεις παει καλα?

  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2013
    Location
    Δεν έχω ιδέα!
    Posts
    574

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    9
    Έγραψα περίπου 17.000 και δε μπαίνω με τίποτα εκεί που επιθυμώ!Δεν έχω καν επιλογές!Δεν μου αρέσει τίποτα.Είμαι κολλημένη,και όλη τη χρονιά ήμουνα με αυτή τη συγκεκριμένη σχολή!Γιατί δεν ήταν να πεις ότι δεν τα πήγαινα καλά στα διαγωνίσματα κλπ.Ίσως η προσπάθειά μου να μην ήταν αρκετή.Ίσως τα γραπτά μου να έπεσαν σε καρούμπαλα!(Αυτό θα πει γκαντεμιά).Ο μόνος λόγος για τον οποίο επιθυμώ να ξαναδώσω είναι γιατί θέλω να αποδείξω στον εαυτό μου πρώτα ότι μπορώ να το κάνω!Ότι ναι μπορώ και εγώ να γράψω τέλεια και να περάσω εκεί που θέλω.Δεν με νοιάζει η σχολή!
    Δεν περίμενα τίποτα!Μετά από κάθε μάθημα έπεφτε όλο και πιο πολύ η ψυχολογία μου!Μετά την Έκθεση ήμουνα χάλια!Άμα σου πω ότι νιώθω πως δεν θυμάμαι τίποτα από τις απαντήσεις που έδινα στα γραπτά.....Δεν έπεσα από τα σύννεφα αλλά σαφώς σε μερικά μαθήματα πίστευα ότι τα πήγα καλύτερα και πως η βαθμολόγηση δεν θα ήταν τόσο αυστηρή!
    Και τα ΤΕΙ ανώτερη εκπαίδευση είναι!Σπουδάζεις μήπως κατά τύχη στην Κρήτη?
    Αν μπορούσα όλο το χρόνο να επικεντρωθώ εκεί,ποιός ξέρεΙ?Ίσως και να ήταν διαφορετικά τα πράγματα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Ποια ειναι η σχολη που θελεις?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Quote Originally Posted by anna12 View Post
    Αυτό που δεν μπορώ να καταλαβω είναι το τι έκανα λάθος τελοσπάντων!
    Anna12,
    επειδή πέρασα από τη φάση που είσαι, σύμφωνα με την εμπειρία μου φιλικά θα πρότεινα τα εξής:
    Αρχικά αποτοξίνωση από διάβασμα... χαλάρωσε, ηρέμησε, ξεκουράσου, κοιμήσου, απόλαυσε το καλοκαίρι. Σταμάτα να σκέφτεσαι τις εξετάσεις.
    Από Σεπτέβρη και αφού όλα μπουν σε μια σειρά και κατασταλάξεις στο τί θα κάνεις αφού θα ξέρεις πού/αν/σε ποιά σχολή περνάς και αποφασίσεις αν θα ξαναδώσεις κλπ,
    απλά πρέπει να βρεις τί πήγε λάθος, θα πάρεις τα θέματα και θα κάτσεις να τα λύσεις με τα βιβλία ανοιχτά, να εντοπίσεις τί έπρεπε να γράψεις, τί έγραψες και τί δεν έγραψες. Όλο αυτό είναι επιβαρυντικό ψυχολογικά αλλά θα σε απαλλάξει από σκέψεις του τύπου, είμαι χαζή, διάβασα και δεν έγραψα, ό,τι και να κάνω, δεν θα περάσω, ντρέπομαι που αν και είχα διαβάσει δεν έγραψα, όσο και να διαβάσω, δεν θα περάσω κλπ κλπ κλπ. Όταν εντοπίσεις ξεκάθαρα και μπροστά στα μάτια σου, πού χωλαίνεις, αυτόματα θα βρεις και το δρόμο για τη λύση....
    Άρα αφού πια ξέρεις πού χωλαίνεις και τί πήγε στραβά, αρχίζεις το διάβασμα από τη αρχή, χαλαρά, χωρίς άγχος, με καθημερινό πρόγραμμα. Θα σκεφτείς αν θα ξανακάνεις φροντιστήριο, αν σε βοηθάει στο διάβασμα και στην οργάνωση, καλώς. Αν σε φορτώνει χρονικά, διαβάζεις και μόνη σου τέλεια στο σπίτι σου. Αλλά θα φροντίσεις να έχεις και κάποιες διεξόδους, κανένα άθλημα, καμιά βόλτα, κανένα σινεμά για να ξεφεύγεις... δεν θα καταλήξεις και φυτό κιόλας...
    Και όλα θα πάνε καλά! δοκιμασμένη συνταγή...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by Lena01 View Post
    επειδή πέρασα από τη φάση που είσαι
    Έχεις δώσει και εσύ δύο φορές Πανελλήνιες?Αν ναι υποθέτω ότι με τη δεύτερη πέρασες?!
    Σε καμία περίπτωση δε νιώθω χαζή,απλά πληγωμένη!Και άτυχη προφανώς!Όλη τη χρονιά έγραφα καλύτερα και από την απουσιολόγο και όλοι μου λέγανε καθηγητές και συμμαθητές "Α μην ανησυχείς θα περάσεις,δεν σε φοβόμαστε" και άλλες τέτοιες ******* αυτού του τύπου!Με φάγανε!
    Προς το παρόν δεν έχω ιδέα τι θα κάνω!Αλλά σίγουρα αν αποφασίσω να ξαναδώσω θα κάνω και φροντιστήρια και απ'όλα.Αν μπορούσα δεν θα έκανα!Απλά δεν είχα καθόλου εμπιστοσύνη στον εαυτό μου και τώρα δεν έχω ακόμη πιο πολύ!Φοβάμαι ότι αν πω έστω και μια στιγμή "Έγραψα τέλεια" θα φάω τα μούτρα μου!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Ναι, δύο. Την 1η φορά πέρασα παιδαγωγικό αλλά δεν το ήθελα με τίποτα....ήθελα με τα χίλια νομική! Είχα λυσσάξει να περάσω, το ήθελα τρελά. Ντρεπόμουν να γίνω δασκάλα.... εγώ? η μαθήτρια του 20? χαχαχαχαχαχα άλλος τρόπος σκέψης....
    και τελικά όλοι-ες οι φίλοι-ες μου διορίστηκαν από τα 22-23 τους και εγώ ακόμα δίνω εξετάσεις...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Το συστημα των πανελληνιων ειναι ακρως ανταγωνιστικο. Ειναι ωραιο να περνας και να σπουδαζεις αυτο που ονειρευεσαι, αλλα και αυτο να μη γινει δεν χαθηκε ο κοσμος. Ας υποθεσουμε οτι στη σχολη που θες να περασεις παιρνουν 100 ατομα και εισαι μεσα σε αυτα, παντα υπαρχει ο 101 που εχει και αυτος ονειρα και φιλοφοξιες , τι θα ελεγες λοιπον στον αριθμο 101?

    Εγω θα ελεγα σαν σχετικα μεγαλος σε ηλικια οτι η μορφωση και το κυνηγι αυτου που θες δεν σταματα ποτε. Αλλωστε ειμαι υπερ της δια βιου μαθησης και ακομα μαθαινω και κυνηγαω πραγματα διαβαζοντας αυτα που θελω να μαθω. Στο μελλον πιστευω θα αλλαξει και η μορφη της εκαπιδευσης ως την ξερουμε τωρα. Το πτυχιο δεν οδηγει αναγκαστικα στην επιτευξη του στοχου , απλως σε βαζει σε μια τροχια πολλες φορες.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Άννα το θέμα των πανελληνίων ήταν η πιο ψυχοφθόρα διαδικασία που έχω περάσει στη ζωή μου. Ακόμα και σήμερα χρόνια μετά από τότε που έδωσα βλέπω εφιάλτες. Προχτές είδα ότι έπρεπε να δώσω αρχαία και δεν θυμόμουν τίποτα! Άλλες πάλι φορές βλέπω ότι ενώ έχω περάσει στο πανεπιστήμιο μου λένε ότι πρέπει να ξαναδώσω για να επιβεβαιώσω τη θέση μου. Γιατί στα λέω όλα αυτά; Είναι απόλυτα φυσιολογικό να φρικάρεις σκεφτόμενη τι πέρασες αν το αποτέλεσμα δεν είναι το επιθυμητό.

    Καταρχάς να μην νιώθεις αποτυχημένη γιατί ούτε το να περάσεις σε μια σχολή είναι τρελή επιτυχία ούτε το αντίθετο. Πολλοί μπαίνουν και δεν βγαίνουν, πολλοί δίνουν μάχη να μπουν κάπου και μετά συνειδητοποιούν ότι δεν τους αρέσει. Έχασες τη μάχη στο να κάνεις αυτό που θες, όχι όμως και τον πόλεμο. Για μένα καταρχάς θα έπρεπε να αναρωτηθείς: είναι αυτή η σχολή αυτό που θα ήθελα να κάνω στη ζωή μου; Κατά τη γνώμη μου ούτε το σχολείο ούτε οι γονείς βοηθάνε στο να επιλέξουμε σωστά τη σχολή της προτίμησής μας. Υπάρχει αυτή η πίεση ότι άμα είσαι καλός στη Θεωρητική πρέπει να πας Νομική και αν είσαι καλός στην Τεχνολογική πρέπει να πας Πολυτεχνείο πάει και τελείωσε. Ωστόσο, το ότι αυτές οι σχολές έχουν τις υψηλότερες βάσεις δεν σημαίνει ότι είναι αυτό που θα σου ταίριαζε να κάνεις.

    Αν μετά από την παραπάνω ερώτηση στον εαυτό σου επιμένεις ότι αυτό είναι που θες να κάνεις στη ζωή σου και τίποτε άλλο τότε υπάρχουν διαφορετικοί δρόμοι που μπορείς να ακολουθήσεις για να τα καταφέρεις. 1) Δες μήπως υπάρχει κάποια παραπλήσια ειδικότητα σε πιο χαμηλόβαθμη σχολή. 2) Ψάξε να κάνεις το πρώτο σου πτυχίο στο εξωτερικό. 3) Ξαναδώσε Πανελλήνιες.

    Από τις τρεις εκδοχές εγώ προσωπικά δεν θα μπορούσα να ξαναδώσω πανελλήνιες με τίποτα. Αλλά από την άλλη ξέρω άτομα που δώσανε και με τη δεύτερη τα καταφέρανε πάρα πολύ καλά. Είναι καθαρά θέμα ιδιοσυγκρασίας. Προσωπικά, όταν έδινα Πανελλήνιες είχα στο πίσω μέρος του μυαλού μου ότι αν δεν περάσω εκεί που θέλω θα φύγω στο εξωτερικό. Τώρα που η κατάσταση είναι ακόμη πιο δύσκολη στην Ελλάδα ένα πτυχίο σε κάποια άλλη χώρα σου ανοίγει πόρτες στη χώρα αυτή για εύρεση εργασίας. Έχω μια μικρότερη αδερφή και όταν έρθει η ώρα για το Πανεπιστήμιο η δικιά μου συμβουλή θα είναι να φύγει για πρώτο πτυχίο σε άλλη χώρα. Φυσικά, αυτό προϋποθέτει ότι οι γονείς σου θα μπορούν να σε στηρίξουν σε αυτό το εγχείρημα.

    Ότι απόφαση και να πάρεις το σημαντικότερο από όλα είναι να μη νιώθεις άσχημα με το αποτέλεσμα. Κανείς δεν έκανε τα πάντα στη ζωή του τέλεια και οι πανελλήνιες που τις έχουμε αναγάγει σε ενδεικτικό μετρητή επιτυχίας είναι ένα πολύ μικρό δείγμα του τι μπορείς να καταφέρεις στην ενήλικη ζωή σου. Στην τελική 17000 μόρια έβγαλες όχι 7000! Κοίταξε να συγχαρείς τον εαυτό σου που κατάφερε αυτό που κατάφερε αυτή τη δύσκολη χρονιά και προγραμμάτισε σιγά σιγά τα επόμενά σου βήματα. Μπορεί αυτό το γεγονός να σε φέρει μπροστά σε ευκαιρίες που ούτε καν είχες φανταστεί ποτέ!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    113
    αννα μου σε καταλαβαινω απολυτα!! φετοσ εδινε ο αδερφοσ μου πανελληνιεσ..ο ασσοσ των μαθηματικων!! αυτοσ που αρχικο του στοχο ειχε Στρατιωτικεσ αργοτερα πολυτεχνειο με 18.300 μορια και κατεληξε να θελει μαθηματικο γ να περασει προγραμματιστησ!! η διανια τησ οικογενειασ μ λοιπον που ολοι πιστευαν πωσ θα αριστευσει εγρα4ε στα μαθηματικα κατευθυνσησ 13.9!!! και συνολικα εχει 16.508 μορια!! π ολοι τον ειχαν γ μαθητη του 19 20 !! με το ζορι μπαινει μαθηματικο!!! 3ερεισ πωσ ενοιωσε οταν ειδε τα αποτελεσματα..αποτυχημενοσ ..και οι γονεισ μου απελπισισα... το θεμα ομωσ δεν ειναι το τι πιστευουν οι αλλοι γ εσενα... το οτι εγραφεσ καλα στα διαγωνισματα και οτι ησουν πολυ καλη μεσα στην χρονια δεν σ εγγυαται την επιτυχια...στισ πανελληνιεσ πιστευω πωσ παιζει σημαντικο ρολο η ψυχολογια και το αγχοσ... οπωσ και ο αδερφοσ μ ετσι κ εσυ φανταζομαι ειχεσ πολυ αγχοσ..και σ εμποδισε να πετυχεισ τον στοχο σ...εγ σ προτεινω να κοιταξεισ καποια αλλη σχολη κοντα στ μορια σ που να σ ενδειαφερει...εξαλλου μην ξεχνασ οτι οταν πεφτουν δυσκολα θεματα οι βασεισ κατεβαινουν... αν δεν μπορεισ να βρεισ κατι που να θελεισ πραγματικα και εισ αποφασισμενη να ξαναδωσεισ του χρονου τοτε δωσε..αλλα σκεψου πολυ καλα την αποφαση σου..

  12. #12
    Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    πειραιάς
    Posts
    85
    Συμφωνώ και επαυξάνω. [QUOTE=keep_walking;443109]Το συστημα των πανελληνιων ειναι ακρως ανταγωνιστικο. Ειναι ωραιο να περνας και να σπουδαζεις αυτο που ονειρευεσαι, αλλα και αυτο να μη γινει δεν χαθηκε ο κοσμος. Ας υποθεσουμε οτι στη σχολη που θες να περασεις παιρνουν 100 ατομα και εισαι μεσα σε αυτα, παντα υπαρχει ο 101 που εχει και αυτος ονειρα και φιλοφοξιες , τι θα ελεγες λοιπον στον αριθμο 101?

    Εγω θα ελεγα σαν σχετικα μεγαλος σε ηλικια οτι η μορφωση και το κυνηγι αυτου που θες δεν σταματα ποτε. Αλλωστε ειμαι υπερ της δια βιου μαθησης και ακομα μαθαινω και κυνηγαω πραγματα διαβαζοντας αυτα που θελω να μαθω.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Εγω θα ελεγα οτι τα μυαλα και οι απουσιολογοι του σχολειου μου οι 9 στους 10 ειτε ειναι ανεργοι, ειτε κανανε δεκα χρονια και δωδεκα να βγαλουν νομικεσ ιατρικες κολοκυθιακες και πολυτεχνεια, να παρουν μεταπτυχιακα κτλ, και εχουν παει 30 και δεν εχουν ουτε μισο ενσημο, και οι μεσαιοι και χαμηλοι μαθητες οι 6 στους 10 δουλευουν απο τα 22-23 τους ή και νωριτερα αν δεν σπουδασαν, καποιες διοριστηκαν δασκαλες, περασαν τοτε που δεν ειχε ανεβει ακομα η βαση στα υψη, περναν 1500 μισθο αλλα και τωρα παλι κατι παιρνουν, και εχουν φαει λαχανο τους και καλα αριστουχους. Ακομα και διδακτορικα και καθηγητρια στο ΤΕΙ τωρα ειναι μια η οποια ηταν παντα στους χαμηλομεσαιους μαθητες. Και οι αριστουχοι, κορνιζαρουν τα πτυχια. Χωρις παρξηγηση, και εγω στη σκατενια κατηγορια ανηκω.
    Σημασια εχει πρωτα λοιπον η θεληση, ο δυναμισμος, ο τσαμπουκας, η αυτοπεποιθηση, ο ενθουσιασμος, η καλη ψυχολογια, οι στοχοι, οι απαιτησεις που εχεις απο τη ζωη, οι κοινωνικες σου σχεσεις, η ταση σου για ανεξαρτησια και αυτονομια, και οχι η εναποθεση ολων των ελπιδων σου στο διαβασμα, τους βαθμους, τα μαθηματα, και τη συλλογη πτυχιων. να βαζεις πρωτα μικροςυ βραχυπρθεσμους πρακτικους στοχους που θα σεκανουν ευτυχισμενη, και οχι εναν μεγαλο και μακροπροθεσμο.
    Με αγαπη, μια καμμενη!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    132
    θα σου πω και τη δικη μου ιστορία μήπως σε βοηθησει.. ήμουν μαθητρια του 20, όλοι μου έλεγαν θα περασεις σιγουρα εκει που θες, θα γραψεις 20αρια.. ένας μόνο καθηγητής μου μου είχε πει ότι ο μεγαλύτερος εχθρος μου είναι ο εαυτός μου, ότι διαβαζω πιο πολύ από όλους αλλα αν δεν ξεκολλήσει το μυαλό μου απο το άγχος και τις αρνητικες σκέψεις , άλλοι που προσπαθουν λιγότερο και δεν το αξίζουν θα προοδευουν και γω θα μένω πίσω. Και είχε δίκιο.. εν μέρη.. έβγαλα 14.600 μόρια. Έπαθα κατάθλιψη, έκλαιγα όλη μέρα.. την πρώτη μέρα που πήγα σχολείο μετα τις πανελλήνιες με ρωτουσαν όλοι : 20 έτσι ; σκίσαμε ; και γω ήξερα πόσο πολύ είχα αποτύχει και γινόμουν ακόμη χειρότερα.. δεν άντεχα κιόλας να ξαναδώσω είχα εξουθενωθεί ψυχικά! Για να μην τα πολυλογώ, με πίεσε ο πατέρας μου να δηλώσω όλα τα μαθηματικά σε όλες τις πόλεις με την ελπίδα να πέσουν οι βάσεις και να περάσωέστω μαθηματικό σάμου . Ήθελα αθήνα αλλα αφου προφανώς δεν παιρνουσα, το ιδανικοτεροο για μένα θα ήταν η πάτρα. Αφού πέρασε όλο το καλοκαίρι μου μη μπορώντας να ευχαριστηθώ τίποτα, τελικά βγήκαν τα αποτελέσματα και το μαθηματικό πατρας είχε πέσει κατα 1900 + μόρια !!! (το 2011 αυτό ) όπως καταλαβαινεις ήμουν πολύ τυχερή μέσα στην ατυχία μου !! Θέλω να σου πώ , δεν ξέρω που θες να περάσεις, αλλα έβγαλες έστω ένα 17000, δλδ έχεις τη δυνατότητα να περάσεις σε μια αξιοπρεπή σχολή. Δήλωσε τη σχολή που θες, αλλα κάτσε σκέψου τιάλλο σαρεσει, μπες στη λιστα με τις σχολές κοίτα προγραμματα σπουδών , για να μην πάει ο κόπος σου χαμένος, να περάσεις σε μια καλή σχολή σε περίπτωση που δεν αντέξεις να ξαναδώσεις ! Το ότι δεν καταφερες να περασεις στη σχολή 1ης επιλογής σου, δε σημαινει ούτε πως δεν αξίζεις ούτε πως δε μπορεις.. σκεψου πως ήταν μια άτυχη στιγμή για σένα και κοίτα τι θα κάνεις απο δω και πέρα, κανεις δεν πάει χαμένος, πρόσεξε μόνο πως θα συμπληρώσεις το μηχανογραφικό σου και όπωσδηποτε άρχισε να ψάχνεις για άλλες σχολές που θα μπορούσαν να σου αρέσουν ,μην τα παρατάς ! ( υπόψην, καταλαβα πως θέλω μαθηματικό 2 μήνες πριν τις πανελλήνιες.. μπορεί ο βαθμος που έγραψες ν σου βγει σε καλό και να ανακαλύψεις κάτι άλλο που σου αρέσει και δεν το έιχες καταλαβει ακόμη )..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Quote Originally Posted by λιλιουμ View Post
    ............
    Ακομα και διδακτορικα και καθηγητρια στο ΤΕΙ τωρα ειναι μια η οποια ηταν παντα στους χαμηλομεσαιους μαθητες. Και οι αριστουχοι, κορνιζαρουν τα πτυχια.
    ..............
    λιλιουμ, αυτό που λες για τους διδάσκοντες
    έτυχε να το συζητάω με γνωστή που διδάσκει στα ΤΕΙ
    χωρίς να έχει πτυχίο ΑΕΙ,
    αλλά με απλό πτυχίο γραφίστα από ΤΕΙ
    (όπου βέβαια εννοείται είναι πολύ πιο εύκολο να μπεις
    τελειώνοντας ΕΠΑΛ παρά από γενικό λύκειο)
    και έχοντας κάνει ένα μεταπτυχιακό εξωτερικό
    όπου χωρίς να ξέρω λεπτομέρειες,
    είμαι σίγουρη ότι δε μετράει ο βαθμός
    αν κάποιος απλά έχει τα χρήματα να το πληρώσει.
    Φαντάζομαι ότι όπως παντού στην Ελλάδα
    μετράνε κι εκεί τα βύσματα,
    αλλά από την άλλη, έχουν σταματήσει πλέον να παίρνουν λέκτορες
    λόγω περικοπών
    και προσλαμβάνουν σαν καθηγητές
    αποφοίτους των ΤΕΙ με ολιγόμηνες συμβάσεις
    ορισμένου χρόνου ή και ωρομίσθιους.
    Last edited by Joann; 24-06-2013 at 18:29.
    Τα μελισσάκια θα γυρνούν γύρω απ' τις πολυθρόνες
    και το νερό το κρύσταλλο θα ρέει απ’ τις οθόνες.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Πανελλήνιες
    By ΓιάνναΜαρκ in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 4
    Last Post: 01-04-2012, 13:26
  2. πανελληνιες
    By (_mafalda_) in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 26-02-2012, 22:13
  3. πανελληνιες και μαθηματα
    By Maria99 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 14
    Last Post: 16-02-2012, 16:05
  4. φαρμακευτικη αγωγη και αποτελεσματα
    By Noelia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 26-05-2009, 10:28
  5. Ψυχοδυναμικη με αντιθετα αποτελεσματα
    By Wintertimes in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 39
    Last Post: 12-10-2008, 15:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •