Αποτυχια στις πανελληνιες..τωρα?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1

    Αποτυχια στις πανελληνιες..τωρα?

    Οπως ηταν λοιπον αναμενομενο απετυχα στις πανελληνιες βγαζοντας μολις 5042 μορια (το αποκαλω αναμενομενο γιατι φετος δεν διαβαζα και στο τελος μετα απο την αποτυχια σε ενα μαθημα που πιστευα θα τα παω καλα και τελικα τα πηγα χαλια τα παρατησα τελειως).Η αληθεια ειναι οτι στην αρχη δεν με πειραξε καθολου.Εβλεπα π.χ. αλλες να κλαινε,αλλοι να λενε οτι μισουν τους εαυτους για τον τοσο κοπο που καναν για το τιποτα και αλλα πολλα,αλλα εγω χαλαρα,σαν να μην εγινε τιποτα..Οταν ομως αρχισα να ψαχνω σχολες για μηχανογραφικο,ειδα οτι δεν υπαρχει σχολη που να θελει τοσα λιγα μορια.Ε εκει με πειραξε...πιστευα οτι κατι θα υπαρχει.Και τωρα πρεπει να κατσω να σκεφτω το τι θα κανω απο δω και περα...Καταρχας δεν υπαρχει περιπτωση να μπω στην διαδικασια να διαβασω σοβαρα γιατι 1ον δεν υπαρχει περιπτωση να το κανω και 2ον ειδα και τους αριστουχους στο σχολειο μου ποσο καλα εγραψαν(μαθητες του 19-20 μου βγαλαν μονο 14.000-16.000 μορια)..Αρα το να ξαναδωσω θα ναι η τελευταια επιλογη μου,αν τελικα δεν βρω κατι αλλο...Και επισης δεν θελω να παω επαρχια,γιατι δεν μαρεσει η νεα αρχη..Τελοςπαντων,εσεις τωρα τι θα μου προτινατε να κανω?Ποιες ειναι οι επιλογες μου?(Θα συμπληρωσω μηχανογραφικο αλλα επειδη οι πιθανοτητες να μπω καπου ειναι ελαχιστες προς μηδενικες,πρεπει να κοιταξω και τιποτα αλλο).

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    122
    καλησπερα..καταρχην ενα πραγμα βασικο θα ηθελα να μου απαντησεις: με τι θελεις να ασχοληθεις εσυ στην ζωη σου; διοτι ολη αυτη η οικονομικη κριση μας διευκολυνει σε ενα πραγμα, να σπουδαζουμε ο,τι γουσταρουμε γιατι ο,τι και να σπουδασουμε δυσκολο να βρουμε δουλεια,ειτε λογιστικα,ειτε φωτογραφια,ειτε ιατρικη και παει λεγοντας..αρα ας ασχοληθουμε μ'αυτο που θελουμε κι ακομα καλυτερα να ανοιξουμε προοπτικες και για το εξωτερικο. το να δωσεις ξανα πανελληνιες πιστεψε με ειναι καλο να το κανεις τωρα παρα σε 4-5 χρονια(εαν βεβαια υπαρχει καποια σχολη που να σ'αρεσει τοσο που ν'αξιζει να καταβαλλεις τετοιο κοπο) γιατι κι εγω πριν 4 χρονια περασα σε μια σχολη που δεν ηταν η πρωτη μου επιλογη,και τωρα μετα απο τοσα σκαμπανεβασματα ψαχνω δουλεια για να παω φροντιστηριο και να δωσω πανελληνιες..νιωθω πως εχασα 4 χρονια τσαμπα! απο κει και περα εαν υπαρχει η οικονομικη δυνατοτητα μπορεις να πας σε καποιο ιδιωτικο ιεκ η και δημοσιο,εαν δεν υπαρχει η δυνατοτητα καλο ειναι να αρχισεις να ψαχνεις για δουλεια,και ισως μετα απο πολλη προσπαθεια βρεις,και μ'αυτα τα λεφτακια να κανεις πραγματα που σ'αρεσουν,ειτε αυτο ειναι ιδιωτικη σχολη,ειτε διπλωμα αυτοκινητου,μηχανης, ο,τι γουσταρεις τελοσπαντων.

  3. #3
    Quote Originally Posted by mpliki View Post
    καλησπερα..καταρχην ενα πραγμα βασικο θα ηθελα να μου απαντησεις: με τι θελεις να ασχοληθεις εσυ στην ζωη σου; διοτι ολη αυτη η οικονομικη κριση μας διευκολυνει σε ενα πραγμα, να σπουδαζουμε ο,τι γουσταρουμε γιατι ο,τι και να σπουδασουμε δυσκολο να βρουμε δουλεια,ειτε λογιστικα,ειτε φωτογραφια,ειτε ιατρικη και παει λεγοντας..αρα ας ασχοληθουμε μ'αυτο που θελουμε κι ακομα καλυτερα να ανοιξουμε προοπτικες και για το εξωτερικο. το να δωσεις ξανα πανελληνιες πιστεψε με ειναι καλο να το κανεις τωρα παρα σε 4-5 χρονια(εαν βεβαια υπαρχει καποια σχολη που να σ'αρεσει τοσο που ν'αξιζει να καταβαλλεις τετοιο κοπο) γιατι κι εγω πριν 4 χρονια περασα σε μια σχολη που δεν ηταν η πρωτη μου επιλογη,και τωρα μετα απο τοσα σκαμπανεβασματα ψαχνω δουλεια για να παω φροντιστηριο και να δωσω πανελληνιες..νιωθω πως εχασα 4 χρονια τσαμπα! απο κει και περα εαν υπαρχει η οικονομικη δυνατοτητα μπορεις να πας σε καποιο ιδιωτικο ιεκ η και δημοσιο,εαν δεν υπαρχει η δυνατοτητα καλο ειναι να αρχισεις να ψαχνεις για δουλεια,και ισως μετα απο πολλη προσπαθεια βρεις,και μ'αυτα τα λεφτακια να κανεις πραγματα που σ'αρεσουν,ειτε αυτο ειναι ιδιωτικη σχολη,ειτε διπλωμα αυτοκινητου,μηχανης, ο,τι γουσταρεις τελοσπαντων.
    Θα μαρεσε πολυ να ασχοληθω με την μουσικη(ναι ξερω οτι ειναι πολυ δυσκολο να κανω κατι με αυτο αλλα εμενα αυτο μαρεσει,ειτε να διδασκω ειτε να δοκιμασω κατι με μπαντα)
    Μετα μαρεσει να ασχολουμε με υπολογιστες και γενικα ηλεκτρονικα..αυτα κυριοτερα...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    122
    ωραια λοιπον..τουλαχιστον ξερεις τι σου αρεσει! ασχολεισαι με τη μουσικη; παιζεις καποιο οργανο; (εχω και γω κρυφο ονειρο να κανω πραγματα στο μελλον με τη κιθαρα η το πιανο). οσο για τη μπαντα νταξει,καλο ειναι να δοκιμασεις,αλλα κατα πασα πιθανοτητα θα γινει χομπι,κι αυτο γαμω ειναι! οσο για υπολογιστες,ηλεκτρονικα υπαρχουν απειρες σχολες ιεκ οπου μπορεις να ασχοληθεις. υπαρχει βεβαια και το μετσοβειο πολυτεχνειο, απ'οπου αμα αποφοιτησεις και εισαι τοσο καλος ωστε να ξεχωριζεις κιολας,δουλεια θα βρεις και με καλο μισθο κιολας. φανταζομαι δεν το σκεφτεσαι για πολυτεχνειο,ειναι σχεδον απιαστο ονειρο,ομως αμα γουσταρεις τοσο και προσπαθησεις ισως να τα καταφερνες..οι αλλοι πως τα καταφερανε; ειναι και θεμα τυχης οι πανελληνιες βεβαια,ετσι οπως καταντησανε..ψαξε τις εναλλακτικες σου,υπαρχουν..το πρωτο βημα εγινε,εχεις βρει 2 πραγματα που θες,τι να πουνε κι αλλοι (σαν εμενα) που τους αρεσουν 102 πραγματα και δεν ξερουν τι να διαλεξουν;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    122
    α και ειπαμε..δε θα κοιτας αν ειναι δυσκολο κατι! αρκει να σ'αρεσει και να κανεις μονο αυτο,να μη σπασεις ποτε,να λυγισεις ναι,αλλα οχι να απογοητευθεις και να το παρατησεις. οποιο επαγγελμα και να διαλεγες το μελλον βαρυ κι ασηκωτο φανταζει!

  6. #6
    Με λίγα λόγια, νεο παιδι εισαι, εχεις χρονια μπροστα σου, όρεξη και δυναμισμο. Γιατι δεν ξανακαθεσαι του χρονου να περασεις εκει που θες?? Στη θεση σου αυτο θα κανα!
    γιάννης

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Βρίσκεις μία σχολή έξω, βρίσκεις και μία απασχόληση για να καλύπτεις τα έξοδά σου και φεύγεις με την μία.
    Οτιδήποτε άλλο κάνεις εντός Ελλάδας είναι χάσιμο χρόνου.
    been good, been bad. WILL GO ON

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    587
    Αυτη η εξειδανικευση των πανελληνιων..... ποτε θα σταματησει αυτο αισχρο εκπαιδευτικο συστημα που εχει καταστρεψει παιδια;;; Εχουν δημιουργησει ενα σωρο ψυχολογικα. Εμενα απο τοτε αρχισαν τα ψυχολογικα μου και οι κρισεις πανικου και κατεστρεψα τη ζωη μου. ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ. Μαθε μια τεχνη η φυγε για το εξωτερικο οπως σου ειπαν τα παιδια. Που ο μονος λογος για τον οποιο δημιουργηθηκε ειναι για να ενισχυσει την παραπαιδεια και οι γονεις να καταβαλλουν ενα σωρο χρηματα για να μπουν στο πανεπιστημιο τα παιδια τους να παρουν ενα πτυχιο και μετα να μεινουν ανεργα. Το πιο αθλιο συστημα. 100% ταξικο γιατι δημιουργηθηκε για ν' αποκλεισει κοσμο απ' τη εκπαιδευση. Ενω τα πανεπιστημια θα επρεπε να ειναι ανοιχτα για ολους και δε θα επρεπε να ειναι συνδεδεμενα με την επαγγελματικη αποκατασταση εκτος απο πολυ συγκεκριμενες σχολες. Οχι οπως εδω που δυσκολευεσαι να μπεις και μετα παιρνεις πτυχιο απο την καφετερια της σχολη η απο τα παραρτηματα των κομματικων νεολαιων που σε καταστουν κομματοσκυλο ολκης.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    384
    Αν σου αρέσει η μουσική ξεκίνα κάποιο όργανο Ωδείο κτλ. Μπορείς να πας παράλληλα και σε κάποιο ιεκ Μουσικής Τεχνολογίας, ηχοληψίας κτλ...
    Ας ξεκλειδώσουμε την σκέψη μας.... http://www.tokleidi.com/

  10. #10
    Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας! :)..Με καλυψατε!Σχετικα με μουσικη ειμουν σε 4 μπαντες(τωρα σε μια επειδη χαθηκαμε μεταξυ μας),παιζω ντραμς 2,5 χρονια και σκεφτομαι να ξεκινησω και κιθαρα..Και @ioannis2..ο μονος μα μονος λογος που θα ξαναδωσω πανελληνιες θα ναι αν δεν βρω απολυτως τιποτα να κανω..Να προσπαθησω τι δηλαδη?Να κατσω να ασχοληθω παλι (και αυτη την φορα σοβαρα) με τις πανελληνιες και με πολυ κοπο να βγαλω 11.000?Ειδικα με αυτα που ειδα στις φετινες πανελληνιες..δεν υπαρχει περιπτωση να ξαναμπω σε αυτη την διαδικασια και να ασχοληθω οπως ασχοληθηκαν καποιοι μαθητες του 20 για να βγαλουν στο τελος ΜΟΝΟ 14.000 μορια..Ουτοσι αλλος φετος για την εμπειρια πηγα..οσες φορες και αν κοιταγα τις σχολες..ηταν καποιες που μου αρεσαν αλλα ηταν πολυ υψηλες και κατι αλλες που ηταν επαρχια(οπου επαρχια δεν θελω να παω επειδη δεν μπορω να κανω μια εντελως νεα αρχη)..τωρα αμα δυστυχως δεν βρω κατι αλλο,αναγκαστικα ξαναδινω..

  11. #11
    Φίλε κανε αυτο που γουσταρεις. Αν η κλήση σου ειναι μουσική προχώρα... Κι αν ειναι κομματι της ζωης σου οι πιθανοτητες επιτυχιας ειναι με το μερος σου. Σου ειπα για να δωσεις πανελληνιες αν γουσταρες πραγματικα να ακολουθησεις ενα συγκεκριμενο επάγγελμα κι οχι απλα για να μπεις σε μια καποια σχολή επειδη αυτο κανουν οι υπόλοιποι.
    γιάννης

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415
    Δεν είναι για όλους το πανεπιστήμιο και δεν το λέω ειρωνικά. Ένα παληκάρι που
    ήμασταν φίλοι μικροί είχε κόλλημα με την μπάλα και δεν διάβαζε καθόλου, δεν το
    είχε ας πούμε (δεν ήταν χαζός). Ε, ο πατέρας του τον πίεσε να πάει φροντιστήριο
    3 συνεχόμενες χρονιές και έβγαλε κάτω απ'τη βάση και τις 3. Οπότε και κουράστηκε
    και κακό έκανε στην αυτο-πεποίθησή του και έχασε το χρόνο του αντί να βελτιωθεί
    σε αυτό που αγαπά και κάνει καλά.

    Τώρα νομίζω δουλεύει βάρδια νυχτερινή ως παρκαδόρος πάντως...

    Εγώ μητσάκο σου συνιστώ να βάλεις αγγελίες στην περιοχή σου με χαμηλά λεφτά
    για μαθήματα ντραμς. Επίσης, δες αν υπάρχει τίποτα για μηχανικούς υπολογιστών.

    Μην στενοχωριέσαι στο ελάχιστο, οι πανελλήνιες δεν είναι το παν, υπάρχουν και
    άλλοι δρόμοι.

Similar Threads

  1. Πίεση - Αποτυχία
    By Nirvana22 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 05-03-2013, 12:37
  2. Ladose και αποτυχια
    By gossamer in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 11-07-2012, 15:17
  3. Πανελλήνιες
    By ΓιάνναΜαρκ in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 4
    Last Post: 01-04-2012, 12:26
  4. πανελληνιες
    By (_mafalda_) in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 26-02-2012, 21:13
  5. Τροποι αντιμετωπισης αγχους νευρικοτητας αρνητικες σκεψεις (απορριψη,αποτυχια)
    By xrhstos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 15-02-2012, 18:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •