ο συντροφος μου υποτροπιασε και εγω ειμαι εγκυος!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 83
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    18

    ο συντροφος μου υποτροπιασε και εγω ειμαι εγκυος!!!

    καλημερα ξεκινω ετσι γιατι ουτε και εγω ξερω πως να ξεκινησω.θα σας πω πανω κατω αυτο το τεραστιο θεμα που αντιμετωπιζω και την απογνωση μου
    ειμαι 29 χρονων και εχω σχεση 2 χρονια με ενα εθισμενο. ο συντροφος μου αποφασησε πριν 9 μηνες να μπει σε κεντρο να απεξαρτηθει οπως και εκανε
    ηταν μεγαλη ευτυχια για μενα αυτο και μεχρι σημερα τον στιριζω.στις 17 του ιουνιου γυρισε πισω τελειωνοντας το προγραμμα του και εγω ημου ευτυχισμενη.
    αφεθηκα και τελικα ειμαι εγκυος.... ο συντροφος μου μολις το εμαθε την ιδια μερα κιολας εκανε υποτροπη.πηγε και ηπιε οτι δεν ειχε πιει 9 μηνες τωρα.
    αποτελεσμα εγω να ειμαι σε απελπιστηκη κατασταση,τον εδιωξα απο το σπιτι αμεσως πλακωθηκα με την οικογενεια του,με την οικογενεια μου και γενικα
    τρελαθηκα.αφησα να περασει μια μερα για να ειναι καθαρο το κεφαλι του και να μπορεσουμε να μιλησουμε.πηγα τον βρηκα και ηταν πολυ χαλια ψυχολογικα
    μετανιωμενος για οτι εκανε και εξουθενομενος.το μονο που θυμοταν ηταν οτι ειμαι εγκυος και ηταν τοσο χαρουμενος για αυτο.απο την αλλη εγω ουτε καν το ηθελα μεσα μου
    συζητησαμε και μου ειπε οτι το παιδι το θελει και οτι αυτο θα ηταν το λιμανι του και ειναι ενας λογος που θα τον κανει να προσπαθησει να μεινει καθαρος για αυτο το παιδι.
    εφυγε την επομενη μερα στο κεντρο μεσα να κανει ενα προγραμμα υποτροπης για κανα μηνα και κατι.
    αυτη τη στιγμη εχω μεινει πισω εγω,χωρις στηριξη απο γονεις(δεν μιλαω ουτε με τους δικους μου ουτε με τους δικους του) εμαθα οτι η μανα του ειπε οτι το παιδι δεν ειναι δικο του
    (του το ειπε την μερα που πετουσε)τοσο σκατανθρωπος η μητερα του. τελος παντον ειμαι μονη,ψυχολογικα ρακος,με ενα παιδι που δεν ξερω τι θα το κανω,χωρις βοηθεια,χωρις χρηματα,χωρις
    στηριξη,χωρις τιποτα απολυτος.....
    δεν μπορω πραγματικα να τον πιστεψω σε οσα λεει για το παιδι(οτι το θελει) γιατι με εχει πληγωσει και με εχει προδωσει πολλες φορες στο παρελθον και ιδικα μετα το κεντρο οταν εκανε χρηση
    εχασα την γη κατω απο τα ποδια μου.του πα οτι το παιδι μαλλον θα το ριξω γιατι δεν ειμαστε ετοιμοι να γινουμε γονεις. κανεις μας δεν ειναι καλα.εγω ψυχολογικα χαλια και εκεινος μεσα στο κεντρο ξανα.
    του ειπα οτι αν μαγαπαει καλο θα ηταν να με στηριξει σε οτι αποφαση και αν παρω γιατι ενα παιδι εχει ευθυνες και δεν ειναι σε φαση εκεινος να αναλαβει της ευθηνες του. ειμαι πολυ κουρασμενη.
    συμφωνησαμε απο κοινου να μην ξαναγυρισει πισω εδω που μεναμε και καλο θα ηταν να καθισει στην πολη που ειναι που θα εχει στιρηξη απο δωματια Ν.Α και απο παιδια με το ιδιο προβλημα και οταν νιωσει ετοιμος
    να παω να μεινω και εγω εκει..... κατασταση απελπισιας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    πραγματικα, οτι μου ερχεται στο μυαλο να πω, αφορα τετελεσμενα γεγονοτα και δεν εχει κανενα νοημα ,ουτε θα σε βοηθησει...

    ακομα και να βγαλουμε απο την μεση το θεμα των ναρκωτικων (πραγμα αδυνατον), και μονο η συνθηκη που περιγραφεις " μονη, χωρισμενη, χωρις χρηματα, χωρις στηριξη, χωρις να ξερω αν το θελω", θα αρκουσε για να μην συνεχισεις μια τετοια εγγυμοσυνη.
    κι εσυ εχεις επιπλεον κι εναν πατερα χρηστη σε υποτροπη..
    ξερω πολλες κοπελες που διεκοψαν εγγυμοσυνες για πολυ λιγοτερους λογους.

    κανεις δεν μπορει να παρει αποφασεις για σενα.
    η γνωμη μου ειναι να ζητησεις βοηθεια απο δωρεαν δομες ψυχικης στηριξης.
    κατ αρχας ζητα βοηθεια απο στηριξη συγγενων εθισμενων.
    συζητα μαζι τους οσα εχετε πει κι οσα εχει κανει ο δικος σου και ποιες πιθανοτητες εχετε να κανετε μαζι οικογενεια στην κατασταση του (αν εχετε).
    προσωπικα ειμαι βεβαιη οτι το να αντιμετωπιζει το παιδι ( η μια ερωτικη σχεση) σαν αποκουμπι για να κοψει ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ. το σκεπτικο ειναι να στηριζεται στα ποδια του κι αν ολα πανε καλα, να αναλαβει ευθυνες, πιθανως παιδι και οικογενεια κλπ... εκεινοι ξερουν καλυτερα να σε καθοδηγησουν.αυτος δεν μπορει ουτε τον εαυτο του να φροντισει! δεν τον ακουσες? το παιδι το θελει για να πιαστει απο πανω του να βγει απο τον βουρκο, κι οχι για να του προσφερει ο ιδιος...
    στην συνεχεια ζητα στηριξη για σενα. ψαξε τι βοηθεια θα μπορεις να εχεις σαν μονη μητερα, γιατι πιθανοτατα αυτο θα εισαι.... μπορεις να ανταπεξελθεις σε μια τετοια πιθανοτητα? ΘΕΛΕΙΣ?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Η προοπτικη του να γινει γονιος καποιος ειναι πολυ αγχωτικη, γι αυτο πιστευω και ξανακυλησε. Αλλωστε δεν ειχε και πολυ καιρο εκτος, θα γινοταν και με αλλη αφορμη. Εσυ γτ τον εδιωξες τοσο ευκολα μετα απ αυτο? το περιμενες? να γινει καλα τοσυ συντομα?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    18
    πραγματικα ειμαι τοσο μα τοσο μπερδεμενη που θα θελα να ξυπνησω και ολα αυτα να ειναι ενα ονειρο. εχω τρελαθει να περνω τηλεφωνο αυτες τις μερες,να ψαχνω πληροφοριες να μιλαω με ανθρωπους
    που βρισκονται χρονια σε αναρωση,να μιλαω με τους συμβουλους του,που πραγματικα με κουρασαν τα μπλα μπλα.
    την τεταρτη ειναι η μερα που θα μιλησουμε στο τηλεφωνο και περιμενω με αγωνια να τον ακουσω. ολα θα κριθουν απο την συζητηση που θα εχουμε (το πανω χερι αυτη τη φορα θα το παρω εγω)
    γιατι κουραστηκα παρα πολυ... εκανε τεραστιο λαθος απο την αρχη που γυρισε πισω. του χαν πει να μην το κανει γιατι ηταν τρελο ρισκο εφοσον εδω περα δεν εχει τιποτα μα τιποτα που θα μπορουσε
    να βοηθησει στην αναρωση του.δεν τους εκανε και τα λουστικε ολα τωρα. και τα λουζομαι και εγω μαζι του. απο κει και περα πιστευω οτι θα με στηριξει σε οτι αποφαση και αν παρω. και στην τελικη αυτη τη στιγμη
    εγω υποφερω πιο πολυ απο εκεινον.εκεινος εχει στηριξη εκει μεσα εχει παρεα εχει καποιον να τον βοηθησει. εγω δεν εχω τιποτα και κανεναν.....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Η προοπτικη του να γινει γονιος καποιος ειναι πολυ αγχωτικη, γι αυτο πιστευω και ξανακυλησε. Αλλωστε δεν ειχε και πολυ καιρο εκτος, θα γινοταν και με αλλη αφορμη. Εσυ γτ τον εδιωξες τοσο ευκολα μετα απ αυτο? το περιμενες? να γινει καλα τοσυ συντομα?
    το θεμα σου ειναι γιατι τον εδιωξε κεραση, η γιατι "αφεθηκε" να μεινει εγγυος αμεσως μολις επεστρεψε ο φιλος της, χωρις να τσεκαρει αν εχει σταθεροποιηθει?
    πολυ καλα εκανε και τον εδιωξε.
    αν τον κρατουσε θα συνεχιζε την χρηση κανονικα.
    η μονη ελπιδα να κοψει ηταν να τον στειλει

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    18
    τον εδιωξα γιατι αυτο επρεπε να κανω(σκληρη αγαπη) αν δεν τον εδιωχνα πιστεψε με οτι δεν θα εφευγε το επομενο πρωι κιολας να παει στο κεντρο ξανα. ηταν πολυ σωστη η κινηση μου. και οι συμβουλοι του αυτο μου ειπαν οτι εκανα πολυ
    καλα που τον εδιωξα απο το σπιτι. ναι την υποτροπη του την περιμενα αλλα να σου πω την αληθεια οχι τοσο συντομα. γιατι απο την 4 μερα που ηταν εδω ειδα ακυβερνησιες παρα πολλες. δεν ξερω αν καταλαβενεις αλλα ενας ναρκωμανης
    σε αναρωση πρεπει να εχει προγραμμα στη ζωη του και λιστες. εκεινος ουτε καν το "ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ" δεν διαβαζε απο την πρωτη μερα που ηρθε. οποτε ημουν σιγουρη οτι ερχετε η κατρακυλα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by mata86 View Post
    πραγματικα ειμαι τοσο μα τοσο μπερδεμενη που θα θελα να ξυπνησω και ολα αυτα να ειναι ενα ονειρο. εχω τρελαθει να περνω τηλεφωνο αυτες τις μερες,να ψαχνω πληροφοριες να μιλαω με ανθρωπους
    που βρισκονται χρονια σε αναρωση,να μιλαω με τους συμβουλους του,που πραγματικα με κουρασαν τα μπλα μπλα.
    την τεταρτη ειναι η μερα που θα μιλησουμε στο τηλεφωνο και περιμενω με αγωνια να τον ακουσω. ολα θα κριθουν απο την συζητηση που θα εχουμε (το πανω χερι αυτη τη φορα θα το παρω εγω)
    γιατι κουραστηκα παρα πολυ... εκανε τεραστιο λαθος απο την αρχη που γυρισε πισω. του χαν πει να μην το κανει γιατι ηταν τρελο ρισκο εφοσον εδω περα δεν εχει τιποτα μα τιποτα που θα μπορουσε
    να βοηθησει στην αναρωση του.δεν τους εκανε και τα λουστικε ολα τωρα. και τα λουζομαι και εγω μαζι του. απο κει και περα πιστευω οτι θα με στηριξει σε οτι αποφαση και αν παρω. και στην τελικη αυτη τη στιγμη
    εγω υποφερω πιο πολυ απο εκεινον.εκεινος εχει στηριξη εκει μεσα εχει παρεα εχει καποιον να τον βοηθησει. εγω δεν εχω τιποτα και κανεναν.....
    τι ειναι αυτο που περιμενεις να ακουσεις για να αποφασισεις?
    πως μπορεις να βασιστεις στα λογια ενος εθισμενου ανθρωπου σε υποτροπη η ακομα και σε αναρωση?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by mata86 View Post
    τον εδιωξα γιατι αυτο επρεπε να κανω(σκληρη αγαπη) αν δεν τον εδιωχνα πιστεψε με οτι δεν θα εφευγε το επομενο πρωι κιολας να παει στο κεντρο ξανα. ηταν πολυ σωστη η κινηση μου. και οι συμβουλοι του αυτο μου ειπαν οτι εκανα πολυ
    καλα που τον εδιωξα απο το σπιτι. ναι την υποτροπη του την περιμενα αλλα να σου πω την αληθεια οχι τοσο συντομα. γιατι απο την 4 μερα που ηταν εδω ειδα ακυβερνησιες παρα πολλες. δεν ξερω αν καταλαβενεις αλλα ενας ναρκωμανης
    σε αναρωση πρεπει να εχει προγραμμα στη ζωη του και λιστες. εκεινος ουτε καν το "ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ" δεν διαβαζε απο την πρωτη μερα που ηρθε. οποτε ημουν σιγουρη οτι ερχετε η κατρακυλα.
    κατσε βρε κοπελα μου, δεν μπορω να μην σε ρωτησω.
    τον εβλεπες ετσι απο την πρωτη μερα και περιμενες την υποτροπη του και αφεθηκες να μεινεις εγγυος???????????????????????

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    18
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    τι ειναι αυτο που περιμενεις να ακουσεις για να αποφασισεις?
    πως μπορεις να βασιστεις στα λογια ενος εθισμενου ανθρωπου σε υποτροπη η ακομα και σε αναρωση?
    απο εκεινον τιποτα δεν περιμενω να ακουσω. αλλα χρειαζομαι επι καθημερινης βασης να ακουω τον συμβουλο του.εκεινος οτι ηταν να κανει το εκανε,πιστεψε με η καρδια μου ειναι ραγισμενη. αυτη τη στιγμη που μιλαμε
    ειμαι σε κατασταση τραυματικου σοκ. τοτε πιστευω που θα μιλησουμε θα εχω πιο καθαρο μυαλο για να σηζητησω μαζι του. το ιδιο και εκεινος. παντος η αποφαση πλεον ειναι μονο δικη μου. δεν προκειτε να τον αφησω να
    με επηρεασει στην αποφαση μου.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    18
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    κατσε βρε κοπελα μου, δεν μπορω να μην σε ρωτησω.
    τον εβλεπες ετσι απο την πρωτη μερα και περιμενες την υποτροπη του και αφεθηκες να μεινεις εγγυος???????????????????????
    οτι και να πεις εχεις δικιο το ξερω. απλα εγινε και δεν αλλαζει κατι.ειχα μηνες να τον δω και δεν προσεξα καθολου.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Η πεθερουλα παντως δε σε παει απ οτι φαινεται. Ειναι ξεκαθαρο ομως οτι και οι 2 δεν κανετε για γονεις αυτη την περιοδο γτ εχετε αλλα θεματα να λυσετε. Εσυ βλεπω εισαι αρκετα συνειδητοποιημενη, οποτε οι επιλογες που σου μενουν δεν ειναι πολλες. Και αλλη φορα προφυλακτικο ή αντισυλληπτικα, δεν ειναι και καμμια επιστημη, τα ξερεις αυτα. Oποτε ματα συμφωνω μαζι σου.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    18
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Η πεθερουλα παντως δε σε παει απ οτι φαινεται. Ειναι ξεκαθαρο ομως οτι και οι 2 δεν κανετε για γονεις αυτη την περιοδο γτ εχετε αλλα θεματα να λυσετε. Εσυ βλεπω εισαι αρκετα συνειδητοποιημενη, οποτε οι επιλογες που σου μενουν δεν ειναι πολλες. Και αλλη φορα προφυλακτικο ή αντισυλληπτικα, δεν ειναι και καμμια επιστημη, τα ξερεις αυτα. Oποτε ματα συμφωνω μαζι σου.
    η πεθερα μου(ο θεος να την κανει) ειναι μεγαλη σκροφα... απο την πρωτη μερα που με γνωρισε αρχισε να με βριζει και να μου λεει οτι ο γιος μου ειναι ναρκωμανης και οτι σιγουρα ειμαι και εγω
    για να μπλεξω μαζι του. δεν μπορεις να φανταστεις τι τραβηξα μαζι της. οταν υποτροπιασε και την πηρα τηλεφωνο να ρθει να τον μαζεψει γιατι τον πεταξα απο το σπιτι ηρθε εδω του ειπε
    ελα να κοιμηθεις σπιτι μου και αυριο να φυγεις στο κεντρο. εκεινος την εστηλε στο διαολο και την εδιωξε και αυτη μου λεει οπως τα κανατε βγαλτε τα περα μονοι σας. και συκωθηκε και εφυγε
    μετα αυτος πηγε τελικα να κοιμηθει εκει και την επομενη μερα που την πηρα τηλεφωνο να δω αν αυτος ειναι καλα και αν ξυπνησε να συναντηθω μαζι του να μιλησω μου ειπε
    μην ξαναπαρεις τηλεφωνο εδω σπιτι και μην με ξανα ενοχλησεις και μου εκλεισε το τηλεφωνο στα μουτρα. μεγαλη *******.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Θα είμαι λίγο σκληρή, αλλά δεν πιστεύω ότι θα έπρεπε να πάρετε ένα αθώο πλάσμα στο λαιμό σας, επειδή φερθήκατε κάποια στιγμή επιπόλαια.
    Το να ελπίζεις ότι ο φίλος σου θα γίνει καλά και θα αναλάβει τις ευθύνες σαν καλός πατέρας, είναι λίγο ουτοπικό. Στην πρώτη δυσκολία θα υποτροπιάζει και θα έχει και καλή δικαιολογία.
    Μην μπερδεύεις το τι θα ευχόσουν να συμβεί με το τι θα συμβεί.
    Το πιο πιθανό είναι να μεγαλώσεις αυτό το παιδί μόνη σου, στην καλύτερη περίπτωση χωρίς καμία στήριξη από τον σύντροφό σου, στη χειρότερη με επιβαρύνσεις και άσχημες καταστάσεις λόγω της κατάστασής του. Κάνεις λάθος να πιστεύεις ότι θα σε στηρίξει όποια απόφαση και να πάρεις, απλά θα αποδεχτεί την απόφασή σου.
    Ήδη, στην αρχή της εγκυμοσύνης σου είσαι μόνη, αργότερα που θα δυσκολέψουν τα πράγματα, γιατί θα δυσκολέψουν μόλις γεννηθεί το παιδί, έχεις την εντύπωση ότι θα είναι δίπλα σου και θα σου συμπαραστέκεται; Εδώ καλές και αρμονικές σχέσεις δοκιμάζονται σε τέτοιες περιόδους.
    Και δεδομένου ότι εσύ αντέχεις όλη αυτή την κατάσταση, πόσο δίκαιο είναι να καταδικάζεις εξαρχής ένα παιδί;
    Σ' αυτή τη φάση ζήτα στήριξη όπως λέει η remedy και αποφάσισε μόνη σου με ψυχραιμία.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Ματα σε βλεπω να ψαχνεις κεντρα για πεθεροπληκτες!!!! Τοσο σκροφαρα παντως? Με κανει εντυπωση....

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Ματα σε βλεπω να ψαχνεις κεντρα για πεθεροπληκτες!!!! Τοσο σκροφαρα παντως? Με κανει εντυπωση....
    Ναι, γιατί βλέπεις το θέμα της είναι πεθερά! Όλα τα υπόλοιπα είναι καλώς καμωμένα.
    Συνέχισε κεράσι να κοιτάς το δέντρο και να χάνεις το δάσος.
    Αλλά αυτά συμβαίνουν όταν απώτερος σκοπός κάποιου είναι απλώς να κουτσομπολέψει ή να τσιμπήσει καμιά γκόμενα στο φόρουμ.

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Eιμαι εγκυος και ο αντρας μου δεν ειναι καθολου στοργικος μαζι μου...
    By ΑΛΕΞΝΙΚΟΛ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 41
    Last Post: 03-02-2014, 13:51
  2. Εμμονή να μεινω έγκυος
    By pepsi in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 29-04-2013, 17:03
  3. ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΕΚΤΡΩΣΗ
    By pol in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 44
    Last Post: 06-06-2012, 20:17
  4. εγκυος!!!!περιεργα συναισθηματα..
    By ζωζα in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 94
    Last Post: 06-07-2010, 15:46
  5. υποτροπίασε από έρωτα?
    By syntrofia in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 24-04-2008, 13:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •