υποτροπη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    1

    υποτροπη

    γεια σας, το αγορι μου ηταν ναρκομανης(πολυτοξικομανη� �) σε αναρρωση.. ειχε παρακολουθησει ενα στεγνο προγραμμα και τον γνωρισα στην αναρρωση του. μετα απο 2 χρονια καθαροτητας αποφασισε να πιει αλκοολ αλλα τελικα δε μπορεσε να το διαχειριστει και επινε σε μεγαλες ποσοτητες και καθημερινα.. τοτε δεν ειχαμε επαφη ειχαμε χωρισει αν και επικοινωνουσαμε μια στο τοσο . καταλαβε πως δεν μπορει να ζησει χωρις εμενα και εφοσον ηξερε πως για να ειμαστε μαζι πρεπει να ειναι καθαρος ξεκινησε να πηγαινει σε ομαδες αυτοβοηθειας. εσπασε καποιες φορες την αναρρωση του πινοντας καμια μπυρα αλλα εδω και 2 μηνες το ειχε παρει αποφαση ωσπου σε ενα τηλεφωνο που τον ακουσα ηταν σε ασχημη κατασταση , δεν αντιλαμβανοταν τι μου ελεγε ουτε κι εγω τι ακουγα. η αποψη μου ειναι οτι δεν ηταν μονο απο αλκοολ.. ο ιδιος ισχυριζεται πως ναι ηταν ενα ασχημο μεθυσι αλλα η γενικοτερη συμπεριφορα του του να ζηταει χρηματα απο δω κι απο κει σε φιλους και συγγενεις με την προφαση οτι ειναι ανεργος και δεν εχει ουτε λεφτα για να καπνισει με βαζει σε ασχημες σκεψεις. του εξηγησα οτι δεν τον αναγνωριζω και οτι περνω αποσταση γιατι δεν με τιμαει να ζω με καποιον που δεν αναγνωριζω. ισχυριζεται οτι υπερβαλλω και οτι δεν εγινε και κατι. δε ξερω πραγματικα αν η σταση μου μπορει να του ανοιξει το μυαλο στο να συνηδητοποιησει οτι δεν ειναι καλα και οτι οσο και να το κρυβει στους αλλους δειχνει ενας παραφρων ανθρωπος.
    μεσα μου ποναω σιγουρα πολυ , ειμαι ενας ανθρωπος γεματος συναισθηματα και παντα χαρακτηριστικο μου ειναι η υπερβολη συναισθηματων και οχι της λογικης. σκληρη πολυ η σταση μου και φοβαμαι μηπως κανω τα πραγματα χειροτερα και για μενα και γι αυτον. ειναι πραγματικα ενας αξιολογος ανθρωπος που θα μπορουσα να ζησω για χρονια μαζι του ευτυχισμενη. ετσι τουλαχιστον τον ηξερα...
    θα εκτιμουσα την αποψη σας
    ευχαριστω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by paris1 View Post
    γεια σας, το αγορι μου ηταν ναρκομανης (πολυτοξικομανης) σε αναρρωση.. ειχε παρακολουθησει ενα στεγνο προγραμμα και τον γνωρισα στην αναρρωση του. μετα απο 2 χρονια καθαροτητας αποφασισε να πιει αλκοολ αλλα τελικα δε μπορεσε να το διαχειριστει και επινε σε μεγαλες ποσοτητες και καθημερινα.. τοτε δεν ειχαμε επαφη ειχαμε χωρισει αν και επικοινωνουσαμε μια στο τοσο . καταλαβε πως δεν μπορει να ζησει χωρις εμενα και εφοσον ηξερε πως για να ειμαστε μαζι πρεπει να ειναι καθαρος ξεκινησε να πηγαινει σε ομαδες αυτοβοηθειας. εσπασε καποιες φορες την αναρρωση του πινοντας καμια μπυρα αλλα εδω και 2 μηνες το ειχε παρει αποφαση ωσπου σε ενα τηλεφωνο που τον ακουσα ηταν σε ασχημη κατασταση , δεν αντιλαμβανοταν τι μου ελεγε ουτε κι εγω τι ακουγα. η αποψη μου ειναι οτι δεν ηταν μονο απο αλκοολ.. ο ιδιος ισχυριζεται πως ναι ηταν ενα ασχημο μεθυσι αλλα η γενικοτερη συμπεριφορα του του να ζηταει χρηματα απο δω κι απο κει σε φιλους και συγγενεις με την προφαση οτι ειναι ανεργος και δεν εχει ουτε λεφτα για να καπνισει με βαζει σε ασχημες σκεψεις. του εξηγησα οτι δεν τον αναγνωριζω και οτι περνω αποσταση γιατι δεν με τιμαει να ζω με καποιον που δεν αναγνωριζω. ισχυριζεται οτι υπερβαλλω και οτι δεν εγινε και κατι. δε ξερω πραγματικα αν η σταση μου μπορει να του ανοιξει το μυαλο στο να συνηδητοποιησει οτι δεν ειναι καλα και οτι οσο και να το κρυβει στους αλλους δειχνει ενας παραφρων ανθρωπος.
    μεσα μου ποναω σιγουρα πολυ , ειμαι ενας ανθρωπος γεματος συναισθηματα και παντα χαρακτηριστικο μου ειναι η υπερβολη συναισθηματων και οχι της λογικης. σκληρη πολυ η σταση μου και φοβαμαι μηπως κανω τα πραγματα χειροτερα και για μενα και γι αυτον. ειναι πραγματικα ενας αξιολογος ανθρωπος που θα μπορουσα να ζησω για χρονια μαζι του ευτυχισμενη. ετσι τουλαχιστον τον ηξερα...
    θα εκτιμουσα την αποψη σας
    ευχαριστω

    Εφτιαξα λιγο το μηνυμα ωστε να φαινεται ολοκληρο...
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Καλησπερα¨)

    Δε ξερω αν εχεις παρακολουθησει καποιες συγκεντροσεις συγγςνων η συντροφων ναρκομανων, αν οχι καλο θα ηταν να πας, θα σου πουν σπουδαια πραματα, βεβαια να ξερεις οτι δεν παει να πει οτι θα σου ποιυν ειναι και το σωστο, ομως θα σε βοηθησει, πιστευω οτι καθε τι που μαθαινουμε μας βοηθαει ,δεν ειναι αναγκη να κανουμε αυτο που μας λενε ομως.
    Καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος ,ετσι και καθε αρρωστος εχει την δικια του θεραπεια, οποιοι εχουν εναν συγκεκρημενο ιο μπορει να ακολουθουν την ιδια θεραπεια ομως μπορει να εχει μεγαλες διαφορες απο αρρωστο σε αρρωστο, αλλα φαρμακα μπορει να περνουν κ.α. , το ιδιο συμβαινει και με τους πολυτοξικομανεις, καθε ενας εχει τον δικο του τροπο θεραπειας, αυτον που του παει. Στο ανθρωπο σου μπορει να του κανει καλο το να τον απυλεις οτι θα τον αφησεις αμα ξανα πεσει στις ουσιες, μπορει ομως και να του κανει πιο κακο! μπορει να σε εχει αναγκη τωρα! τωρα που ξανα επεσε στις ουσιες μπορει να σε εχει αναγκη! δεν ξερω!! ουτε μπορω απο εδω να σου καμω τον θεραπευτη.
    Προσωπικα οταν ειχα προβλημα καποιες φορες δεν ηθελα να εχω καμια κοπελα στο πλαιμου, τις εβλεπα σα νοσοκομες, αλλες φορες ομως ,οταν ειμουν πολυ χαλια,οταν ειμουν του θανατα! ειχα αναγκη απο καποια κοπελα, η μαλον αμα ειχα καποια κοπελα την ηθελα να ειναι συνεχεια μαζι μου, να με αποτραβηξει απο την καταρα των ουσιων! γτ. οι πιο πολλοι που ειναι αρρωστοι με τις ουσιες δεν το κανουν για χαβαλε! εχουν κενα στα αισθηματα τους, κενα που μεσα απο τις παλιο ουσιες τα συμπληρωνουν.
    Οσο για αυτο που ειπες οτι ζητα λεφτα, οτι ακουγετε αλλιως η φωνη του - μακαρι να βγω ψευτης- αλλα ειναι πραγματα που τα κανει καποιος οταν πινει ηρωινη! κι δυστυχως αυτη η κολοουσια δεν την πινεις μια φορα το μηνα, η καθολου η καθε μερα!! δυστυχως ειναι λιγες οι φασεις που μπορει καποιος να πινει ηρωινη μια φορα στις 15 μερες, αμα μπορουσε να το κανει αυτο δεν θα ειχε κανενα προβλημα, ουτε οικονομικο ουτε υγειας, δυστυχως ομως ο κανονας λεει οτι ειναι εξαρτηση και μαλιστα πολυ αναγκαια, πιο πολυ κι απο το φαγητο!!
    Ευχομαι ο ερωτας να κερδισει τις ουσιες! ευχομαι να μπορεσετε να ζησετε εναν "καθαρο" ερωτα γεματο αγαπη κι ρομαντισμο! να ξερεις οτι αμα του δωσεις αληθηνη αγαπη! θα τον κερδισεις! μου εχει συμβει κι ειναι αληθεια! αμα σε αγαπα καποιος ,-οχι στα λογια,στην πραξη- , μου εχει συμβει κι μπορεσα να μεινω καθαρος! οταν ομως ειχα καποια που μου το ελεγε ,η το εκανε απο δυκο της αποθυμενο τοτες μου εκανε κακο! ετσι λοιπον να ξερεις οτι μπορεις να ζησεις μαζι του, φυσηκα να εχει και αυτος τα ιδια συναισθηματα ετσι! να μην σε βλεπει σα νοσοκομα! ,μονο αμα νιωθει κι αυτος τον ιδιο ερωτα με εσενα μπορειτε να κανετε τα παντα!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κουραγιο φιλη μου κ μεινε κοντα του!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    10

    για ποσο ακομα...

    δυστυχως τα πραγματα πηγαινουν απο το κακο στο χειροτερο... οι ανησυχιες μου ηταν βασιμες.. εδω και πολυ καιρο κανει χρηση ιρωινης με διαστηματα 1 εβδομαδας το πολυ περνωντας συγκεκριμενη αγωγη για να μπορεσει να σηκωθει και μετα παλι υποτροπιαζει.. αντιλαμβανομαι πως για τον καθενα αναλογει ενας προσωπικος χρονος που μπορει να κρατησει η υποτροπη.. για τον ιδιο τελικα ισχυει ο βασανισμος του σχεδον 1 χρονου! και εχουμε και συνεχεια... πριν 2 εβδομαδες πηγαμε σε μια απομωνομενη παραλια για να περασουμε ηρεμα καποιες μερες εφοσον ηταν παλι στην προσπαθεια και φανηκε οτι του εκανε καλο! με το που επιστρεψαμε μετα απο 1 μερα ξανακυλισε χωρις να το παραδεχεται ουτε στον ιδιο του τον εαυτο! πλεον οι γονεις του τον διωξανε κι απο το σπιτι, σε μενα δεν απανταει καν στο τηλεφωνο και φανταζομαι πως ειναι εξαθλιωμενος γενικοτερα ψυχικως και σωματικως. δεν ξερω τι αλλο να κανω , αφηνω τα γεγονοτα να δειξουν ... ειναι καθαρα δικης του επιλογης και ξερει οτι ολοι μας τον αγαπαμε πολυ και μπορουμε να τον στηριξουμε περνοντας μια αποφαση. αναρωτιεμαι γιατι σιγουρα το θεμα του εθισμου ειναι δυσνοητο στη κατανοηση του, πως γινεται να ειναι τοσο δυσκολο το να σηκωθει καποιος απο το να παιζει καθημερινως με το θανατο. δηλαδη ποση δυναμη καθημερινη θελει το να παιζεις με τη ζωη σου απο το να κανεις κατι καλο για αυτην! αφηνω τον ελεγχο λοιπον και απλα ευχομαι να μην μου πεθανει. εχω φτασει πλεον σε ενα σημειο που δεν με αγγιζει τιποτα. δεν ποναω πλεον δεν δινω σημασια σε ολα τα ψεμματα που εχω ακουσει κατα καιρους. ελπιζω μονο στο να μην μου πεθανει. η αναρρωση του ειναι περαν των δυναμεων μου δυστυχως! σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας ειναι ευχαριστο πολυ να υπαρχουν ακομη ανθρωποι με ευαισθησιες στους δυσκολους αυτους καιρους που ζουμε. καλη δυναμη !!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλη δυναμη κ σας φιλη μου πιστευω οτι πρεπει να μεινεις διπλα του να τον βοηθησεις προκεται για αρρωστο ανθρωπο κ ειναι ακομα δυσκολοτερο για αυτον να μην τον στηριξετε ολοι, Ολες αυτες οι καταστασεις ειναι δυσκολες κ εχουνε εντονα σκαμπανεβασματα, εγω μετα απο μεγαλη πιεση κατα την διαρκεια της σχολικης μου ηλικιας κ την κακοποιηση μου απο συγγενικο μου προσωπο ολο αναρωνω κ πεφτω παλι στην καταθλιψη παιρνω φαρμακα απο ολα κ μονο το αγορι μου κ οι δικοι μου με στηριζουνε κ πραγματικα ειμαι πεπεισμενη οτι αν δεν τους ειχα πιθανον δεν θα ζουσα τωρα,τοσο ασκημα με κανει να νιωθω η καταθλιψη,Προσπαθηστε να δωσετε σταθεροτητα κ στοργη σ αυτον τον ανθρωπο κ ισως καποτε αναρρωσει απο αυτην την κατασταση ευκολοτερα με παρεα

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129

    Smile

    Ευχομαι να ακουσουμε καλα νεα για τον ανθρωπο σου! δεν ξερω αν ειστε μαζι η οχι πλεον, αλλα το να ξερεις τι κανει ειναι αλλο θεμα , συμφωνεις?
    Παντος θα σου το ξανα πω μην το βλεπεις το θεμα απο την δικια σου μερια, μην μπαινεις στην θεση του, οπως πολυ σωστα ρωτας ειναι πολυ χαζο να θελει καποιος να πεθανει ! γτ. να το κανει αυτο? μετα απο τοσο αγωνα που εκανε , να παει να χασει οικογενεια , φιλους, δουλεια και μια κοπελα που τον ΑΓΑΠΑ αληθινα! γτ. ειναι πολυ σπανιο αλλα και δυσκολο να εισαι ερωτευμενη με καποιν εξαρτημενο! ειδικα απο ηρωινη.
    Παντος ειναι και τυχερος που εχει εσενα, αυτο να του το λες, δεν ειναι κακο! αν κι το ξερει! ελπιζω να ξερει πως εκει εξω δεν θα βρει κοπελα αλλη, ποσο μαλον καθαρη!γτ. κοπελα εξαρτημενη δεν μπορει να ΕΡΩΤΕΥΘΕΙ!! ειμαι απολυτος σε αυτο! δε μπορει!! γτ. δεν νιωθει! απλα.
    Οσο για τον ανθρωπο σου θα σου πω να το δεις αλλιως, δλδη πανω απο ολα να κοιτας τον εαυτο σου! δυστυχως αμα καποιος παει για την καταστροφη εσυ δεν μπορεις να κανεις θαυματα! απεναντιας θα κανεις κακο κι σε εσενα!
    Εμενα πολυ λιγες κοπελες απο αυτες που ειχα την τυχη να εχω δεσμο μαζι τους, πολυ λιγες ηξεραν το προβλημα μου, κι αμα το μααιναν θα ηταν το καιρο που ειμασταν για χωρησμο. Ετσι λοιπον - αν θυμαμαι καλα, γτ εχω κι αυτο το προβλημα- σχεδον 2-3 κοπελες να ηξεραν, μαλιστα δεν ειναι πανω απο 2 αυτες που δεν επιναν! γτ. ειναι αλλιως να πινει η κοπελα σου και αλλιως να ειναι καθαρη. Αμα ειναι καθαρη ειναι δυσκολα τα πραματα, ο λογος ειναι πως ο χρηστης οταν ειναι ερωτευμενος και ταυτοχρονα ειναι στον καιρο που εχει παρει αποφαση να κοει, γτ. δεν ειναι ευκολο πραμα, πρεπει να σου ερθει με τον καιρο! ετσι λοιπον οταν ενας χρηστης ειναι σε μερες που το εχει παρει αποφαση, το εχει πει στην κοπελα του και ολα τα αλλα να ξερεις οτι εκεινο τον καιρο ειναι ενας απολυτα ευαλωτος ανθρωπος!!
    Προσωπικα τελευταια φορα που πηγα να κοψω κι ειχα διπλα μου ενα κοριτσακι - το λεω ετσι γτ. ετσι ηταν, κοριτσακι που ηρθε απο το χωριο του! δεν ηξερε που ειναι η ομονοια καλα καλα και εγω την ειχα εμπιστευτει , της ειχα εμπιστευτει την ζωη μου!! μεγαλο λαθος!!!να μου πεις εεδω αφηνα την ζωη μου στον Χαρο ! το θεμα ειναι οτι ειμουν σαν ενα παιδακι, τελειως τροτος!! ντρεπομαι που θα το πω αλλα εκλαιγα σαν μωρο μερικες φορες!! συμβαινει αφου τις πρωτες μερες, ακομα κι να πιεις το κλαμα και η μελαγχολια ειναι πολυ δυνατα!! αφου η αυτοκτονια μοιαζει με λυτροση! Ετσι λοιπον πιστεψα και εμπιστευτικα ενα κοριτσακι 21 χρονων!! το λαθος μου ηταν οτι δεν το εψαξα! βλεπεις εκεινες τις μερες ηθελα μια "αγγαλια" να κρυφτω! ενα χερι να με τραβηξει απο τον γκρεμο! και τα βρηκα αυτα ολα! ,μαλον ετσι νομιζα! Γτ. γιατι απλα η κοπελιτσα δεν εφταιγε!! δεν μπορω να τα ριξω σε μια κοπελιτσα που ειναι 1-2 χρονια στην ζουγκλα της Αθηνας μακρια απο τη μαμα κι το μπαμπα της!Το λαθος ηταν δικο μου!! που παρα τα στραπατσα που εχω ξανα φαει δεν εβαλα μυαλο κι πιστεψα τα ομορφα και τοσο γλυκα της λογια, μαλον ηταν αυτα που ηθελα να ακουσω εκεινες τις μερες! ηξερα οτι δυσκολα θα βρω τετοια ευκερεια, ηξερα οτι δεν υπαρχει ευκολα κοπελα να με δεχτει αν ηξερε την αληθειαμου, και αυτη με δεχτηκε! και μαλιστα ηθελε να με κανει και καλα! ηθελε να με παντρευτει και μετα!! χεχεχε, φαντασου τι επινα για να τα πιστεψω ολα αυτα!!! φαντασου ποσο εθελο τυφλη ενας χρηστης οταν ειναι απεγνοσμενος!! στα λεω αυτα για να δεις τον δικο σου με αλλο ματι.
    Εμενα ,ευτυχως η κοπελιτσα αυτη, η προιν μου δλδη με αφησε, εκανε την ζωη της,μπορει να εγινε καπως ασχημα αλλα αφυγε! και ισως να εκανε το σωστο για την παρτι της.Δεν ηταν κακια! απεναντιας το οτι θελει να βοηθησει δειχνει καλο ανθρωπο! οπως και το οτι ελεγε λογια που δεν τα ενιωθε ουτε εκει μπορω να "κραζω" αφου ηταν μικρη, αφου ηθελε να μου δωσει θαρρος!! που ξερεις, μπορει κι για ενα μικρο δυαστημα να τα πιστευε¨), μπορει!. περασε μια εμπειρια στην ζωη της, ευχομαι να την εκανε πιο ωρημη για την συνεχεια της ζωης της ειδικα για την ερωτικη της ζωη ευχομαι να την κανει πιο σοφη! να μαθει να διαλεγει πιο καλα τους συντροφους της απο δω κι περα! ευχομαι να μην τους δυαλεγει μονο μιας, να το ξανα φιλτραρει το "αισθημα" πριν γινει συναισθημα! γιατι μπορει στην φαση μου να ειμουν εγω ο ευαλωτος αφου ειμουν και ο αρρωστος αλλα συνηθως οι ανδρες ,ειδικα σε αυτες τις ηλικιες ειμαστε αρκετα σκληρη με τις κοπελες , ειδικα με αυτες που μας τα δινουν ολα ! με παθος και γρηγορα! δυστυχως το παρεξηγουμε αυτο! νομιζουμε οτι ειναι μαγκια να λεμε τις κατακτησεις μας στον κοσμο ολο! και οχι μονο στους φιλους μας!το θεμα ειναι και εσυ! να εχεις γινει πιο σοφη στην ζωη σου! αμα τον αγαπας ακομα! δωσε του μια τελευταια ευκερεια!! πιστεψεμε! αυτος θελει να ειναι μαζι σου και καθαρος!! αλλα δεν κανει κουμαντο αυτος!!! δυστυχως δεν κανουμε κουμαντο εμεις, η συνηδησημας! υπαρχει και το υποσινηδητο!! αυτο θελει μεγαλη μαχη ! μεγαλο αγωνα!! και εκει θελει βοηθεια!!
    Ευχομαι καθε καλο!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    10
    πραγματικα περνω πολυ βοηθεια απο ολους σας και σας ευχαριστω γι' αυτο! περασε καιρος.. σταθερη εγω , εκει βραχος ! μεσα απο αυτον τον ανθρωπο και με ολα αυτα που η ζωη μου φερνει δε μπορω να κρυψω ποσο εχω δουλεψει την υπομονη μου , την λογικη μου (ριχνωντας το συναισθημα μου) , την ανιδιοτελη?! αγαπη μου και ποσα αλλα .. υπαρχουν στιγμες ομως οπως και αυτη τωρα που σηκωνω τα χερια ψηλα! που απογοητευομαι , που προσπαθει το μυαλο μου να μου πει οτι δεν ειναι αληθεια ολα αυτα που σκεφτομαι και πως πρεπει να εχω τυφλη εμπιστοσυνη στον ανθρωπο μου. εμπιστοσυνη που κερδιζεται και χανεται καθε μα καθε φορα που πινει. εδω και λιγο καιρο περνει αγωγη γιατι αυτος ισως τελικα να ειναι ο δικος του τροπος να μπορεσει να πατησει στα ποδια του...??!!! εγω το ονομαζω κουκουλωμα συναισθηματων και ισως και δειλια. αλλα επειδη δε θελω να ειμαι αυστηρη απεναντι σε μια αρρωστια που δεν βιωνω , μενω στο 1ο , στο φοβο να νοιωσω , να σκεφτω , να πονεσω ψυχικα βλεποντας τις αληθειες μου. αλλα ποια ειμαι εγω που θα κρινω τον οποιοδηποτε ... υπαρχουν μεσα σε αυτο το διαστημα λιγες φορες καποιες στιγμες που πιστευω πως κοροιδευει τον εαυτο του παλι και κατ' επεκταση και εμενα.. εχω μαθει μαζι του να μην φοβαμαι να εξωτερικευσω το καθε τι που νοιωθω , οποτε το δηλωνω κατευθειαν . ζηταει να τον εμπιστευομαι και πως παραλογιζομαι και πραγματικα προσπαθω να μην με αφορα το θεμα τοσο , να κοιταξω λιγο εμενα γιατι εχω κουραστει να σκεφτομαι συνεχεια αν ηπιε η δεν ηπιε , τι ηπιε και ποτε το ηπιε και τι επιπτωσεις εχουν ολα αυτα σε αυτον , σε εμενα .. ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ και του το ειπα και ετσι οντως ενιωθα πιο αναλαφρη πιο ανακουφισμενη .. σημερα καθε τι που νοιωθω ειναι και ενα βημα πισω σε οτι αποφασεις ειχα παρει το τελευταιο διαστημα .. μια δικη μου υποτροπη ..σημερα δε ξερω αν η παρανοια μου κανει παρτυ μεσα στο μυαλο μου , αλλα νομιζω πως το πετυχε και με χει παρασυρει .. σημερα δεν τον ακουσα και τοσο καλα ..φοβαμαι πολυ! φοβαμαι στο οτι δεν θα ξαναεχω ποτε τη χαρα να ζησω κι αλλα ομορφα πραγματα μαζι του . σημερα θρηνω και θυμωνω με τον εαυτο μου που ανεχεται ολη αυτη τη κατασταση , που η αγαπη μου γι'αυτον ξεπερναει καθε ηθικη και εκτιμηση προς τον εαυτο μου και απο την αλλη προσπαθω να λογικευτω , να βρω τη δυναμη μου και να πω οτι εγω αντεχω , οτι στους 2 μας ο ενας αντεχει , να δωσω κι αλλο χρονο , κι αλλο , κι αλλο , αλλα μου φευγει η ελπιδα , σταματησα να κανω ονειρα και μενω στο τωρα και το τωρα μου ειναι απογοητευτικο... μεχρι που αναρωτιεμαι αν ολο αυτο ειναι καθαρη αγαπη η κρυβει και κατι αρρωστο και διεστραμμενο.. για να παρω κουραγιο μια προταση παντα λεω απο μεσα μου.. "δωσε χρονο..." κι αυτο θα κανω ... καποια στιγμη ολα θα ειναι πιο ξεκαθαρα απ'οτι τωρα.. καλη συνεχεια σε ολους σας!!!!!!!!!!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    10
    και ναι απαντω στον εαυτο μου λεγοντας του οτι τελικα μαλλον εγω εχω προβλημα και μεσα μου ισως και τελικα δεν τον εχω αποδεχτει με τον τροπο που εχει αποφασισει να κοψει... παντα το μυαλο μου παει στα χειροτερα , φοβος για μια ακομη υποτροπη και στην ουσια προκαλω παρανοικες σκεψεις που με οδηγουν σε βηματα πισω. τελικα αναρωτιεμαι ποιο ειναι το πραγματικα ζητουμενο. εγω να τρομοκρατουμαι σε καθε αποφαση πειραματισμου δικου του με την ελπιδα οτι δεν θα τον οδηγησει καπου ασχημα ? θελω να πω αν τελικα το παιδι αυτο θελει να περνει την αγωγη του, να πινει και αλκοολ και αυτος για τον εαυτο του να ειναι οκ εγω μπορω να το αποδεχτω αυτο? γιατι για μενα ειναι ενας ανθρωπος οπως εχω ξαναναφερει που δεν επινε τιποτα , ηταν καθαρος απο ολα και τωρα αυτο αλλαζει. αρα τελικα μηπως εγω φταιω? μηπως εγω δεν μπορω να το δεχτω ολο αυτο και αυτο να ειναι το προβλημα μου? σκεψεις πολλες και ωρες ωρες ειναι απλα σκεψεις...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by paris11 View Post
    και ναι απαντω στον εαυτο μου λεγοντας του οτι τελικα μαλλον εγω εχω προβλημα και μεσα μου ισως και τελικα δεν τον εχω αποδεχτει με τον τροπο που εχει αποφασισει να κοψει... παντα το μυαλο μου παει στα χειροτερα , φοβος για μια ακομη υποτροπη και στην ουσια προκαλω παρανοικες σκεψεις που με οδηγουν σε βηματα πισω. τελικα αναρωτιεμαι ποιο ειναι το πραγματικα ζητουμενο. εγω να τρομοκρατουμαι σε καθε αποφαση πειραματισμου δικου του με την ελπιδα οτι δεν θα τον οδηγησει καπου ασχημα ? θελω να πω αν τελικα το παιδι αυτο θελει να περνει την αγωγη του, να πινει και αλκοολ και αυτος για τον εαυτο του να ειναι οκ εγω μπορω να το αποδεχτω αυτο? γιατι για μενα ειναι ενας ανθρωπος οπως εχω ξαναναφερει που δεν επινε τιποτα , ηταν καθαρος απο ολα και τωρα αυτο αλλαζει. αρα τελικα μηπως εγω φταιω? μηπως εγω δεν μπορω να το δεχτω ολο αυτο και αυτο να ειναι το προβλημα μου? σκεψεις πολλες και ωρες ωρες ειναι απλα σκεψεις...
    Πιστεύω ότι ένα καλό βιβλίο που ίσως δώσει απάντηση σε πολλούς από τους προβληματισμούς σου είναι το "Συνεξάρτηση τέλος" της Melody Beattie.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    10
    σε ευχαριστω πολυ! το γνωστο θεμα της συνεξαρτησης.. γνωριζω πολλα πανω σε αυτο και εχω εφαρμοσει αρκετα αλλα ολα θελουν το χρονο τους για να εφαρμοστουν ως τροπος ζωης και πολλες φορες υπαρχουν και τα πισωγυρισματα.. πολλα εχω εντοπισει πανω στο βιβλιο αυτο ... πολλα που ταυτιστηκα αλλα δυστυχως δεν ειναι ευκολο παντα να βαζεις τη λογικη οταν παιζουν τοσο εντονα συνασθηματα. προσπαθω για το καλυτερο για μενα και για τους ανθρωπους γυρω μου. η δικη μου ιστορια δε ξερω μελλοντικα πως θα εξελιχθει , αλλα θα ηθελα να ειμαι εκει παρων . κανω υπομονη και ελπιζω για το καλυτερο ολων ..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by paris11 View Post
    σε ευχαριστω πολυ! το γνωστο θεμα της συνεξαρτησης.. γνωριζω πολλα πανω σε αυτο και εχω εφαρμοσει αρκετα αλλα ολα θελουν το χρονο τους για να εφαρμοστουν ως τροπος ζωης και πολλες φορες υπαρχουν και τα πισωγυρισματα.. πολλα εχω εντοπισει πανω στο βιβλιο αυτο ... πολλα που ταυτιστηκα αλλα δυστυχως δεν ειναι ευκολο παντα να βαζεις τη λογικη οταν παιζουν τοσο εντονα συνασθηματα. προσπαθω για το καλυτερο για μενα και για τους ανθρωπους γυρω μου. η δικη μου ιστορια δε ξερω μελλοντικα πως θα εξελιχθει , αλλα θα ηθελα να ειμαι εκει παρων . κανω υπομονη και ελπιζω για το καλυτερο ολων ..
    Έτσι είναι, όλα θέλουν το χρόνο τους. Κάποια στιγμή θα βρεις την λύση εφόσον την αναζητάς. Το θέμα είναι μέχρι τότε να μην έχεις ταλαιπωρήσει πολύ τον εαυτό σου. Σου εύχομαι να τα καταφέρεις σύντομα.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Μεγαλη προσωχη στην "συνεξαρτηση" φιλη μου!! εχε το νουσου!! πρωτα απο ολα να εχει την υγεια σου! κι σωμα κι ψυχη ( το ιδιο ειναι δλδη), αμα δεν εισαι εσυ καλα δεν θα μπορεσεις να προσφερεις τυποτακι σεκανενα!
    Οσο σκλυρο κι αν ακουγετε ,πρεπει να εισαι εγωηστης σε αυτα, πρεπει να ασχοληθεις με τν εαυτο σου, να νιωθεις καλα, να μην εχεις μελαγχωλιες η ασχημα αισθηματα, να τρως σωστα-παιζει τεραστιο ρολο η διατροφη- ξερω οτι εσεις οι κοπελες πολλες φορες δεν τρωτε -ακομα κι ας πινατε- δε τρωτε γτ. "πρεπει" συμφωνα με το λαιφ σταιλ της εοχης μας , δυστυχως δεν τρεφεστε σωστα , τρωτε λγ για να κρατατε την σιλουετα σας, και γενικα μεταξυ σας υπαρχειαυτο, μην το παρεις στραβα αλλα το λεω γτ. η υγεια μας, ακομα και τα αισθηματα μας εξαρτωτεαπο το αμα τρωμε!
    Επιστρεφωντας στο θεμα σου εχω να πω οτι ο ανθρωπος σου, οσο κι αν εχει προβλημα μπορει να καταλαβει αν εσυ εισαι καλα η οχι, αμα σε βλεπει δυνατη και υγειες θα τον κανει να χαρει! απεναντιας αμα σε βλεπει νταουν, αμα σε βλεπει αδυναμη και μελαγχολικη μπορει να νιωσει ενοχες! οτι φταιει αυτος που εισαι ετσι, πιστεψε με η αγαπη ειναι κατι πολυ παραξενω! μπορει καποιος που ειναι εξαρτημενος να μην την νιωθει το ιδιο με εσενα αλλα τη νιωθει! οταν ειναι ερωτευμενος με εσενα σε πονα! θελει να εισαι καλα! εισαι το αλλο του μισο! να ξερεις οπως κι εσυ νοιαζεσαι, κι εχεις το μυαλο σου σε αυτον το ιδιο συμβαινει κι με αυτον, μπορει εμεις οι ανδρες να δειχνουμε πιο σκληροι, πιο δυναμικοι αλλα και εμεις εχουμε το μυαλο μας συνεχεια στην κοπελα που αγαπαμε! κι εμεις θα αναμενουμε να αγγαλιασουμε την κοπελα μας!
    Οσο για το προβλημα του ανθρωπουσου ευχομαι να παν καλητερα τα πραματα, οσο για τις υποτροπες, εαν ειναι μονο υποτροπες , συμαινει οτι δεν πινει καθε μερα ,κατι ειναι κι αυτο! μαλον ειναι μεγαλο βημα απο εκει που πινει καποιος καθε μερα να πινει μια στο τοσο , κι μονο απο θεμα υγειας να το δεις ειναι μεγαλο βημα!
    Ευχομαι απο βαθος καρδιας καθε καλο! ευχομαι το μελον να ειναι "καθαρο" και να σας βρει χαμογελαστους κι αγγαλια!

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    10
    Καθομαι και διαβαζω ολα αυτα που μου γραφεται και χαμογελαω! πραγματικα περνω τοση δυναμη και χαιρομαι πολυ γι αυτο :) σας ευχαριστω πραγματικα μεσα απο τη καρδια μου για το ενδιαφερον που δειχνετε , εκφραζωντας την αποψη σας και τη δικη σας κατανοηση πανω σε ολα αυτα που γραφω κατα καιρους... σημερα ειμαι χαρουμενη ! η καλυτερα θα ελεγα αισιοδοξη και με θετικη σκεψη. σημερα ειμαι δυνατη και σκεφτομαι πως οτι μου συμβαινει , συμβαινει για καποιο λογο, πως αμα δεν ημουν δυνατη για να ανταπεξελθω, τοτε δεν θα μου συνεβαινε, δεν θα μου ερχοταν αυτο στη ζωη μου.

    προβλημα με το φαγητο οχι δεν εχω! τρωω και το πρωινο μου, μεσημεριανο μου, δεκατιανο μου και ολα σε _ανο :) δεν θα επετρεπα στον εαυτο μου να φτασει σε κατασταση κινδυνου - νευρικης ανορεξιας (αν και μικροτερη το ειχα αγγιξει λιγο το θεμα αυτο , πανω στην εφηβεια , αλλα ευτυχως ξεπεραστηκε γρηγορα), ουτοσιαλως το φαγητο για εμενα ειναι μια απολαυση οπως και ποσα αλλα πραγματα στη ζωη.

    τελικα οσο περνανε οι μερες τοσο διαπιστωνω ποσο εμμονικα ενδιαφερομουν για τον ανθρωπο μου. η ζωη του δεν μου ανηκει , και πραγματικα αρχισα να το ξεπερναω αυτο. ουτοσιαλως οτι ειναι να φανει θα φανει αργα η γρηγορα. ας δω λοιπον λιγο και εμενα.

    ελπιζω παντως σε ενα καλυτερο μελλον για εμας , οντως ειναι πολυ σημαντικος για εμενα , το puzzle ταιριαξε!

    κουραστηκα να ειμαι μιζερη και ειναι και ενα χαρακτηριστικο που δεν με αντιπροσωπευει και καθολου !

    καλο βραδυ σε ολους σας!!!!!!!! :)

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    10
    μετά από ένα χρόνο σχεδόν του τελευταίου μηνύματός μου , διαβάζοντας όλα αυτά που κατά καιρούς έγραφα και εσείς απαντούσατε , διαπίστωσα μετά λύπης μου το εξής. ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΡΑΣΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ , όσον αφορά τον αγαπημένο μου χρήστη... Δυστυχώς δεν έχω να αναφέρω κάτι που να είναι αισιόδοξο , κάτι που μπορεί να με κάνει να χαμογελάω με ανακούφιση , να με κυριεύει μια γαλήνη και μια αισιοδοξία. Όχι , δυστυχώς , τα πράγματα είναι ΙΔΙΑ! Ο μεγάλος μου έρωτας και παντοτινός είναι ακόμη σε υποτροπή!! Ακομή προσπαθεί να συμμαζέψει την ψυχική , σωματική , πνευματική φθορά του. Ακόμη δεν μπορεί να καταλάβει , τι τον οδηγεί στο να σπάει την καθαρότητα του και μέσα σε δευτερόλεπτα να αναζητεί το επόμενο πιόμα του. ΄Οσο για μένα? Ξεκίνησα ψυχοθεραπεία...(κάτι θετικό στη ζωή μου) Δεν ξέρω τι άλλο μπορώ να κάνω γι' αυτόν τον άνθρωπο . Χρόνια τώρα μες το ψέμα , τη διαφθορά , τον χειρισμό , την κοροιδία κι εγώ στη θέση ενός καταπίνοντος ανθρώπου. Κουράστηκα! Κι όμως , αν με δει κάποιος από κοντά θα αναρωτηθεί που βρίσκω όλη αυτή τη δύναμη ... Δοκίμασα μέσα σε αυτά τα χρόνια πολλούς τρόπους και μεθόδους , μα δυστυχώς το αποτέλεσμα με διαψεύδει επανελλημένα. Πλέον , έχω πάρει απόσταση . Μέσα μου όμως , ούτε κατά διάνοια. Και τα χρόνια περνάνε και μου φαίνεται τόσο μα τόσο αδιανόητο να σκεφτώ ότι δεν θα υπάρξει ποτέ ξανά η στιγμή εκείνη , που ήταν καθαρός και αγαπούσε και φρόντιζε τον εαυτό του. Και με τη σκέψη αυτή , πηγάζει εκείνη η δύναμη , της υπομονής , της ανεχτικότητας . Δεν μπορώ να σκεφτώ , ότι τέλειωσε . Δεν μπορώ να δεχτώ κάτι τέτοιο. Μου είναι αφόρητα δύσκολο. Ότι και να ακούω καμιά φορά , μέσα στο μυαλό μου μία πρόταση μόνο παίζει . Μου είπε κάποτε.. "μόνο εσύ κι εγώ ξέρουμε τι πραγματικά νοιώθει ο ένας για τον άλλο , την αγάπη αυτή τίποτα και κανείς δεν μπορεί να μας την πάρει.." και στηρίζομαι σε αυτό . Δεν σας κρύβω πως η απόσταση που έχω πάρει με έχει ηρεμήσει σε ένα βαθμό , που δεν μπαίνω σε καθημερινή μάχη με τις ουσίες του και κατ'επέκταση και με αυτόν . Νοιώθω όμως ότι λες και παραιτήθηκα , ότι τον πρόδωσα , ότι έπρεπε ναι να είμαι εκεί κοντά του κι άλλο , κι άλλο , κι άλλο... Τι παιχνίδια παίζει το μυαλό μου!!!! Κι ενώ βλέποντας πίσω τα χρόνια που έφυγαν , και έτσι όπως φαίνεται το μέλλον με τρομάζει , έχω κρυφές ελπίδες , ότι θα ξυπνήσει μια μέρα ... Περνάει η καθημερινότητα μου με όλα της μέσα , προσπαθώντας να κοινωνικοποιηθώ , αλλά το μυαλό μου εκεί . Χτυπάει το τηλέφωνο και το 1ο που σκέφτομαι είναι να μην μου πει κάποιος ότι έπαθε κάτι κακό. Για πόσο θα συνεχίσω έτσι ? Δεν με απασχολεί . Δεν μπορώ να δω μελλοντικά , πνίγομαι . Το άμεσο μέλλον κι αυτό με πολύ προσπάθεια για να το διαχειριστώ. Αστείρευτη φαντασία μα τόσο μοναχική παράλληλα. Εύχομαι απλά κάποια στιγμή να τα καταφέρει ! Ίσως και τότε να μας δωθεί μια ευκαρία ακόμη. Αυτή είναι η ελπίδα μου. Να είναι καλά κάποια στιγμή . Εγώ παλεύω με το τώρα μου. Καλή συνέχεια σε όλους !!! Χαίρομαι που παρόλες τις συνθήκες , παρέθεσα τις σκέψεις μου εδώ.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Πώς αποφεύγεται η υποτροπή;
    By Alcmene in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 16-03-2013, 13:34
  2. ΙΨΔ ΥΠΟΤΡΟΠΗ!!
    By selas-selas in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 06-09-2010, 15:57
  3. Υποτροπή πάλι...
    By dimi79 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 28-06-2010, 00:52
  4. και νέα υποτροπή..
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 26-06-2009, 04:04
  5. υποτροπή
    By takispapos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 19-11-2006, 12:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •