Παγιδευμένος στο σώμα μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 10 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 148
  1. #1

    Παγιδευμένος στο σώμα μου

    Γειά σας , θα μπω κατευθείαν στο θέμα το οποίο είναι το εξής: Η εξωτερική εμφάνιση και πόσο πολύ μπορεί να επηρεάσει έναν άνθρωπο στη ζωή του αλλά εδώ ας εξετάσουμε κυρίως τις ερωτικές σχέσεις. Είμαι 26 ετών και έχω ένα (όπως αποδεικνύεται τεράστιο) μειωνέκτιμα.Είμαι κοντός (1,68) και μικροδείχνω. Κατα τα άλλα είμαι όμορφος και μου το έχουν πει πολλοί και πολλές αυτό. Εαν δηλαδή δει κάποιος μια φώτο μου οπου δεν θα μπορεί να καταλάβει το ύψος και το μέγεθός μου κατα 90% θα πει πως είμαι πολύ εμφανίσημος.Μόλις όμως με δει απο κοντά θα καταλάβει τι εννοώ... Έχω διπιστώσει από προσωπικές εμπειρίες οτι οι περισσότερες γυναίκες προτιμούν οποιοδήποτε άλλο κουσούρι συγκρητικά με αυτό.Δηλαδή με αγαπάνε , κάνουμε καλή παρέα ,περνάμε καλά αλλά καμία δεν μπορεί να με δει ερωτικά και είμαι πλέον σίγουρος γιατί.Έχω ερωτικές εμπειρίες αλλά όχι όσες θα έπρεπε να έχει κάποιος της ηλικίας μου.Αλλά αυτό που μου κόβει τα φτερά είναι η αυτόματη απόρριψη που τρώω στον ερωτικό τομέα.Το να βλέπω στα μάτια των γυναικών πως ούτε κατα διάνοια δεν με θεωρούν πιθανό ερωτικό σύντροφο, παρόλο που είμαι πολύ ευχάριστη παρέα , είμαι μορφωμένος , κάνω καριέρα και γενικότερα είμαι πολύ κοινωνικός, και χόμπι έχω και αθλητής είμαι δεν έχω κανένα κοινωνικό θέμα , ίσα ίσα που η κοινωνική μου ζωή σφίζει από υγεία , έχου πολλούς γνωστούς,λίγους αλλά εξαιρετικούς φίλους .Το θέμα μου είναι πως έχω αρχίσει να το παίρνω απόφαση πως μάλλον θα με φάει η μοναξιά σε ότι αφορά τα ερωτικά , και έχω αρχίσει να συμβιβάζομαι ,αλλά επειδή σαν άνθρωπος δεν το βάζω ποτέ κάτω κάπου μέσα μου δεν μπορώ να το δεχτώ αυτό που μου συμβαίνει , μου φαίνεται τόσο άδικο που δεν μπορώ να σας το περιγράψω με λόγια και το χειρότερο είναι πως δεν μπορώ να κάνω τίποτα για αυτό , αυτό είναι που με τρελαίνει , δεν μπορώ να ψηλώσω!!!Δηλαδη πληρώνω με πολύ βαρύ τίμημα για κάτι που δεν είναι καν στο χέρι μου να το αλλάξω και δεν είναι σε καμία περίπτωση επιλογή μου...είμαι σε απόγνωση...
    Σας ευχαριστώ πολύ που με ακούσατε και ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια απάντηση.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Zamanfu νομιζω πως το δραματοποιεις πολυ , 1.68 δεν ειναι 1.50 .
    Η μεση Ελληνιδα ειναι γυρω στο 1,60 και κατι ψιλα , αρα εισαι στο υψος τους και λιγο παραπανω.
    Σταματα να το βλεπεις ως μειονεκτημα και νομιζω πως θα τα πας μια χαρα στον ερωτικο τομεα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,596
    αυτο που δεν μπορεις να κανεις ΜΕ ΤΠΤ, ΜΑ ΜΕ ΤΠΤ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ, ειναι το να αρεσεις σε ολες... και οχι το να ψηλωσεις.
    ε ποσες θελεις πια???ολες???? :p

    αλλα αυτο δεν μπορει και κανενας αλλος να το κανει, οσο ψηλος κι οσο ωραιος κι αν ειναι, οχι μονο εσυ!!!
    η περιγραφη σου ειναι πολυ δελεαστικη και ξερω ατομα σαν εσενα με πολλες κατακτησεις και πολυ ωραια ερωτικη ζωη.
    ξερω κι εγω γυναικες που το θεωρουν μεγαλο μειονεκτημα το συγκεκριμενο, ξερω και πολλες ομως που εχουν ερωτευτει σφοδρα ανδρες που δεν ειναι ψηλοι, ειτε το θεωρουσαν μειονεκτημα, ειτε οχι.
    αρα υπαρχουν.
    εφοσον εισαι τοσο κοινωνικος και ευειδης κατα τα αλλα, σιγουρα θα γνωρισεις κι εσυ τετοιες γυναικες αν δεν εχεις γνωρισει ακομα και ειμαι βεβαιη οτι δεν θα ερθουν κοντα σου για το χαμηλο σου υψος, αλλα για ολα τα υπολοιπα ;)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Αυτο το προβλημα οπως και πολλα αλλα θα μπορουσαν να λυθουν αν διαλεγαμε τους γονεις μας. Προφανως και το υψος ειναι σημαντικο. Υπαρχει γυναικα που τα φτιαχνει με ανδρα που τον περναει 2 κεφαλια? Δε νομιζω. Υπαρχει καποια που θες να την προσεγγισεις και ειναι σημαντικα ψηλοτερη?

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2013
    Location
    Δεν έχω ιδέα!
    Posts
    574
    μην νιωθεις οτι πληρωνεις με πολυ βαρυ τιμημα κατι που δεν μπορεις να αλλαξεις.πρεπει να αναθεωρησεις ως προς τη σημαντοτητα της εμφανισης.ξερω οτι ειναι πολυ δυσκολο γιατι πλεον οι ανθρωποι γυρω σου εχουν κριτηρια την εμφανιση και λιγοτεροι το μυαλο (αυτοι ειναι και οι περιστασιακοι) αλλα μη σε νοιαζει τοσο αν εισαι 1,70 ή ενα 1.80..η καλη ψυχη μετραει στο τελος και αυτη θα σε ανταμειψει με την γυναικα της ζωης σου.μην περιμενεις να σε αποδεχτουν,απλα χαλαρωσε και πες,ετσι ειμαι,δεν αλλαζω,και ειμαι σιγουρος πως θα βρεθει καποιος ανθρωπος που θα τον αγαπησω πραγματικα και θα με αγαπησει.μη δινεις τοσο βαρος στην εμφανιση.
    να σου δωσω ενα παραδειγμα.βλεπω καποιες κυριες οι οποιες εχουν καποια κιλα παραπανω,αλλα νιωθουν τελεια και ειναι εξω καρδια.νιωθουν καλα με τα κιλα τους και δε λενε,αυτος θα με απορριψει,κανεις δε θα με θελει και θα μεινω μονη μου...σκεφτονται αλλιως.σκεψου και συ αλλιως.Μη δινεις σημασια σε κατι τοσο μικρο.Ναι,ξερω πως ειναι κριτηριο οπως ειπα και πριν,αλλα αν θεσεις εσυ τα δικα σου κριτηρια δε θα σε νοιαζει,και καθολου μαλιστα.Προφανως για να σε νοιαζει αυτο το θεμα θα εχεις και συ κριτηρια επιλογης συντροφου ως προς την εμφανιση,δηλαδη θα σε νοιαζει προφανως και σενα να ειναι ομορφη,εμφανισιμη,αλλα και καλος χαρακτηρας.Αναθεωρησε και σκεψου οτι η εμφανιση δεν ειναι το παν,και τοτε θα απελευθερωθεις απο αυτα τα δεσμα που σε ανησυχουν.μπορεις να ευτυχησεις με το 1,68..εισαι μια χαρα.και με τα 100 κιλα μπορεις να ευτυχησεις,μην κολλας.ολα στο μυαλο ειναι.
    την ευτυχια που αναζητας ειναι μεσα στην ψυχη σου.δηλαδη θα τη βρεις μονο αν νιωθεις καλα.σε ολα παιζει ρολο η θετικη ενεργεια.η επιτευξη των στοχων σου ετσι θα πραγματοποιηθει.

  6. #6
    Zamanfu τα σωματικά μας χαρακτηριστικά, όπως είναι το ύψος που αναφέρεις δεν μπορούμε ν' αλλάξουμε στην ζωή μας. Το καλύτερο είναι να συμβιβαστείς και ν' αγαπήσεις το σώμα σου, κι αυτό ισχύει για όλους μας. Το βάρος αλλάζει το ύψος όχι. Απ' ότι περιγράφεις έχεις σημαντική προσωπικότητα και καλό παρουσιαστικό, τα οποία είναι πολύ σημαντικά και έλκουν τις γυναίκες.
    Κοίταξε και γύρω σου και κάποια στιγμή θα δεις κάποια ζευγάρια στα οποία η γυναίκα είναι ψηλότερη από τον άνδρα. Συνήθως αυτοί οι άνδρες έχουν και δείχνουν ισχυρή αυτοπεποίθεση. Έχω ακούσει για περίπτωση άνδρα με παρόμοιο ανάστημα και δυναμική προσωπικότητα που τραβούσε τις γυναίκες σαν μαγνήτης και τις άλλαζε σαν τα πουκάμισα.
    Γνώμη μου είναι να συνεχίζεις τις προσπάθειες για κατάκτηση του γυναικείου φύλου, όπως κάθε άνδρας οφείλει να κάνει και σύντομα θα έρθουν τα θετικά αποτελέσματα. Κάποια στιγμή θα γνωρίσεις και αυτή που σου ταιριάζει. Μην δίνεις σημασια τόσο στις αποτυχημένες προσπάθειες και δεν χρειάζεται ν' απογοητεύεσαι.
    Οι γυναίκες γοητεύονται από την προσωπικότητα και την εμφάνιση, όχι τόσο από το ύψος :)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    όπου σκάνε τ'αστέρια
    Posts
    326
    Το θέμα δεν είναι το ύψος, είναι το τι εσύ βλέπεις στο "κατάλληλο" ύψος. Αλήθεια, ποιο είναι αυτό? Και αφού το απαντήσεις στον εαυτό σου, ρώτα τον και τούτο: γιατί πιστεύω πως αυτό είναι το "κατάλληλο" ύψος? Και μετά, γιατί πιστεύω πως είναι αυτό το κατάλληλο ύψος για έναν άντρα?
    Be warned. My shite detector is on high alert.

  8. #8
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Zamanfu νομιζω πως το δραματοποιεις πολυ , 1.68 δεν ειναι 1.50 .
    Η μεση Ελληνιδα ειναι γυρω στο 1,60 και κατι ψιλα , αρα εισαι στο υψος τους και λιγο παραπανω.
    Σταματα να το βλεπεις ως μειονεκτημα και νομιζω πως θα τα πας μια χαρα στον ερωτικο τομεα.
    Συμφωνώ για το μέσο ύψος της Ελληνίδας, αλλά έχω διαπιστώσει οτι όσο πιο κοντή είναι μια Ελληνίδα, τόσο πιο ψηλό πρέπει να είναι το αγόρι της!Παράδοξο αλλά αληθινό!Τί να πεις...
    Ξέρω αρκετές κοπέλες που δεν ξεπερνούν το 1,65 αλλά όλες θέλουν αγόρι τουλάχιστον 1,80!Και επίσης έχω καταλάβει οτι οι πιο κοντές δίνουν ακόμη πιο πολύ έμφαση στο ύψος , οπότε άστο.
    Έχω κάνει μια σχέση σοβαρή που κράτησε 2 και κάτι χρόνια και αυτή η κοπέλα με ξεπερνούσε κατα 5 πόντους.Οι πιο κοντές θέλουν μπασκετμπολίστες...

  9. #9
    Αυτο τον καιρό , όχι. Αλλά στο παρελθόν μου έχει συμβεί αρκετές φορές .Δηλαδή συνήθως κάπως έτσι γίνεται η δουλειά και όπως πάντα η κατάληξη η ίδια και ο λόγος πλέον προφανής...

  10. #10
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Αυτο το προβλημα οπως και πολλα αλλα θα μπορουσαν να λυθουν αν διαλεγαμε τους γονεις μας. Προφανως και το υψος ειναι σημαντικο. Υπαρχει γυναικα που τα φτιαχνει με ανδρα που τον περναει 2 κεφαλια? Δε νομιζω. Υπαρχει καποια που θες να την προσεγγισεις και ειναι σημαντικα ψηλοτερη?
    Αυτο τον καιρό , όχι. Αλλά στο παρελθόν μου έχει συμβεί αρκετές φορές .Δηλαδή συνήθως κάπως έτσι γίνεται η δουλειά και όπως πάντα η κατάληξη η ίδια και ο λόγος πλέον προφανής...

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Καλά σοβαρά τώρα?Γιατί τόσο δράμα?Δεν είπε κανείς ότι είσαι ψηλός αλλά μην μας τρελάνεις κι ολας.Δεν είσαι 1.40 ...Βρίσκεις τα θετικά στον ευατό σου και τα επισημάνεις,γιατί σε ..''χαλάς?'' ...χωρίς λόγο ουσιαστικό κι ολας.Ενταξει σε πειράζει,το δέχομαι,αλλά ..ήμαρτον!!! :) Ααα και με το σκεπτικό σου,εγώ έξω έπρεπε να βλεπω μόνο ζευγάρια του τύπου,γυναίκες 1.60 κι αντρες 2 μέτρα.Μάλλον σε άλλο κόσμο ζω γιατί δε βλεπω κατι τέτοιο....Ηρέμησε...

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω σου λεω ενα πραγμα χωρις μυαλο ο ανθρωπος οσα εξωτερικα χαρισματα και να εχει μιαζει σαν ενα καραβι που δεν εχει μυαλο να ελεγξει που θα παει και αργα η γρηγορα θα πεσει σε βραχια.. εκανα και εγω το ιδιο λαθος ειχα βρει καπιον που τον θαμαζα επιδη ειχε καλυτερη εμφανιση απο μενα και αυτος ολο μου ελεγε μη μειωνεις τον εαυτο σου και τελικα ειχε δικιο αφου το μυαλο το ειχε μονο για ομορφια και επιδηξη μου ελεγε σοφα πραγματα στη θεωρια και στη πραξη δεν εκανε τιποτα μου πουλαγε πνευμα μια ζωη και αλλα ελεγε και αλλα εκανε και στο τελος εμεινε μονος του αφου μεσα σε αυτο το ψεμα που ζουσε δεν υπηρχε τιποτα αληθινο για να ενδιαφερθει για αυτο να το ζησει..

  13. #13
    Μια χαρα εισαι... Προσεγγισες συγκεκριμενες κοπελες (ε δεν φανταζομαι να γουσταρεις τις 1.80) και σε απορρίψανε λόγω του σωματοτυπου σου? δεν φανταζομαι.. εκτος κι αν ειναι λαθος η προσεγγιση σου όταν τις πλησιαζεις.
    γιάννης

  14. #14
    ...zan...συμφωνώ με τους περισσότερους από πάνω.
    Το 1.68 δεν είναι 1.50, μη τρελλαθούμε. Δεν θα σου πω ότι είσαι το πρώτο μπόι, αλλά δεν είσαι και σε τόσο δεινή κατάσταση όσο νομίζεις.
    Θα σου δώσω ένα παράδειγμα: ο αδελφός μου είναι 2.08. Σε πληροφορώ ότι όλες οι σχέσεις που είχε ήταν κάτω από 1.70, (από καθαρή επιλογή του και μόνο).
    Εγώ είμαι 1.72. Εκτός μιας εξαίρεσης τύπου 1.90 όι σχέσεις μου όλες ήταν ή ίσα με μένα ή λίγο παραπάνω.
    Μήπως να επικεντρωνόσουν σε κάποιο άλλο στοιχείο του χαρακτήρα ή της εμφανισης σου που μπορεί να "χαλάει" τις υποψήφιες? ;)

  15. #15
    [QUOTE=Θεοφανία;443985.........Εγώ είμαι 1.72. ;)[/QUOTE]

    .. καλή εισαι...., σε νομιζα για πιο κατω από 1.70:cool:
    γιάννης

Page 1 of 10 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΦΑΓΟΥΡΑ ΣΤΟ ΣΩΜΑ
    By minaspap in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 14
    Last Post: 20-06-2023, 00:28
  2. Φοβάμαι το σώμα μου...
    By KaterinaA in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 19-04-2011, 11:12
  3. Σε μια σχεδια μια ζωη....σε ενα σωμα!!!
    By ΟΔΥΣΣΕΙΑ in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 41
    Last Post: 04-09-2010, 17:19
  4. καταστρεφοντας το σωμα μου..
    By Αρτεμις in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 6
    Last Post: 19-02-2010, 16:07
  5. το σώμα μας και η κατάθλιψη
    By fly in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 14
    Last Post: 19-02-2008, 10:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •