ΠΟΝΑΩ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15

Thread: ΠΟΝΑΩ

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    121

    ΠΟΝΑΩ

    Ως πότε Θεέ μου θα με ταλαιπωρεί αυτό το σώμα μου? Τι πρέπει να κάνω που να πάω σε τι γιατρούς ασ μου' λεγε κάποιος. Καιρό από τότε που άρχισε το προβλημα σκέφτμαι να μπω σε ένα νοσοκομείο να κάνω όλες τις εξετάσεις αλλά τις πιοπολλές από αυτές τις φοβάμαι. Ξύπνησα σήμερα διαλυμένη και είμαιστο γραφείο. Σκέφτομαι αφού τελείωσω μια δουλειά να σηκωιθώ να φύγω, να πάω σπίτι μου να κλάψω, να ξαπλώσω να είμαι μόνη. Να την βρασω και την επιστήμη και τουςγιατρούς καμμίαβοήθεια δενέχω δει από κανέναν. Αυτή η διάλυση και αυτοί οιπόνοι δεν είναι ψυχωσωματικοί και δεν το πιστευω πια χίλιοι ψυχίατροι να μου το πούνε.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν εχω εμπειρια απο ψυχοσωματικους πονους...ποτε δεν ειχα.
    Αν θελεις να κανεις εξετασεις τοτε καντες παρολο που φοβασαι...ωστε να σου φυγει τουλαχιστον αυτη η εννοια απο το μυαλο.
    Τωρα δεν σε βλεπω στην καλυτερη ψυχολογικη κατασταση ειναι γιατι σε ταλαιπωρει το σωμα σου ή αισθανεσαι γενικως χαλια με τη ζωη σου?
    Δεν ξερω τι σου ειπαν οι γιατροι?
    Σου εδωσαν φαρμακευτικη αγωγη?
    Την πηρες?
    Βοηθησε?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Γιώτα καλημέρα!

    Γιατί δεν κάνεις (αφού τόσο το θες) τις εξετάσεις που θέλεις για να δεις από τί, από που προέρχονται οι πόνοι σου. Πήγαινε σε ενα παθολόγο και στη συνέχεια θα σε κατευθύνει στο τί εξετάσεις πρέπει να κάνεις. Μπορεί να σε παραπέμψει και σε γιατρό άλλης ειδικότητας αν χρειαστεί.

    Από και κ πέρα, και εφόσον αποκλειστεί από τους γιατρούς κάτι παθολογικό μάλλον τότε μπορούμε να ξεκινήσουμε να μιλάμε και για ψυχοσωματικά....Θυμήσου όσο μπορείς, όταν είσαι όπως είσαι σήμερα, ότι δεν θα σαι έτσι και αύριο:)...Αυτό είναι σίγουρο, αρκεί να το θελήσεις....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Γιώτα μου τι συμπτώματα έχεις?Δεν έχεις κάνει εξετάσεις καθόλου?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    121
    Πονάω στα γυναικολογικά πριν κατά τη διάρκεια και μετά την περίοδο, δηλαδή περίπου τον μισό μήνα. Εχω αναγούλες , σχεδόν κάθε μέρα, τελευταία κάνω και εμετους. Αισθάνομαι ότι οι γιατροί βρήκαν την εύκολη λύση , είναι ψυχολογικό και σέρνομαι τόσο καιρό χωρίς πραγματική βοήθεια. ¨οταν συνέρχεταιο το σώμα μου πετάω, είμαι μια χαρά , κάνω όνειρα. ΄Βέβαια όλη αυτή η ταλαιπωρία εδώ και ένα χρ\'όνο με έχει ρίξει ψυχολογικά, πολύ. Αλλά όπως εγώ καταλαβαίνω το σώμα μου και την ψυχή μου το πρόβλημα μου ξεκινάει από το οργανικό και φτανειστο ψυχολογικό. Αυτά και ο Θεός βοηθός να βρω μια άκρη.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    121
    Αλλά όχι δεν θα το βάλω κάτω. Είμαι αποφασισμένη να γλυτώσω και εγώ και η οικογένεια μου από αυτό το μαρτύριο. Ακόμη και έτσι όπως είμαι τα βγάζω πέρα με το ζόρι αλλά τα καταφέρνω , και στη δουλειά πάω και στο σπίτι στέκομαι. Που θα πάει κάπου θα βρω μια άκρη και ως τότε υπομονή και όταν τελειώνει η υπομονή κλάμα και απογοητευση και όταν τεέιώνει το κλάμα ξανά όρθια. Αυτή είναι η ζωή μου, όπως μουλήρθε θα τη ζήσω και από χθες νιώωθ σαν να πλησίασα λίγο στο Θεό κιαι στην πίστη μου, δεν θα με αφήσει θα μου δείξει το δρόμο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    121
    Είνια κάτι ώρες δύσκολες αλλά και κάτι άλλες που δεν φοβάμαι τίποτα. Θέλω τη ζωή μου μου , αγαπώ όλα όσα έχω και θα την κερδίσω πίσω. Και τώρα που σας γράφω είμαι σκατά , μόλις έκανα εμετό μετά συγχωρήσεως, αλλά είμαι εδώ και είμαι δυνατή.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Αφου εισαι αποφασισμενη να το παλεψεις πρεπει να ακολουθησεις ενα σχεδιο δρασης.
    Οπως ειπε και η Sofia κανε πρωτα τις οργανικες εξετασεις...και αν δεν βρεις τιποτα δοκιμασε την ψυχολογικη οδο (ψυχοθεραπεια,φαρμακα).
    Με το να υποφερεις δεν κερδιζεις τιποτα.
    Να σαι καλα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    121
    Δεν μας τα έχουν πει όλα. Οι γιατροί όσο ευσυνείδητοι και αν είναι λειτουργούν τετράγωνα. Διάγνωση - φάρμακα - αναμονή αποτελέσματος. ΟΧΙ. Δεν αντιμετωπίζεται έτσι η κατάθλιψη. Μόνο εμείς είμαστε ικανοί να την αντιμετωπίσουμε , πέρνοντας βέβαια όποια βοήθεια μας δίνεται από γιατρούς, αλλά πάλι είμαστε μόνοι απέναντι της. Εμείς και αυτή, ουσιαστικά εμείς και ο ευατος μας από την άλλη. Θα κερσίσει ο πιο δυνατός, ή αυτός που αγαπάει τη ζωή ή αυτός που θέλει να παραιτηθεί. Σκεφτείτε θετικά. Οι σκέψη είναι πολύ δυνατή το πιστεύω. Θετικήξ σκέψη θετική πραγματικότητα και το αντίστροφο. Ναι είμαι στεναχωρημένη που είμαι όπως είμαι αλλά κάπου θα βρω άκρη που θα πάει. Αν κάτσω σπίτι και κλάιω τη μοίρα μου δεν πρόκειται να γίνει τίποτα. Γι αυτό παλεύω, για ν κερδίσω τη ζωή μου, την ξεγνοιασιά μου , αγαπάω τπν εαυτό μου, τον άντρα μου το παιδί μου και δεν υπάρχει τίποτα πιο δυαντό από την αγάπη, τίποτα. Εχω κίνητρο για να γίνω καλά και δεν πα να με βαράνε χίλια δυο εγώ θα νικήσω.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Νομιζω δεν σκεφτεσαι σωστα.
    Αν σου βρισκαν κατι οργανικο θα αρνιοσουν την θεραπεια και θα περιμενες να νικησει η θεληση?
    Ναι στον αγωνα αλλα με σοφια.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    121
    Οχι βέβαια. Παρερμήνευσες. Είαμι διατεθιμένη να πάρω όποια βοήθεια χρειαστεί αλίμονο΄. Γι αυτό υπάρχουν οι γιατροί για να μας βοηθήσουν. Δεν είπα ότι η θέληση μπορεί να γιατρέψει ένα οργανικό πρόβλημα είπα ότι μόνο με θέληση και αποφασιστικότητα μπορείς να αναζητήσεις βοήθεια να δράσεις προς την σωστή κατευθυνση. Αλλωστε και μέχρι τώρα δεν έχω αρνηθεί καμμία βοήθεια από γιατρούς ίσα ίσα την αποζητώ. Μακάρι να βρισκόταν ο γιατρός που θα έκανε τη ζωστή διάγνωση για να περιμένω και ένα καλό αποτέλεσμα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Φανταζομαι εκανες ολα τα οργανικα τεστ και σου λενε ειναι ψυχολογικο?
    Δεν υπαρχει ευκολη λυση σε αυτο αν ειναι ψυχολογικο και θα χρειαστει πολυς αγωνας...σε ψυχολογο/ψυχιατρο πηγες?
    Ειναι τοσα πραγματα που μπορεις να κανεις.
    Κανε τα βηματα που πρεπει και ενημερωνε μας για τις εξελιξεις δεν παμε πουθενα εδω θα μαστε:)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    121
    Ουσσιατικά δεν έχω ψαχτεί οργανικά. Σήμερα θα πάω να κάνω μια αξονική. Θα σας πω τα νέα αύριο.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    υποθετω οτι το εχεις κανει ηδη αφου ταλαιπωρεισαι ηδη τοσους μηνες, αλλα ετσι για σιγουρια...
    στον γυναικολογο σου πηγαινεις για τα ετησια τσεκ απ?
    εκανες υπερηχο και ορμονικες εξετασεις?
    αν ειναι οργανικο, για κατι τετοιο δειχνει...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Τι έγινε τελικά με την αξονική?Εκανες?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •