υποτροπη - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 20 of 20
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Κάτι μου θυμίζει αυτή η ιστορία..... Το γιατί καταλήγει κανείς στις ουσίες είναι τεράστια ιστορία κ δεν είναι η ίδια για όλους. Άμα πάντως υπήρχε η παραμικρή πιθανότητα να μπορούσε να βρει σε σένα ό,τι του δίνανε οι ουσίες (ενθάρρυνση, παρηγοριά, κλπ κλπ) τόσο καιρό θα είχε ήδη γίνει, οπότε οι ουσίες δεν είναι το υποκατάστατο, είναι το ζητούμενο. Φυσικά εσύ δεν φταις σε αυτό, δεν υπάρχει κάτι το οποίο κάνεις λάθος, ίσα- ίσα κ πολύ που άντεξες. Απλά 2 συμβουλές που "τσούζουνε" πολύ:1.Κανείς εξαρτημένος δεν μπορεί να αγαπήσει κάποιον/κάποια άλλη με υγιή τρόπο, γιατί πρωτίστως δεν μπορεί να αγαπήσει κ να φροντίσει τον ίδιο του τον εαυτό με υγιή τρόπο. Ναι, μπορεί να σε χρειάζεται γιατί αγαπάει αυτό που βάζεις εσύ στη ζωή του, όχι όμως δεν σε αγαπάει εσένα την ίδια (δε λέω ότι είναι συνειδητά ψεύτης, κ αυτός δε βλέπει τη διαφορά ανάμεσα σε αυτά τα 2), νομίζω όμως ότι θα ήθελες κ αξίζεις να σε αγαπάει κάποιος κανονικά κ όχι απλά να σε χρειάζεται. 2. Ο σοφός λαός λέει "οι ζωντανοί με τους ζωντανούς κ οι πεθαμένοι με τους πεθαμένους"....... κ η συνέχεια λέει "οι υγιείς με τους υγιείς κ οι καμμένοι με τους καμμένους"......... Οπότε σκέψου τί θες εσύ στη ζωή σου, γιατί αν θες κάτι υγιές ψάξτο αλλού.Τώρα η σκέψη "γιατί γαμώτο να μην μπορεί να βρει σε εμένα αυτό που βρίσκει στις ουσίες κ γιατί γαμώτο να είναι έτσι κ όχι αλλιώς.........." ε, με την ίδια λογική γιατί κ εγώ να μην έχω γεννηθεί 1,80, με πράσινα μάτια κ έφεση στην άλγεβρα......Πολλά θα θέλαμε να είναι αλλιώς, το θέμα είναι τί κάνουμε με τα πράγματα όπως είναι ήδη κ δεν αλλάζουν. Λογικό να τρομάζεις μην του συμβεί το μοιραίο, γιατί άνθρωπος είσαι, έχεις αισθανθεί για αυτόν πολλά, έχετε δεθεί πολύ κ έχεις κ καρδιά. Αν όμως του έχεις δώσει την ευκαιρία (ή τις ευκαιρίες) να επιλέξει ανάμεσα σε σένα κ τις εξαρτήσεις, τότε δυστυχώς την επιλογή του την έχει κάνει....... Κάνε κ εσύ τη δική σου.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    paris , συμμεριζομαι την αποψη της mariposa , αλλα επετρεψε μου να καταθεσω την αποψη μου , ως πρωην αλκοολικος , επινα απο το 05-10 , οσο επινα , ολος ο κοσμος μου , περιστρεφετο γυρω απο το ποτο , δεν ακουγα κανεναν , και οταν ο κολλητος μου , που τον εχω απο 15 ετων ( 52 ειμαι ) , επεμενε , απλως εξοτγιζομουν , κ τουκοβα την κουβεντα . Βεβαια , εκανα αποπειρες να το κοψω , αλλα εις ματην . Πρεπει να συνειδητοποιησεις οτι ο αλκοολισμος δεν ειναι απλος εθισμος , ειναι ΑΣΘΕΝΕΙΑ . Καποια περοδο , μαρτιο του 10 , αποφασισα οτι δεν θελω να πεταξω την ζωη μου , κ τοκοψα . Δεν ηπια τιποτ για 5 μηνες , κ μετα οταν επινα με μετρο κ σπανιως . Το συμπερασμα ?
    ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΑΛΚΟΟΛΙΚΟΣ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΕΙ , ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΓΙ ΑΥΤΟΝ .

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    την ψαχνω?
    Posts
    878
    μεγαλο ρισκο το γνωριζεις, το παιρνεις,δεν ξερεις που θα σε βγαλει,γιατι στην τελικη δν εισαι εσυ αυτη που θα καθορισει την τροπη!!!κανονικα θα σου ελεγα να φυγεις μακρια...μετα θα σου ελεγα οτι ολοι αυτοι χρειαζονται βοηθεια...μετα θα σου ελεγα οτι το μονο που χρειαζονται ειναι 2 μετρα χωμα...μετα θα σου ελεγα να αναρωτιθεις τι περιμενεις να βγει απο αυτη την κατασταση και τι ειδος ανταποκριση περιμενεις...τεσπα ενα πραγμα να ξερεις να μην βαλεις ποτε τα προβληματα του πανω απο σενα.και ο χρονος θα διξει.καλη τυχη!!

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    6

    απάντηση

    Εχεις χάσει τελείως τον εαυτό σου σε όλο αυτό. Θα έπρεπε να τον αγαπάς περισσότερο απο αυτόν τον άνθρωπο. Αυτες τις στιγμές που λες οτι ήταν καθαρός και σ εδειχνε πόσο σε αγαπούσε δεν ήταν πραγματικά αυτός. Ηταν αυτός που ηθελε και ηθελες να ειναι αλλα δεν είναι. Είναι ένας άνθρωπος εξαρτημένος και θα είναι για πάντα. Ηθελε απλά μια παρέα στην όμορφη κατρακύλα του..και βρήκε το κατάλληλο θύμα. Αν βγεις λίγο παραέξω απο όλο αυτό, θα καταλάβεις το χρόνο που έχασες, όλο αυτό το καιρό και θα μισήσεις και αυτον και τον εαυτό σου..Μιλάς για την κατρακύλα του, αλλα η χειρρότερη είναι η δική σου..που εχεις συνείδηση του κακού που κάνεις στον εαυτό σου και παρολαυτα συνεχίζεις να ασχολείσαι. Μήπως η αληθεια είναι πως φοβάσαι οτι χωρις αυτόν η ζωη σου θα είναι άδεια??? και ναι θα είναι άδεια γιατι εσύ την καταντησες έτσι..κανε κατι για σενα γρήγορα πριν να είναι αργά, είναι η δικιά σου ζωή και πιστεψε με είναι πολύ όμορφα εκεί έξω είτε μόνος είτε με παρέα...κοψε τη κλαψα!!!:eek:

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by paris11 View Post
    Μου είπε κάποτε.. "μόνο εσύ κι εγώ ξέρουμε τι πραγματικά νοιώθει ο ένας για τον άλλο , την αγάπη αυτή τίποτα και κανείς δεν μπορεί να μας την πάρει.." και στηρίζομαι σε αυτό .
    Αξίζει αλήθεια να χαραμίζεις τη ζωή σου, για μια κουβέντα που ειπώθηκε κάποτε, χωρίς καμία ουσιαστική σημασία;
    Κι εσύ κι αυτός δεν αντέχετε να αντιμετωπίσετε την πραγματικότητα, ο καθένας για τους δικούς του λόγους.
    Απλώς καταφεύγετε σε διαφορετικούς τρόπους για να "κουκουλώσετε" αυτή την αδυναμία.
    Αυτός στις ουσίες κι εσύ στο δικό σου παραμύθι. Σ' αυτό που ίσως ήταν κάποτε (αυτός), σ' αυτό που θα μπορούσε να γίνει.
    Σου εύχομαι να το συνειδητοποιήσεις σύντομα ή να κουραστείς και να εγκαταλείψεις αυτή τη σχέση.
    Τα παραμύθια συνήθως δεν γίνονται πραγματικότητα.
    Άσε που δεν έχουν όλα happy end.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Πώς αποφεύγεται η υποτροπή;
    By Alcmene in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 16-03-2013, 13:34
  2. ΙΨΔ ΥΠΟΤΡΟΠΗ!!
    By selas-selas in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 06-09-2010, 15:57
  3. Υποτροπή πάλι...
    By dimi79 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 28-06-2010, 00:52
  4. και νέα υποτροπή..
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 26-06-2009, 04:04
  5. υποτροπή
    By takispapos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 19-11-2006, 12:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •