H άσχημη εμπειρία μου απο κέντρο ψυχικής υγείας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    118

    H άσχημη εμπειρία μου απο κέντρο ψυχικής υγείας

    μόνο έτσι δεν θα έπρεπε να λέγεται συγκεκριμένο κέντρο των δυτικών προαστείων. αφού έκλεισα ραντεβού για έπειτα απο δυο μήνες ήρθε η πολυποθητη μέρα. αφου έχω καταπονηθεί εδω και τρεις μήνες με διάφορα μου φάνηκε λες και θα εβρισκα παρηγορια εκει. Η βαριεστημένη γραμματεας σε υποδεχεται με μουτρα και στυλακι λες και σε ξερει απο χτες. απαραδεκτος τονος και τροπος ομιλίας. αφου εφτασα στην ωρα μου εφαγα και ενα στησιμο 20 λεπτων για να με υποδεχτει μια επισκεπτρια υγειας η οποια με κοιταζε με βλεμμα 'ελα τωρα κοριτσακι δεν εχεις τιποτα' χαμογελουσε κιολας οση ωρα της ελεγα εγω τον πονο μου. το κορυφαιο δε ηταν το σχολιο σχετικα με την σχεση μου οτι ΄να ξερεις οτι στους αντρες δεν αρεσουν οι γυναικες που αρρωσταινουν ολη την ωρα' .η γνωμη της ηταν οτι δεν εχω και κατι σοβαρο,ασχετα αν εχω λιωσει τρεις μηνες τωρα και οτι αλλος στην θεση μου δεν θα πηγαινε καν εκει. με ενημερωσε με βαρια καρδια οτι καποια στιγμη θα με ενημερωσει για το ραντεβου με τον ψυχιατρο. σημερα ξυπνωντας και νιωθωντας πολυ ασχημα πηρα τηλεφωνο εκει για να δω αν μπορει να με δεχτει καποιος γιατρος να με δει γιατι η κατασταση μου δεν παει καλα. μου απαντησε οτι θα ρωτησει τον/την ψυχιατρο αν μπορει να με δει. η απαντηση ήρθε 4 ωρες αργοτερα λεγοντας μου οτι αν θελω μπορει να μου κλεισει ραντεβου για τις 25 ιουλιου. συγχαρητηρια σε ολους τους ασχετους που δεν κανουν εναν ελεγχο να δουν τι γινεται εκει. η δημοσιουπαλληλικη νοοτροπια σε ολο της το μεγαλειο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Δεν καταλαβα γιατι συζητησες με την επισκεπτρια υγειας. Τι σημαινει επισκεπτης υγειας?

  3. #3
    Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    πειραιάς
    Posts
    85
    έχω κι εγω την ίδια απορία, σε τέτοια κέντρα σε αναλαμβάνουν ψυχολόγοι και κοινωνιολόγοι συνήθως. άσε που δεν ήταν απάντηση αυτή που σου έδωσε.απαράδεκτη.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Σε κεντρο ψυχικης υγειας ειχα επισκεφτει παλιοτερα ψυχιατρο και δεν ειχα καλυτερη αντιμετωπιση απο την Μινα ........

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    692
    Κοιταξε.
    Επειδη πιανει η μεθοδος που θα σου πω και επειδη εχει οντως φτασει ο κομπος στο χτενι, αν ξερεις ονοματεπωνυμο της συγκεκριμενης κυριας, τραβα της μια καταγγελια (ανωνυμη ή επώνυμη), ετσι για να εχει το φοβο.
    Σοβαρολογω.
    Προσφατα η κοπελα μου εκανε 2 καταγγελιες σε 2 γιατρους στους οποιους πηγε μεσω ΕΟΠΥΥ και την καλεσαν να ρωτησουν λεπτομερειες.
    Τουλαχιστον ολοι αυτοι να εχουν εναν φοβο. Αφου δεν εχουν επαγγελματισμο ας εχουν φοβο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Για να κλείσετε ραντεβού σε ένα κέντρο ψυχικής υγείας ή υγιεινής θα πρέπει συνήθως να είστε κάτοικος της περιφέρειας - τομέα που καλύπτει το κέντρο και όχι αυστηρά δημότης του δήμου στον οποίο λειτουργεί το κέντρο (επισκεφθείτε το κέντρο που σας εξυπηρετεί και σε περίπτωση που κριθεί απαραίτητο θα σας παραπέμψουν εκείνοι στο κέντρο που καλύπτει τον τομέα σας). Κάποια ταμεία καλύπτουν το κόστος όπου αυτό υπάρχει, αλλά γενικώς οι υπηρεσίες παρέχονται δωρεάν ή με συμβολικό κόστος. Από τη στιγμή που θα απευθυνθείτε στο κέντρο θα γίνει μία πρώτη εκτίμηση και μετά θα υπάρξει ένα ραντεβού περίπου 20 - 30 ημέρες μετά αυτήν την αρχική εκτίμηση. Η περίοδος αναμονής διαφέρει από κέντρο σε κέντρο, ενώ πάντοτε λαμβάνεται υπόψη η φύση του προβλήματος με τα επείγοντα προβλήματα να αντιμετωπίζονται κατά προτεραιότητα



    Βρηκα αυτο οποτε δεν βλεπω καμμια παρατυπια , απλως χωλαινει μαλλον το ολο συστημα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    Παιδια ειμαι σε νησι. πηρα τηλεφωνο σημερα..(ακου συμπτωση)μου μιλησε μια κοπελα ευγενεστατη.μου κρατησε στοιχεια και νουμερο με ρωτησε θελω ψυχιατρο ραντεβου η ψυχολογο.της λεω ειμαι ηδη σε θεραπεια!Με ρωτησε τι θεραπεια κανω παντα ευγενεστατη και μ ειπε θα σας καλεσουμε εμεις.σε μια ωρα με πηρε και μου λεει ο κυριος ταδε που ειναι και ο επικεφαλης εδω θα σας δεχτει αυτιο στις 16.30.μεχρι στιγμή εχω τις καλύτερες εντυπώσεις!θα παω αυριο για πρωτη συναντηση και σας ενημερώνω για την γενική μου εντύπωση.

    κεντρο ψυχικης υγειας κλιμακα το λενε

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    692
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Βρηκα αυτο οποτε δεν βλεπω καμμια παρατυπια , απλως χωλαινει μαλλον το ολο συστημα.[/FONT][/COLOR]
    Η παρατυπια εγγειται στο οτι το "να ξερεις οτι στους αντρες δεν αρεσουν οι γυναικες που αρρωσταινουν ολη την ωρα" δεν ειναι απαντηση σε εναν ανθρωπο που υποφερει.
    Οχι στον χρονο αποκρησης, εκτιμησης κλπ.
    Last edited by keep_walking; 27-06-2013 at 01:50.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κοπελα μου ποσο σε καταλαβαινω κ εγω πηγαινα σε κεντρο ψυχικης υγειας οπου μου αφιερωναν μονο 10 λεπτα κ δεν προλαβαινα να πω τιποτα μετα πηγα στο νοσοκομειο σε ψυχιατρο ο οποιος σε καποια φαση εφερε μεσα που ηταν να μιλησουμε καποιες ασκουμενες μια εκ των οποιων γνωστη μου κ δεν ηθελα να μιλησω μπροστα της η αντιδραση του ηταν τρομερα αγενης τωρα πηγαινω σε μια καλη ειδικο ομως πληρη θεραπεια βρισκω μονο στον πνευματικο μου εκκλησια κ μαζι με το αγορι μου που παμε να κανουμε οικογενεια κ πραγματικα πιστευω πρεπει να απευθυνθεις κ εσυ εκειπερα κ οσο για το αγορι σου αμα σ αγαπαει πραγματικα θα ειναι κοντα σου κιολας

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by Blue9791 View Post
    Η παρατυπια εγγειται στο οτι το "να ξερεις οτι στους αντρες δεν αρεσουν οι γυναικες που αρρωσταινουν ολη την ωρα" δεν ειναι απαντηση σε εναν ανθρωπο που υποφερει.
    Οχι στον χρονο αποκρησης, εκτιμησης κλπ.
    Δεν βλεπω να γινεται καταγγελια βασει μιας προτασης που πεταξε καποιος σε μια συζητηση... αυτη η καταγγελια δεν στεκει πουθενα.

    (sorry για το Τελευταία επεξεργασία από keep_walking; 27-06-2013 στις 00:50 ) αλλα πατησα αλλο κουμπι αντι για παραθεση.)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Θα ηταν καλο βεβαια ισως να υπηρχαν ερωτηματολογια αξιολογησης ή κατι...
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    614
    Αίσχος... Αλλά δεν εκπλήσσομαι, δημόσιο είναι αυτό. Αν δεν πληρώσεις δουλειά δε γίνεται...δυστυχώς.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    118
    παιδια εμενα με πειραξε το γεγονος οτι μιλησα με επισκεπτρια υγειας. απο που και ως που ξερει αυτη να χειριζεται τετοιες καταστασεις? το στυλακι της ηταν απαραδεκτο. ακουστε και την συνεχεια. τους ξαναπηρα τηλεφωνο χτες το απογευμα παρακαλωντας κυριολεκτικα αν υπαρχει καποιο κοντινο ραντεβου για ψυχιατρο. ξερετε ποια ήταν η απαντηση: κοριτσακι μου δεν τα βγαζουμε απο το μυαλο μας τα ραντεβου ουτε τα κλεινουμε οποτε μας κατεβει. δεν ειναι οτι μου φταιει η καθυστερηση ειναι ο τροπος αντιμετοπισης και το πως μιλανε. σας πληροφορω οτι την ωρα που περιμενα για το δικο μου ραντεβου η συγκεκριμενη συνοδευσε μια κυρια στην γραμματεια για να κλεισουν ραντεβου για την αλλη βδομαδα. επισης οταν μιλαγε με μενα μου ειπε συγκεκριμενα οτι 'στο διαστημα που θα μεσολαβησει μεχρι την αλλη βδομαδα που θα ειναι το ραντεβου σου...' και την επομενη μερα μου κλεινει ραντεβου για τελος ιουλιου. εγω καταλαβα οτι να με διωξει ηθελε. φαντασου δλδ να πας και σαν επειγον εκει γιατι υποτιθεται οτι εξυπηρετουν.θα σε πεταξουν εξω με τις κλωτσιες.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    σημερα λοιπον εκανα την πρωτη μου επισκεψη στο κεντρο ψυχικης υγειας και οι εντυπωσεις μου αριστες

    με υποδεχθηκε ο προισταμενος και ειχαμε την πρωτη συνεντευξη.με σωστο πλανο(αν θελω ραντεβου και με ψυχιατρο αν χρειαστει)πολυ ομορφος χωρος περιποιημενος απολυτη εχεμυθεια (κλειστος χωρος αναμονης ωστε να μην ερχονται σε επαφη οι ασθενεις) και ακουσον ακουσον ειναι και δεκα μηνες απληρωτοι.ξανακλεισαμε ραντεβου για τη δευτερα!

    να ειναι η εξαιρεση δεν ξερω .αυτο που ξερω οτι επειδη πολλα εχουν ακουστει για λαμογια σιγουρα δεν ειναι ολοι ετσι

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    118
    θα τους παρω τηλεφωνο να δω αν μπορω να κλεισω ραντεβου. ευχαριστω για την ενημερωση.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΚΕΝΤΡΟ ΨΥΧΙΚΗΣ ΥΓΕΙΑΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ??
    By nefeli.s in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 21-04-2018, 02:05
  2. Replies: 63
    Last Post: 12-12-2011, 00:56
  3. Περί ΚΨΥ (κέντρο ψυχικής υγείας)
    By Antouan89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 41
    Last Post: 11-04-2011, 19:43
  4. ΚΕΝΤΡΟ ΨΥΧΙΚΗΣ ΥΓΕΙΑΣ
    By prasiniklosti in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 18-05-2008, 01:11
  5. Κέντρο ψυχικής υγείας
    By evil_angel in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 2
    Last Post: 25-01-2008, 22:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •