ιδεοληψία ή πραγματκότητα;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1

    ιδεοληψία ή πραγματκότητα;

    Γεια σας. Έχω μια σκέψη ότι έκανα ένα έγκλημα και δεν είμαι σίγουρος εάν το έκανα. Από τη μία σκέφτομαι ότι το έκανα αλλά από την άλλη σκέφτομαι ότι είναι ιδεοληψία. Πάσχω χρόνια από ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή και πολλές φορές φοβάμαι για τις ενέργειες μου, όμως το συγκεκριμένο περιστατικό δεν μπορώ να το αποδείξω ότι δεν έγινε. Ανάλογα με τη διάθεσή μου δίνω διαφορετικές πιθανότητες για το εάν το έκανα. Δεν ξέρω...

  2. #2
    Προχθές πήγα στην ψυχίατρο και της το είπα και μου είπε να μου γράψει και ένα αντιψυχωσικό για ένα μικρό χρονικό διάστημα εκτός από το αντικαταθλιπτικό που παίρνω, γιατί της είπα ότι σκέφτομαι να βλάψω τον ευατό μου για να τον τιμωρήσω για το ενδεχόμενο έγκλημα.

  3. #3
    Πείτε μου μια γνώμη έχει βιώσει κανείς τίποτα παρόμοιο;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εαν εκανες καποιο εγκλημα το πιο πιθανο ηταν να το θυμοσουν ατοφια και να σε απασχολουσε , και οχι να αναρωτιεσαι εαν το εκανα... δεν το εκανα...γνωμη μου.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Εαν εκανες καποιο εγκλημα το πιο πιθανο ηταν να το θυμοσουν ατοφια και να σε απασχολουσε , και οχι να αναρωτιεσαι εαν το εκανα... δεν το εκανα...γνωμη μου.
    ναι αυτο ειναι εχεις δικιο

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Πραγματικα δεν καταλαβαινω πρεπει να αναλυσεις περισσοτερο

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    σαν ιδεοληψια φαινεται αυτο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά! Βέβαια ακόμα δεν είμαι σίγουρος....

  10. #10
    Λέτε ένα αντιψυχωσικό να μπορούσε να με βοηθούσε να ξεκαθαρίσω το το τοπίο μέσα μου; Γιατί όλο αυτό με κρατά πίσω, αισθάνομαι ότι δεν δικαιούμαι να ζήσω όπως θέλω.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Μανωλη , το τι λεμε εμεις για το τι φαρμακο πρεπει να παρεις , δεν εχει καμμια αξια γιατι δεν ειμαστε ειδικοι.
    Μπορει εσυ να λες οτι εχεις ιψδ , αλλα ο γιατρος σου να υποψιαζεται κατι αλλο. Η΄ μπορει η ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη να εκδηλωνεται σε εσενα σε μεγαλυτερο βαθμο απο την δικη μου και ο μονος τροπος για να ελεγχθει να ειναι τα αντιψυχωτικα.
    Εγω μπορω να απαντησω , μονο για μενα ή και για καποιες περιπτωσεις που εκδηλωνουν την ιψδ με τον ιδιο τροπο ή και στον ιδιο βαθμο , σε αλλες περιπτωσεις μπορει να λεω βλακειες , για αυτο συνεννοησου πρωτα με τον γιατρο και μετα αποφασιζεις τι πρεπει να κανεις.
    Last edited by betelgeuse; 01-07-2013 at 23:13.

  12. #12
    Ευχαριστώ.Εάν κι ο γιατρος μιλάει για έξαρση ιδεοψυχαναγκαστικης διαταραχής και μου προτείνει να πάρω ένα αντιψυχωτικό για μικρό χρονικό διάστημα, εκτός του αντικαταθλιπτικού που παίρνω έτσι κι αλλιώς.Πάντως, ευχαριστώ πολύ.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κουραγιο πιστευω οτι ειναι απλα ιδεα σου που πηγαζει απο τρομερο αγχος ψυχραιμια

Similar Threads

  1. Ιδεοληψια μου
    By μυσπ in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 01-04-2013, 01:15
  2. ιδεοληψια
    By MARIMARIANNA in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 27-05-2009, 17:01
  3. σχιζοφρενεια ή ιδεοληψια
    By AWE in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 12-12-2008, 11:59
  4. βοηθεια για μια ιδεοληψια
    By stefanos in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 27-10-2008, 14:02
  5. Ιδεοληψια
    By mixalakis in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 26-06-2008, 18:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •