Παιδικό τραύμα και ψύχωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337

    Παιδικό τραύμα και ψύχωση

    Ένα ενδιαφέρον άρθρο

    http://www.scienceagogo.com/news/20060514024158data_trunc_sys.shtml

    Λένε δηλαδή πως περισσότερο φταίει η κακοποίηση (σεξουαλική η σωματική) στη παιδική ηλικία παρά τα γονίδια. Τελικά ποιό είναι το παραμύθι και ποιά η αλήθεια?

    Προσωπικα έχω καποιες ύποπτες αναμνήσεις ως παιδί αλλα με πολλά κενά....δεν θα μπώ σε αυτό το τρυπάκι. Βέβαια και απλά να το δεί κανείς ίσως αρκεί μονο μια βίαιη μπειμπι σιτερ για να κάνει τη ζημιά ή κάποιος ανώμαλος (για να μην πω αλλη λεξη) που γουστάρει παιδιά.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Για ποια αληθεια ψαχνεις αφου ακομα δεν ξερουνε...οφειλεται σε αυτο...σε εκεινο...στο αλλο...μπορει να οφειλεται και σε πολλους παραγοντες...
    Αλλα τα γονιδια οτι παιζουν ρολο εχει αποδειχτει τουλαχιστον στατιστικα...οι στατιστικες δεν κανουν λαθος γιατι βγαινουν ευκολα...το οτι υπεστη καποιος κακοποιηση δεν δικαιολογει το 48% πιθανοτητες που εχουν τα διδυμα αδερφια να εχουν σχιζοφρενεια οταν το ενα ειναι σχιζοφρενης.
    Να μου πεις και αυτοι στατιστικα μιλανε αλλα θα μπορουσαν να κανουν και στατιστικη σε τσιμπησε κουνουπι οταν ησουν μικρος?
    Αν ναι τοτε αυτο ειναι το αιτιο της σχιζοφρενειας και να βγαλουν ενα ωραιο 100%.
    Γιατι αν καποιο παιδι κακοποιηθηκε μικρο πρεπει να παρουσιασει σχιζοφρενεια?

    Φυσικα αυτες ειναι προσωπικες αποψεις...
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Δεν νομίζω πως οποιος κακοποιήθηκε σαν παιδί θα παρουσιάσει σχ αλλα μερικοί είναι πιο ευαίσθητοι. Επομένως έχουμε και το γενετικό παράγοντα αλλα και τον παράγοντα των εξωτερικών ερεθισμάτων.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ναι αλλα ποιος οφειλετε?
    Ο γενετικος ή τα εξωτερικα ερεθισματα ειναι η ερωτηση?
    Ο γενετικος αν μη τι αλλο εχει αποδειχτει ως ενα σημειο...ο αλλος?
    Εγω ξερω οτι χτυπαει σε ορισμενες ηλικιες...τοτε βγαινει η κακοποιηση?...και οτι χωρις τα φαρμακα μου θα ημουν dead meat.
    Αν θελουν ας γεμισουν τους παγκους των ψυχοθεραπευτων με σχιζοφρενεις χωρις φαρμακα να δουμε τι ποσοστα επιτυχιας θα εχουν...που τα εχουν δει δηλαδη...γιατι κατι τετοιο αναφερει το αρθρο εν ολιγοις.
    Οχι οτι και εγω δεν θα κανω ψυχοθεραπεια μαλλον το χειμωνα αλλα μαζι με τα φαρμακα μου.

    τεσπα δεν νομιζω να καταληξουμε πουθενα εδω δεν καταληγουν οι ειδικοι.:)

    Hammersley and Read point out that if patients believe their illness is an unchangeable genetic destiny requiring a physical solution, they will readily accept a drug prescribed to them when in fact they require quite different treatment. Worse, say the researchers, those who buy the genetic fairytale are less likely to recover. \"I hope we soon see a more balanced and evidence-based approach to schizophrenia and people using mental health services being asked what has happened to them and being given help instead of stigmatizing labels and mood-altering drugs,\" said Read
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Α ναι να προσθεσω και κατι αλλο...οι ανωμαλιες που βλεπουμε στον εγκεφαλο μερικων σχιζοφρενων με ακτινογραφιες οπως cat...δεν υπηρχαν παλια αυτα τα μεσα... που οφειλονται στα παιδικα τραυματα?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ισως να ημουν λιγο επιθετικος με την ολη ερευνα αλλα μου σηκωσε την πιεση το συγκεκριμενο σημειο...those who buy the genetic fairytale.
    Οχι και fairytale :o
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    99
    Το περιβάλλον γενικά παίζει μεγάλο ρόλο από όσο γνωρίζω χωρίς να είμαι ειδικός.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    το περιβάλλον σίγουρα παιζει ένα μεγάλο ρόλο, απ τα λίγα που έχω ακουσει κ διαβάσει. Σίγουρα ομως ο κάθε ανθρωπος δεν αντιδρα με τον ιδιο τρόπο στο ίδιο περιβάλλον. παράδειγμα δύο παιδια που μεγαλώνουν στην ιδια οικογένεια, αντιδρουν διαφορετικά σε αυτο μεγαλώνοντας. Αφου διαφορετικα αντιλαμβάνεται το ένα και διαφορετικά το άλλο παιδί τα ιδια γεγονοτα/καταστάσεις.
    Αρα, πιστεύω πως ειναι ενας συνδιασμος περιβάλλοντος, γενετικών παραγόντων, χαρακτήρα κλπ....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    ....εννοειται,περιβαλλον και ιδιοσυστασιακοι παραγοντες!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    τί είναι οι ιδιοσυστασιακοι παράγοντες? δεν εχω ιδέα....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Ναι και μένα το genetic fairytale δεν μου άρεσε αλλα οι ειδικοί διαφωνούν σε μερικά θέματα. Ο ανθρώπινος εγκέφαλος είναι τόσο πολύπλοκος πολυδιαστατος πολυσύνθετος κ.ου.κ. έτσι ωστε να δυσκολεύει την πλήρη κατανόηση του. Μοιάζει σαν ένας λαβύρινθος χωρίς αρχή και τέλος. Πρόσφατα ακούστηκε πως ανακάλυψαν τα γονίδια που είναι υπέυθυνα για την μανιοκατάθλιψη και την ψύχωση. Έχω βέβαια ακούσει και για τη θεωρία της γκρίζας ύλης. Άν όντως ισχυεί το δεύτερο τότε αρκεί ένα συμπλήρωμα διατροφής σε Ω3 λιπαρά οξέα. Έχετε όμως ακούσει κανέναν ψυχίατρο να μιλάει για Ω3?????

  12. #12
    Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    30
    Νομίζω ότι δενέχει να κάνει τόσο με τα γονίδια όσο με τις καταστάσεις και την ευαισθησία που έχει ο κάθε άνθρωπος.

    Από προσωπική εμπειρία σεξ/κης κακοποίησης που διήρκησε από τα 10 μου μέχρι τα 14....αν και δεν βοήθησε κανένας είτε εμένα έιτε αυτόν που το έκανε, ψυχολογικά....εγώ μπόρεσα, με τη βοήθεια του Θεού , να το ξεπεράσω και να συνεχίσω, εκείνος όμως τώρα αντιμετωπίζει άλλα προβλήματα.

    Η κληρονομικότητα δεν πιστεύω ότι ισχύει.

    Σε κάθε περίπτωση αναλογεί μια διαφορετική αιτία.

    Ο άντρας μου δεν είχε κληρονομικότητα,δείχνει σκληρός προς τα έξω,αλλά η αιτία που τον έφτασε εκεί ήταν η πίεση, το άγχος, και η επιθυμία για περισότερη κοινωνική αποδοχή.

    Ναί , στο σπίτι είχε πολλά προβλήματα.Ναι, η αδελφή της μητέρας του μετά από βιασμό στα 12 της, τα έχει πέρα για πέρα χαμένα,αλλά αυτό δε σημαίνει τίποτα.

    Μία γρίπη σε χτυπαει όταν έχει πέσει η άμυνα του οργανισμού σου.Έτσι και τα ψυχολογικά.Μόλις βρεθείς αδύναμος οσυ ρίχνει μία και σε τσακίζει.

    Τα πάντα είναι στο χέρι μας , νομίζω...................................... .......

    ( έγραψα χωρίς διάθεση να προσβάλω κάποιον.εάν το έκανα ,ζητρώ συγνώμη....)

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    ...ιδιοσυστασιακοι παραγοντες ειναι οικληρονομικοι εν γενει!

  14. #14
    Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    30
    Μπορείς να μου το εξηγήσεις σε παρακαλώ;.............

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    http://img356.imageshack.us/img356/6...riskrr9.th.gif

    Πχ για τη σχιζοφρενεια στατιστικα ισχυει αυτο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •