about abilify....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1

    about abilify....

    Καλησπέρα κι από μενα..και εύχομαι τα καλύτερα για όλους και για όλες….
    Ο γιατρός θέλει να ξεκινήσω αμπιλ για να βοηθηθώ στην ιδψ διαταραχή. Αυτή τη στιγμή είμαι με cymbalta 60mg kai lamictal 2X100mg. δηλ. σταμάτα το λαμικταλ και μπαίνω σε αμπιλι 5mg…
    Χτες το βραδύ πήρα για 1η φορά, αλλά σήμερα ήμουν σε «άλλον» κόσμο…… φοβερή υπνηλία και ένα αίσθημα ότι θα «σκάσω», σαν να ήθελα να μην υπάρχω…(κάπως έτσι…)
    Ξέρω ότι τα 5mg είναι ελάχιστη δόση…… τελικά τι μπορεί να συμβαίνει?? Μήπως δεν με «πάει» το φάρμακο??

    Πολύ θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας…..
    (στη συνεχεια θα ηθελα να θεσω καποια θεματα με εξεταση dna, dopamine receptors etc...εαν κανεις εχει ασχοληθει..)

    φιλικα
    Δ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Το μήνυμα τροποποίηθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης/.
    Τα αντιψυχωτικα εχουν δυστυχως πολλες παρενεργειες και μαλλον δεν βοηθουν τοσο στην ιψδ ασχετα αν τα χορηγουν( για μιζες ισως? )χωρις δευτερη σκεψη.
    Βεβαια καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη , αρα μια δευτερη γνωμη ή τριτη απο εναν αλλο γιαττρο δεν βλαπτει.

    Περιμενω τις ερωτησεις σου για τα αλλα θεματα....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    δεμι απλα μην κινεισαι πολυ σιγα σιγα κ μη βιαζεσαι αστο να κατσει εκει με τον οργανισμο οχι αλκοολ ουτε γυμναστικη ουτε πολυ φαγητο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Αγαπητοί φίλοι, καλησπέρα και πάλι…
    Κατ αρχήν να σας ευχαριστήσω πολύ για τον κόπο που κάνατε να απαντήσετε….(να σας πω την αλήθεια, στην αρχή απογοητεύτηκα λίγο, γιατί μέχρι να απαντήσει κάποιος υπήρχαν 30 views….).

    @betelgeuse
    Έχω παρακολουθήσει αρκετά post σου, και έχω καταλάβει ότι έχεις αρκετές γνώσεις πάνω στο ocd.
    Ο γιατρός μου είναι (ας πούμε) «φαρμακάκιας», με την έννοια της «σχολής» βιολογικού υποστρώματος-υποβάθρου των ψυχικών διαταραχών (εν γένει…).
    Σε προηγούμενο post μου σε άλλο thread, είχα πει ότι την ocd ο Freud την είχε κατατάξει στις ψυχώσεις και ΟΧΙ στις νευρώσεις αρχικά, μετά την κατέταξε στις νευρώσεις..., άρα «παίζουν» πολύ τα φάρμακα στην αντιμετώπισή της….

    Συνεχίζω με το θέμα εξέταση DNA (δεν ξέρω εάν κάποιοι από εσάς έχετε κάνει…)
    Μέσα στην «απελπισία» μου να καταπολεμήσω την ocd, και την κατάθλιψη, αποφάσισα να κάνω εξέταση dna σχετικά με την κατάθλιψη – serotonin and dopamine receptors etc.
    Τα αποτελέσματα έδειξαν ότι είμαι (δυστυχώς) λίγο «άτυχος»….

    Γονίδιο: 5HTT
    Genotype: 5HTTPR SL

    Το φυσιολογικό είναι το LL, το πολύ «κακό» θα ήταν το SS. Τι σημαίνει αυτό (δηλ. ο πολυμορφισμός SL). Ότι: στα νευρικά κύτταρα παράγεται η σεροτονίνη, η οποία ρυθμίζει την ψυχική διάθεση. Το πρόβλημα όμως είναι η σεροτονίνη αυτή να μπορέσει να «ταξιδέψει» στους νευρώνες, δηλ. μέσα στον εγκέφαλο…..το δικό μου πρόβλημα είναι ότι, για να «πάει» η σερ από εκεί που «παράγεται» στην άκρη του νευρικού κυττάρου για να περάσει στο διπλανό κύτταρο, ενώ κανονικά υπάρχει ένα «φορτηγάκι», το γονίδιο 5ΗΤΤ, στη δική μου περίπτωση με τον πολυμορφισμό SL (kai oxi LL poy einai o fysiologikos), το φορτηγάκι αυτό είναι «μισοχαλασμένο» και έτσι αργεί πολύ να φτάσει η σερ από την μια άκρη στην άλλη….
    Υπάρχει όμως και ένα άλλο πρόβλημα: (αυτό θα προσπαθήσω να το αναλύσω σε άλλο ποστ στο μέλλον…): για να μεταφερθεί η σερ στο διπλανό νευρικό κύτταρο αναλαμβάνουν «δράση» οι νευρομεταβιβαστές…. Όμως στη δική μου περίπτωση ο υποδοχέας της σεροτονίνης είναι προβληματικός οπότε πολύ μικρό ποσοστό της σερ μπορεί τελικά να μεταφερθεί από τον ένα νευρώνα στον άλλο….(ας πούμε μόνο το 20%).
    Όλη η πιο πάνω περιγραφή μας λέει 2 πράγματα:
    1. υπάρχει «εγγενές» πρόβλημα κατάθλιψης… (που πράγματι υπάρχει…)
    2. ΔΕΝ μπορούν να βοηθήσουν τα SSRI.
    Κι αυτό διότι, όση σεροτονίνη κι αν εμείς «δημιουργήσουμε» με το SSRI αυτή ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να μεταφερθεί στον επόμενο νευρώνα…..
    Αυτό είναι σωστό, διότι έχω δοκιμάσει πάρα πολλά SSRI και είδα ελάχιστα αποτελέσματα…δηλ. ακόμη κι αν «κολυμπήσει» ο εγκέφαλός μου στη σεροτονίνη, αυτή ΔΕΝ μπορεί να «κυκλοφορήσει» στους νευρώνες, διότι υπάρχει γονιδιακό (δομικό) πρόβλημα.
    Γι αυτό και είμαστε στο Cymbalta που είναι SNRI.

    Κατά την ώρα σταματάω εδώ, (κουράστηκα λίγο), γιατί έχω να πω και άλλα πολλά….

    Πολύ θα ήθελα να κάνουμε μια συζήτηση πάνω σε αυτά τα θέματα… επιπροσθέτως καταλαβαίνω ότι αρκετοί από εσάς έχετε αρκετές γνώσεις πάνω σε θέματα φαρμάκων, παρενεργειών, αποτελεσματικότητα κλπ….και οι παρατηρησεις σας θα είναι πολύτιμες….

    Αυτά….

    Δημ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Χμ εγω δεν ηξερα απο αυτα , αλλα απλως εβαλα στο google to 5HTTPR SL και βρηκα αυτη που φαινεται σοβαρη και μεγαλης κλιμακας ερευνα και δεν λεει τα ιδια με σενα...αν δεν καταλαβα λαθος.

    http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19531786

    This meta-analysis yielded no evidence that the serotonin transporter genotype alone or in interaction with stressful life events is associated with an elevated risk of depression in men alone, women alone, or in both sexes combined.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Για το ποια αγωγη ταιριαζει με βασει το γονιδιωμα δεν κοιταω τωρα , μπορει να επανερθω καποια στιγμη που θα εχω περισσοτερη ενεργεια.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Με προλαβε ο κηπ στο θεμα του γονιδιου και των παραλλαγων του.
    Οσες ερευνες εχω κοιταξει το ιδιο λενε , αρα το θεωρω ανωφελο να κανεις την εξεταση.

    Τωρα για τα αντικαταθλιπτικα χμμ εχουμε και λεμε


    SSRI΄s
    NRIs
    NaSSA
    SNRIs
    NDRI s
    SSR enchancers
    NDDIs
    MAOIs

    ειναι καποιες απο τις κατηγοριες αντικαταθλιπτικων που εμπλεκουν το σεροτονινεργικο συστημα , αλλα παραδοξως καποια εχουν αντιθετη δράση,
    Πχ τα SSr enhancers κανουν ακριβως το αντιθετο απο τα SSri , αλλα και τα δυο ειναι αποτελεσματικα(!) στην αντιμετωπιση της καταθλιψης.


    Περα απο τα φαρμακα βεβαια , υπαρχουν και αλλοι αποτελεσματικοι τροποι για την αντιμετωπιση της καταθλιψης , οπως καποια φυτικα σκευασματα ( βοτανο του Αγιου Ιωαννη ) και διαφορες μορφες ψυχοθεραπειας. Μαλιστα σε πολλες ερευνες εχουν την ιδια αποτελεσματικοτητα με τα αντικαταθλιπτικα.


    Μια ενδιαφερουσα ερευνα ειναι αυτη http://medicine.plosjournals.org/arc....0050045-L.pdf .
    Το συμπερασμα της ερευνας αυτης ειναι λοιπον πως σε μετρια και σοβαρες μορφες καταθλιψης ,placebo και ψυχοφαρμακα δεν εχουν καποια διαφορα παρα μονο σε περιπτωσεις πολυ σοβαρης καταθλιψης.

    Επισης μια ενδιαφερουσα ερευνα που συγκρινει την αποτελεσματικοτητα της γνωσιακη συμπεριφορικης θεραπειας και την συνδυαστικη της χρηση με φαρμακοθεραπεια σε ατομα που πασχουν απο ΙΨΔ ειναι αυτη.
    http://www.med.upenn.edu/ctsa/user_d...in-CBTrx02.pdf.


    Το συμπερασμα λοιπον το δικο μου , ειναι πως πριν καταληξεις στην φαρμακοθεραπεια πρεπει να εξαντλησεις τις αλλες μεθοδους.
    Το βρισκω χασιμο χρονου και χρηματων τo τεστ Dna , γιατι αφενως δεν καλυπτει ολο το φασμα των αντικαταθλιπτικων και αφετερου στο ιδιο συμπερασμα θα μπορουσε να καταληξει και ο γιατρος μονος του δεδομενου οτι εχει ηδη δοκιμασει σε εσενα μια θεραπεια και απετυχε.......
    Last edited by betelgeuse; 28-06-2013 at 17:26.

  8. #8
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Για το ποια αγωγη ταιριαζει με βασει το γονιδιωμα δεν κοιταω τωρα , μπορει να επανερθω καποια στιγμη που θα εχω περισσοτερη ενεργεια.
    για το πώς μεταβολίζονται τα διαφορα φαρμακα ειναι τα ενζυμα CYP2D6, CYP2C19, CYP2C9, CYP3A4/5, CYP1A2 κλπ.
    Παντως θα το ψαξω κι εγω περισσοτερο....

  9. #9
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    στο ιδιο συμπερασμα θα μπορουσε να καταληξει και ο γιατρος μονος του δεδομενουν οτι εχει ηδη δοκιμασει σε εσενα μια θεραπεια και απετυχε.......
    στον συγκεκριμενο γιατρο τωρα πηγα.
    Μου προτεινε Cymbalta 60mg me Valdoxan apo 25 ews 50 mg το βραδυ, και αν πάλι δεν ειχαμε καποια βελτιωση, τοτε θα μπορουσαμε να δουμε καποια πραγματα στο dna.
    ηταν προσωπική μου επιλογη να κοιταξω γονιδια πριν μπώ στο καινουριο σχημα.....

    παντως, μελετω τις ερευνες και επανερχομαι....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    υπαρχει εξεταση γονιδιακη σχετικα με τη ντοπαμινη? δηλ ελεγχο αντιψυχωτικων φαρμακων ,τι ταιριαζει περισσοτερο στον ασθενη?
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  11. #11
    Quote Originally Posted by katerinaki View Post
    υπαρχει εξεταση γονιδιακη σχετικα με τη ντοπαμινη? δηλ ελεγχο αντιψυχωτικων φαρμακων ,τι ταιριαζει περισσοτερο στον ασθενη?
    ναι, αυτο ακριβως εχω κανει (εκτος από την σεροτονινη), και με την ντοπαμινη and with dopamine receptors...ειδικα για D2 kai D3 (ευτυχως για μενα προβλημα εχει μονο ο D2...
    εαν ηταν και ο D3 "ελαττωματικος" τοτε θα ημουν "καθαρα" πλεον στα "χωραφια" της ψυχωσης....)
    θα αναφερθω εκτενεστερα λιαν συντομως....

Similar Threads

  1. Abilify
    By mariafil in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 04-03-2013, 13:23
  2. abilify
    By nikopoul in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 04-11-2012, 15:15
  3. abilify
    By pig in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 26-10-2011, 16:28
  4. Abilify
    By gog_magog in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 54
    Last Post: 05-03-2011, 01:18
  5. abilify
    By λίτσα in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 20-01-2010, 19:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •