προβλημα ή απλα αγχος;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    12

    προβλημα ή απλα αγχος;

    καλημερα σε ολους! ειμαι ανδρας 21 χρονων. πριν απο 2 μηνες ειχα σοβαρους πονοκεφαλους οι οποιοι ειχα παρατηρησει πως χειροτερευαν με τη ζεστη. μου ειχε μπει η ιδεα πως κατι εχω στο κεφαλι μου! πηγα στο νοσοκομειο εκανα αξονικη και βγηκε καθαρη. βεβαια δε σταματησα εκει, ηθελα να σιγουρευτω οποτε επισκεφτηκα και νευρολογο για να μου γραψει μαγνητικη εγκεφαλου. (εκεινος μου ειπε πως τσαμπα τη κανω δε θα δειξει τιποτα αλλα εγω την εκανα!). ετσι και εγινε βγηκε τελειως καθαρη! μετα απο λιγες μερες οι πονοκεφαλοι σταματησαν ξαφνικα. εδω και 10 μερες ομως με εχει πιασει ενα μικρο βαρος στο πανω μερος του κεφαλιου. ειδικα οταν το πιεζω με ενοχλει. παραλληλα εχω μουδιασματα κανα 4ημερο περιπου στα 2 χερια και ποδια μου και καποιες ενοχλησεις στην οραση μου μικρες.. ο οφθαλμιατρος μου ειπε πως δεν εχω προβλημα. φοβαμαι και ντρεπομαι που το λεω για ογκο! θα μου πειτε -καλα ρε φιλε πριν 2 μηνες δεν εκανες αξονικη και μαγνητικη και ολα καθαρα;;; εχω φτασει σε σημειο να πιστευω πως η αξονικη λογω ακτινοβολιας (αφου η μαγνητικη ειναι ασφαλης) μου εχει δημιουργησει καποιο προβλημα.. μηπως ολα αυτα ειναι απλα αρρωστοφοβια; πειτε μου τη γνωμη σας με ενδιαφερει πολυ! σας ευχαριστω και καλη σας μερα!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    587
    Κανε εναν ελεγχο και σε ορθοπεδικο μηπως εχεις καποιο αυχενικο η καποιο σκελετικο προβλημα. Και σ' εναν ΩΡΛ μηπως ειναι κατι απο τ' αυτια, πονοκεφαλος κανει και το ιγμοριο. Ο οφθαλματρος σου εκανε βυθοσκοπηση;;; Σου ελεγξε την πιεση των ματιων;;; Αν θες πιο εξειδικευμενη οφθαλμολογικη εξεταση το Οφθαλμιατρειο Αθηνων στο κεντρο ειναι το πιο εξειδικευμενο που μπορω να προτεινω. Αν σου προτεινει καποια ακτινογραφια ενημερωσε τον για την αξονικη να σου πει αν επιτρεπεται αλλη ακτινοβολια γιατι νομιζω οτι μεχρι 24 ακτινογραφιες το χρονο δε θεωρουνται ως ακτινοβολια. Αν βγουν καθαρες. Ξαναμιλησε με τον νευρολογο. Επισης ελεγξε αρτηριακη πιεση με την εξεταση του holder και

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    587
    με εναν ενδοκρινολογο επισης.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    12
    ναι ο οφθαλμιατρος μου εκανε τα παντα και βυθοσκοπηση και ολα.. με ειχε μια ωρα και κατι μεσα! δε βρηκε τιποτα παρα μονο κατι ελαχιστα που δε δικαιολογουν τον πονοκεφαλο.. με το ιγμοριο μπορει να ειναι κατι γιατι εχω και διαφραγμα στη μυτη.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    587
    Επειδη ο πονοκεφαλος ειναι πολυπαραγοντικος. Μπορει να ειναι απο αγχος, μια λοιμωξη, κουραση μεχρι το χειροτερο. Βεβαια οι ανθρωποι παντα σκεφτομαστε το χειροτερο. Για μενα δεν ειναι κακο αυτο. Καλυτερα να φοβομαστε για το χειροτερο, να το ψαχνουμε και να μην ειναι τιποτα. Παρα να το παιρνουμε αψηφιστα και να το αφηνουμε. Μια οποιαδηποτε δυσλειτουργια του οργανισμου μπορει να σου κανει πονοκεφαλο.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    12
    δε ξερω τι να πω εχω προβληματιστει πολυ.. σε ευχαριστω παντως για τις συμβουλες σου!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    587
    Ψαξτο εξονυχιστικα, χωρις φοβο ομως αφου τις βασικες εξετασεις γι' αυτο που φοβοσουν τις εχεις κανει και εχουν βγει καθαρες. Αρα ξερεις οτι δεν κινδυνευεις απο κατι. Απλα κοιταξε να βρεις καλους γιατρους γιατι δεν ειναι δεδομενο αυτο. Μπορει οντως να ειναι κατι οργανικο που να σου το δημιουργει αλλα οχι κατι σοβαρο. Πονοκεφαλοι μπορει να προκληθουν κι απι καποιο δοντι. Απλα προσπαθησε να παρατηρησεις τον πονοκεφαλο σου. Κρατα ενα ημερολογιο να δεις υπο ποιες συνθηκες σε πιανει. Πρωι;;
    Βραδυ;; Νηστικος;;, φαγωμενος;; ειναι καποια τροφη που σε πειραζει;;; εχει συμβει κατι, καποιο γεγονος πριν;;; και προσπαθησε να τον περιγραψεις ακριβως. Ειναι ο ιδιος πονος;; Αλλαζει μορφη;; Ωστε να κατατοπισεις το γιατρο σου επαρκως. Ελεγξε και ορμονικο συστημα και διαβητολογικες εξετασεις.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    587
    Μπορεις να διαβασεις θεματα για τον πονοκεφαλο για να εχεις μια ενημερωση, να ξερεις προς τα που θα κατευθυνθεις και τι πρεπει να ζητησεις απο τον γατρο σου. Αν καταληξεις στο νευρολογο πολυ αλους εχει το Αιγινητειο εκει σκεφτομαι ν' απευθνθω κι εγω μολις ολοκληρωσω τον ιατρικο μου ελεγχο. Ακομα κι αν ολα ειναι καθαρα να ξερεις πως ενα πληρες ιατρικο ιστορικο απο αυτη την ηλικια θα σε βοηθησει ν' αντιμετωπισεις μελλοντικα προβληματα. Οποτε ειναι καλο να το κανεις εστω και ως προληψη.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    587
    Στο Αιγινητειο υπαρχει και εξειδικευμενος νευρολογος κεφαλαλγιας.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    12
    εχεις δικιο.. θα προσπαθησω να εντοπισω ημερολογιακα τα συμπτωματα μου μηπως βγαλω καποια ακρη τελικα! και να ελεγξω και το αγχος μου

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    113
    ειναι σαν να ακουω την μητερα μ να μιλαει αυτην την στιγμη..η μητερα μ διαβαζε πολυ και περνουσε ωρεσ στον υπολογιστη και πονουσε ο αυχενασ τησ κ εκανε κρακ κρακ..παει σ νευρολογο κανει εξετασεισ (εν θυμαμαι αν τησ βρικε κατι) παει γενικα σ γιατρουσ γ να κοιταξει κ τ δαχτυλα γτ μουδιαζαν..τελοσ παντων χθεσ πηγε σε ορθοπεδικο και τησ εκανε καποιεσ εξετασεισ..τησ ειπε να μην σηκωνει βαρια πραγματα και να μην κανει γενικα πολλεσ δουλειεσ..σημερα πηγε γ μαγνητικη..και ειν στην φαση τι εχω θα παθω τιποτα? εν τω μεταξυ παιρνει καποια χαπια νομιζω ειν αντιφλεγμονωδη και κακωσ π τησ τα εδωσε γτ αυτα μειωνουν τον πονο αλλα εν σ κανουν καλα...οποτε η προταση μ ειν να πασ σ ενα ΚΑΛΟ και το τονιζω ΚΑΛΟ ορθοπεδικο γ να τσεκαρεισ εκει τ θεμα..αλλιωσ μπορει ν ειν κ καποιο ειδοσ ηλιασησ τωρα τ καλοκαιρι η μπορει ν μην κοιμασαι καλα..ακομα κ αναπνευστικο μπορει ν ειναι..αν εκει π μενεισ εχει πολυ καυσαεριο μπορει ν σ πειραζει..η απο το τσιγαρο αν καπνιζεισ η εστω εισ παθητικοσ καπνιστησ..κοιταξε το..

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    12
    πιστευω πως αν συνεχισω να τρεχω σε γιατρους μονο κακο στον εαυτο μου θα κανω γιατι ολο θα καταπιανομαι απο κατι και θα νομιζω οτι μου συμβαινει κατι καινουριο.. θα προσπαθησω να χαλαρωσω κανα 4-5 ημερες με μπολικο υπνο φυτικες ουσιες κλπ για να γυρισει η κατασταση!

  13. #13
    Αυτο που επαθες λεγοταν κεφαλαλγια τασεως. Το ειχα παθει πριν κανα μηνα. 1,5 βδομαδα ασταματητος πονοκεφαλος και μετα βαρος πισω στο κεφαλι. Σιγουρα αγχος μ ειπαν και μου βρηκαν και αυχενικο. απο τη στιγμη που σε πιασει και πεις "ΚΑΤΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ" τελος εχεις μπει σε αυτον τον φαυλο κυκλο του αγχους.. Κανε και μια ακτινογραφια στον αυχενα μπας και ειναι και κανενα αυχενικο. Απο κει και περα δεν πιστευω οτι ειναι κατι αλλο. Τις βασικες εξετασεις τις εκανες.

  14. #14
    foititis21, τι ώρα κοιμάσαι το βράδυ? Τα δόντια σου τα έχεις ελέγξει ? Είχα δόντι χαλασμένο και από την στιγμή που το έφτιαξα, εξαφανίστηκαν πονοκέφαλοι και πονόματοι. Τι συνέβη από τότε που εμφανίστηκαν οι πονοκέφαλοι? Άλλαξες την διατροφή σου, τον τρόπο ζωής σου, σου συνέβει κάτι, έχεις μεγαλύτερο άγχος ? Δεν είμαι γιατρός αλλά ένας καλός γιατρός (παθολόγος ή ψυχίατρος) θα στα ρωτήσει αυτά για να βγάλει διάγνωση. Στα λέω γιατί κι εγώ στο παρελθόν ως φοιτητής είχα επισκεφθεί αρκετούς μέχρι να πέσω στον κατάλληλο και να αντιληφθώ την αίτια και την κατάστασή μου.
    Επί τη ευκαιρία και επειδή διαβάζω παρόμοια συμβάντα (εκατοντάδες τέτοια περιστατικά εμφανίζονται καθημερινά σε νοσοκομεία και γιατρούς) και θα διαβάσω κι άλλα στο μέλλον, θα ήθελα να σας πω το εξής.
    Σ' αυτή τη χώρα όταν πας στους περισσότερους γιατρούς θα σου πούνε : "Δεν έχεις τίποτα, στο μυαλό σου είναι, οφείλονται στο άγχος". Οκ, και τώρα τι κάνουμε, αναρωτιέται ο ασθενής. Αρκετοί του απαντάνε "φύγε είσαι μια χαρά" κάτι που δεν ικανοποιεί τον ασθενή, μιας και περιμένει λύση κι αυτό είναι και το λογικό από την πλευρά του.
    Αν πηγαίνατε έξω, όπως μου έχει πει Έλληνας φίλος γιατρός του εξωτερικού, θα σας ξεψαχνίζανε στις εξετάσεις τις οποίες δεν θα έπρεπε όπως εδώ να επινοήσετε εσείς ποιές χρειάζονται και μετά ανάλογα με τα αποτελέσματα θα σας κατευθύνανε στην σωστή θεραπεία είτε συστήνοντάς τον κατάλληλο γιατρό είτε αν δεν είναι κάτι σοβαρό να αλλάξετε κάποια πράγματα που κάνετε στην καθημερινότητά σας.
    Εδώ η εκπαίδευση των περισσότερων γιατρών σε τέτοια περιστατικά είναι ελλειπής και επειδή δεν ξέρουν τι να σου πουν σε διώχνουν κι εσύ μένεις και συνεχίζεις να ψάχνεις τυφλά την λύση!
    Δεν γνωρίζω την κατάσταση στα ιδιωτικά νοσοκομεία αλλά στα δημόσια λίγο πολύ αυτά συμβαίνουν και σας το λέω και φαντάζομαι ότι θα το ξέρετε οι περισσότεροι που γράφετε καιρό στο φόρουμ αυτό.
    Δεν θέλω να αφορήσω τους Έλληνες φιλόδοξους γιατρούς αλλά την εκπαίδευση τους που δεν έχει προσαρμοστεί στις ανθρώπινες ανάγκες του 21ου αιώνα.

  15. #15
    Με αφορμή αυτά που ανέφερα για τα ψυχοσωματικά ενοχλήματα θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας ένα κείμενο που είχα διαβάσει πριν αρκετά χρόνια από έναν πολύ καλό γιατρό, που από τα γραφόμενά του δείχνει ότι ξεχωρίζει από πολλούς για να μη πω από την συντριπτική πλειοψηφία αυτών. Διαβάστε το παρακάτω κείμενό του(για τα ψυχοσωματικά) και τα υπόλοιπα για να αντιληφθείτε πως δουλεύει το σύστημα υγείας στην χώρα μας, πως το υπηρετούν όσοι εμπλέκονται και πως αντιμετωπίζονται οι ασθενείς. Θεωρώ όλα τα περισσότερα κείμενα μοναδικά, ενδιαφέροντα και τα έχω αποθηκεύσει στον υπολογιστή μου.
    Καλή σας ανάγνωση

    http://www.globalusers.com/aboutmedicine_gr/toagxos.htm

    http://www.globalusers.com/globaluser_gr/index.htm

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. προβλημα καρδια?? η αγχος
    By kotsios in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 09-10-2012, 08:17
  2. Άγχος ή οργανικό πρόβλημα.?
    By Tralala in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-07-2012, 22:03
  3. Eχω κατι ή απλα ευθυνεται το αγχος?
    By Μαρακιι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 30-06-2012, 22:19
  4. Προβλημα η απλα παιχνιδια του μυαλου
    By Deleted-member171215 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 11-02-2012, 10:54
  5. 2-3 αγχωδεις διαταραχες και μετα απλα αγχος
    By dimcal in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 23-08-2010, 12:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •