βαρέθηκα τη ζωή,ήρθα να κλάψω εδώ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 67
  1. #1
    Banned
    Join Date
    May 2013
    Location
    Δεν έχω ιδέα!
    Posts
    574

    βαρέθηκα τη ζωή,ήρθα να κλάψω εδώ

    ήρθα να κλάψω λίγο εδώ πέρα,να το διαβάσουν 5 άνθρωποι και να τους χαλάσω τη διάθεση προφανώς.συγγνώμη εκ των προτέρων.
    και αρχίζει η κλάψα.όλες οι γνώμες δεκτές..και αρνητικές και θετικές..(δε με αγγίζει πλέον τίποτα)
    βαρέθηκα βασικά,δε με νοιάζει τι θα νομίζετε τώρα για μένα,για το τι είμαι και τι έχω περάσει..αλλά αυτά που πέρασα δεν είναι και τίποτα το τιτανοτεράστιο.
    όλοι έχουμε προβλήματα.εγώ είμαι μόλις 20 ετών.ακόμη δεν τα έκλεισα δηλαδή.βαρέθηκα.και το θέμα είναι ότι τώρα θα μου πείτε τα γνωστά,βγες έξω κοπέλα μου και μη μιζεριάζεις μέσα έχεις όλη τη ζωή μπροστά σου μπλα μπλα μπλα η ζωή είναι ωραία και χαχα και βλακείες..αυτά τα ξέρω και γω,και γω αυτά λέω σε άλλους όταν δεν είναι καλά.
    προσπαθώ να κάνω τους άλλους να νιώσουν καλά με ενθαρρυντικά λόγια.
    το θέμα με μένα είναι ότι όλα τα βλέπω αρνητικά.κι αυτό συνέβαινε σχεδόν πάντα σε μένα.από το γυμνάσιο που άκουγα το ψιλο-ροκ είχα όλο τέτοιες απόψεις..όσο περνάνε τα χρόνια γίνομαι ακόμη πιο σκατά...από το ροκ πήγα στο μέταλ..η άποψή μου για τη ζωή δεν είναι καλή και η λύση δεν είναι ούτε ο ψυχολόγος ούτε τα βιβλιά ψυχολογίας ούτε ο φίλος που θα πεις τον πόνο σου.γιατί πολύ απλά όλοι αυτοί είναι άνθρωποι και αντιμετωπίζουν τα ίδια προβλήματα με μένα.
    να μου πείτε,αν δεν τα λύσουν οι άνθρωποι ή εγώ που είμαι πάλι άνθρωπος,ποιός θα τα λύσει; άραγε ποιός μπορεί να διώξει αυτόν τον αρνητισμό που έχω πάνω μου; τη βαρεμάρα,το μηδενισμό των πάντων,την κακή διάθεση,όλα αυτά.
    αναλύω τα πάντα.τα υπεραναλύω μέσα μου σε σκέψεις μέχρι που βαριέμαι να σκέφτομαι γιατί έχω σπαταλήσει πολύ ενέργεια και δε παίρνω ποτέ απαντήσεις.
    είμαι πολύ ανήσυχο πνεύμα. βασικά δε βρίσκω πλέον κανένα νόημα για να ζω. όλα τα μηδενίζω πριν καν αρχίσουν να διατυπώνονται..πχ οπως λεω και γω στον κόσμο 'η ζωή είναι ωραία μην ανησυχείς όλα καλά θα πάνε στο τέλος,υγεία πάνω από όλα και όλα τα άλλα έρχονται μωρέ,ή, μην ανησυχείς η ζωή είναι μικρή, ή, να χαίρεσαι την κάθε στιγμή σα να είναι η τελευταία. Αναρωτιέμαι,αυτά τα δήθεν θετικά μηνύματα που λέω στους συνανθρώπους μου,τα πιστεύω;;; Σκέφτηκα πολλές φορές ότι έχω κατάθλιψη,έχω ψάξει τα πάντα στο ίντερνετ αλλά πλέον δε με αγγίζει τίποτα.επειδή έχω βαρεθεί τη ζωή.
    Ξέρω οτι η κ@ριόλα η ζωή δεν μπορεί να σου φέρει μόνο τα καλά,πακέτο ΠΑΝΤΑ θα πηγαίνουν με τα άσχημα.γιατί όμως; όλα ένα 'γιατί' είναι,Τώρα θα μου πείτε 'μην αναζητάς τα γιατί,ζήσε' ωραία μπούρδες.ούτε σε αυτό βρίσκω νόημα.
    βαρέθηκα τα πρέπει της κοινωνίας.βαρέθηκα να μου λένε τι να τρώω πως να ντύνομαι,που να βγαίνω,αν πρέπει να έχω ένα σύντροφο στη ζωή μου ή οχι.βαρέθηκα.
    ποιός θα μου πει εμένα ποιό είναι το σωστό;; αφού κανείς μας δεν το ξέρει.όλα είναι υποκειμενικά.....κάπου είχα διαβάσει 'οι γνώμες είναι τόσες όσες οι κ*λοτρυπίδες' και ισχύει.αλλά σόρρυ γιατί έγινα χυδαία. Γιατί πρέπει να ζητάμε συγνώμη για μιά κακιά λέξη;; ο άλλος θίχτηκε τώρα; του κάναμε κακό; γιατί είναι κακιά λέξη;; επειδή η κοινωνία μας είπε ότι είναι κακιά και δεν πρέπει να τη λέμε;; ποιά είναι η κοινωνία που θα μας λέει τι θα κάνουμε; γιατί να μας κρίνει ο κόσμος; είναι ανώτερος; όχι.αφού όλοι είμαστε κάτι πιόνια της ζωής και έχουμε ημερομηνία λήξης.
    γιατί υπάρχουν όλοι αυτοί οι κανόνες; γιατί είμαι αναγκασμένη να πιστεύω σε κάτι ανώτερο και αν δεν το κάνω είμαι άθεη; γιατί ο κόσμος βάζει ταμπέλες;
    είναι όλα μέσα στο παιχνίδι.αλλά εγώ βαρέθηκα να παίζω.αλλά και από την άλλη ούτε να φύγω απ'το παιχνίδι θέλω,γιατί είναι δειλία. τώρα θα μου πεις τι είναι δειλία,αλλά και τι με νοιάζει αν όταν αυτοκτονήσω θα με πουνε δειλή; λες και είναι αυτοί κάποιοι που θα με κρίνουν ή μήπως θα τους ξαναδώ; μπορεί και να τους ξαναδω.
    βασικά όλα είναι σκατά.θα ήθελα να ζω σε έναν κόσμο που να έβαζα εγώ κανόνες και να μην άλλαζαν.ο κόσμος να μην ήταν κακός και επικριτικός.να μην υπήρχε η απογοήτευση,το μίσος,ο θάνατος,η κακία,η κοροιδία,το ψέμα,η δικιολογία,η μοιχεία.......όλα να ήταν αγνά.και θα μου πείτε τώρα,οκ...και τι θα κάναμε αν όλα ήταν καλά.
    ζωή και όλα καλά δε γίνεται και δε θα χαιρόμασταν το καλό αν δεν υπήρχε το κακό!! ΔΙΑΦΩΝΩ ΟΜΩΣ ΧΑΧΑΧΑ διαφωνώ γιατί όλα θα ήταν καλά άμα δεν υπήρχαν τα άσχημα.
    δε θέλω να είναι έτσι ο κόσμος...δε θα ήθελα να είχε πεθάνει ο παππούς μου κι ο θείος μου σε τόσο μικρή ηλικία,δε θα ήθελα να ακούω ειδήσεις με δυστυχήματα,δε θα ήθελα να με πιέζουν να διαβάσω,δε θα ήθελα να με παρατήσει για πάντα ο άνθρωπος που πίστεψα πως για μένα ήταν ο ιδανικός.δεν θέλω την απογοήτευση στη ζωή μου.την απόρριψη,το θάνατο.Όλα αυτά γιατί να τα ζώ;; γιατί να περνάμε τόσο άσχημα;;
    κι εγώ είμαι ακόμη μόνο 20...άλλοι άνθρωποι έχουν περάσει τα χίλια μοίρια..Ακόμη και στα έργα βλέπεις τον άλλον να είναι υιοθετημένος και να νιώθει πως κανείς δεν τον αγαπάει κι οτι δεν ανήκει πουθενά.Ε τότε τι να κάνεις; να μην κλάψεις; είναι τραγικό.Μετά σκέφτομαι,οκ,εγώ είμαι μιά χαρά.
    Αλλά,παρόλο που προς το παρόν είμαι καλά -δλδ έχω υγεία σπίτι και οικογένεια- ξέρω πως με την πάροδο του χρόνου δε θα έχω τίποτα γιατί όλα είναι φθαρτά.
    δλδ κάποτε όλα θα πάρουνε το δρόμο τους,θα έρθει κι η αρρώστια,κι η οικογένεια αναλώσιμη είναι,όλοι θα πεθάνουμε,ακόμη κι αυτοί που μας αγάπησαν πραγματικά κάποτε θα χαθούν.γιατί αξίζει να ζω; για να τα βλέπω όλα αυτά να περνούν μπροστά απ'τα μάτια μου; ποιός ο λόγος;
    βαρέθηκα πια.
    όλα είναι ίδια ρε γαμώτο,το φαγητό,όλες οι γεύσεις είναι γνώριμες,ξέρω ότι τώρα είναι βράδυ κι αύριο θα ξημερώσει και θα'ναι πρωί.πάλι ξανά από την αρχή.δεν είναι τρομερά ΔΕΔΟΜΕΝΟ;;; σαν μια γκόμενα που τη βαριέσαι.εγώ δηλαδή,με βαρέθηκε κι έφυγε.Ήθελε σασπένς,ήθελε μιά σχέση από κοντά.
    βαρέθηκα πιά,και ποιός είσαι εσύ που θα με πληγώσεις τόσο βαθιά;;;;; είναι τραγικό.όλοι σε πληγώνουν.τον μισώ κι αυτόν και δε με νοιάζει.Η ζωή δεν είναι έτσι όπως τη θέλω.

  2. #2
    Νομίζω ότι είσαι για τα είκοσι χρόνια σου απο τα πιο υγιή άτομα που έχω συναντήσει. Ζείς την ηλικία σου, με θράσσος και τσαμπουκά. νομίζω πως είσαι στο σωστό δρόμο.Είσαι πολύ δυναμικό κορίτσι κι είναι σίγουρο πως εαν μιλάς έτσι στα είκοσι σου στα σαράντα σου θα έχεις πάρει 32 πτυχία Νά σαι καλά!

  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2013
    Location
    Δεν έχω ιδέα!
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by Συνήθεια View Post
    Νομίζω ότι είσαι για τα είκοσι χρόνια σου απο τα πιο υγιή άτομα που έχω συναντήσει. Ζείς την ηλικία σου, με θράσσος και τσαμπουκά. νομίζω πως είσαι στο σωστό δρόμο.Είσαι πολύ δυναμικό κορίτσι κι είναι σίγουρο πως εαν μιλάς έτσι στα είκοσι σου στα σαράντα σου θα έχεις πάρει 32 πτυχία Νά σαι καλά!
    χαχαχα σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Pain is inevitable, suffering is an option.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    122
    ξες τι; μια απ'τα ιδια λεω ανα περιοδους, και δεν δεχομαι επισης να ακουω αλλες φρασεις τυπου "η ζωη ειναι ωραια"...κι εγω ολα κατα βαση τα μηδενιζω και τα βρισκω ματαια. ΟΜΩΣ,ειναι κι αυτο το ρημαδι ομως...πριν μια βδομαδα,μου γυρισε μια φλασια,ενω ημουνα κλεισμενη για μερες στο σπιτι, κι απλα σκεφτηκα πως ωραια,η ζωη ειναι αυτη που ειναι,ο θανατος τι ειναι; ειναι κατι; εαν δε ειχα γεννηθει ποτε θα γνωριζα αυτη την ομορφια του να σκεφτεσαι και να φιλοσοφεις και να χαιρεσαι οταν αισθανεσαι πως ανακαλυψες καποια νεα φιλοσοφια;(μεχρι να πεσεις βεβαια σε κανα βιβλιο και να διαβασεις το ευρημα σου,το οποιο ειχε γραφτει πριν 100 και 1000 χρονια :P ) δηλαδη η ζωη τουλαχιστον ειναι κατι,ο θανατος ειναι τιποτα, ο απολυτος μηδενισμος, κι εννοειται χεστηκες για το τι θα μπορουσε να πει ο καθενας αφοτου "φυγεις", αλλα γιατι; εχει και κανα νοημα; ολοι ειμαστε ενα τιποτα μπροστα σ'ολο αυτο το συμπαν,τα προβληματα μας ειναι ενα τιποτα μπροστα σε ολο αυτο,γεννιομαστε πεθαινουμε,ειτε στα 20 ειτε στα 60,δεν εχει νοημα! ειχα σκεφτει κι εγω το πως θα ηταν ο κοσμος εαν ολα ηταν αγνα, ωραια θα ητανε,αθωα κι αφθαρτα ομωα θα ηταν βαρετα! δε νομιζεις; ολοι χρειαζονται στη ζωη,χωρις το κακο εσυ δε θα μπορουσες ποτε να φιλοσοφησεις τη ζωη, δε θα ειχε νοημα, χωρις το κακο δεν θα ειχες μπει στη διαδικασια να σκεφτεις. Σου γραφω αυτα τωρα,αυριο δε ξερω πως θα μου γυρισει παλι η βιδα,οπως μου κατσει καθε φορα,μπορει και να κατσει ετσι που μεθαυριο δε θα βρισκομαι καν εδω,και δε το βρισκω τραγικο,σιγα..αλλα τωρα λεω πως οσο ζω,θα ηθελα να το εκμεταλλευτω, να κανω αυτα που γουσταρω,να ασχοληθω με ανθρωπιστικες οργανωσεις,να ριξω τη σταγονα μου κι εγω για να καλυτερευσει κατα 0,00000000001 % ο κοσμος. δεν αξιζει; οσο για το οτι σε παρατησε ο αλλος γιατι λες σε βαρεθηκε, εχεις σκεφτει πως μπορει καποια στιγμη στη ζωη σου να εκανες εσυ κατι τετοιο; και για τον πολυ απλο λογο πως απλα δεν κουμπωσατε,δεν ταιριαξατε,δεν το παραδεχτηκατε,κι εγινε ετσι..και;; δεν ξερω αν αυριο μεθαυριο θα στα φερει ετσι η ζωη που θα χεις εναν ανθρωπο διπλα σου που θα λιωνει για σενα,και μαζι θα κανετε πραγματα,ταξιδια,ονειρα..μπ ορει και οχι,αν ομως ναι; αυτο μ'αρεσει στη ζωη δε ξερεις πως θα στα γυρισει και ποτε, συνηθως ολα τα καλα ερχονται σε ανυποπτο χρονο,εκει που ειμαστε ετοιμοι για φουντο..δε σου λεω να περιμενεις,σου λεω να αφεθεις και να ασχοληθεις μ'αυτα που εσυ γουσταρεις χωρις να το ζοριζεις και πολυ,μη περιμενεις ποτε κανεις να σε καταλαβει 100% διοτι ολοι ειμαστε μονοι στην ουσια, δεν μπορω ποτε να μπω στο κεφαλι σου και να δω τα πραγματα ετσι οπως τα βλεπεις εσυ,ουτε εσυ μπορεις να μπεις στο δικο μου, μονοι μας σκοτωνουμε τον εαυτο μας και μονοι μας τον αναστυλωνουμε,ειναι μια σκληρη κι αν θες ωραια αληθεια!

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Αθηνα
    Posts
    265
    Κοπελλα μου , εστω 93 , ταχεις τακτοποιησει τοσο 'καλα' στο μυαλο σου , που δεν μπορω να σε αντικρουσω . Θα απαντησω με τον τροπο μου . Εχεις τη δυναμη να δημιουργεις υην πραματικοτητα σου , κ καθε μερα βιωνεις τη ζωη που σου αξιζει , συμφωνα με τις πεποιθησεις κ την πνευματικη σου κατανοηση. Οι συμπαντικοι νομοι λειτουργουν ανταποκρινομενοι στις σκεψεις κ τις λεξεις σου.Επισης το συμπαν ανταποκρινεται σαυτα που περιμενεις να συμβουν. Αν περιμενεις το χειροτερο να συμβει ,δεν θα απογοητευτεις.Αν περιμενεις το καλυτερο , αυτο ειναι που θα παρεις.Ελπιζεις για το καλυτερο, αλλα περιμενεις το χειροτερο? Ζητας μια υπεροχη σχεση , αλλα περιμενεις οτι η επομενη θα ειναι ιδια με την πρηγουμενη , που δεν σε ικανοποιουσε? Δεν 'συνεργαζεσαι' με καμμια 'ανεξηγητη' δυναμη , παρα με την δικη σου ενεργεια. Καθε αρνητικη προσδοκια που εχεις, ακυρωνει το καλο που (κρυφα) ελπιζεις να σουρθη.Εξετασε λοιπον τι περιμενεις να λαβεις .Θεωρεις οτι αυτα που θαρθουν θαειναι αυτα που ηθελες,η περιμενεις οπως κ στο παρελθον να υπολειπονται των επιθυμιων σου? Να επιδιωκεις να δημιουργησεις την δικη σου πραματικοτητα (το ξαναλεω ),να περιμενεις οτι το αποτελεσμα θα ειναι θαυμασιο κ περα απο τα πιο τρελλα σου ονειρα , κ ΔΕΝ ΘΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΕΙΣ .

    Αν εισαι κοπελλα93 , ειμαι αντρας60 ,δλδ ο μπαμπας σου,,,για συνελθε μην ερθω κει και στις 'βρεξω'....τετοιος πεσσιμισμος στα 20 , εχεις ολη την ζωη μπροστα σου ,μια 'φαση' περνας μονο......εισαι κ ευφυης ,παναθεμα σε .

    παραξενοι καιροι........
    Last edited by vagpap; 27-06-2013 at 11:20.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Β612
    Posts
    183
    Σκεψεις 20χρονης...Ουαου....Μπραβο ρε κοριτσι...εχεις αποψη, θα διαφωνησω στο οτι μηδενιζεις τα παντα(οχι αυτα της Κινας... ΛΟΛ)
    Κατα τα αλλα με το τροπο σκεψης που εχεις απλα δεν εισαι προβατο..μαζα...και μαρεσει ολο αυτο...καπως ετσι ειμαι και εγω...δε γουσταρω τα πρεπει
    τα δηθεν κ.ο.κ....Απλως Πρεπει(για δικο σου καλο...) να βρεις την ταυτοτητα σου, τον προσανατολισμο σου... Να βρεις το λικνο της ζωης..Αυτα που σε
    γεμιζουν...που σε κανουν να νιωθεις ομορφα...
    Να το μυστικό μου είπε η αλεπού.....μόνο με την καρδιά κανείς
    μπορεί να δει καθαρά...

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    614
    Ωραία τα λες! Μ' αρέσεις!!! Σκέψεις και δικές μου για το ότι όλα είναι φθαρτά και αναλώσιμα. Και όχι, δε θα σου πει κανείς πώς θα ντυθείς, πώς θα συμπεριφερθείς κτλ. Θα κάνεις ό,τι σε εκφράζει!

  9. #9
    Banned
    Join Date
    May 2013
    Location
    Δεν έχω ιδέα!
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by mpliki View Post
    ξες τι; μια απ'τα ιδια λεω ανα περιοδους, και δεν δεχομαι επισης να ακουω αλλες φρασεις τυπου "η ζωη ειναι ωραια"...κι εγω ολα κατα βαση τα μηδενιζω και τα βρισκω ματαια. ΟΜΩΣ,ειναι κι αυτο το ρημαδι ομως...πριν μια βδομαδα,μου γυρισε μια φλασια,ενω ημουνα κλεισμενη για μερες στο σπιτι, κι απλα σκεφτηκα πως ωραια,η ζωη ειναι αυτη που ειναι,ο θανατος τι ειναι; ειναι κατι; εαν δε ειχα γεννηθει ποτε θα γνωριζα αυτη την ομορφια του να σκεφτεσαι και να φιλοσοφεις και να χαιρεσαι οταν αισθανεσαι πως ανακαλυψες καποια νεα φιλοσοφια;(μεχρι ...............!
    ενταξει,μπορω να πω πως συμφωνω σε ολα αυτα που λες εκτος απο κανα δυο. ουτε εγω δεχομαι να μου λενε 'ολα καλα ειναι μωρε ολα καλα θα πανε' τι θα παει καλα και ποιος ξερει τι ειναι το καλο για μενα;; αλλος μπορει να θωρει καλο την υγεια,αλλος να βρει ενα γκομενο,αλλος να διαπρεψει πνευματικα,αλλος να ειναι ολη μερα εξω στα μπουζουκια και να ξοδευει λεφτα.
    ε ναι βαρεθηκα να μου λενε ολο τα ιδια. μην νομιζεις οτι μαρεσει να γκρινιαζω και να βαριουνται και να κουραζονται με αυτα που λεω.ετσι στην ουσια διωχνω παρεες ή στην τελικη εχουν σιχαθει να ακουνε τα ιδια απο το στομα μου.ο οποιοσδηποτε τωρα σου λεω,οχι μονο παρεες.και κανεναν δεν εχω βρει που να τα αναλυει τοσο πολυ οσο εγω,και κανεναν που να σκεφτεται τα ιδια με μενα.ολοι μετα το πανε καπου αλλου και χανω το επικεντρο της συζητησης..βασικα κανεις δεν μπορει να μου βρει απαντησεις.καλα λες και το ξερω και συμφωνω μαζι σου.ηξερα και γω ηδη οτι δεν υπαρχει απαντηση.
    εσυ εισαι υπερ της ζωης σωστα;; οπως και ολος ο κοσμος.επειδη ο θανατος ποτε δεν εμαθες τι ειναι.δηλαδη ετσι ονομαστηκε 'θανατος' και απο τοτε ξερουμε οτι ειναι οταν το σωμα καποιου σταματησει να δουλευει και τον θαβουμε κατω απο το χωμα.κανεις ομως δεν ξερει τι συμβαινει με την ψυχη; αν θελεις να το πουμε ετσι πλατωνικα-αριστοτελικα.
    δλδ κανεις δεν ξερει τι συμβαινει με αυτον τον ανθρωπο,που πηγε η αγαπη του; που πηγε η σκεψη του; που πηγε ο θυμος του;;; η ελπιδα του;; αυτα που πανε;; γιατι εξαφανιζονται μαζι με το σωμα; πες οτι δεν υπαρχουν κι αυτα,γιατι ειναι μερος του σωματος τους και απο τη στιγμη που το σωμα πεθαινει-χαλαει-σαπιζει-παυει να υπαρχει, ε αυτα επομενως αφου δεν υπαρχει το σωμα δεν εχουν καπου να στηριχτουν.
    γιατι φοβομαστε τοσο το θανατο; επειδη ειναι αγνωστο να φανταστω.δεν υποστηριζω σε καμια περιπτωση οτι η ζωη ειναι πολυ καλυτερη απο το θανατο επειδη μονο και μονο εχω ζησει μια ζωη και δεν ξερω και δεν εμαθα ποτε πως ειναι ο θανατος.ειναι σαν να δοκιμαζεις ενα φαγητο και να λες αυτο ειναι καλυτερο απο το αλλο που δεν το δοκιμασα.
    και δε συμφωνω επισης με ενα δευτερο που ειπες. οτι αν ολα ηταν καλα στη ζωη θα ηταν βαρετα.οχι δε νομιζω. το καλο γιατι να το βαριεσαι; θα μπορουσα να φιλοσοφησω και τοτε για την υπαρξη μου και θα ερευνουσα για αυτα που βλεπω.μακαρι ο κοσμος να ηταν ετσι,χωρις τα ασχημα.
    δε βρισκω νοημα στο τιποτα,εσυ λες ας πουμε να πηγαινες σε ανθρωπιστικες οργανωσεις για να βελτιωσεις τον κοσμο εστω στο ελαχιστο.και τι θα γινει με αυτο;; αφου μετα απο λιγο δε θα υπαρχεις αρα δεν εχεις κανενα συμφερον,και οι αλλοι ανθρωποι που θα ωφεληθουν απο σενα,ουτε καν θα τους γνωρισεις ποτε,και δε θα σε επιβραβευσουν κιολας.ισως μιλησουν και ασχημα για σενα,αλλα εσυ δε θα το μαθεις ποτε.
    γιατι να βοηθησω τον κοσμο οταν δεν ξερω τι ειναι ο κοσμος και δεν εχω να αποκτησω τιποτα απο ολο αυτο;;;; δλδ οκει..σκεψου.εχεις να παρεις τιποτα;; αφου μετα απο λιγο θα πεθανεις και τα κοκκαλα σου θα ειναι μαζεμενα σε ενα κουτακι.θα σκεφτεσαι; θα υπαρχεις; οχι.επομενως γτ να βελτιωσω τον κοσμο;;;; κανενα νοημα.
    οσο για τον γκομενο δεν ειναι οτι δεν κουμπωσαμε οπως λες,αλλα δεν εχει σημασια πια.απλα εχω μαθει οτι ο κοσμος σε απογοητευει,δηλαδη ειχα πιστεψει οτι μπορει να με κανει ευτυχισμενη και οτι ειναι ο μοναδικος.ισως η ευτυχια λειπει απο μεσα μου και χρειαζοομουν κατι να μου τη δωσει.δεν ξερω,απλα υποθετω.
    δεν ειναι οτι δε θα γνωρισω ξανα ποτε κανεναν ανθρωπο,αλλα απογοητευτηκα ρε συ,απογοητευση γιατι κι αυτοι που σε γοητευουν ειναι ΓΙΑ ΛΙΓΟ μετα θα φυγουν κι αυτοι και ολα οκει.
    ειδες; δλδ τιποτα δεν ειναι καλο για παντα.για παντα εννοω μεχρι να πεθανω,μετα δε θα νιωθω.ολοι εχουνν την κακια μεσα τους.γιαυτο ειμαστε φθαρτοι και ελεεινοι.
    ολα τα καλα ερχονται σε ανυποπτο χρονο.μαλιστα....εγω ας πουμε τωρα θα ηθελα κατι,εχω κατι στο μυαλο μου που θα με εκανε ευτυχισμενη..ποιος μου εγγυαται οτι θα ερθει,με βαση τη φιλοσοφια αυτη;;; κανειςς.............απλα ζω μεχρι να μου δωσει κατι η ζωη και να το δεχτω κιολας απο πανω.δλδ αυτο που θελω δε σημαινει οτι θα το εχω κιολας ή οτι μου αξιζει.
    επισης δεν ξερω τι ειναι αυτο με το οποιο θα ασχοληθω και θα μου φερει απιστευτη χαρα. εκτος απο τη ζωγραφικη και κανα δυο αλλα οπως τρεξιμο ή καποιες λλες ωραιες στιγμες οπως καμπιγκ κλπ.λιγα με ευχαριστουν.και οι παρεες δεν ειναι παντα ικανοποιητικες.καταλαβες; δλδ ποτε δεν μπορεις να τα εχεις τελεια με καποιον.ολο και καποτε θα θυμωσετε-γκρινιαξετε-μαλωσετε. κι αυτο με χαλαει. θα ηθελα να πηγαιναν ολα τελεια

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2013
    Location
    Δεν έχω ιδέα!
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by vagpap View Post
    Κοπελλα μου , εστω 93 , ταχεις τακτοποιησει τοσο 'καλα' στο μυαλο σου , που δεν μπορω να σε αντικρουσω . Θα απαντησω με τον τροπο μου . Εχεις τη δυναμη να δημιουργεις υην πραματικοτητα σου , κ καθε μερα βιωνεις τη ζωη που σου αξιζει , συμφωνα με τις πεποιθησεις κ την πνευματικη σου κατανοηση. Οι συμπαντικοι νομοι λειτουργουν ανταποκρινομενοι στις σκεψεις κ τις λεξεις σου.Επισης το συμπαν ανταποκρινεται σαυτα που περιμενεις να συμβουν. Αν περιμενεις το χειροτερο να συμβει ,δεν θα απογοητευτεις.Αν περιμενεις το καλυτερο , αυτο ειναι που θα παρεις.Ελπιζεις για το καλυτερο, αλλα περιμενεις το χειροτερο? Ζητας μια υπεροχη σχεση , αλλα περιμενεις οτι η επομενη θα ειναι ιδια με την πρηγουμενη , που δεν σε ικανοποιουσε? Δεν 'συνεργαζεσαι' με καμμια 'ανεξηγητη' δυναμη , παρα με την δικη σου ενεργεια. Καθε αρνητικη προσδοκια που εχεις, ακυρωνει το καλο που (κρυφα) ελπιζεις να σουρθη.Εξετασε λοιπον τι περιμενεις να λαβεις .Θεωρεις οτι αυτα που θαρθουν θαειναι αυτα που ηθελες,η περιμενεις οπως κ στο παρελθον να υπολειπονται των επιθυμιων σου? Να επιδιωκεις να δημιουργησεις την δικη σου πραματικοτητα (το ξαναλεω ),να περιμενεις οτι το αποτελεσμα θα ειναι θαυμασιο κ περα απο τα πιο τρελλα σου ονειρα , κ ΔΕΝ ΘΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΕΙΣ .

    Αν εισαι κοπελλα93 , ειμαι αντρας60 ,δλδ ο μπαμπας σου,,,για συνελθε μην ερθω κει και στις 'βρεξω'....τετοιος πεσσιμισμος στα 20 , εχεις ολη την ζωη μπροστα σου ,μια 'φαση' περνας μονο......εισαι κ ευφυης ,παναθεμα σε .

    παραξενοι καιροι........
    θεωρω πως εχεις πολυ δικαιο σε αυτα που λες.και η ενεργεια ειναι αυτη που μας καθοριζει.θα πρεπει να χεις δει την ταινια που λεει για τη δυναμη της ελξης οτι οτι σκεφτεσαι αυτο θα πραγματοποιηθει....δεν νομιζω να το πιστευω 100% αλλα μου κινει απιστευτα το ενδιαφερον.το να σκεφτεσαι θετικα ειναι κατι καλο απο την αποψη οτι η ζωη σου θα ειναι πιο ευχαριστη ομως αυτο δε σημαινε οτι απαραιτητα αν σκεφτεσαι οτι θα σου συμβει κατι καλο,θα συμβει κιολας.εγω πιστευω οτι δε σε ρωταει κανεις για το τι θα συμβει.απλα γινεται.δηλαδη μπορει να εχω την τελεια διαθεση και να μου συμβει μια αναποδια.εκεινη τη στιγμη πρεπει να το αντιμετωπισω παλι θετικα.οπως και το αντιθετο,απο κει που δεν το περιμενω και ειμαι μεσα στον αρνητισμο μπορει να ρθει κατι καλο και να χαρω.αλλα αυτο δε σημαινει οτι με τη σκεψη μου ελεγχω το τι θα μου ερθει....αλλα αυτο θελει πολυ ερευνα.πολυ ομως.και ισως να μην βρουμε απαντηση.
    εν τελει μπραβο για την αισιοδοξια σου,μπραβο δηλαδη,μεταδωσε την οπου μπορεις θα μας κανει καλο.και εκτιμω τους ανθρωπους που δεν ειρωνευονται,εσυ και καποιοι αλλοι,που απαντανε συμφωνα με αυτο που νιωθουν.γιατι ενταξει ο κοσμος δεν μπορει να ειναι παντου καλος.πχ κατω απο τη δικη σου απαντηση βλεπω μια ειρωνια.οκ θα το αντιμετωπισω ευχαριστα.ολες οι γνωμες δεκτες ειπα απο την αρχη και κανενας δεν μενει στην ακρη.ολα μεσα στο παιχνιδι ειναι.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    May 2013
    Location
    Δεν έχω ιδέα!
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by The_Little_Prince View Post
    Σκεψεις 20χρονης...Ουαου....Μπραβο ρε κοριτσι...εχεις αποψη, θα διαφωνησω στο οτι μηδενιζεις τα παντα(οχι αυτα της Κινας... ΛΟΛ)
    Κατα τα αλλα με το τροπο σκεψης που εχεις απλα δεν εισαι προβατο..μαζα...και μαρεσει ολο αυτο...καπως ετσι ειμαι και εγω...δε γουσταρω τα πρεπει
    τα δηθεν κ.ο.κ....Απλως Πρεπει(για δικο σου καλο...) να βρεις την ταυτοτητα σου, τον προσανατολισμο σου... Να βρεις το λικνο της ζωης..Αυτα που σε
    γεμιζουν...που σε κανουν να νιωθεις ομορφα...
    νασαι καλα για τις συμβουλες σου ευχαριστω.ολες οι αποψεις δεκτες...
    ευχομαι να βρεις και συ το δρομο σου.
    αν εχεις να συζητησεις κατι επραιτερω εδω μαζι μας με βαση τα υπαρξιακα τη ζωη και το θανατο,εισαι ευπροσδεκτος.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2013
    Location
    Δεν έχω ιδέα!
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by Αλκμήνη View Post
    Ωραία τα λες! Μ' αρέσεις!!! Σκέψεις και δικές μου για το ότι όλα είναι φθαρτά και αναλώσιμα. Και όχι, δε θα σου πει κανείς πώς θα ντυθείς, πώς θα συμπεριφερθείς κτλ. Θα κάνεις ό,τι σε εκφράζει!
    σ'ευχαριστώ που σου αρέσω!! είναι καλά λόγια.να εκτιμάμε τα καλά.σωστά;;;
    αν και με αυτό που λες,να κάνω ο,τι με εκφράζει,δε σημαίνει οτι ο άλλος θα συμφωνεί.αλλά τον καθένα μας τον νοιάζει τι θα πει ο άλλος για μας.επειδή έχουμε όλοι τον ίδιο συναισθηματικό κόσμο και όλοι πληγωνόμαστε.κανείς δεν είναι απαθής.
    εγώ μπορεί να γουστάρω να φοράω (ένα παράδειγμα) κάλτσες το καλοκαίρι και σαγιονάρες το χειμώνα..γιατί να έχω τον άλλον πάνω απτο κεφαλι μου να με κοροιδευει τρεις την ωρα και να γελαει ειρωνικα και να βγαζει κακια,επειδη μονο και μονο δεν υπακουει στους κανονες της κοινωνιας;; επειδη καποιος μας ειπε οτι η καλτσα το καλοκαιρι και η σαγιοναρα το χειμωνα δεν ταιριαζει,και πρακτικα δηλαδη,θα φαμε κραξιμο. καποιος μπορει να θελει να το κανει ομως και θα πρεπει να δεχτει την αποψη του αλλου που θα δειξει μια κακια.
    οκει και δεν μπορει να το αποφυγει κανεις.αλλος θα πληγωθει λιγοτερο αλλος περισσοτερο.καταλαβες; δηλαδη ειναι καποια πραγματα αναποφευκτα στη ζωη.δεν μπορεις να κανεις αλλιως.
    που πηγε η ελευθερια; αποψεων,ντυσιματος,σκεψης,� �δεολογιας; ακομη και σε αυτα σε ομαδες εντασσομαστε

  13. #13
    Banned
    Join Date
    May 2013
    Location
    Δεν έχω ιδέα!
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by Αλκμήνη View Post
    Ωραία τα λες! Μ' αρέσεις!!! Σκέψεις και δικές μου για το ότι όλα είναι φθαρτά και αναλώσιμα. Και όχι, δε θα σου πει κανείς πώς θα ντυθείς, πώς θα συμπεριφερθείς κτλ. Θα κάνεις ό,τι σε εκφράζει!
    σ'ευχαριστώ που σου αρέσω!! είναι καλά λόγια.να εκτιμάμε τα καλά.σωστά;;;
    αν και με αυτό που λες,να κάνω ο,τι με εκφράζει,δε σημαίνει οτι ο άλλος θα συμφωνεί.αλλά τον καθένα μας τον νοιάζει τι θα πει ο άλλος για μας.επειδή έχουμε όλοι τον ίδιο συναισθηματικό κόσμο και όλοι πληγωνόμαστε.κανείς δεν είναι απαθής.
    εγώ μπορεί να γουστάρω να φοράω (ένα παράδειγμα) κάλτσες το καλοκαίρι και σαγιονάρες το χειμώνα..γιατί να έχω τον άλλον πάνω απτο κεφαλι μου να με κοροιδευει τρεις την ωρα και να γελαει ειρωνικα και να βγαζει κακια,επειδη μονο και μονο δεν υπακουει στους κανονες της κοινωνιας;; επειδη καποιος μας ειπε οτι η καλτσα το καλοκαιρι και η σαγιοναρα το χειμωνα δεν ταιριαζει,και πρακτικα δηλαδη,θα φαμε κραξιμο. καποιος μπορει να θελει να το κανει ομως και θα πρεπει να δεχτει την αποψη του αλλου που θα δειξει μια κακια.
    οκει και δεν μπορει να το αποφυγει κανεις.αλλος θα πληγωθει λιγοτερο αλλος περισσοτερο.καταλαβες; δηλαδη ειναι καποια πραγματα αναποφευκτα στη ζωη.δεν μπορεις να κανεις αλλιως.
    που πηγε η ελευθερια; αποψεων,ντυσιματος,σκεψης,� �δεολογιας; ακομη και σε αυτα σε ομαδες εντασσομαστε

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Αθηνα
    Posts
    265
    Κοπελλα93 ,δεν σε ειρωνευωμαι ΚΑΘΟΛΟΥ , λαθος καταλαβες , απλως προσπαθω να βλεπω τα πραματα απο την χιουμοριστικη τους πλευρα , αυτο μεχει βοηθησει σολη μου τη ζωη . Ακομη κ την κτθλψη μου , προσπαθω να την αντιμετωπιζω με χιουμρ κ αισιοδοξια , οσω μπορω βεβαια .
    Οσο για τα αλλα που λες περι συμπαντος...'τα καλυτερα ερχονται οταν δεν το περιμενουμε'........
    Καπου κατι πολυ ομορφο μας περιμενει , απλως πρεπει να ονειρευτουμε αρκετα ωστε να το ανακαλυψουμε...
    Και ναι , απο τα γραφομενα σου , σε θεωρω οντως ευφυες κοριτσι. Ειμαι πολυ σιγουρος οτι καποια στιγμη θα την βρεις την ακρη .
    Τοχω ξαναγραψει , αλλα , καποιες φορες θα πρεπει να αισθανθουμε αδυναμοι ,για να διαπιστωσουμε ποσο ισχυροι ειμαστε.
    Καποιες φορες θα πρεπει να αισθανθουμε το εδαφος να υποχωρει απο τα ποδια μας , για να διαπιστωσουνε οτι δεν προκειται να συντριβουμε.
    Μηπως εννοεις ειρωνια ,' αν εισαι κοπ.93 ,ειμαι ανδρας60'?. Το 93 ειναι το ετος γενν. σου ,το 60 το δικο μου . Φυσικα κ θα μπορουσες νασαι κορη μ [που δεν εχω ). Φιλικα.
    Last edited by vagpap; 27-06-2013 at 16:12.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    May 2013
    Location
    Δεν έχω ιδέα!
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by vagpap View Post
    Κοπελλα93 ,δεν σε ειρωνευωμαι ΚΑΘΟΛΟΥ , λαθος καταλαβες , απλως προσπαθω να βλεπω τα πραματα απο την χιουμοριστικη τους πλευρα , αυτο μεχει βοηθησει σολη μου τη ζωη . Ακομη κ την κτθλψη μου , προσπαθω να την αντιμετωπιζω με χιουμρ κ αισιοδοξια , οσω μπορω βεβαια .
    Οσο για τα αλλα που λες περι συμπαντος...'τα καλυτερα ερχονται οταν δεν το περιμενουμε'........
    ANTE NA ΔOYME.........ελπιζω και γω να ερθουν τα καλυτερα οπως λες! σε λιγο καιρο θα μαθω αν ερθουν!!!

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. με βαρεθηκα
    By νιφάδα in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 14-03-2012, 00:50
  2. Βαρεθηκα...
    By renos in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 27-12-2011, 20:05
  3. Βαρέθηκα
    By lone_deranger in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 23-07-2011, 17:50
  4. ΒΑΡΕΘΗΚΑ.ΑΠΛΑ ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΤΑ ΙΔΙΑ Κ ΤΑ ΙΔΙΑ
    By JenM in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 25-11-2010, 21:42
  5. ΒΑΡΕΘΗΚΑ
    By nikigirl18 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 225
    Last Post: 20-07-2008, 14:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •