συναισθηματικη τοξικη εξαρτηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    2

    συναισθηματικη τοξικη εξαρτηση

    Γεια σας.Παρακολουθω το φορουμ αρκετο καιρο και μολις σημερα βρισκω κουραγιο να γραψω.Μου ειναι απεριγραπτα δυσκολο να περιγραψω αυτο που μου συμβαινει.Ειμαι παθολογικα εξαρτημενη με εναν ανθρωπο, ο οποιος εχει αποδειξει παρα πολλες φορες στο παρελθον, οτι δεν με σεβεται,με εχει εξευτελισει λεκτικα,με εχει προσβαλλει με ποικιλους τροπους και εχει προσφερει σε αυτη τη σχεση ελαχιστα.Να σας πω οτι ειμαστε παραπανω απο 2 χρονια μαζι και οι φορες που εχω εγω τουλαχιστον πει τερμα,χωριζουμε,τελειωσαμε ειναι απειρες.Και ομως ξαναγυρναω.Αυτη τη φορα ομως συνεβει κατι το οποιο για μενα υπηρξε τραγικο.Ανακάλυψα πριν μερικες μερες οτι ειμαι εγγυος.Η πρωτη του αντιδραση οταν το εμαθε ηταν να πει δεν ειναι δικο μου παντως!Με ξερει καλα και ασφαλως δεν θα μπορουσε να ειναι κανενος αλλου.Δεν θα μπορουσα να το κρατησω αυτο το παιδι για πολλους λογους και ειδικα με αυτη τη σχεση.Προσπαθησα να μην τον κατηγορησω για αυτο που εγινε.Προσπαθησα μεσα μου να το δω σαν μια ατυχια την οποια πρεπει να αντιμετωπισω.Ζητησα απλα την ηθικη του και συναισθηματικη συμπαρασταση.Περασα φριχτες στιγμες μεχρι εχτες που εκανα την αμβλωση.Την οποια και διεκπεραιωσα ολομοναχη...Δεν ηρθε καν μαζι μου,δεν ρωτησε καν αν εχω τα χρηματα που απαιτουνται,περιοριστηκε απλα σε ενα τηλεφωνο το πρωι οπου ευχηθηκε καλη επιτυχια και σε ενα τηλεφωνο το απογευμα για να δει αν ειμαι καλα.Στο ενδιαμεσο διαστημα τον παρακαλουσα να ερθει εστω σαν φυσικη παρουσια και το αρνηθηκε λεγοντας τις απιστευτες δικαιολογιες και εχτες τα επινε με τα φιλαρακια του σαν να μην τρεχει τιποτα.
    Εννοειται οτι του ειπα τελος.Αλλα, οσο παραξενο και αν ακουγεται φοβαμαι τον εαυτο μου.Μου στελνει μυνημα, η παιρνει τηλεφωνο και τρεμω μεσα μου.Η σκεψη μου οσο ειμαι ξυπνια ειναι σε αυτον.Εχει καταφερει και με εχει κανει υποχειριο του με καποιο παραξενο τροπο.Φοβαμαι οτι αν ζητησει ακομα μια φορα συγνωμη και αρχισει ξανα να περιγραφει το ποσο με αγαπαει και οτι ειμαι υπερβολικη κλπ,θα κυλησω ξανα.Δεν ξερω τι να κανω.Οι φιλοι μου με βαρεθηκαν.Κουραστηκαν να επαναλαμβανουν τη λεξη φυγε δεν αξιζει θα σε καταστρεψει.Διαρκως αναρωτιεμαι τι παει στραβα με μενα και ανεχομαι τετοιες καταστασεις.Ειμαι υποτιθεται ενα ατομο ωριμο,εξυπνο,χαρισματικο,α� �τονομο.Παρακολουθω απο καποια αποσταση τον εαυτο μου και τρελενομαι με την καταντια του.Αυτη τη στιγμη νιωθω τοσο απολυτο μισος,θυμο απογνωση κλπ που αισθανομαι ολο μου το ειναι τοξινωμενο.Πως θα σπασω αυτον τον δεσμο?Πως θα καταφερω να απομακρυνθω απο αυτον τον ανθρωπο?Ειμαι σιγουρη οτι θα συνεχισει να μου θυμιζει την παρουσια του με οποιον τροπο μπορει.Σημερα με πηρε τηλεφωνο και μου ειπε οτι δεν εχουμε τελειωσει και το ξερουμε και οι δυο μας αυτο.
    Εχει κανεις σας αντιμετωπισει ποτε παρομοια ψυχολογικη εξαρτηση σε σχεση?Και αν πρεπει να απευθυνθω σε ειδικο σε τι ειδους ειδικο αραγε πρεπει να παω?Σας ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    24
    starfish γεια! δεν θέλω να εκλάβεις ως συμβουλές αυτά που θα σου πω γιατί δεν έχει κανένα νόημα κατα την αποψή μου να σου δώσω συμβουλές σαν να φαίνεται οτι μπαίνω σε αξιολόγηση της κατάστασης που ζεις μέσα απο ένα post...είναι εξ ορισμού λάθος.. θα σου πώ απλά την άποψη μου και κάποιες σκέψεις μου διαβάζοντας αυτά που έγραψες..καταρχάς νομίζω οτι περιγράφεις τον εαυτό σου μέσα απο τον σύντροφο σου και την άρνηση που εκλαμβάνεις απο αυτόν σε πράγματα που για σένα είναι σημαντικά..χρησιμοποίησες την λέξη \"υποτίθεται\" για κάποια χαρακτηριστικά του εαυτού σου πράγμα που δείχνει νομίζω οτι δέν πιστεύεις και πολυ στον εαυτό σου..δείχνεις να εξαρτάσαι εξ ολοκλήρου απο εκείνον πράγμα πολύ λάθος..έχεις στο νού σου οτι είναι ο λάθος άνθρωπος αλλά δεν το χεις πιστέψει ακόμα..αρχικά νομίζω οτι πρέπει να αναλογιστείς τις ευθύνες σου για την κατάσταση αυτή και όταν καταλάβεις οτι και συ άθελα σου τροφοδοτείς αυτή την κατάσταση θα είναι μια αρχή για να αισθανθείς οτι μπορείς να ελέγχεις τα πράγματα στην ζωή σου έστω και δύσκολα μερικές φορές.πρέπει να πιστέψεις οτι μπορείς να μην εξαρτάσαι απο κάποιον και αυτό ίσως να το πετύχεις δουλεύοντας καταρχάς λίγο την αυτοεκτίμηση σου με κάποιον ειδικό ίσως...
    Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά και να κλείσεις γρήγορα τις πληγές σου!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Kαλή μου είναι πολύ απλό, ένα κλικ στη ζωή σου κ συνεχίζεις, θέλει αποφασιστικότητα κ να πεισεις τον εαυτό σου οτι αξίζει κάτι καλύτερο .

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Η έλλειψη αυτοπεποίθησης και η ανασφάλεια σε κρατάνε τόσο καιρό σ\'αυτή τη σχέση όμως τελικά όπως βλέπεις δεν σου προσφέρει την ασφάλεια που θέλεις.Αφού μόνη σου πέρασες όλες τις δυσκολίες.Εκείνος ήταν απών.
    Προσπάθησε να το πάρεις απόφαση και να μην τον συγχωρέσεις πάλι.Μην τον αφήνεις να σου μιλήσει,να σου ζητήσει συγνώμη αφού φοβάσαι ότι μπορεί να σε κάνει να κυλήσεις.Να του δώσεις να καταλάβει ότι τελειώσατε.
    Και να τα ξαναβρείτε πάλι με τον ίδιο τρόπο θα σου φέρεται,δεν αλλάζει ο άνθρωπος.Κι εσύ θα είσαι δυστυχισμένη.
    Αρκετά σε πλήγωσε δύο χρόνια,τώρα είναι καιρός να κοιτάξεις τον εαυτό σου.Και σίγουρα θα βρεθεί κάποιος καλύτερος που θα σου αξίζει.
    Πόσο χρονών είσαι?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    12
    Κορίτσι μου, έχω βρεθεί άπειρες φορές στη θέση τη δική σου (να μην βρίσκω ένα νορμάλ άτομο) και να κολλάω σε μ..κες, αλλά θα σου πω ποιά είναι η απάντηση.
    ΕΠιπλέον, είχα γράψει και άλλα πράγματα να σου πω γιατί τα έχω ζήσει και ξέρω πως πονάνε, η ουσία είναι ότι άμα δεχτείς μία φορά την ταπείνωση, θα την δέχεσαι συνέχεια και θα πέφτει η αυτοπεποίθησή σου, το θέμα είναι να φωνάξεις σε αυτούς που σε πλήγωσαν ή σε κορόιδεψαν στο παρελθόν και ανέχεσαι μία τέτοια κατάσταση. Τα είχα γράψει πιο καλά να στα πω, αλλά μου σβήστηκαν. Να ξέρεις ότι έχεις συμπαράσταση από χιλιάδες γυναίκες που έπεσαν στην παγίδα. Και αυτό γιατί:
    Η κοινωνία δημιουργεί αρνητικά πρότυπα μισογυνισμού και φαλλοκρατισμού.
    Λέει ότι \"ο άνδρας πρέπει να έχει πολλές, άμα δεν έχει πολλές είναι ένα τίποτα, να αλλάζει κάθε μέρα και άλλη και να αδιαφορεί τελείως\". Αυτά τα πρότυπα είναι απαράδεκτα, να όμως που συμβαίνουν. Ο άντρας που τείνει να τα ακολουθεί, μπαίνει σε ένα φαύλο κύκλο και μισεί τις γυναίκες με τον χειρότερο τρόπο. Τις εκμεταλλεύεται, απλά και μόνο για να εκπληρώσει τον \"σκοπό του\" και κανονίζει να έχει συναίσθημα μετά τα 30!
    Το καλύτερο είναι μην ασχολείσαι άλλο μαζί του. Παιδί μου, αυτοί οι άντρες είναι γεννημένοι για να μας βασανίζουν, το ήξερες ότι προβάλλονται πρότυπα από τα περιοδικά και στα ζητούν να τα κάνεις και άμα δεν τα κάνεις σε παρατάνε.
    Θύμωσε, αντέδρασε, αλλά κάνε κάτι. Μην κάθεσαι με σταυρωμένα τα χέρια, δεν θα σου κάνει καλό. Παίξε άμα θες με τέτοιους,αλλά απ΄την αρχή να μην τους δείξεις ότι είσαι δεδομένη. Δίνε τόσα λίγα όσο δίνει και μία γάτα;) και φώναξε βρίσε εκεί που πρέπει. Αν φύγουν, σημαίνει δεν άξιζαν, κι αν σ\'αγπαάνε, θα σ\'αγαπάνε όπου και να \'ναι, εσύ όμως θα ζήσεις τη ζωή σου για να μάθουν. Άκου και μένα κουκλίτσα:cool:
    Είναι πολύ συχνή η περίπτωσή σου:
    http://www.epohi.gr/xereti_social_11202.htm
    Ευτυχώς που υπάρχουν και τα άρθρα;)

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    12
    Κορίτσια, το ξέρατε αυτό; Ότι οι άντρες μεγαλώνουν με τα κοινωνικά πρότυπα εκμετάλλευσης που ανέφερα πιο πάνω και άμα δεν τους κάνεις τα κόλπα σε διώχνουν; Μα και μέσα του καλός να είναι κάποιος, άμα του το βάζουν του το βάζουν μέσα στο μυαλό ότι είναι σωστό οι γύρω του, θα καταλήξει να γίνει φαλλοκράτης και να πληγώνει τις γυναίκες
    Πάντως συμφωνώ με την Dalia στο τελευταίο log
    Κορίτσια, γίνετε εγωίστριες, δείτε το θέμα στα σοβαρά και θα καταλάβετε ότι είναι για γέλια. Μην τους δίνετε αξία. Αυτό είναι το λάθος μας. Δείξτε τους ότι είναι ένα τίποτα, με το να μην κάνετε σχέσεις μαζί τους, καλύτερα μόνες μας παρά αυτά τα πρότυπα, σωστά; Άλλωστε όπως διάβασα κάπου
    \"Πως θα ήταν ο κόσμος αν δεν υπήρχαν άντρες;\"
    \"Γεμάτος ευτυχισμένες γυναίκες!!\"

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    2
    Καλημερα.Σας ευχαριστω για το ενδιαφερον και για τις απαντησεις σας.Να πω οτι παραδοξως νιωθω αρκετα καλα,σαφως πιο ηρεμη,και αυτο που με εκπλησει ειναι οτι δεν μου λειπει η επαφη μαζι του οπως φανταζομουν.Εννοειται οτι προσπαθησε να επικοινωνησει στην αρχη καπως χαλαρα,κατοπιν ελαφρα ταραγμενος σαν να φαινεται σοκαρισμενος απο την αποφαση μου.Ειχε το φοβερο κατα τη γνωμη μου θρασσος να με ρωτησει γιατι θελω να χωρισουμε εφοσον με αγαπαει!Σε ολες τις περιπτωσεις ημουν σαφης ψυχρη και ξεκαθαρη και υποθετω οτι πλεον το καταλαβε.Επι της ουσιας τωρα,αυτο που μου εγραψε η ευδοκια,οτι βλεπω τον εαυτο μου μεσα απο τα ματια του εκαστοτε συντροφου με εβαλε σε πολυ μεγαλο προβληματισμο.Ειναι φοβαμαι ακριβως ετσι.Υπηρξα παντρεμενη αρκετα χρονια και εκανα ακριβως το ιδιο.Οταν καταφερα και βγηκα απο αυτον τον γαμο ο οποιος ηταν παραπανω απο δυσλειτουργικος εκανα την χειροτερη δυνατη επιλογη απο ανασφαλεια και φοβο να μεινω μονη μου.Ανεχτηκα καταστασεις πραγματικα δυσαρεστες και ο ανθρωπος αυτος μπορουσε χαλαροτατα μια να με ανεβαζει στα ουρανια και μια να με στελνει στη κολαση με μια του κουβεντα.Ειναι γεγονος οτι η αυτοεκτιμηση μου πασχει,αλλα ειμαι αποφασισμενη να αγαπησω εκ νεου τον εαυτο μου.Δεν ειναι και τοσο δυσκολο η τρομερο το να μεινω μονη μου για ενα διαστημα.Ειναι μαλλον αυτο που χρειαζομαι τωρα.Ομολογω οτι ακομα νιωθω σοκ για την σταση του,να μην ερθει καν μαζι μου,το βρισκω απανθρωπο σαν συμπεριφορα και θα ηθελα να νιωσει τον ιδιο πονο που ενιωσα.Αλλα δεν προκειται να ασχοληθω αλλο μαζι του.Παντα πιστευα οτι οι πραξεις μας καλες η κακες πληρωνονται απο το συμπαν.Εγω πληρωσα και μαλιστα πανακριβα την αδιαφορια μου για μενα αυτος θα πληρωσει με καποιον αλλο τροπο σε επομενες σχεσεις του.lbp το αρθρο που εχεις επισυναψει ηταν πολυ ενδιαφερον.Φιλια σε ολους.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Εισαι θυμα με θητα κεφαλαιο! Απορω που σε τσιμπησε! Δε σου φταιει κανενας παρα μονο το κεφαλι σου!!!!

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    τι να πω? το στορυ σου ειναι πολυ συναισθηματικο!! προσπαθησε να το ψαξεις πολυ, παρα πολυ καλα, κι αμα σε αγαπει ξανα βρες τον.
    Αλλιως!! τι να πω? πολλοι απο εμας κολαμε με συντροφους που δεν μας αγαπαν οπως εμεις αυτους, κολαμε με ατομα που δεν αξιζουν! δυστυχως το κανουμε κι κανουμε κακο σε εμας!! ευχομαι να βρεις την δυναμη να τον στειλεις!( αμα δεν αξιζει ετσι!!)
    Η ψυχη μας ειναι περιπλοκη και παρα πολυ εξαρτημενη απο παθοι και διαφορες αλλες αιεσθησιες! ευχομαι να μπορεσεις να ανακαλυψεις το σωστο για την καρδουλα σου! να βρεις τι ειναι αυτο που πρεπει να κανεις! καλη τυχη

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    δεν θελω να σας ταραξω στην κατασταση σας, αλλα το θεμα ειναι απο το 2007...
    μπορει να εχει 6 παιδια μεχρι τωρα η γυναικα (ελπιζω οχι με τον μαλακα)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •